IPPB3/423-1062/13-2/EŻ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1062/13-2/EŻ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2013 r. (data wpływu 27 grudnia 2013 r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w garażu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Spółdzielni Mieszkaniowej, zgodnie ze Statutem, jest m.in. budowanie budynków w celu sprzedaży lokali znajdujących się w tych budynkach. Spółdzielnia w ramach działalności wybudowała budynek mieszkalny wraz z lokalami użytkowymi i garażem wielostanowiskowym (miejsca postojowe) pn. "G." w celu sprzedaży i osiągnięcia zysku, który byłby przeznaczony na remont starszych zasobów mieszkaniowych Spółdzielni, budynek ten został oddany do użytkowania w styczniu 2012 r. Akty notarialne ustanowienia odrębnej własności lokali i ich sprzedaży oraz sprzedaży udziału we współwłasności lokalu niemieszkalnego - garażu, zawierane były sukcesywnie w ciągu 2012 r. W 2013 r. SM. wykazała w zeznaniu podatkowym CIT-2 za 2012 rok dochód ze sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych oraz udziałów w garażu wielostanowiskowym, a także odprowadziła od niego podatek dochodowy od osób prawnych. Zgodnie z zapisami art. 67-71 Ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze, dochód Spółdzielni po pomniejszeniu o podatek dochodowy, stanowi nadwyżkę bilansową, która zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia członków może zostać przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w zakresie obciążającym członków S-ni, Walne Zgromadzenie członków SM, które odbyło się w dniach 23.06. - 30 czerwca 2008 r., podjęło uchwałę Nr 9/08 w sprawie wybudowania z zyskiem budynku mieszkalnego wraz z lokalami użytkowymi i garażem wielostanowiskowym p.n. "G." i zdecydowało, że zysk ten zostanie przeznaczony na fundusz remontowy odrębną uchwałą Walnego Zgromadzenia po zakończeniu sprzedaży. Po oddaniu ww. budynku do użytkowania i podpisaniu w 2012 r. przeważającej części aktów notarialnych sprzedaży i wyodrębnienia lokali oraz sprzedaży udziałów w garażu wielostanowiskowym, został ustalony dochód, który podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dochód ten składał się z dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w garażu oraz dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali użytkowych wraz z udziałem w garażu, Nadwyżka bilansowa (zysk netto) zgodnie z Uchwałą Nr 5/13 Walnego Zgromadzenia członków SM. została podzielona w następujący sposób:

1.

dla członków posiadających tytuły prawne do lokali mieszkalnych w zasobach SM. nadwyżka bilansowa została przekazana na fundusz remontowy poszczególnych nieruchomości, proporcjonalnie do liczby członków,

2.

w przypadku członków Sp-ni posiadających tytuły prawne do lokali w budynkach, które wcześniej stanowiły zasób mieszkaniowy Spółdzielni, a obecnie z mocy Ustawy o Spółdzielniach mieszkaniowych tworzą wspólnoty mieszkaniowe nie można przekazać nadwyżki na fundusz remontowy wspólnoty, bowiem nie wszyscy właściciele lokali są członkami Sp-ni. W tym przypadku nadwyżka po potraceniu 19% zryczałtowanego podatku dochodowego, zostanie do 31 grudnia 2013 r. rozliczona indywidualnie z każdym członkiem, w postaci przelewu środków na rachunek bankowy,

3.

część nadwyżki została przeznaczona na pokrycie kosztów pośrednich produkcji - budowy ww. budynku. Koszty te to część kosztów wynagrodzeń pracowników Biura Zarządu Sp-ni, których zakres prac m.in. obejmuje czynności na rzecz prowadzonych Inwestycji, kosztów utrzymania biura (koszty najmu, mediów, materiałów pismienno-biurowych itp.),

4.

część nadwyżki została przeznaczona jako rezerwa środków na ewentualne pokrycie roszczeń podwykonawców firmy, która była wykonawcą ww. budynku, a w chwili obecnej jest wstanie upadłości,

5.

część nadwyżki została przeznaczona jako rezerwa środków na pokrycie kosztów nieprzewidzianych w trakcie budowy ww. budynku oraz na pokrycie kosztów nadzoru inwestorskiego w trakcie okresu gwarancji i rękojmi. Niewykorzystana część nadwyżki bilansowej (zysku netto) wykazana w pkt 4 i 5, po upływie okresu gwarancji i rękojmi zostanie przekazana na cele statutowe Spółdzielni, tj. na fundusz remontowy bądź na pokrycie kosztów zarządzania zasobami mieszkaniowymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy dochód uzyskany ze sprzedaży lokali mieszkalnych oraz udziałów w garażu wielostanowiskowym (miejsc postojowych) jest dochodem uzyskanym z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Czy przeznaczenie tego dochodu oraz jego wydatkowanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz na cele określone w art. 17 ust. 1b Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlega zwolnieniu od podatku dochodowego.

3. Czy dochód uzyskany ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałami w garażu wielostanowiskowym, w części przeznaczonej przez Walne Zgromadzenie członków na pokrycie kosztów pośrednich produkcji (budowy), na rezerwę środków na pokrycie kosztów nieprzewidzianych w trakcie budowy oraz koszty obsługi nadzoru inwestorskiego w okresie gwarancji i rękojmi budynku, a także na rezerwę środków na ewentualne roszczenia podwykonawców firmy, która była wykonawcą ww. budynku, a w chwili obecnej jest w stanie upadłości - podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44, a cele jego wydatkowania są zgodne z art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

4. Czy Spółdzielnia winna dokonać korekty zeznania podatkowego CIT-2 za 2012 rok i w zeznaniu tym wykazać dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, tylko dochód uzyskany ze sprzedaży lokali użytkowych wraz z udziałem w garażu wielostanowiskowym.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Dochód uzyskany ze sprzedaży lokali mieszkalnych oraz udziałów w garażu wielostanowiskowym jest dochodem uzyskanym z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o których mowa w art. 1 7 ust. 1 pkt 44 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - co zostało potwierdzone Interpretacją indywidualną Ministra Finansów sygn. DD6/033/119c/MNX/09/PK-1294 z dnia 20 lutego 2013 r. Przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rozumie się nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie. Do zasobów tych należą zatem, oprócz lokali mieszkalnych, także tego rodzaju pomieszczenia jak np. garaże, strychy, klatki schodowe, pomieszczenia administracji osiedlowej oraz osiedlowe warsztaty konserwacyjno-remontowe. Związane z tego rodzaju lokalami, pomieszczeniami, urządzeniami, przychody oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Przychodami tymi są zatem nie tylko czynsze (opłaty), ale także inne przychody związane z tymi zasobami. Stanowisko takie prezentowane jest także w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 5 marca 2008 r. nr DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82, zawierającej wyjaśnienia dotyczące art. 17 ust. 1 pkt 44 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 2.

Osiągnięty dochód ze sprzedaży lokali mieszkalnych i udziałów w garażu wielostanowiskowym, jako uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem istniejących zasobów Spółdzielni (np. na ich remont), podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych. Zwolnieniem tym objęty jest także dochód, z którego sfinansowane zostaną wydatki na zakup środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) służących tym celów (art. 17 ust. 1 pkt 44 oraz ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Zwolnieniem nie jest objęta ta część dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w garażu wielostanowiskowym, która zostanie wypłacona członkom Spółdzielni, posiadającym lokale we wspólnotach mieszkaniowych.

Ad. 3.

Dochód uzyskany ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w garażu wielostanowiskowym, w części przeznaczonej przez Walne Zgromadzenie członków na pokrycie kosztów pośrednich produkcji, jako rezerwa środków na pokrycie kosztów nie przewidzianych w trakcie budowy oraz na koszty obsługi nadzoru inwestorskiego w okresie gwarancji oraz rękojmi, a także jako rezerwa środków na pokrycie ewentualnych roszczeń podwykonawców firmy, która była wykonawcą budynku, a w chwili obecnej jest wstanie upadłości - również podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy. Z definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo PWN) wynika, że pojęcie "gospodarki" oraz pojęcia "zasoby mieszkaniowe", na które składają się zgodnie z wyżej wymienionymi wyjaśnieniami zawartymi w interpretacji ogólnej, m.in. lokale mieszkalne oraz garaże (miejsca postojowe), uzasadnione jest stwierdzenie, że przez gospodarkę zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć całość podejmowanych działań mających na celu prawidłowe gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi, polegających zarówno na wytwarzaniu, dysponowaniu oraz zarządzaniu tymi zasobami. Koszty pośrednie produkcji. a więc część kosztów utrzymania biura Zarządu Spółdzielni (koszty wynagrodzeń pracowników wraz z narzutami, materiałów, czynszu najmu lokalu wraz z kosztami mediów itp.) to koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi ściśle powiązane z zarządzaniem tymi zasobami. Dostawa (budowa) lokali mieszkalnych wraz z udziałem w garażu wielostanowiskowym, to również gospodarka zasobami mieszkaniowymi, a więc część dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w garażu i przeznaczona na pokrycie kosztów nieprzewidzianych podczas budowy oraz nadzoru inwestorskiego, a także na ewentualne roszczenia podwykonawców - to również koszty związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, a więc ta część dochodu również podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych. Koszty nadzoru Inwestorskiego w okresie gwarancji i rękojmi nowo wybudowanego budynku, to również gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Ad. 4.

Dochód osiągnięty w całości ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w garażu wielostanowiskowym. podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych i Spółdzielnia Mieszkaniowa winna dokonać korekty zeznania podatkowego CIT-2 za 2012 rok. Dochodem, który podlega opodatkowaniu jest dochód uzyskany ze sprzedaży lokali użytkowych wraz z udziałem w garażu wielostanowiskowym, bowiem lokale te nie wchodzą w zakres pojęcia zasobów mieszkaniowych, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, w tym zakresie odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Końcowo organ zauważa, że Spółka w opisie stanu faktycznego oraz w własnym stanowisku w sprawie opisuje, że złożyła zeznanie podatkowe CIT-2 za rok 2012 - natomiast zeznaniem o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych jest druk CIT-8 - organ potraktował to jako lapsus popełniony przez nieuwagę, nie mający wpływu na istotę wypowiedzi Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl