IPPB2/436-78/10-2/AF - Opodatkowanie transakcji zawieranych z obcokrajowcami na zagranicznych aukcjach internetowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-78/10-2/AF Opodatkowanie transakcji zawieranych z obcokrajowcami na zagranicznych aukcjach internetowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu 5 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie dokonania zakupów używanego sprzętu fotograficznego na aukcjach internetowych zagranicznych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie dokonania zakupów używanego sprzętu fotograficznego na aukcjach internetowych zagranicznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu internetowego używanym sprzętem fotograficznym. Wnioskodawca korzysta zarówno z aukcji krajowych (allegro), jak i zagranicznych (ebay). Wnioskodawca kupuje sprzęt od osób fizycznych. Problem podatkowy pojawia się przy transakcjach zawieranych z obcokrajowcami na aukcjach internetowych zagranicznych. Przedmiot takiej aukcji znajduje się poza granicami RP w momencie wygrania aukcji będącej jednocześnie formą zawarcia umowy cywilnoprawnej kupna-sprzedaży. Zostaje on przysłany do Wnioskodawcy po dokonaniu zapłaty za towar wraz z kosztami przesyłki. Problematycznym tematem staje się miejsce dokonania czynności. Transakcje dokonane były w 2008 i 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy miejscem dokonania czynności jest RP, gdyż Wnioskodawca licytuje towar będąc przy komputerze w Polsce, czy też miejscem tym jest kraj, w którym znajduje się przedmiot aukcji oraz sprzedający.

2.

W jaki sposób Wnioskodawca ma rozpoznać miejsce dokonania takiego rodzaju czynności.

Zdaniem Wnioskodawcy

Według Wnioskodawcy zakupy sprzętu fotograficznego na aukcjach internetowych zagranicznych (typu e-bay) od obcokrajowca nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Powodem tego jest fakt, iż miejscem dokonania czynności oraz miejscem położenia rzeczy nie jest terytorium RP.

W momencie, gdy fizycznie towar znajduje się poza granicami kraju, a transakcja jest zawarta przez internet, wówczas nie podlega taka czynność podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 1 ust. 4 ustawy czynności cywilnoprawne podlegają powyższemu podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl powyższego artykułu czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że umowy sprzedaży podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot znajdował się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa została zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Umowa sprzedaży podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, także jeśli przedmiot umowy sprzedaży w chwili jej zawarcia znajdował się za granicą oraz nabywca miał miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a czynność została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy zauważyć, iż dla opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych obydwa warunki muszą być spełnione kumulatywnie. Jeżeli zostanie spełniony tylko jeden z nich, nie powstanie obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 9 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000 zł.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu internetowego używanym sprzętem fotograficznym. Korzysta z aukcji internetowych krajowych i zagranicznych. Sprzęt kupuje od osób fizycznych. Wnioskodawca w latach 2008-2009 transakcje zawierał z obcokrajowcami na aukcjach internetowych zagranicznych. W momencie wygrania aukcji, będącej jednocześnie formą zawarcia umowy cywilnoprawnej kupna-sprzedaży, jej przedmiot znajdował się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Problematykę miejsca zawarcia umowy przez Internet reguluje art. 70 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który stanowi, iż w razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawarta w miejscu otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta jest składana w postaci elektronicznej - w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym miejscem dokonania czynności była Rzeczypospolita Polska, gdyż Wnioskodawca licytował towar będąc przy komputerze w Polsce. Dla rozpoznania miejsca dokonania takiego rodzaju czynności znaczenie ma miejsce złożenia oświadczenia woli o przystąpieniu do umowy, czyli wylicytowanie danej rzeczy, złożone przez kupującego. W związku z tym transakcje zawierane przez Wnioskodawcę w latach 2008-2009 podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli zgodnie z art. 9 pkt 6 ustawy podstawa opodatkowania przekraczała 1.000 zł.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl