IPPB2/436-62/08-2/MK - Skutki podatkowe waloryzacji rat z tytułu umowy sprzedaży otrzymywanych w odroczonym terminie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-62/08-2/MK Skutki podatkowe waloryzacji rat z tytułu umowy sprzedaży otrzymywanych w odroczonym terminie.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2008 r. (data wpływu 27 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dokonania waloryzacji rat otrzymywanych w odroczonym terminie z tytułu zawartej umowy sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dokonania waloryzacji rat otrzymywanych w odroczonym terminie z tytułu zawartej umowy sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 28 kwietnia 2004 r. aktem notarialnym Rep. A Nr (...), Wnioskodawca sprzedał należące do niego nieruchomości gruntowe. Sprzedaż dotyczyła majątku prywatnego nie związanego z działalnością gospodarczą Nabywcą nieruchomości była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W powołanym wyżej akcie notarialnym określono cenę, jako kwotę stanowiącą w złotych równowartość dolarów amerykańskich. W powołanym akcie notarialnym Wnioskodawca pokwitował otrzymanie części ceny sprzedaży. Zapłata pozostałej części ceny została rozłożona na raty płatne w terminie do dnia 31 grudnia 2004 r., 31 grudnia 2005 r. i 31 grudnia 2006 r.

Spółka, która kupiła przedmiotową nieruchomość nie wywiązała się z podjętych zobowiązań. W związku z powyższym zaproponowano Wnioskodawcy, na co się zgodził, zawarcie w formie pisemnej porozumienia odraczającego termin zapłaty wymagalnego zobowiązania (kolejnych rat). W zamian za powyższe spółka zobowiązała się do zapłaty w odroczonym terminie kwot powiększonych o ustalony wskaźnik wzrostu średnich cen nieruchomości podobnie położonych i o porównywalnych walorach. Porozumienie takie zostało zawarte w terminie wymagalności pierwszej raty.

W porozumieniu ustalono:

1.

Strony zgodnie ustalają, że ze względu na odroczenie terminu zapłaty, cena nieruchomości będzie indeksowana wskaźnikiem wzrostu cen nieruchomości - ustalonej do 2008 r.

2.

Strony zgodnie ustalają, że cena wyjściowa metra kwadratowego działki to cena z aktu notarialnego z dnia 28 kwietnia 2004 r.

3.

Strony wyliczyły i zgodnie ustalają że cena metra kwadratowego działki z aktu notarialnego z dnia 28 kwietnia 2004 r. wynosiła 116 zł (słownie: sto szesnaście polskich złotych) według stanu na dzień 28 kwietnia 2004 r.

4.

Strony celem ustalenia ceny metra kwadratowego nieruchomości na rok 2008 porównają cenę wyjściową ze średnimi cenami ofert sprzedaży nieruchomości w B... i okolicach, zamieszczonych w portalach internetowych i na stronach agencji nieruchomości zajmujących się sprzedażą nieruchomości i wyliczą indeksację wzrostu ceny metra kwadratowego działki na dzień płatności pozostałej części wynagrodzenia - zawarcia umowy wykonującej niniejsze porozumienie.

5.

Indeksacji podlega tylko niezapłacona część ceny."

W porozumieniu ustalono również ostateczny przelicznik USD na PLN według kursu z dnia zawarcia porozumienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy wobec zawarcia porozumienia uzyskany przeze mnie przychód ze sprzedaży nieruchomości uległ zwiększeniu (zgodnie z ustalonymi zasadami waloryzacji).

2.

Z jaką datą przychód ten uległ zwiększeniu

3.

Czy zastosowana waloryzacja ma wpływ na płacony wcześniej podatek od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja niniejsza dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. Wniosek Pana w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych będzie przedmiotem odrębnej interpretacji indywidualnej.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zastosowana waloryzacja nie ma wpływu na podatek od czynności cywilnoprawnych płacony przy zawarciu aktu notarialnego sprzedaży na raty. Zastosowana waloryzacja, jak również przewalutowanie nie zmieniają ceny uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości lecz stanowią porozumienie co do formy zapłaty.

W świetle przedstawionego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, o czym stanowi art. 3 ust. 1 pkt 1 wyżej powołanej ustawy. Natomiast podstawą opodatkowania przy umowie sprzedaży jest wartość rynkowa rzeczy, co wynika z treści art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) tej ustawy.

W odniesieniu do umowy sprzedaży - jako zasadę przyjęto ustalanie podstawy opodatkowania w oparciu o wartość rynkową rzeczy lub prawa majątkowego.

Decydujące znaczenie ma rynkowa wartość rzeczy (prawa) w chwili zawarcia umowy, bez względu na to, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Na wysokość obliczonego na tej podstawie podatku nie mają też wpływu późniejsze zdarzenia powodujące wzrost lub obniżenie wartości rynkowej rzeczy. Również bez znaczenia jest przewidywana w chwili zawarcia umowy (ze względu na istniejące okoliczności) zmiana wartości rynkowej rzeczy.

Ustawodawca określił szczegółowe zasady oraz tryb postępowania w odniesieniu do ustalania wartości rynkowej rzeczy oraz prawa majątkowego. Obwiązują one nie tylko w wypadku sprzedaży, lecz także innych umów dotyczących przeniesienia własności rzeczy lub innych praw majątkowych.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że zastosowana waloryzacja nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż zgodnie z ww. przepisami podstawą opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży jest zawsze wartość rynkowa rzeczy obowiązująca w chwili zawarcia umowy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl