IPPB2/436-66/09-7/AF - Zasady opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmiany umowy spółki akcyjnej, w związku z którą nastąpi podział tej spółki i przeniesienie do nowo powstałej spółki z o.o. udziałów w innych spółkach kapitałowych oraz wniesienie aportu w formie akcji spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-66/09-7/AF Zasady opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmiany umowy spółki akcyjnej, w związku z którą nastąpi podział tej spółki i przeniesienie do nowo powstałej spółki z o.o. udziałów w innych spółkach kapitałowych oraz wniesienie aportu w formie akcji spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2009 r. (data wpływu 12 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy spółki, w wyniku uwzględnienia zażalenia z dnia 15 czerwca 2009 r. (data wpływu 17 czerwca 2009 r.) na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania z dnia 4 czerwca 2009 r. Nr IPPB2/436-66/09-2/AF - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy spółki.

Postanowieniem z dnia 4 czerwca 2009 r. Nr IPPB2/436-66/09-2/AF Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odmówił wszczęcia postępowania stwierdzając, iż Spółka V. nie występowała we własnym imieniu z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na powyższe postanowienie w dniu 17 czerwca 2009 r. (data nadania 15 czerwca 2009 r.) Strona złożyła zażalenie. W złożonym zażaleniu wyjaśniono, iż Strona działała w imieniu spółki VN. Sp. z o.o., której utworzenie planuje. Spółka w konsekwencji przedstawionego zdarzenia przyszłego podnosi, iż stanie się udziałowcem nowo utworzonej spółki. Jako podmiot planujący utworzenie VN. Sp. z o.o. Spółka spełnia przesłankę wynikającą z art. 14n § 1 ustawy Ordynacja podatkowa i w konsekwencji jest stroną zainteresowaną udzieleniem interpretacji. Nie występowała natomiast w imieniu spółek, których udziały miały zostać wniesione do nowo powstałej Spółki.

Postanowieniem z dnia 8 lipca 2009 r. Nr IPPB2/436-66/09-4/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uchylił przedmiotowe postanowienie w całości oraz postanowił, że w sprawie zgodnie ze złożonym dnia 12 marca 2009 r. wnioskiem z dnia 9 marca 2009 r. zostanie wydana interpretacja indywidualna, w trybie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pismem z dnia 8 lipca 2009 r. Nr IPPB2/436-66/09-5/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez uiszczenie opłaty w wysokości 80,00 zł. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

V. od 30 stycznia 2009 r., jest właścicielem 100% akcji spółki G. S.A. z siedzibą w P. Obszarem działania spółki G. S.A. jest przede wszystkim dystrybucja energii. Ponadto spółka G. S.A. posiada udziały w spółkach: N. Sp. z o.o., G. Sp. z o.o., Ga. Sp. z o.o., Ny. Sp. z o.o.

Obecnie planowana jest restrukturyzacja Grupy VN. Pierwszy etap restrukturyzacji - podział przez wydzielenie.

W pierwszym etapie planowany jest podział spółki G. S.A. (podział przez wydzielenie). W wyniku podziału ze spółki G. S.A. zostaną wydzielone składniki majątkowe, które stanowią udziały w spółkach N. Sp. z o.o., G. Sp. z o.o., Ga. Sp. z o.o., Ny. Sp. z o.o. Podzielona spółka G. S.A. będzie kontynuować działalność w obszarze dystrybucji energii. Wspomniane powyżej wydzielone składniki majątkowe (udziały) zostaną w wyniku podziału przeniesione na nowo powstałą spółkę VN. Sp. z o.o., która w 100% będzie należeć do spółki V. Sp. z o.o. ma docelowo pełnić role spółki holdingowej.

Ze względu na ograniczenia funkcji VN. Sp. z o.o. do nadzoru nad spółkami z polskiej grupy V., spółka nie będzie wykazywała znaczącego zapotrzebowania na kapitał. Przewiduje się zatem, że wartość nominalna kapitału zakładowego nowo powstałej spółki VN. Sp. z o.o., będzie niższa niż wartość rynkowa przeniesionych na nią w wyniku podziału udziałów w spółkach N. Sp. z o.o., G. Sp. z o.o., Ga. Sp. z o.o., Ny. Sp. z o.o. Nadwyżka wartości rynkowej udziałów w spółkach N. Sp. z o.o., G. Sp. z o.o., Ga. Sp. z o.o., Ny. Sp. z o.o. nad wartością kapitału zakładowego spółki VN. Sp. z o.o. będzie ujęta w spółce VN. Sp. z o.o. jako kapitał zapasowy.

Drugi etap restrukturyzacji - wymiana udziałów

W drugim etapie restrukturyzacji, mającym na celu podporządkowanie spółce VN. Sp. z o.o. spółki G. S.A. w strukturze holdingowej, kapitał VN. Sp. z o.o. ulegnie podwyższeniu. Nowe udziały w spółce VN. Sp. z o.o. zostaną w 100% objęte przez spółkę V. w zamian za wkład niepieniężny w formie akcji spółki G. S.A. (tzw. wymiana udziałów). Wartość udziałów w spółce VN. Sp. z o.o. objętych w zamian za wkład niepieniężny w formie akcji w spółce G. S.A. będzie niższa niż wartość rynkowa akcji spółki G. S.A. Powstałe agio zostanie ujęte w VN. Sp. z o.o. jako kapitał zapasowy.

Celem powyższego modelu restrukturyzacji jest założenie wyspecjalizowanej spółki holdingowej, która będzie spółką dominującą dla pozostałych spółek Grupy V. w Polsce. Spółki prowadzące działalność operacyjną zostaną podporządkowane spółce holdingowej wskutek podziału a następnie wymiany udziałów.

Spółka VN. Sp. z o.o. będzie podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (będzie posiadać w Polsce siedzibę i zarząd i będzie prowadzić w Polsce działalność gospodarczą). Spółka V. podlega w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Pytanie 1

a.

Czy umowa spółki VN. Sp. z o.o., powstałej w konsekwencji podziału przez wydzielenie Spółki G. S.A., skutkującego przeniesieniem udziałów w spółkach N. Sp. z o.o., G. Sp. z o.o., Ga. Sp. z o.o., Ny. Sp. z o.o. do VN. Sp. z o.o. nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

b.

Jeśli umowa spółki VN. Sp. z o.o., powstałej na skutek podziału Spółki G. S.A., przez wydzielenie udziałów w spółkach N. Sp. z o.o., G. Sp. z o.o., Ga. Sp. z o.o., Ny. Sp. z o.o. będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to czy umowa ta będzie zwolniona z opodatkowania...

Pytanie 2

Czy zwiększenie kapitału VN. Sp. z o.o. wskutek wymiany udziałów tj. objęcia 100% udziałów VN. Sp. z o.o. przez spółkę V. w zamian za wkład niepieniężny w formie akcji spółki G. S.A. będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1

a.

Zdaniem V., umowa spółki VN. Sp. z o.o. powstałej w drodze podziału przez wydzielenie ze Spółki G. S.A. na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o PCC nie podlega opodatkowaniu PCC.

b.

Zdaniem V., gdyby umowa spółki VN. Sp. z o.o. powstałej na drodze podziału przez wydzielenie ze Spółki G. S.A. podlegała opodatkowaniu PCC, to jednocześnie korzystałaby ze zwolnienia z opodatkowania PCC na podstawie art. 9 pkt 11 lit. a ustawy o PCC

Ad. 2

Zdaniem V., zmiana umowy spółki VN. Sp. z o.o. w konsekwencji wymiany udziałów tj. objęcia 100% udziałów VN. Sp. z o.o. przez spółkę V. w zamian za wkład niepieniężny w formie akcji spółki G. S.A. zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c ustawy, o PCC nie podlega opodatkowaniu PCC.

Uzasadnienie

Ad. 1 a)

Umowy spółek (akty założycielskie oraz statuty) co do zasady podlegają opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy o PCC.

Natomiast wraz z nowelizacją ustawy o PCC, która miała na celu wdrożenie postanowień dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UE L 46 z 21 lutego 2008 r.), od 1 stycznia 2009 r. wprowadzono następujące zmiany w zakresie opodatkowania umów spółek:

*

zawężenie katalogu czynności objętych podatkiem jako zmiana umowy spółki kapitałowej,

*

wyłączenie z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie niepodlegającymi podatkowi kapitałowemu.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o PCC, obowiązującym od 1 stycznia 2009 r., nie podlegają opodatkowaniu umowy spółki i ich zmiany związane z:

a.

łączeniem spółek kapitałowych,

b.

przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c.

wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

*

oddziału spółki kapitałowej,

*

udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji czytamy, że wyłączenie z opodatkowania wyżej wymienionych czynności ma na celu zapewnienie zgodności polskich przepisów z katalogiem czynności niepodlegających podatkowi w świetle Dyrektywy, w tym przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową oraz czynności restrukturyzacyjnych spółek kapitałowych.

Za działania restrukturyzacyjne Dyrektywa uznaje:

a.

przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej;

b.

przejęcie przez spółkę kapitałową, która jest w trakcie tworzenia lub już istnieje, udziałów dających większość głosów w innej spółce kapitałowej, pod warunkiem, że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał tej pierwszej spółki (wymiana udziałów). W przypadku gdy większość praw głosu uzyskuje się za pomocą co najmniej dwóch operacji, za działania restrukturyzacyjne uznaje się wyłącznie operację, w której uzyskano większość praw głosu, i wszelkie kolejne operacje;

c.

przeniesienie do spółki kapitałowej wszystkich aktywów i pasywów innej spółki kapitałowej będącej w pełni własnością tej pierwszej spółki.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że V. dokona podziału spółki G. S.A. Nowoutworzona spółka VN. Sp. z o.o., powstała w wyniku podziału przez wydzielenie, przejmie składniki majątkowe spółki G. S.A. (100% udziałów w spółkach), w zamian za co V. dostanie rekompensatę w postaci udziałów VN. Sp. z o.o.

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny, transakcja ta spełni zdaniem Wnioskodawcy przesłanki działania restrukturyzacyjnego opisanego w punkcie b) powyżej. Spółka kapitałowa (VN. Sp. z o.o.), która będzie w trakcie tworzenia, przejmie udziały dające większość głosów w innych spółkach kapitałowych (N. Sp. z o.o., G. Sp. z o.o., Ga. Sp. z o.o., Ny. Sp. z o.o.), a rekompensata obejmie udziały spółki przejmującej (V. stanie się właścicielem udziałów VN. Sp. z o.o.).

W konsekwencji, w odniesieniu do skutków podatkowych pierwszego etapu planowanej restrukturyzacji dla spółki VN. Sp. z o.o., zastosowanie znajdzie art. 2 pkt 6 lit. c, ustawy o PCC, a umowa spółki VN. Sp. z o.o., zdaniem Wnioskodawcy nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Ad. 1 b)

Jeżeli jednak umowa spółki VN. Sp. z o.o. podlegałaby opodatkowaniu PCC, zastosowanie znalazłby zdaniem Spółki art. 9 pkt 11 lit. a, ustawy o PCC.

W myśl powołanego przepisu zwalnia się z opodatkowania PCC umowy spółki i ich zmiany związane z przekształceniem lub łączeniem spółek w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana PCC lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczony.

Przedmiotowy przepis realizuje wyrażoną w Dyrektywie zasadę jednokrotnego opodatkowania wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek.

Biorąc pod uwagę, że umowa spółki G. S.A. oraz zmiany tej umowy w momencie podniesienia kapitału zakładowego tej spółki podlegały już opodatkowaniu PCC odpowiednio w momencie założenia G. S.A. lub w momencie podniesienia kapitału, umowa nowopowstałej spółki VN. Sp. z o.o. będzie korzystała ze zwolnienia z ponownego opodatkowania PCC, w zakresie, w jakim wkład do spółki (wniesiony kapitał w postaci udziałów w spółkach N. Sp. z o.o., G. Sp. z o.o., Ga. Sp. z o.o., Ny. Sp. z o.o.) był już opodatkowany.

W konsekwencji umowa spółki stanowiąca o założeniu VN. Sp. z o.o. byłaby zdaniem Wnioskodawcy zwolniona z opodatkowania PCC na podstawie art. 9 pkt 11 lit. a, ustawy o PCC.

Ad. 2

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC, podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC za zmianę umowy spółki uważa się w przypadku spółki kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu, przepisy ustawy o PCC nie przesądzają bowiem o formie dokonania tego zwiększenia.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o PCC, obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. nie podlegają opodatkowaniu umowy spółki i ich zmiany związane z:

a.

łączeniem spółek kapitałowych,

b.

przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c.

wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

*

oddziału spółki kapitałowej,

*

udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje posiada już większość głosów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w drugim etapie restrukturyzacji mającym na celu podporządkowanie spółce VN. Sp. z o.o. spółki G. S.A. w strukturze holdingowej, kapitał VN. Sp. z o.o. ulegnie podwyższeniu w związku z przeprowadzoną wymianą udziałów. Przeprowadzona wymiana udziałów zapewni VN. Sp. z o.o. objęcie 100% udziałów w G. S.A.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy zmiana umowy spółki VN. Sp. z o.o. w wyniku wymiany udziałów nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c, ustawy o PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki.

Podatkowi podlegają także, w myśl art. 1 ust. 2 ustawy, zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

1.

przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw do nieodpłatnego używania;

2.

przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

3.

przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego.;

4.

przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a)

rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b)

siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

-

także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których umowy spółki i ich zmiany nie podlegają powyższemu podatkowi. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i jej zmiany związane z:

a.

łączeniem spółek kapitałowych,

b.

przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c.

wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:- oddziału spółki kapitałowej,- udziałów lub akcji spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca posiada 100% akcji spółki G. S.A. W pierwszym etapie restrukturyzacji planowany jest podział spółki G. S.A. W wyniku podziału ze spółki G. S.A. zostaną wydzielone składniki majątkowe, które stanowią udziały w spółkach N. Sp. z o.o., G. Sp. z o.o., Ga. Sp. z o.o., Ny. Sp. z o.o. Wydzielone składniki majątkowe (udziały) zostaną w wyniku podziału przeniesione na nowo powstałą spółkę VN. Sp. z o.o., która w 100% będzie należeć do spółki V. Wartość nominalna kapitału zakładowego nowo powstałej spółki VN. Sp. z o.o. będzie niższa niż wartość rynkowa przeniesionych na nią w wyniku podziału udziałów w ww. spółkach. Nadwyżka wartości rynkowej udziałów w spółkach N. Sp. z o.o., G. Sp. z o.o., Ga. Sp. z o.o., Ny. Sp. z o.o. nad wartością kapitału zakładowego spółki VN. Sp. z o.o. będzie ujęta w spółce VN. Sp. z o.o. jako kapitał zapasowy. W drugim etapie restrukturyzacji kapitał VN. Sp. z o.o. ulegnie podwyższeniu. Nowe udziały w spółce VN. Sp. z o.o. zostaną w 100% objęte przez spółkę V. w zamian za wkład niepieniężny w formie akcji spółki G. S.A. (tzw. wymiana udziałów). Wartość udziałów w spółce VN. Sp. z o.o. objętych w zamian za wkład niepieniężny w formie akcji w spółce G. S.A. Powstałe agio zostanie ujęte w VN. Sp. z o.o. jako kapitał zapasowy.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenia przyszłe należy stwierdzić, iż powyższe czynności nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli zostaną spełnione warunki wynikające z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl