IPPB2/436-510/13-4/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-510/13-4/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2013 r. (data wpływu 16 września 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 października 2013 r. (data nadania 25.10,.2013 r., data wpływu 28 października 2013 r.) na wezwanie z dnia 21 października 2013 r. Nr IPPB2/436-510/13-2/MZ i Nr IPPB2/415-664/13-2/AS (data nadania 21 października 2013 r., data doręczenia 23 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca nabywa udziały w spółce prawa cypryjskiego w drodze umowy darowizny. Darczyńca jest jednym z podmiotów określonych w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1983 r. Nr 45, poz. 207).

Spółka prawa cypryjskiego, której udziałowcem jest Wnioskodawca posiada siedzibę oraz zarząd na terytorium Cypru. W konsekwencji, spółka prawa cypryjskiego uznawana jest za rezydenta podatkowego Cypru i tam podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów i majątku, bez względu na miejsce ich osiągania, z uwzględnieniem odpowiednich postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W zależności od tego czy spółka prawa cypryjskiego będzie osiągała zadowalający poziom rentowności i czy będzie realizowany założony plan rozwoju, Wnioskodawca może podjąć w przyszłości decyzję o dalszym pozostaniu wspólnikiem spółki prawa cypryjskiego albo o skorzystaniu z prawa umorzenia udziałów za wynagrodzeniem. W wyniku umorzenia udziałów dojdzie do obniżenia kapitału zakładowego, gdzie część udziałów przysługujących Wnioskodawcy przestanie istnieć (utraci byt prawny), a Wnioskodawca uzyska z tego tytułu wynagrodzenie. Nie będzie miało miejsca jakiekolwiek zbycie udziałów za zgodą wspólnika tj. Wnioskodawcy. Po umorzeniu udziałów, spółka prawa cypryjskiego będzie istniała nadal, tj. w wyniku obniżenia kapitału zakładowego nie dojdzie do jej likwidacji.

Wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów Wnioskodawcy zostanie ustalone w uchwale udziałowców spółki prawa cypryjskiego na poziomie nie wyższym od ich rzeczywistej (rynkowej) wartości. Zgodnie z postanowieniami cypryjskiej ustawy o spółkach, spółka może obniżyć swój kapitał zakładowy w każdy sposób, a w szczególności może:

* umorzyć lub obniżyć zobowiązania w stosunku do któregokolwiek z jej udziałów w odniesieniu do nie wniesionego kapitału udziałowego, lub

* umarzając lub nie, albo obniżając lub nie zobowiązanie w stosunku do któregokolwiek z jej udziałów umorzyć kapitał udziałowy utracony lub niemający reprezentacji w rozporządzonych aktywach, lub

* umarzając lub nie, albo obniżając lub nie zobowiązanie w stosunku do któregokolwiek z jej udziałów, wypłacić wpłacony kapitał stanowiący nadwyżkę w stosunku do potrzeb spółki,

* a także może w miarę potrzeby zmienić swoją umowę spółki poprzez obniżenie kwoty swojego kapitału udziałowego i odpowiednio swoich udziałów.

Zgodnie z art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., zwana dalej "k.s.h."), udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez gody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki. W myśl art. 199 § 4 k.s.h. udziały w spółce prawa polskiego można również umorzyć bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników w razie ziszczenia się określonego zdarzenia, gdy umowa spółki tak stanowi (tzw. umorzenie warunkowe).

W wyniku zastosowania wyżej opisanych procedur dojdzie do obniżenia kapitału zakładowego Spółki, gdzie część lub całość udziałów przysługujących Wnioskodawcy w Spółce zostanie umorzona, tj. przestanie istnieć (utraci byt prawny), a Wnioskodawca uzyska z tego tytułu wynagrodzenie. Jednak w opisanej wyżej sytuacji nie będzie miało miejsca jakiekolwiek zbycie udziałów za zgodą wspólnika na rzecz Spółki w celu umorzenia. Udziały przestaną istnieć bez potrzeby dokonania odrębnej czynności prawnej, jaką jest umowa zbycia udziałów pomiędzy Spółką a wspólnikiem.

W związku z powyższym należy podkreślić, iż w wyniku przeprowadzenia procedury umorzenia udziałów Wnioskodawca uzyska dochód, lecz nie będzie on stanowić dochodu z tytułu zbycia udziałów w celu ich umorzenia przez spółkę. W konsekwencji, umorzenie udziałów w procedurze prawa cypryjskiego nie może zostać zakwalifikowane jako umorzenie dobrowolne, przymusowe ani warunkowe, gdyż jest to odmienna procedura od przyjętej przez k.s.h. i jako taka nie daje się zakwalifikować zgodnie z typologią polskiej ustawy. Z jednej bowiem strony, zgodnie z procedurą prawa cypryjskiego spółka unicestwia część udziałów i dokonuje obniżenia kapitału zakładowego, wypłacając udziałowcy odpowiednie wynagrodzenie, lecz procedura umorzenia dokonuje się bez potrzeby zbywania udziałów spółce w celu ich umorzenia. Z drugiej strony natomiast umorzenie udziałów w spółce może mieć charakter dobrowolny (lecz bez nabycia udziałów w celu umorzenia).

Pismem z dnia 21 października 2013 r. Nr IPPB2/436-510/13-2/MZ i Nr IPPB2/415-664/13-2/AS wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy wskutek umowy darowizny Wnioskodawca jest zobligowany do zapłaty podatku od spadków i darowizn od wartości otrzymanych udziałów w spółce prawa cypryjskiego, w sytuacji gdy darczyńca należy do grupy podatkowej określonej w art. 4a ustawy o podatków od spadków i darowizn.

2. Czy w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym w przypadku umorzenia udziałów spółki prawa cypryjskiego za wynagrodzeniem u Wnioskodawcy powstanie przychód (dochód) zgodnie z podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 1 Ustawy o PIT.

Niniejsza interpretacja dotyczy przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. W pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie udziałów w spółce kapitałowej przez osobę fizyczną tytułem darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy ciąży na obdarowanym. Wynika to z art. 1 ust. 1 oraz art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W zależności do jakiej grupy podatkowej należy obdarowany, zmienia się stopa podatkowa, a co za tym idzie wysokość podatku. Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje zwolnienie od tego podatku dla określonego kręgu podmiotów. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, gdy następuje nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma lub macochę, to takie nabycie jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn. W sytuacji, gdy przeniesienie prawa jest dokonywane w obrębie wskazanych osób należących do tego katalogu, zobowiązanie podatkowe nie powstaje. Warunkiem do skorzystania ze zwolnienia jest aby obdarowany zgłosił nabycie rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Zgłoszenie należy dokonać na urzędowym formularzu SD-Z2.

Nabycie praw majątkowych jakimi są udziały w spółce cypryjskiej w drodze umowy darowizny prowadzi do powstania obowiązku podatkowego. Natomiast nie dojdzie do powstania zobowiązania podatkowego. W ocenie Wnioskodawcy nie dojdzie do powstania zobowiązania podatkowego z tytułu nabycia udziałów w drodze darowizny, gdyż do opisanego stanu faktycznego będzie mieć zastosowanie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, który zwalnia nabycie rzeczy lub praw majątkowych w przypadku ich nabycia przez osoby wskazane w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl