IPPB3/423-1012/13-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1012/13-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2013 r. (data wpływu 13 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy:

* odsetki od obligacji wyemitowanych w celu sfinansowania nabycia akcji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, zarówno przed jak i po planowanym przekształceniu - jest prawidłowe,

* zapłata odsetek od obligacji może się odbywać poprzez potrącenie zobowiązań Wnioskodawcy z tytułu odsetek z należnościami Wnioskodawcy z tytułu nowej emisji obligacji oraz czy odsetki takie są kosztem uzyskania przychodów w chwili potrącenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy odsetki od obligacji wyemitowanych w celu sfinansowania nabycia akcji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, zarówno przed jak i po planowanym przekształceniu, a także czy zapłata odsetek od obligacji może się odbywać poprzez potrącenie zobowiązań Wnioskodawcy z tytułu odsetek z należnościami Wnioskodawcy z tytułu nowej emisji obligacji oraz czy są kosztem uzyskania przychodów w chwili potrącenia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką kapitałową (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą w Polsce (jest polskim rezydentem podatkowym). Wnioskodawca planuje nabyć większość akcji (dalej: Akcje) innej spółki (dalej: Spółka Nabywana) o podmiotów należących do tej samej co Spółka grupy. Spółka zamierza kupić Akcje Spółki Nabywanej od pięciu podmiotów (dalej: Sprzedawcy). Spółka Nabywana jest spółką komandytowo akcyjną z siedzibą w Polsce. Komplementariuszem w Spółce Nabywanej, posiadającym część akcji w Spółce Nabywanej, jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprzedawcy oraz komplementariusz są podmiotami mającymi siedzibę Polsce. Na moment sprzedaży Spółka Nabywana może być w trakcie procesu przekształcenia w spółkę komandytową, lecz nadal będzie spółką komandytowo akcyjną. Planowane jest, że transakcja zbycia/nabycia/akcji w Spółce Nabywanej zostanie przeprowadzona za pośrednictwem profesjonalnego pośrednika, tj. domu maklerskiego prowadzącego działalność maklerską, z siedzibą na terytorium Polski. Zakup Akcji planowany jest na pierwszy kwartał 2014 r.

Wnioskodawca z tytułu zawartych umów sprzedaży Akcji będzie zobowiązany do zapłaty na rzecz poszczególnych Sprzedawców ceny sprzedaży za te Akcje. Zakup Akcji zostanie sfinansowany przez: Wnioskodawcę (w całości lub w części) poprzez emisję obligacji (dalej: Obligacje), które zostaną objęte przez Sprzedawców. W związku z powyższym, Sprzedawcy będą zobowiązani do wypłaty na rzecz Wnioskodawcy ceny emisyjnej za obejmowane Obligacje. Cena emisyjna Obligacji obejmowanych przez danego Sprzedawcę będzie nie wyższa niż cena za jaką ten Sprzedawca sprzeda Wnioskodawcy posiadane przez siebie Akcje. Następnie nastąpi potrącenie wzajemnych wierzytelności Spółki i każdego ze Sprzedawców w trybie określonym w Kodeksie Cywilnym, wskutek czego nastąpi bezgotówkowe uregulowanie wzajemnych należności/zobowiązań pomiędzy Spółką a danym Sprzedawcą do wysokości niższej z potrącanych wierzytelności (czyli do wysokości ceny za obejmowane Obligacje).

W okresie do całkowitej spłaty zobowiązań z tytułu Obligacji Wnioskodawca będzie dokonywał, na rzecz posiadaczy Obligacji, zapłaty odsetek za odpowiednie okresy odsetkowe. Możliwe są również inne formy rozliczenia odsetek od Obligacji. W szczególności, gdy posiadacze Obligacji wyrażą zgodę na nabycie nowych obligacji emitowanych przez Wnioskodawcę, może dojść do umownego potrącenia wierzytelności obu stron tj. wierzytelności posiadacza Obligacji wynikających z roszczenia o zapłatę należnych odsetek od dotychczas posiadanych Obligacji z wierzytelnością Wnioskodawcy z tytułu ceny emisyjnej nowych obligacji. Obecny rok obrotowy Spółki Nabywanej kończy się 31 marca 2014 r. Sprzedawcy mogą zbywać posiadane przez siebie Obligacje między sobą lub na rzecz innych podmiotów. Już po dokonaniu nabycia Akcji, planowane jest przekształcenie / zakończenie procesu przekształcenia Spółki Nabywanej w spółkę komandytową (prawdopodobnie, w drugim kwartale 2014 r.). W efekcie Wnioskodawca stanie się komandytariuszem przekształconej Spółki Nabywanej posiadającym większościowy udział w zysku tej Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy odsetki od Obligacji wyemitowanych przez Wnioskodawcę w celu sfinansowania nabycia Akcji Spółki Nabywanej, mogą być zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów momencie ich zapłaty, zarówno przed jak i po planowanym przekształceniu Spółki Nabywanej.

2. Czy w przypadku, gdy zapłata odsetek od Obligacji wyemitowanych przez Wnioskodawcę w celu sfinansowania nabycia Akcji Spółki Nabywanej odbywać się będzie poprzez potrącenie zobowiązań Wnioskodawcy z tytułu odsetek z należnościami Wnioskodawcy z tytułu nowej emisji obligacji odsetki takie są kosztem uzyskania przychodów w chwili potrącenia.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od Obligacji - wyemitowanych przez Wnioskodawcę w celu finansowania nabycia Akcji Spółki Nabywanej, mogą być zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, zarówno przed jak i po planowanym przekształceniem Spółki Nabywanej.

Zgodnie z art. 15 ust. I ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: z 2011 r., Dz. U. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej: ustawa o p.d.o.p.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o POOP, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Ponadto, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a tej ustawy, wydatki na spłatę pożyczek (kredytów) nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Jednocześnie stosownie do Art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e tej ustawy. Analogiczne brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. obowiązuje od 1 stycznia 2014 r., zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Przepisy ustawy o p.d.o.p. nie definiują wprost co należy rozumieć pod pojęciem wydatków na nabycie lub objęcie udziałów lub akcji. Zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, iż przepis Art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. obejmuje swoim zakresem wyłącznie wydatki pozostające w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów lub akcji, a więc tego rodzaju wydatki, bez których poniesienia nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie udziałów łub akcji w spółce.

Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć więc zdaniem Wnioskodawcy należy zapłaconą cenę udziałów lub akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np opłaty notarialne i prowizje biura maklerskiego). Za takim rozumieniem Art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. przemawia wykładnia literalna tego przepisu i posłużenie się przez ustawodawcę sformułowaniem "wydatki na objęcie lub nabycie" udziałów lub akcji, a nie przykładowo "wydatki poniesione w celu objęcia lub nabycia" udziałów lub akcji. W sposób jednoznaczny wskazuje to na konieczność istnienia ścisłego bezpośredniego związku tego rodzaju wydatków z nabyciem lub objęciem udziałów lub akcji. Należy zauważyć, iż wskazany powyżej przepis jest umiejscowiony w Art. 16 ustawy o p.d.o.p., który zawiera katalog wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu, a więc katalog wyjątków od ogólnej zasady uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodu z Art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. W konsekwencji przepisy Art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., a tym samym także pojęcie wydatków na nabycie lub objęcie udziałów lub akcji z Art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., nie powinny być interpretować rozszerzająco, lecz w sposób ścisły.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż pojęcie wydatków na nabycie udziałów / akcji swoim zakresem obejmuje wyłącznie wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie takie jak cena nabycia, opłaty notarialne, czy np. prowizje biura maklerskiego. Pojęcie to nie obejmuje natomiast odsetek od kredytu, pożyczki lub obligacji na zakup udziałów lub akcji.

W tym miejscu należy podkreślić, że Minister Finansów w piśmie z 7 sierpnia 2002 r. (sygn. PB4/AK-8214-905-192/02) wydanym na podstawie Art. 14 ordynacji podatkowej potwierdził prezentowane w niniejszym wniosku stanowisko i wskazał, że wydatkami na nabycie udziałów / akcji są wyłącznie wydatki bezpośrednio związane z nabyciem, tj. wydatki, bez których nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie udziałów lub akcji. Do wydatków tych należy zaliczyć cenę nabycia, wpłaty na kapitał zakładowy. W przywołanym piśmie Minister Finansów stwierdził również, że należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów (akcji). Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek kredytów, zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o p.d.o.p., są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji. Podobne stanowisko zostało wyrażone w piśmie Ministra Finansów z 12 marca 2001 r. (znak PH4/BA-8214-48694/01), w którym Minister Finansów wskazał, że wydatkami na zakup akcji są jedynie koszt) bezpośrednio warunkujące nabycie (tekst jedn.: cena udziałów, opłaty notarialne, prowizje maklerskie). Natomiast odsetki oraz różnice kursowe są zapłatą za kredyt, a nie wydatkami na nabycie akcji, dlatego też należy je ujmować w dacie zapłaty lub kapitalizacji. Podobne interpretacje zostały zaprezentowane we wcześniejszym piśmie z 31 października 1996 r. (sygn. PD4/AK-722-662/96), jak również w odpowiedziach Ministra Finansów na interpelacje poselskie nr 922 z 2 września 2002 r. oraz nr 1985 z 23 maja 2000 r.

Wnioskodawca pragnie także wskazać, iż prezentowane przez niego stanowisko odnośnie zaliczanie przedmiotowych odsetek do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty tych odsetek jest potwierdzone przez orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA w orzeczeniu z dnia 30 maja 2001 r. stwierdził jednoznacznie, że jeżeli "zakup jest pokryty przez podatnika ze środków pochodzących; zaciągniętej na ten cel pożyczki (kredytu) (...) to odsetki należne od takiej pożyczki, będące zapłatą za uzyskaną pożyczkę bądź kredyt (ceną ich uzyskania), a nie wydatkami na nabycie akcji, są kosztem uzyskania przychodu już w momencie faktycznej zapłaty (poniesienia) lub kapitalizacji co wynika z art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o p.d.o.p.". (Wyrok NSA z dnia 30 maja 2001 r., sygn. I SA/Ka 749/00).

Analogiczne rozstrzygnięcia zostały zaprezentowane również przez NSA w następujących orzeczeniach:

* Przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654), należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem (Wyrok NSA z dnia 7 września 2004 r. sygn FSK 324/2004).

* "Mając powyższe ustalenie na uwadze, przechodząc na grunt ustawy podatkowej, należy stwierdzić, że przez wydatki, o których mowa w jej art. 16 ust. 1 pkt 8, należy rozumieć wydatki dokonane przez podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji. Są nimi w szczególności cena nabycia opłat notarialne, prowizje biura maklerskiego. Przy takim rozumieniu pojęcia wydatków, nie można do nich zaliczy odsetek od kredytów zaciągniętych przez podatników na nabycie akcji ponieważ wydatki z tego tytułu ni pozostają w bezpośrednim związku z ich nabyciem. Podkreślić należy, że analogiczne stanowisko Naczelny Sąd Administracyjny zajął w wyroku z dnia 7 września 2004 r. sygn. akt FSK 324/04 (Lex 142056)," (Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2006 r., sygn. II FSK 229/05).

Należy wskazać, że identyczne stanowisko prezentują także organy podatkowe w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego - przykładowo w tym zakresie można wskazać na rozstrzygnięcia zaprezentowane w interpretacjach indywidualnych: z dnia 16 lutego 2011 r., sygn. IPPB3/423-855/10-4/JB, z dnia 9 lipca 2010 r. sygn IPPB3/423-235/10-2/MC, z dnia 29 lipca 2009 r. sygn. IPPB3/423-266/09-2/k.k., z dnia 4 czerwca 2009 r., sygn. IPPB3/423-168109-4/k.k., wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Opisywane stanowisko było prezentowane przez organy podatkowe także we wcześniejszych interpretacjach - w tym zakresie należy wskazać w szczególności na interpretację indywidualną z dnia 11 sierpnia 2008 r. sygn. ILPB3/423-289/08-2/HS wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Użycie przez ustawodawcę określenia - wydatki na nabycie - oznacza, że do kosztów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów lub akcji. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów lub akcji ora inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp). Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić że koszty zaciągniętej pożyczki na zakup akcji czy udziałów tj. odsetki, prowizje, a przy pożyczce dewizowej także różnice kursowe, nie są wydatkami na nabycie udziałów i akcji, lecz zapłatą za pożyczkę wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. Jest to zatem zbieżne z ogólną zasadą zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia łub kapitalizacji bowiem zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów)."

Powyższe stanowisko jest również jednolicie potwierdzane przez organy podatkowe w późniejszych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego. Dla przykładu wskazać można:

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 lipca 2012 r. (sygn. ILPB3/423-177/12-2/AO),

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 czerwca 2012 r. (sygn. IPPB3/423-143/12-2/DP),

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 24 stycznia 2012 r. (sygn. IPTPB3/423-286/11-5/PM).

Mając na uwadze powyższe stwierdzić natęży iż art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. nie będzie miał w przedstawionej sytuacji zastosowania. Należy bowiem stwierdzić że odsetki od wyemitowanych Obligacji przeznaczonych na sfinansowanie nabycia Akcji w Spółce Nabywanej, nie są wydatkami na nabycie Akcji, lecz zapłatą za finansowanie, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty. Jest to zbieżne z ogólną zasadą zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty (lub kapitalizacji) bowiem zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) zaś zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o p.d.o.p. wydatki na spłatę pożyczek (kredytów) nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Wnioskodawca pragnie również wskazać, iż na jego prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu zapłaconych odsetek od wyemitowanych Obligacji nie powinien mięć wpływu fakt przekształcenia Spółki Nabywanej w spółkę komandytową jako ze zostanie zachowana więź pomiędzy wydatkiem z tytułu odsetek przychodami Wnioskodawcy. Zgodnie bowiem z art. 5 ustawy o p.d.o.p. (również w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.) przychody z udziału w spółce komandytowej będą łączone z przychodami Wnioskodawcy proporcjonalnie do posiadanego przez niego udziału w zysku (Wnioskodawca będzie posiada większościowy udział w zysku). Spełniony będzie zatem warunek wymieniony w Art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. określający iż wydatki winny być związane z osiąganymi przychodami Jednocześnie żaden przepis art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. nie ogranicza możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki / kredytu / obligacji na zakup akcji w przypadku gdy spółka w której akcje zostały zakupione, ostaje przekształcona.

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przedmiotowych odsetek ma zastosowanie w zakresie, w jakim zaliczenie tych odsetek do kosztów uzyskania przychodów nie jest ograniczone przepisami o tzw niedostatecznej kapitalizacji.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy odsetki od Obligacji wyemitowanych przez Wnioskodawcę w celu finansowania nabycia Akcji Spółki Nabywanej mogą być zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, zarówno przed, jak i po planowanym przekształceniu Spółki Nabywanej.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

W opinii Wnioskodawcy, w przypadku, gdy zapłata odsetek od Obligacji wyemitowanych przez Wnioskodawcę w celu sfinansowania nabycia Akcji Spółki Nabywanej odbywać się będzie poprzez potrącenie zobowiązań Wnioskodawcy z tytułu odsetek z należnościami Wnioskodawcy z tytułu nowej emisji obligacji odsetki takie są kosztem uzyskania przychodów w chwili potrącenia. Z brzmienia przepisów art. 12 ust. 4 pkt 2 i art. 16 ust. 1 pkt 11 nie wynika, iż otrzymanie (zaplata) odsetek powinno nastąpić wyłącznie w oparciu o faktyczny przepływ środków pieniężnych. Według Wnioskodawcy nie ulega wątpliwości iż potrącenie (kompensata) jest formą regulowania zobowiązań i należności którego skutki równane są z zapłatą, powodująca skutki podatkowe np. w zakresie różnic kursowych (art. 15a ust. 7 ustaw o p.d.o.p.), a także w zakresie podatku u źródła od odsetek (art. 26 ust. 7 ustawy o p.d.o.p.).

Inne podejście mogłoby doprowadzić do niekonsekwencji w traktowaniu (momencie rozpoznania) kosztów przychodów dla tego samego zdarzenia (potrącenia odsetek), co w opinii Wnioskodawcy w świetle powszechnie akceptowanych reguł prawa podatkowego byłoby nieprawidłowe. W tym kontekście Wnioskodawca pragnie również zaznaczyć, że prawo cywilne przewiduje różne sposobi uregulowania zobowiązań Jednym z takich sposobów jest potrącenie (kompensata) Podstawę prawną do potrącenia stanowi art. 498 § 1 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelnością drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzono przed sądem lub przed innym organem państwowym. Powyższe stanowisko w zakresie skutków podatkowych rozliczania wierzytelności i zobowiązań w drodze potrącenia znajduje pełne potwierdzenie w orzecznictwie jak i interpretacjach prawa podatkowego np w

* wyroku NSA z 21 września 1999 r. (sygn akt SA/Bk 742/98),

* interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2011 r. (IPPB3/423-468/1 1-2/DP),

* interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 lipca 2008 r. (IPPB3/423-559/08-3/MK),

* interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego z marca 2007 r. (1472/R0P1/423-337/06/RM),

* interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 sierpnia 2006 r. (1401/PD-006-61/06/BB),

* interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu z 21 czerwca 2005 r. (ZD/408-95/u.p.d.o.p./05).

Niewątpliwie także potrącenie stanowi formę uregulowania w rozumieniu art. 15b ustawy o p.d.o.p.

W konsekwencji należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy zapłata odsetek od Obligacji wyemitowanych przez Wnioskodawcę w celu sfinansowania nabycia Akcji Spółki Nabywanej odbywać się będzie poprzez potrącenie zobowiązań Wnioskodawcy z tytułu odsetek z należnościami Wnioskodawcy z tytułu nowej emisji obligacji odsetki takie są kosztem uzyskania przychodów w chwili potrącenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl