IPPB2/436-91/07-4/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-91/07-4/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2007 r. (data wpływu 9 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy zamiany użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności budynków znajdujących się na tej działce - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy zamiany, której przedmiotem jest prawo użytkowania wieczystego działki 1 wraz z prawem własności budynków znajdujących się na tej działce.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X ("O." lub "S.") jest użytkownikiem wieczystym gruntów położonych w K. (działka nr 1 oraz działka nr 2: razem: "działki O."). Na działce nr 1 znajduje się budynek należący do O. ("B."). Budynek na działce A został wybudowany przed 7 lipca 1993 r. Przez cały okres użytkowania budynku wydatki poniesione przez O. na jego modernizację/ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przekroczyły 30% wartości początkowej budynku, przy czym wydatki te dokonywane były w latach 1997-2005. Na działce 2 znajduje się parking asfaltowy, wybudowany parking nigdy nie był ulepszany. Y. ("A") jest użytkownikiem wieczystym działki położonej w K. (działka nr B, która została podzielona na dwie działki o numerach 3 i 4).

Z tego względu, że wartość nieruchomości O. będzie wyższa niż działki A. przejętej przez O., w celu wyrównania wartości zamienianych nieruchomości A. dokona dopłaty pieniężnej na rzecz O. w wysokości ustalonej w umowie. O. ma wątpliwości co do opodatkowania podatkiem VAT lub podatkiem od czynności cywilnoprawnych transakcji w części dotyczącej użytkowania wieczystego działki 1 i własności znajdującego się na niej budynku.

Pismem z dnia 16 listopada 2007 r. znak IPPB2/436-91/07-2/SP wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Pismem z dnia 26 listopada 2007 r. wnioskodawca uzupełnił wniosek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy zamiana użytkowania wieczystego działki 1, wraz z prawem własności budynków znajdujących się na tej działce nie będzie podlegała podatkowi VAT, jeżeli:

* przy zakupie prawa użytkowania wieczystego działki 1 i własności znajdujących się na niej budynków Spółce nie przysługiwało prawo do odliczania podatku VAT,

* Spółka dokonała prac modernizacyjnych/ulepszeń budynków przekraczających 30% ich wartości początkującej, przy czym od czasu wykonania powyższych ulepszeń nie upłynęło jeszcze 5 lat,

* Spółka skorzystała od odliczeń podatku VAT naliczonego związanego z pracami modernizacyjnymi/ulepszeniami budynków znajdujących się na działce 1.

2.

Czy zamiana użytkowania wieczystego działki 1 wraz z prawem własności budynków znajdujących się na tej działce nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiedź na pytanie 2 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek w zakresie pytania 1 zostanie rozpatrzony w odrębnej interpretacji indywidualnej.

Zdaniem wnioskodawcy, ponieważ transakcja między O. a A. w części dotyczącej przeniesienia prawa użytkowania wieczystego działki 1 i własności znajdujących się na niej budynków nie powinna być zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, a w konsekwencji nie powinna ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - zgodnie z dyspozycją art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie natomiast do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnej, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garaży wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy spółki i jej zmiany,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż dla wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu konkretnej czynności niezbędne jest, aby czynność taka podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT lub była z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa we wskazanym powyżej przepisie.

Analizując powyższy przepis należy stwierdzić, iż czynność przedstawiona we wniosku nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych tylko w przypadku, gdyby była opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a nie z niego zwolniona.

W interpretacji indywidualnej Nr IP-PB2-443-433/07-2/IB z dnia 27 grudnia 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów poinformował wnioskodawcę, że w przypadku, gdy wnioskodawca wykorzystywał przedmiotowy budynek przez okres dłuższy niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wyłączające zwolnienie sprzedaży towarów używanych. W tej sytuacji dla stwierdzenia, czy dana sprzedaż jest zwolniona od podatku nie jest istotne ustalenie, czy przedmiotowy budynek był przez podatnika ulepszany, a jeżeli tak - czy wartość tych ulepszeń była większa niż 30% wartości początkowej budynków lub budowli 1 oraz czy od nakładów inwestycyjnych przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego.

W stosunku zatem do tych obiektów ma zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, w myśl którego zamiana użytkowania wieczystego działek wraz z prawem własności budynków będzie zwolniona z podatku od towarów i usług.

Reasumując należy stwierdzić, iż zamiana użytkowania wieczystego działki nr 1 wraz z prawem własności budynków znajdujących się na tej działce będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, 09-402 Płock, ul. 1 Maja 10.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl