IPPB2/436-509/14-2/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 września 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-509/14-2/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2014 r. (data wpływu 8 września 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2014 r. planowany jest jeden akt notarialny obejmujący dwie darowizny udziałów w tej samej nieruchomości gruntowej i prawa do poniesionych na nią nakładów, między członkami rodziny. Nieruchomość gruntowa położona przy ulicy W. w B. jest współwłasnością m.in. Wnioskodawczyni - Anny K. zam. w W. i Tadeusza K., zam. w B. Tadeusz K. poczynił na niej nakłady na budowę budynku mieszkalnego (stan zerowy). Zamierza darować swój udział w nieruchomości oraz prawo do poniesionych nakładów matce - Leonardzie K. zam. w B., ta zaś zamierza przekazać je w darowiźnie wnuczce - Annie K. Obie umowy darowizny miałyby być sporządzone w tym samym czasie jednym aktem notarialnym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy przy umowie darowizny zawieranej między babką (Leonardą K.) a wnuczką (Anna K.) konieczne jest przedstawienie zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego w przedmiocie braku opodatkowania darowizny dokonanej pomiędzy synem (Tadeusz K.) a matką (Leonarda K.), o którym mowa w art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, co uniemożliwiłoby równoczesne dokonanie obu darowizn (jednym aktem notarialnym).

2. Czy w opisanej sytuacji darowizna udziału w nieruchomości i prawa do nakładów na niej, dokonana wraz z inną darowizną, której przedmiotem jest ten udział i to prawo, w jednym akcie notarialnym, korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn i nie wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym przypadku, przed zawarciem umowy darowizny między Leonardą K. a Anną K. nie ma obowiązku przedstawiania notariuszowi zaświadczenia o którym mowa powyżej. Tym samym jest możliwe zawarcie obu darowizn w tym samym akcie notarialnym.

Wymóg określony w art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie dotyczy bowiem sytuacji, gdy jednym aktem notarialnym objęte są dwie umowy darowizny dotyczące tego samego przedmiotu, polegające na tym, że osoba A daruje udział w nieruchomości osobie B, a następnie osoba B daruje całą nieruchomość osobie C, o ile osoby A i B należą do grupy osób wymienionych w przepisie art. 4a tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem od podatku zwalnia się nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

W omawianym przypadku zarówno pierwsza, jak i druga darowizna nastąpiłaby między osobami wskazanymi w tej regulacji (wstępni, zstępni). Obie darowizny korzystają ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i nie wymagają zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego na mocy art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Potwierdzeniem tego jest stanowisko Ministra Finansów wyrażone w indywidualnych interpretacjach wydanych m.in. przez;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 19 lutego 2014 r., IPTPB2/436-128/13-4/k.k.,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z: 9 kwietnia 2009 r., IPPB2/436-40/09-2/MZ z 24 czerwca 2014 r., IPPB2/436-309/14-2/MZ i z 26 maja 2014 r., IPPB2/436-234/14 -2/MZ,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 czerwca 2014 r. IBPBII/1/436 -117/14/MCZ.

Za prawidłowością tego poglądu przemawia też pismo Ministerstwa Finansów (Departament Podatków i Opłat Lokalnych) z 26 stycznia 2007 r., PL-8341851JB1061PDJC-345 w którym potwierdzono, że zawarcie umowy darowizny z jednoczesnym obciążeniem przedmiotu zbycia w tym samym akcie notarialnym, nie wymaga uprzedniej zgody lub zaświadczenia organu podatkowego przed dokonaniem czynności obciążenia przedmiotu zbycia, o których mowa w art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Interpretacja ta, odnosząca się do obciążania służebnością nabytej w drodze umowy darowizny nieruchomości, powinna znaleźć zastosowanie również w odniesieniu do dokonania w jednym akcie notarialnym zbycia nieruchomości nabytej uprzednio w drodze umowy darowizny, objętej tym samym aktem. Art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczy bowiem w tym samym stopniu zbycia praw do spadku albo rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych tytułem określonym w art. 1 powołanej ustawy, jak i obciążenia wskazanych praw.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż interpretacje te co do zasady wiążą w sprawach, w których zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl