IPPB2/436-71/07-5/SP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-71/07-5/SP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2007 r. (data wpływu 10 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nieodpłatnego przekazania synowi przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nieodpłatnego przekazania synowi przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako Przedsiębiorstwo Wielobranżowe, które stanowi jej własność. Ze względu na wiek, z dniem 1 stycznia 2008 r. Wnioskodawczyni zamierza przekazać nieodpłatnie to Przedsiębiorstwo w całości, w rozumieniu art. 552 Kodeksu cywilnego, w formie aktu notarialnego, w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego, swojemu synowi, który - obecnie zatrudniony w tym przedsiębiorstwie na umowę o pracę - będzie kontynuował dotychczasową działalność.

Aby niekomplikować rozliczeń podatkowych, w akcie notarialnym sporządzonym np. w listopadzie 2007 r. Wnioskodawczyni zamierza zamieścić stwierdzenie, że przekazanie przedmiotowego Przedsiębiorstwa nastąpi z dniem 1 stycznia 2008 r..

Pismem z dnia 17 października 2007 r. Nr IPPB2/436-71/07-2/SP wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w zakresie wskazania, którego zdarzenia przyszłego dotyczy uiszczona kwota. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

Natomiast pismem z dnia 7 listopada 2007 r. Nr IPPB1/415-213/07-2/AJ wezwano Wnioskodawcę do podania informacji, o czyje skutki podatkowe wystąpiono we wniosku ORD-IN oraz o sprecyzowanie pytań i przyporządkowanie ich do poszczególnych podatków. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż zapytanie dotyczy skutków podatkowych darczyńcy (wnioskodawcy).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie skutki podatkowe pociągnie za sobą nieodpłatne przekazanie synowi Przedsiębiorstwa Wielobranżowego.

Zdaniem wnioskodawcy:

W związku z przekazaniem synowi, z dniem 1 stycznia 2008 r. w formie darowizny przedsiębiorstwa, które dotychczas prowadziła Wnioskodawczyni, nie obciąży jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego.

Zasadą generalną jest obciążenie podatkiem od czynności cywilnoprawnych tych czynności, na podstawie których następuje odpłatne przeniesienie lub oddanie do korzystania rzeczy lub praw majątkowych. W odniesieniu do umowy darowizny, która z zasady jest umową nieodpłatną, opodatkowaniem objęta jest ona w części, w której darczyńca uzyskuje ekwiwalent w postaci zwolnienia go z długu lub innego zobowiązania. W takim bowiem zakresie darowizna ta staje się czynnością odpłatną.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629) zostały zmienione z dniem 1 stycznia 2007 r. przepisy art. 4 i art. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którymi obowiązek podatkowy ciąży na podatnikach tego podatku a w przypadku umowy darowizny - na obdarowanym.

Reasumując, należy stwierdzić, iż przekazana darowizna po 1 stycznia 2007 r. dla darczyńcy nie wywołuje żadnych skutków podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl