IPPB2/436-93/10-4/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-93/10-4/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2010 r. (data wpływu 18 marca 2010 r.) uzupełnionym pismem na wezwanie z dnia 17 maja 2010 r. (data nadania 17 maja 2010 r., data odbioru 19 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie wypłaty na rzecz Wnioskodawczyni sumy z ubezpieczenia na życie oraz nabycia spadku - jest:

* prawidłowe - w części dotyczącej nie opodatkowania kwoty wypłaconej Wnioskodawczyni z tytułu ubezpieczenia na życie spadkodawcy,

* nieprawidłowe - w części dotyczącej zasad opodatkowania kwoty z polisy ubezpieczeniowej odnośnie ciężkiej choroby spadkodawcy wchodzącej do masy spadkowej po zmarłym.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie wypłaty na rzecz Wnioskodawczyni sumy z ubezpieczenia na życie oraz nabycia spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

W dniu 13 kwietnia 2009 r. zmarł Wnioskodawczyni partner Dawid O. (obywatel brytyjski od 2008 r. przebywający w Polsce i pracujący w polskiej firmie na umowę o pracę na czas nieokreślony). Pan O. posiadał polisę na życie w firmie G. Polska, w której Wnioskodawczyni była wskazana jako jedyny uposażony. W dniu 5 maja 2009 r. Wnioskodawczyni przyznano i wypłacono 100% sumy ubezpieczenia z tytułu umowy głównej (śmierci Pana O.) w kwocie 360.000 zł. Wstrzymano natomiast wypłatę ubezpieczenia z tytułu ciężkiej choroby. Jednocześnie Wnioskodawczyni została poinformowana przez firmę G., że kwota ta wejdzie do masy spadkowej i zostanie wypłacona spadkobiercom zgodnie z testamentem Pana O.

Sprawa spadkowa toczy się w Wielkiej Brytanii. Majątek Pana O. nie obejmuje nieruchomości. Obejmuje natomiast majątek zgromadzony na polisach i kontach w Polsce, Anglii i Belgii. Spadkodawca rozdysponował ww. majątek testamentem. Na jego mocy Wnioskodawczyni ma otrzymać połowę całkowitej kwoty spadku (całkowita kwota spadku jest aktualnie szacowana). W myśl obowiązującego prawa angielskiego, do koordynacji egzekucji testamentu został powołany wykonawca testamentu. Wnioskodawczyni otrzymała od niego informację, że w świetle prawa angielskiego powinna zapłacić podatek od swojej części spadku w Wielkiej Brytanii zanim należne jej pieniądze zostaną przelane na jej konto (jako argument Wykonawca podał, że sprawa toczy się na terenie Wielkiej Brytanii i dotyczy obywatela brytyjskiego).Z uwagi na komplikację i złożoność całej sprawy Wnioskodawczyni potrzebuje następujących informacji (na podstawie obowiązujących przepisów polskiego prawa podatkowego):

1.

dotyczy wypłaconej Wnioskodawczyni sumy ubezpieczenia na życie (przez firmę G.),

2.

dotyczy sposobu opodatkowania majątku, jaki Wnioskodawczyni odziedziczy po Panu O. (zgodnie z testamentem ma otrzymać 50% jego wartości).

Jednocześnie Wnioskodawczyni nadmienia, że nie jest żoną, ani krewną Pana O. Pan O. dokonał rozliczenia podatkowego za rok 2008 w Polsce. Za 2009 rok został rozliczony przez zakład pracy (w Polsce). W latach 1999-2007 mieszkał i pracował w Belgii. Pan O. był zameldowany w Polsce na pobyt czasowy.

Pismem z dnia 17 maja 2010 r. wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez:

* przedstawienie stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie pytania nr 1 wniosku w odniesieniu do ustawy o podatku od osób fizycznych, bowiem nie można uznać za stanowisko Wnioskodawczyni informacji uzyskanej w tym zakresie w urzędzie skarbowym,

* uzupełnienie stanu faktycznego w zakresie podatku od spadków i darowizn poprzez wskazanie:

- czy Wnioskodawczyni była uposażona w polisie ubezpieczeniowej z tytułu ciężkiej choroby spadkodawcy,

- określenie, czy powyższa kwota wchodzi do masy spadkowej po zmarłym,

* przedstawienie własnego stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie pytań sformułowanych w poz. 54 wniosku Ad.2, które winno być powiązane z przedstawionym w tym zakresie stanem faktycznym,

* ponadto należy wskazać, iż Wnioskodawczyni w części G formularza w poz. 56 zadała dodatkowe pytania, na które również brak jest własnego stanowiska, zatem tut. organ prosi o jego przedstawienie.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie informując, iż:

* W odniesieniu do Ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. (Dz. U. z 1983 r. Nr 45, poz. 207 z późn. zm. -tj.: Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) dotyczącej podatku z tytułu spadków bądź darowizn, powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce w następujących przypadkach:

- przy nabyciu w drodze dziedziczenia - z chwilą przyjęcia spadku,

- przy nabyciu w drodze zapisu lub dalszego zapisu - od daty ogłoszenia testamentu,

- przy nabyciu z polecenia testamentowego - z chwilą wykonania tego polecenia,

- przy nabyciu tytułem zachowku - z chwilą zaspokojenia roszczenia lub jego części,

- przy nabyciu praw do wkładów oszczędnościowych na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek jego śmierci - z chwilą śmierci wkładcy,

- przy nabyciu jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci - z chwilą śmierci uczestnika funduszu inwestycyjnego,

- przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń,

- przy nabyciu z polecenia darczyńcy - z chwilą wykonania polecenia,

- przy nabyciu w drodze zasiedzenia - z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie,

- przy nabyciu w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności - z chwilą zawarcia umowy albo ugody lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu, jeżeli ich skutkiem jest nieodpłatne zniesienie współwłasności.

Kwota ubezpieczenia na życie nie wchodzi do masy spadkowej, stąd żaden z ww. warunków do opłaty podatku od spadków i darowizn nie został spełniony. Podsumowując zdaniem Wnioskodawczyni (w oparciu o ww. ustawy) kwota 360.000 zł wypłacona Wnioskodawczyni z tytułu śmierci Pana David'a O. nie podlega opodatkowaniu.

* Uzupełnienie stanu faktycznego w zakresie podatku od spadków i darowizn poprzez wskazanie:

1.

Czy Wnioskodawczyni była uposażona w polisie ubezpieczeniowej z tytułu ciężkiej choroby spadkodawcy.

2.

Określenie, czy powyższa kwota wchodzi do masy spadkowej.

Ad. 1. Tak, Wnioskodawczyni była wskazana w polisie jako uposażona zarówno z tytułu ciężkiej choroby spadkodawcy, jak i jego śmierci.

Ad. 2. Ponieważ wypłata z tytułu ciężkiej choroby spadkodawcy nie została wypłacona za jego życia, po śmierci spadkodawcy weszła ona automatycznie do masy spadkowej i zostanie wypłacona zgodnie z zapisem testamentowym (Firma G. oczekuje na orzeczenie Sądu brytyjskiego w sprawie nabycia spadku).

* Wnioskodawczyni przedstawiła własne stanowisko w zakresie pytań sformułowanych w poz. 54 Ad.2.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Ad. sumy ubezpieczenia na życie, wypłaconej przez G. Polska na konto Wnioskodawczyni w kwocie 360.000 zł:

* Czy kwota ta podlega opodatkowaniu z tytułu spadku bądź darowizn, czy podatku dochodowego.

* Czy też powyższa kwota jest zwolniona z ww....

Ad. podatku od spadku (od kwoty należnej Wnioskodawczyni testamentalnie):

* Czy Wnioskodawczyni część spadku podlegała podwójnemu opodatkowaniu... (sprawa toczy się jeszcze w Wielkiej Brytanii)

* Czy istnieją regulacje/przepisy prawne tudzież umowy z Wielką Brytanią chroniące obywatela polskiego przed ww., w sytuacji, gdzie miejscem ostatniego pobytu/pracy osoby zmarłej była Polska.

* Komu Wnioskodawczyni musi zapłacić podatek. Wg jakiego prawa.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ponieważ Wnioskodawczyni nabędzie majątek na drodze spadku obowiązuje ją również polskie prawo podatkowe.

Zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. (Dz. U. z 1983 r. Nr 45, poz. 207 z późn. zm. - tj.: Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) dot. podatku z tytułu spadków bądź darowizn.

Art. 1.

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1)

dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;

Art. 2.

Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z powyższego Wnioskodawczyni wnioskuje, że:

* w chwili nabycia spadku będzie musiała odprowadzić podatek od całości kwoty przysługującego jej spadku,

* jako osoba niespokrewniona - podatek będzie naliczony według III grupy podatkowej.

Zgodnie z opinią G. Polska, kwota którą Wnioskodawczyni otrzymała z tytułu śmierci Pana O. (w ramach ubezpieczenia na życie) nie jest wliczana do majątku zmarłego Pana O i nie jest przedmiotem masy spadkowej. Stąd Wnioskodawczyni jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Dodatkowo Wnioskodawczyni otrzymała ustną informację w Urzędzie Skarbowym, że powyższa kwota nie wchodzi do rozliczenia podatku za 2009 rok. W związku z powyższym Wnioskodawczyni prosi o potwierdzenie obu informacji i ewentualną klasyfikację obecnego stanu prawnego.

Warunkiem wypłaty należnego Wnioskodawczyni majątku po Panu O. jest opłata, podatek od spadku w Wielkiej Brytanii zgodnie z tamtejszym prawodawstwem. Wnioskodawczyni nie jest jednak obywatelem tego kraju (Anglii), a Pan O. nie pracował tam przez ostatnie 11 lat.

Jednocześnie Wnioskodawczyni wie, że Polska posiada umowę z Wielką Brytanią o unikaniu podwójnego opodatkowania:

* Obecna umowa z Wielką Brytanią przewiduje tzw. Kredyt podatkowy (tax credit), zwany też metodą odliczenia, polega na tym, że dochody osiągnięte w kraju łączy się z dochodami osiągniętymi za granicą, od tak uzyskanej sumy oblicza się podatek, a następnie od tego podatku odlicza się kwotę podatku zapłaconego za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

* Druga metoda zwana jest metodą zwolnienia z progresją (tzw. exemtion with peogression), polega na tym, że dochód opodatkowany w jednym państwie jest zwolniony od podatku w drugim, jednakże przy ustalaniu stawki od dochodu osiągniętego w drugim państwie uwzględnia się również dochód osiągnięty w tym drugim państwie. I tak dla ustalenia stawki procentowej - do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku ze źródeł położonych za granicą (dochód łączny); od dochodu łącznego oblicza się podatek według właściwej progresywnej skali podatkowej (kwota podatku); oblicza się stopę procentową podatku, którą wyraża stosunek kwoty podatku do dochodu łącznego; stopa procentowa podatku stosowana jest do dochodu uzyskanego ze źródeł przychodu położonych w Polsce, co daje należny podatek dochodowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe - w części dotyczącej nie opodatkowania kwoty wypłaconej Wnioskodawczyni z tytułu ubezpieczenia na życie spadkodawcy, natomiast nieprawidłowe - w części dotyczącej zasad opodatkowania kwoty z polisy ubezpieczeniowej odnośnie ciężkiej choroby spadkodawcy wchodzącej do masy spadkowej po zmarłym.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego.

Stosownie do art. 2 ww. ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z powyższym w sytuacji nabycia w spadku przedmiotów lub praw majątkowych znajdujących się lub wykonywanych za granicą, czynnikiem decydującym o podleganiu ustawie o podatku od spadków i darowizn jest posiadanie przez spadkobiercę obywatelstwa polskiego lub stałego miejsca pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w chwili otwarcia spadku. Zatem spadkobierca, który w chwili otwarcia spadku był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn od nabytej własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz od nabytej własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą.

W myśl przepisu art. 922 § 1 i § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Na spadek składa się ogół praw i obowiązków należących do zmarłego w chwili jego śmierci, które ze swej istoty mogą przejść na jego następców prawnych. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem podlegającym przepisom prawa spadkowego. Natomiast spadek nabywa się na podstawie ustawy lub z testamentu (art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego).

Na podstawie art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Natomiast stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy, przy nabyciu w drodze dziedziczenia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku, gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia (art. 6 ust. 4 ww. ustawy).

Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru (art. 7 ust. 1 ustawy).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw. Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe (art. 14 ust. 2). Stosownie do art. 14 ust. 3 ustawy do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1.

do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

2.

do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

3.

do grupy III - innych nabywców.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawczyni przyznano i wypłacono 100% sumy ubezpieczenia z tytułu śmierci Pana O. (osoby obcej) w kwocie 360.000 zł. Ponadto Wnioskodawczyni na podstawie testamentu nabyła prawo do 1/2 części masy spadkowej po ww. zmarłym, który zgodnie z art. 14 ust. 3 zaliczany jest do III grupy podatkowej.

W myśl art. 9 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez nabywcę od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni otrzymała 100% sumy z ubezpieczenia na życie po zmarłym Dawidzie O., który zmarł w dniu 13 kwietnia 2009 r. Ponadto Wnioskodawczyni nabyła na podstawie testamentu prawo do 1/2 części masy spadkowej po zmarłym. Majątek zmarłego nie obejmuje nieruchomości. Obejmuje natomiast majątek zgromadzony na polisach i kontach w Polsce, Anglii i Belgii. Sprawa toczy się w Wielkiej Brytanii. Wnioskodawczyni wstrzymano natomiast wypłatę dotyczącą ubezpieczenia z tytułu ciężkiej choroby. Wnioskodawczyni wskazała, iż kwota ubezpieczenia na życie nie wchodzi do masy spadkowej i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Natomiast wypłata z tytułu ciężkiej choroby spadkodawcy nie została wypłacona za jego życia, po śmierci spadkodawcy weszła automatycznie do masy spadkowej i zostanie wypłacona zgodnie z zapisem testamentowym.

Stosownie do przepisów art. 2 ust. 1 Konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840), Konwencja dotyczy podatków od dochodu i od zysków majątkowych, bez względu na sposób ich poboru, pobieranych na rzecz Umawiającego się Państwa, jego jednostek terytorialnych lub organów lokalnych.

Na podstawie ust. 2 Konwencji, za podatki od dochodu i od zysków majątkowych uważa się wszystkie podatki, które pobiera się od całego dochodu albo od części dochodu, włączając podatki od zysków z przeniesienia własności majątku ruchomego lub nieruchomego.

Zgodnie z ust. 3, do obecnie istniejących podatków, których dotyczy Konwencja, należą w szczególności:

a.

w Zjednoczonym Królestwie:

I.

podatek dochodowy (the income tax),

II.

podatek od spółek (the Corporation tax), oraz

III.

podatek od zysków majątkowych (the capital gains tax),

b.

w Polsce:

I.

podatek dochodowy od osób fizycznych, oraz

II.

podatek dochodowy os osób prawnych.

Ustęp 4 Konwencji stanowi, że dotyczy ona również wszystkich podatków takiego samego lub podobnego rodzaju, które po podpisaniu niniejszej Konwencji będą pobierane przez którekolwiek Umawiające się Państwo obok istniejących podatków lub w ich miejsce. Właściwe organy Umawiających się Państw poinformują się wzajemnie o zasadniczych zmianach, jakie zaszły w ich ustawodawstwach podatkowych. Zgodnie z powyższym Konwencja ta dotyczy wyłącznie podatków od dochodu i zysków majątkowych, co oznacza, że w Polsce ma ona zastosowanie jedynie do podatków dochodowych, tj. podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. W powołanej Konwencji nie został natomiast wymieniony podatek od spadków i darowizn, który jest wprawdzie podatkiem majątkowym, jednakże opodatkowaniu podlega nabycie majątku (jego powiększenie) w drodze spadku lub darowizny.

Stanowisko to potwierdza również analiza zapisów Modelowej Konwencji OECD, będącej wzorem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawieranych przez Polskę i Komentarza do niej. Zostały one wypracowane w drodze konsensusu przez wszystkie państwa członkowskie OECD, które zobowiązały się tym samym do stosowania zawartych w nich postanowień. Modelowa Konwencja, jak i Komentarz do niej nie są co prawda źródłem powszechnie obowiązującego prawa, jednakże stanowią wskazówkę, jak należy interpretować zapisy umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. W świetle Komentarza do art. 22 Konwencji Modelowej, opodatkowanie majątku, o którym mowa w tym artykule dotyczy tylko podatków od majątku, z wyłączeniem podatków od majątku nieruchomego, spadków i darowizn, i przeniesienia zobowiązań (pkt 1 Komentarza do art. 22 Konwencji Modelowej).

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż przepisy Konwencji zawartej między Rzeczpospolitą Polska a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania nie dotyczą podatku od spadków i darowizn, zatem zapłacenie w Wielkiej Brytanii określonej kwoty podatku od spadku zgodnie z prawem tam obowiązującym, nie zwalnia od uiszczenia należnego podatku według prawa polskiego.

Ponadto, przyjmując za Wnioskodawczynią, że wypłata sumy ubezpieczenia na życie nie wchodzi do masy spadkowej po zmarłym, nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Natomiast kwota dotycząca ubezpieczenia z tytułu ciężkiej choroby spadkodawcy wchodząca do masy spadkowej jak wskazuje Wnioskodawczyni, podlega opodatkowaniu powyższym podatkiem. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. W przypadku Wnioskodawczyni podatek ustala się zgodnie z przepisami ustawy dotyczącymi nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej, od czystej wartości majątku nabytego w drodze spadku, z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku (4.902 zł).

Jak wynika z powyższego, przepisy powołanej przez Wnioskodawczynię umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie mają zastosowania do nabytego przez Wnioskodawczynię spadku, zatem zapłacenie w Wielkiej Brytanii określonej kwoty podatku od spadku zgodnie z prawem tam obowiązującym, nie zwalnia od uiszczenia należnego podatku według prawa polskiego. Zatem, wysokość podatku od spadków i darowizn dla Wnioskodawczyni, która - jak wynika z treści wniosku - w chwili otwarcia spadku miała miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostanie ustalona w oparciu o przepisy art. 9 i 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn z uwzględnieniem ulg i zwolnień przewidzianych ustawą. Końcowo wskazać należy, iż podatek zapłacony zgodnie z przepisami prawa w Wielkiej Brytanii jako ciężar nabytego spadku podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn w Polsce.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż stanowisko Wnioskodawczyni w części dotyczącej zasad opodatkowania kwoty z polisy ubezpieczeniowej odnośnie ciężkiej choroby spadkodawcy nie można uznać za prawidłowe, bowiem odwoływanie się przez Wnioskodawczynię do umowy z Wielką Brytanią o unikaniu podwójnego opodatkowania nie ma zastosowania w niniejszej sprawie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl