IPPB2/436-662/13-4/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-662/13-4/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2013 r. (data wpływu 13 grudnia 2013 r.) uzupełnionym na wezwanie z dnia 31 stycznia 2014 r. Nr IPPB2/436-662/13-2/MZ o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej jako "ZT", "Współwłaściciel") posiada 100% udziałów w spółce Z.... T.... T.... Sp. z o.o. (dalej: "ZTT", "Wnioskodawca").

ZT i ZTT (dalej jako: "Współwłaściciele") są współwłaścicielami zabudowanych nieruchomości składającej się z:

(i) działki gruntu o numerze ewidencyjnym...., o powierzchni 14.137 m2; oraz

(ii) działki gruntu o numerze ewidencyjnym...., o powierzchni 16.605 m2;

dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy, X Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW

Udział ZT i ZTT w prawie własności powyższych działek wynosi odpowiednio 88/100 i 12/100.

ZTT zamierza nabyć wynoszący 12/100 udział w działce gruntu o numerze ewidencyjnym...., o powierzchni 950 m2, położonej przy ulicy E., miasto, Dzielnica Ś......, dla której Sąd Rejonowy, X Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW. Po powyższym nabyciu, działka 32/1 zostanie przeniesiona do KW nr................... oraz zostanie połączona z działkami.... and....., które razem będą stanowić jedną nieruchomość.

Na działkach.... oraz.... został wybudowany budynek wielofunkcyjny o powierzchni zabudowy 30 165 m2, oraz o powierzchni całkowitej 213 244,01 m2 (dalej jako: "Budynek"). Budynek, stanowi część składową działek..... oraz....

Ponieważ podczas budowy Budynku zostały przekroczone granice działki....., w związku z czym Budynek jest częściowo położony także na działce......., na rzecz każdoczesnych właścicieli działek.... oraz..... została ustanowiona w akcie notarialnym z 28 czerwca 2013 r., Rep. A....../2013 oraz ujawniona w księdze wieczystej, tzw. służebność budynkowa, polegająca na prawie posadowienia i korzystania ze wzniesionego, z przekroczeniem granic, Budynku, w tym do korzystania z części gruntu na którym posadowiony jest Budynek. Działki.....,...... i...... oraz Budynek powoływane są dalej razem jako: "Nieruchomość".

W skład Budynku wchodzą następujące powierzchnie, stanowiące jego części składowe:

1.

część handlowo-usługowa (dalej: "Galeria Handlowa") wraz z garażem podziemnym (dalej: "Garaż");

2.

część biurowa "L....." o powierzchni użytkowej 25 281,08 m2, (dalej: "L......");

3.

część biurowa "O.... T........." o powierzchni użytkowej 24 039,60 m2, (dalej: "S......";

4.

pozostałe powierzchnie wspólne, tj. 14 573,36 m2, (dalej: "Powierzchnie Wspólne").

Na podstawie umowy o podział quoad usum (dalej: "Umowa Quoad Usum"), ZT oraz ZTT określiły sposób korzystania z ww. części Budynku, polegający na tym, że:

(i) wyłącznym użytkownikiem Centrum Handlowego, L...... oraz Garażu, wraz ze wszystkimi elementami przeznaczonymi do wyłącznego użytku wchodzącymi w skład, albo stanowiącymi części składowe Galerii Handlowej lub L...., jest ZT;

(ii) wyłącznym użytkownikiem S........, wraz ze wszystkimi elementami przeznaczonymi do wyłącznego użytku wchodzącymi w skład, albo stanowiącymi części składowe S........ jest ZTT;

(iii) ZT oraz ZTT mają prawo do bezpłatnego korzystania z Powierzchni Wspólnych, zgodnie z ich przeznaczeniem i bez naruszania praw drugiej strony Umowy Quoad Usum oraz zgodnie z wszelkimi regulaminami wewnętrznymi Budynku.

W konsekwencji, na podstawie Umowy Quoad Usum, prawo do wyłącznego wykonywania wszelkich praw i ponoszenia obowiązków i ciężarów związanych z korzystaniem z powierzchni użytkowej Galerii Handlowej, Garażu oraz L......, w tym również należne przychody wynikające z zawartych umów najmu lub innych umów uprawniających do korzystania z ww. części Budynku przysługują ZT. Jednocześnie, prawo do wyłącznego wykonywania wszelkich praw i ponoszenia obowiązków i ciężarów związanych z korzystaniem ze S........., w tym również należne przychody wynikające z zawartych umów najmu lub innych umów uprawniających do korzystania z powierzchni użytkowej S........., przysługują ZTT.

ZT oraz ZTT zamierzają znieść umownie współwłasność Nieruchomości poprzez ustanowienie odrębnej własności samodzielnych lokali w odniesieniu do:

1. Centrum Handlowego,

2. L.....,

3. S......,

4. Garażu.

W wyniku zawarcia powyższej umowy, ZT zostanie wyłącznym właścicielem odrębnych lokali: (i) Centrum Handlowego, (ii) L....... oraz (iii) Garażu, podczas gdy ZTT zostanie wyłącznym właścicielem lokalu S....... Jednocześnie, ZT oraz ZTT staną się współwłaścicielami Powierzchni Wspólnych, jak również gruntu, na którym posadowiono Budynek w którym znajdują się wydzielane lokale. Udział we współwłasności Powierzchni Wspólnych będzie odpowiadał proporcji, w jakiej powierzchnie odpowiednich lokali pozostają w stosunku do całkowitej powierzchni Budynku.

W związku ze zniesieniem współwłasności ZT oraz ZTT nie będą dokonywać między sobą dopłat lub spłat związanych ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. Zasadniczo, wartość wyodrębnionego Centrum Handlowego, L..... oraz Garażu, a także udziału we współwłasności Powierzchni Wspólnej oraz gruntu, których właścicielem będzie ZT oraz wartość wyodrębnionego S........., jak również udziału we współwłasności Powierzchni Wspólnej oraz gruntu, którego właścicielem będzie ZTT powinna odpowiadać wartości udziałów ZT i ZTT we współwłasności Nieruchomości, przed datą zniesienia współwłasności. Nie można jednak wykluczyć, że powyższe wartości (tekst jedn.: wartość wyodrębnionych lokali, udziału we współwłasności Powierzchni Wspólnej oraz gruntu po zniesieniu współwłasności oraz odpowiadających im udziałów we współwłasności przed zniesieniem współwłasności) mogą się różnić, co zostanie ustalone na podstawie operatów szacunkowych sporządzonych przez rzeczoznawców majątkowych przed i po zniesieniu współwłasności.

Pismem z dnia 31 stycznia 2014 r. Nr IPPB2/436-662/13-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

* Uzupełnienie wniosku o brakujący podpis w poz. 73 wniosku ORD-IN (5).

Uzupełnienia podpisu można dokonać poprzez złożenie podpisanego wniosku w tym samym zakresie zaznaczając we wniosku ORD-IN w części A.2 pkt 9 opcję 2 "uzupełnienie wniosku".

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy umowne zniesienie współwłasności Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w sytuacji gdy każdy ze Współwłaścicieli otrzyma wyodrębnione lokale oraz udział we współwłasności Powierzchni Wspólnej oraz gruntu, odpowiadające częściom Budynku oraz gruntu używanym dotychczas przez każdego ze Współwłaścicieli na podstawie Umowy Quoad Usum bez ustanowienia obowiązku uiszczenia dopłaty lub spłat.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zdaniem Wnioskodawcy, umowne zniesienie współwłasności poprzez ustanowienie odrębnej własności samodzielnych lokali oraz udziału we współwłasności Powierzchni Wspólnych oraz gruntu, w sytuacji gdy nastąpi ono bez ustanowienia obowiązku uiszczenia dopłat lub spłat, nie będzie czynnością opodatkowaną w rozumieniu Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

1. Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm., dalej; "Ustawa o p.c.c.") zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f Ustawy o p.c.c., podatkowi temu podlegają umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat.

2. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 141, poz. 1492, dalej: Ustawa o własności lokali), samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu mogą stanowić odrębne nieruchomości. Z kolei w myśl art. 3 ust. 1-3 Ustawy o własności lokali, w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokalu. Przez nieruchomość wspólną należy rozumieć grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Udział w nieruchomości wspólnej powinien odpowiadać stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

Stosownie do art. 7 Ustawy o własności lokali, odrębną własność lokalu można ustanowić m.in. w drodze umowy, zawartą w formie aktu notarialnego. W myśl art. 8 ust. 3 Ustawy o własności lokali, umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu może zostać zawarta m.in. przez współwłaścicieli nieruchomości.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 Ustawy o własności lokali, w zakresie nie uregulowanym tą ustawą do własności lokali stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

3. Zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego współwłasność polega na tym, że własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom.

W myśl art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo własnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi Drugiej Kodeksu cywilnego-art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z art. 210 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Natomiast stosownie do art. 212 § 1 Kodeksu jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne.

Stosownie do art. 212 § 3 Kodeksu, jeżeli ustalone zostaną dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. Powyższe zasady znajdują odpowiednie zastosowanie w przypadku umownego zniesienia współwłasności.

4. W związku z powyższym, z treści przepisu art. 1 ust. 1 ww. ustawy wynika zasada, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne tam wymienione. W efekcie, opodatkowaniu podlega jedynie umowa o zniesienie współwłasności, ale w części dotyczącej spłat lub dopłat. Tymczasem w niniejszej sprawie, Współwłaściciele, w związku ze zniesieniem współwłasności Nieruchomości, nie będą dokonywać między sobą żadnych spłat lub dopłat. A zatem obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi w tym przypadku.

5. Wyrażone powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Stanowisko takie zaprezentował w szczególności:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 10 listopada 2011 r. sygn. IPPB2/436-257/11-6/AF w której stwierdził, że:" (...) zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych."

* Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 13 maja 2013 r. sygn. IBPBII/1/436-102/11/AŻ w której wskazał, że: "Umowne zniesienie współwłasności podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych wyłącznie w części dotyczącej spłat lub dopłat."

* Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 24 czerwca 2010 r. sygn. IBPBII/1/436-75/10/MZ w której stwierdził, że:" (...) jeżeli w wyniku umownego zniesienia współwłasności łącznej majątku Spółki cywilnej Y istotnie nie wystąpią elementy umowy odpłatnej (nie wystąpią spłaty lub dopłaty), to zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego dokonanie tej czynności nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych."

6. Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zniesienie współwłasności poprzez ustanowienie odrębnej własności samodzielnych lokali oraz udziału we współwłasności Powierzchni Wspólnych oraz gruntu, w sytuacji gdy nastąpi ono bez ustanowienia obowiązku uiszczenia dopłat lub spłat, nie będzie rodzić obowiązków podatkowych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika zatem zasada, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne tam wymienione. Czynności te stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obejmują również zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat.

Współwłasność jest instytucją prawa cywilnego uregulowaną w Dziale IV Księgi Drugiej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego współwłasność polega na tym, że własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. W myśl art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo własnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi Drugiej Kodeksu cywilnego - art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z art. 210 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Natomiast stosownie do art. 212 § 1 Kodeksu jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Stosownie do art. 212 § 3 Kodeksu, jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Sp. z o.o. (dalej jako "ZT", "Współwłaściciel") posiada 100% udziałów w spółce Z. T. Sp. z o.o. (dalej: "ZTT", "Wnioskodawca"). ZT i ZTT (dalej jako: "Współwłaściciele") są współwłaścicielami zabudowanych nieruchomości przy ulicy Z oraz E składającej się z: działki gruntu o numerze ewidencyjnym....., o powierzchni 14.137 m2; oraz działki gruntu o numerze ewidencyjnym...., o powierzchni 16.605 m2; dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy, X Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr............. Udział ZT i ZTT w prawie własności powyższych działek wynosi odpowiednio 88/100 i 12/100. ZTT zamierza nabyć wynoszący 12/100 udział w działce gruntu o numerze ewidencyjnym......, o powierzchni 950 m2, położonej przy ulicy E, dla której Sąd Rejonowy, X Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr.......... Po powyższym nabyciu, działka.... zostanie przeniesiona do KW nr......... oraz zostanie połączona z działkami.... and...., które razem będą stanowić jedną nieruchomość. Na działkach.... oraz.... został wybudowany budynek wielofunkcyjny o powierzchni zabudowy 30 165 m2, oraz o powierzchni całkowitej 213 244,01 m2 (dalej jako: "Budynek"). Budynek, stanowi część składową działek..... oraz.... Ponieważ podczas budowy Budynku zostały przekroczone granice działki...., w związku z czym Budynek jest częściowo położony także na działce...., na rzecz każdoczesnych właścicieli działek..... oraz.... została ustanowiona w akcie notarialnym z 28 czerwca 2013 r., Rep. A......./2013 oraz ujawniona w księdze wieczystej nr................, tzw. służebność budynkowa, polegająca na prawie posadowienia i korzystania ze wzniesionego, z przekroczeniem granic, Budynku, w tym do korzystania z części gruntu na którym posadowiony jest Budynek. Działki.....,.... i.... oraz Budynek powoływane są dalej razem jako:,Nieruchomość". W skład Budynku wchodzą następujące powierzchnie, stanowiące jego części składowe:

1.

część handlowo-usługowa (dalej: "Galeria Handlowa) wraz z garażem podziemnym (dalej: "Garaż");

2.

część biurowa "L....." o powierzchni użytkowej 25 281,08 m2, (dalej: "L.....);

3.

część biurowa "O..... T...." o powierzchni użytkowej 24 039,60 m2, (dalej: "S......";

4.

pozostałe powierzchnie wspólne, tj. 14 573,36 m2, (dalej: "Powierzchnie Wspólne").

Na podstawie umowy o podział quoad usum (dalej: "Umowa Quoad Usum"), ZT oraz ZTT określiły sposób korzystania z ww. części Budynku, polegający na tym, że: wyłącznym użytkownikiem Centrum Handlowego, L..... oraz Garażu, wraz ze wszystkimi elementami przeznaczonymi do wyłącznego użytku wchodzącymi w skład, albo stanowiącymi części składowe Galerii Handlowej lub L......, jest ZT; wyłącznym użytkownikiem S....., wraz ze wszystkimi elementami przeznaczonymi do wyłącznego użytku wchodzącymi w skład, albo stanowiącymi części składowe S....... jest ZTT; ZT oraz ZTT mają prawo do bezpłatnego korzystania z Powierzchni Wspólnych, zgodnie z ich przeznaczeniem i bez naruszania praw drugiej strony Umowy Quoad Usum oraz zgodnie z wszelkimi regulaminami wewnętrznymi Budynku. W konsekwencji, na podstawie Umowy Quoad Usum, prawo do wyłącznego wykonywania wszelkich praw i ponoszenia obowiązków i ciężarów związanych z korzystaniem z powierzchni użytkowej Galerii Handlowej, Garażu oraz L......, w tym również należne przychody wynikające z zawartych umów najmu lub innych umów uprawniających do korzystania z ww. części Budynku przysługują ZT. Jednocześnie, prawo do wyłącznego wykonywania wszelkich prawi ponoszenia obowiązków i ciężarów związanych z korzystaniem ze S........, w tym również należne przychody wynikające z zawartych umów najmu lub innych umów uprawniających do korzystania z powierzchni użytkowej S.........., przysługują ZTT. ZT oraz ZTT zamierzają znieść umownie współwłasność Nieruchomości poprzez ustanowienie odrębnej własności samodzielnych lokali w odniesieniu do: Centrum Handlowego, L......, S....., Garażu. W wyniku zawarcia powyższej umowy, ZT zostanie wyłącznym właścicielem odrębnych lokali: (i) Centrum Handlowego, (ii) L.... oraz (iii) Garażu, podczas gdy ZTT zostanie wyłącznym właścicielem lokalu S....... Jednocześnie, ZT oraz ZTT staną się współwłaścicielami Powierzchni Wspólnych, jak również gruntu, na którym posadowiono Budynek w którym znajdują się wydzielane lokale. Udział we współwłasności Powierzchni Wspólnych będzie odpowiadał proporcji, w jakiej powierzchnie odpowiednich lokali pozostają w stosunku do całkowitej powierzchni Budynku. W związku ze zniesieniem współwłasności ZT oraz ZTT nie będą dokonywać między sobą dopłat lub spłat związanych ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. Zasadniczo, wartość wyodrębnionego Centrum Handlowego, L.... oraz Garażu, a także udziału we współwłasności Powierzchni Wspólnej oraz gruntu, których właścicielem będzie ZT oraz wartość wyodrębnionego S......, jak również udziału we współwłasności Powierzchni Wspólnej oraz gruntu, którego właścicielem będzie ZTT powinna odpowiadać wartości udziałów ZT i ZTT we współwłasności Nieruchomości, przed datą zniesienia współwłasności. Nie można jednak wykluczyć, że powyższe wartości (tekst jedn.: wartość wyodrębnionych lokali, udziału we współwłasności Powierzchni Wspólnej oraz gruntu po zniesieniu współwłasności oraz odpowiadających im udziałów we współwłasności przed zniesieniem współwłasności) mogą się różnić, co zostanie ustalone na podstawie operatów szacunkowych sporządzonych przez rzeczoznawców majątkowych przed i po zniesieniu współwłasności.

Reasumując należy stwierdzić, że zniesienie współwłasności Nieruchomości bez spłat i dopłat nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym zniesienie współużytkowania Nieruchomości bez spłat i dopłat nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż co do zasady wiążą one w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl