IPPB2/436-68/11-4/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-68/11-4/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2011 r. (data wpływu 23 lutego 2011 r.) uzupełniony pismem na wezwanie z dnia 16 marca 2011 r. Nr IPPB2/436-68/11-2/MZ (data nadania 17 marca 2011 r., data doręczenia 21 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi zawartej w art. 16 ww. ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi zawartej w art. 16 ww. ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 16 czerwca 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał decyzję, na mocy której przyznano podatnikowi Zygmuntowi D. prawo do ulgi, wynikające z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn - ustalono podatek w wysokości 372 zł. Dowód: kopia decyzji z dn. 16 czerwca 2010 r. Podatek w ustalonej wysokości Wnioskodawca uiścił.

W dniu 9 września 2010 r. Zygmunt D. darował udział wynoszący 1/2 w zabudowanej nieruchomości, nabyty w spadku po matce, swemu wnukowi Łukaszowi K. Dowód: kopia aktu notarialnego z dn. 9 września 2010 r.

Pismem z dnia 16 marca 2011 r. Nr IPPB2/436-68/11-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

- Uzupełnienie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w zakresie:

* podania daty śmierci spadkodawcy, daty uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu praw do spadku,

* określenia, czy obdarowany wnuk należał do kręgu spadkobierców po zmarłej matce Wnioskodawcy,

* wskazania, jeżeli Wnioskodawca nabył prawo do spadku po 31 grudnia 2006 r., czy do dokonanej darowiźnie na rzecz wnuka Wnioskodawca będzie zamieszkiwać będąc zameldowanym na pobyt stały w budynku mieszkalnym nabytym w drodze spadku przez okres 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego lub też od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż:

* spadkodawca Stefania D. zmarła dnia 19 marca 1999 r.,

* spadek po Stefanii D., na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 19 listopada 2008 r., na podstawie ustawy nabyli synowie Zygmunt D. oraz Jan D., obaj w 1/2 części; postanowienie to uprawomocniło się dnia 11 grudnia 2008 r., dowód: kopia postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 19 listopada 2008 r.,

* obdarowany wnuk Łukasz K. należał do kręgu spadkobierców po zmarłej matce Wnioskodawcy - Stefanii D., lecz nie dziedziczył,

* Wnioskodawca Zygmunt D. zamieszkuje i będzie nadal zamieszkiwał w budynku mieszkalnym odziedziczonym po matce, który następnie darował swemu wnukowi Łukaszowi K. (udział w wysokości 1/2); w momencie złożenia zeznania podatkowego Wnioskodawca był zameldowany na pobyt stały pod adresem, pod którym znajduje się budynek mieszkalny i nadal jest tam zameldowany na pobyt stały oraz zamierza tam zamieszkiwać do swojej śmierci. W umowie darowizny z dnia 9 września 2010 r. obdarowany ustanowił na rzecz darczyńcy nieodpłatne dożywotnie prawo użytkowania, w szczególności w zakresie zamieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatnik zachował ulgę w podatku spadkowym przyznaną ww. decyzją Urzędu Skarbowego, ze względu na to, że darowizna została dokonana na rzecz osoby najbliższej (wnuka), który prowadzi darowane mu gospodarstwo rolne a podatnikowi w umowie darowizny zagwarantowane zostało prawo dożywotniego zamieszkania w odziedziczonym po matce części budynku.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zachował prawo do ulgi przyznanej we wskazanej decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 16 czerwca 2010 r., ponieważ darowizna została dokonana na rzecz osoby najbliższej a podatnik zamieszkiwał i nadal będzie zamieszkiwać w części budynku wchodzącego w skład masy spadkowej po zmarłej matce podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku.

Ponieważ nabycie ww. nieruchomości w drodze spadku nastąpiło przed 1 stycznia 2007 r. w niniejszej sprawie zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie bowiem z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. - w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

1.

w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,

2.

w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,

3.

w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy,

- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Według zapisu art. 16 ust. 2 ww. ustawy, z omawianej ulgi mogą skorzystać nabywcy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

1.

spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;

2.

nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;

3.

nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dysponowania spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;

4.

nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,

5.

będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

a.

od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

b.

od dnia zamieszkiwania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że zasadniczym celem ustawodawcy jest zwolnienie bliskich spadkodawcy lub darczyńcy od obciążeń podatkowych z tytułu nabycia nieruchomości mieszkaniowej, gdy nie dysponują innym mieszkaniem czy domem i będą mieszkać w uzyskanej nieruchomości przez 5 lat.

W myśl art. 16 ust. 7 omawianej ustawy - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. - nie stanowi jednak podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Na tle powyższego stwierdzić należy, że wśród enumeratywnie wymienionych warunków art. 16 ust. 2 ww. ustawy, nie wymieniono zakazu zbycia nabytego w drodze dziedziczenia mieszkania.

Ponadto prawo do tej ulgi przysługuje również w przypadkach, gdy wymienione osoby - po zamieszkaniu w nabytym w ten sposób budynku lub lokalu - znajdują się w sytuacji życiowej powodującej konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, skutkującą zbyciem przedmiotu darowizny czy masy spadkowej, przed upływem okresu określonego w art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy. Zatem jeżeli spadkobierca - nabywca budynku lub lokalu nadal będzie w nim zamieszkiwał, pomimo zbycia tytułu prawnego do tego budynku lub lokalu, to zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 16 czerwca 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał decyzję, na mocy której przyznano podatnikowi Zygmuntowi D. prawo do ulgi, wynikające z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn - ustalono podatek w wysokości 372 zł. Podatek w ustalonej wysokości Wnioskodawca uiścił. W dniu 9 września 2010 r. Zygmunt D. darował udział wynoszący 1/2 w zabudowanej nieruchomości, nabyty w spadku po matce, swemu wnukowi Łukaszowi K. Dowód: kopia aktu notarialnego z dn. 9 września 2010 r. Wnioskodawca Zygmunt D. zamieszkuje i będzie nadal zamieszkiwał w budynku mieszkalnym odziedziczonym po matce, który następnie darował swemu wnukowi Łukaszowi K. (udział w wysokości 1/2); w momencie złożenia zeznania podatkowego Wnioskodawca był zameldowany na pobyt stały pod adresem, pod którym znajduje się budynek mieszkalny i nadal jest tam zameldowany na pobyt stały oraz zamierza tam zamieszkiwać do swojej śmierci. W umowie darowizny z dnia 9 września 2010 r. obdarowany ustanowił na rzecz darczyńcy nieodpłatne dożywotnie prawo użytkowania, w szczególności w zakresie zamieszkania.

Reasumując, stwierdzić należy, że Wnioskodawca, który darował nabyty w drodze spadku udział w budynku mieszkalnym na rzecz wnuka, nie utraci z tego powodu prawa do ulgi przewidzianej w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli będzie nadal w tym budynku mieszkał przez okres 5 lat od dnia określonego w ust. 2 pkt 5 lit. a) lub b) tego artykułu.

Końcowo, należy dodać, iż dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl