IPPB2/436-485/13-2/LS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-485/13-2/LS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2013 r. (data wpływu 13 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: "Wnioskodawca" lub "Nabywca") zamierza nabyć za wynagrodzeniem od G. G. Sp. z o.o. P. Sp. komandytowo-akcyjna (dalej: "Zbywca" lub "Sprzedający") nieruchomość położoną w W (dalej: "Transakcja").

Wnioskodawca planuje przeprowadzić Transakcję do końca 2013 r. lub na początku 2014 r. Nieruchomość będąca przedmiotem Transakcji obejmować będzie:

* udział w prawie użytkowania wieczystego zabudowanej działki gruntu zlokalizowanej w Warszawie, oznaczonej numerem ewidencyjnym 3/1 (dalej: "Działka"), dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą,

* udział w prawie własności części zlokalizowanego na Działce nowo wybudowanego zespołu zabudowy mieszkaniowej (obejmującego budynek oraz inne obiekty budowlane wraz ze związanymi z nimi instalacjami i urządzeniami budowlanymi, (dalej: "Budynek"), które stanowią indywidualną własność Zbywcy (tzn. udział w prawie własności samodzielnych lokali niewyodrębnionych),

* udział we współwłasności wyodrębnionych lokali niemieszkalnych zlokalizowanych w Budynku (udział we współwłasności podziemnych garaży wielostanowiskowych), oraz

* udział we współwłasności części Budynku stanowiących nieruchomość wspólną w rozumieniu przepisów o własności lokali.

- (dalej: "Nieruchomość będąca przedmiotem Transakcji").

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, Działka znajduje się na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługi. Na Działce zlokalizowany jest nowo wybudowany Budynek stanowiący zespół zabudowy mieszkaniowej, posiadający zróżnicowaną ilość kondygnacji. Zespół ten, zgodnie z wypisem z rejestru budynków oraz księgi wieczystej, kwalifikowany jest jako jeden budynek.

Zgodnie z wypisem z kartoteki lokali, w Budynku znajdują się obecnie łącznie 372 lokale, z czego większość stanowią lokale mieszkalne. Powierzchnia użytkowa niektórych lokali mieszkalnych przekracza 150 m2.

W ramach Budynku zlokalizowane są również lokale niemieszkalne, w szczególności lokale użytkowe, przeznaczone na część handlowo - usługową na parterze Budynku, oraz dwa podziemne garaże wielostanowiskowe, stanowiące odrębne lokale niemieszkalne. Lokale mieszkalne stanowią ponad połowę całkowitej powierzchni użytkowej Budynku. Część z powyższych lokali została już prawnie wyodrębniona (tzn. ustanowiono odrębną własność lokalu) i zbyta osobom trzecim (w przypadku garażu przedmiotem sprzedaży był odpowiedni udział we współwłasności lokalu). Ze względu na powyższe, elementy te nie będą wchodzić w zakres Transakcji. Przedmiotem Transakcji nie będzie także udział w prawie własności części Budynku stanowiących indywidualną własności Zbywcy (wraz z odpowiednią przypadającą na ten udział częścią udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej i udziału w prawie użytkowania wieczystego Działki) odpowiadający powierzchni niewyodrębnionych lokali, które będą przedmiotem przedwstępnych umów sprzedaży zawartych przez Zbywcę z osobami trzecimi do dnia Transakcji. Na pozostałą część Budynku składają się natomiast niewyodrębnione prawnie lokale stanowiące indywidualną własność Zbywcy oraz części stanowiące nieruchomość wspólną w rozumieniu przepisów o własności lokali. Ponadto, na Działce znajdują się elementy zagospodarowania terenu (tereny zielone, chodniki, plac zabaw, itp.) oraz związana z Budynkiem infrastruktura techniczna (sieci przesyłowe wody, ciepła, energii etc.), która jednak zgodnie z art. 49 Kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej: "k.c." lub "Kodeks cywilny") wchodzi w skład przedsiębiorstwa przesyłowego i tym samym, nie stanowi przedmiotu Transakcji. W dalszej części Wniosku wszystkie wymienione powyżej elementy są określane łącznie jako "Nieruchomość".

Zbywca nabył prawo użytkowania wieczystego Działki w następujących okolicznościach:

Dnia 27 grudnia 2006 r. P. I. Sp. z o.o. (spółka ta została przekształcona w Zbywcę na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników tej spółki z dnia 16 lipca 2012 r.; dalej również jako "Zbywca" lub "Sprzedający"), nabyła udział w prawie użytkowania wieczystego zabudowanej działki gruntu o numerze ewidencyjnym 3, wraz z udziałem w prawie własności budynku znajdującym się na tej działce. Nabycie prawa nastąpiło na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego. Czynność powyższa podlegała opodatkowaniu VAT. Ze względu na związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, Zbywca odliczył podatek VAT naliczony przy nabyciu nieruchomości. Następnie, Zbywca wraz ze współużytkownikiem wieczystym (tekst jedn.: poprzednim sprzedającym) dokonali zniesienia współużytkowania wieczystego, doprowadzając do podziału nieruchomości na działki nr 3/1 oraz nr 3/2 (umowa z dnia 20 marca 2008 r.).

W dniu 9 grudnia 2008 r. Zbywca uzyskał stosowne pozwolenie na budowę. Na podstawie powyższej decyzji w latach 2008-2012 przeprowadził inwestycję budowlaną, polegającą na budowie na Działce Budynku, obejmującego zespół zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z możliwością usług i handlu na powierzchni parteru, parkingami podziemnymi i naziemnymi, budynkami ochrony, wjazdami na teren Inwestycji, siecią i urządzeniami infrastruktury technicznej oraz elementami zagospodarowania terenu.

W ramach przygotowania gruntu pod ww. inwestycję budowlaną doszło do wyburzenia wszystkich istniejących naniesień (budynków, budowli oraz pozostałych obiektów i urządzeń) zlokalizowanych na Działce. Wnioskodawca nie wyklucza, iż pozostawiono całość lub części infrastruktury technicznej niestanowiącej własności Zbywcy a wchodzącej w skład przedsiębiorstwa przesyłowego.

W dniu 11 lipca 2012 r. Zbywca uzyskał pozwolenie na użytkowanie Budynku, a następnie rozpoczął wyodrębnianie i sprzedaż lokali, a także poszukiwanie potencjalnych najemców lokali użytkowych. Jak wskazano, na dzień złożenia wniosku, część lokali została sprzedana osobom trzecim, a ponadto 28 czerwca 2012 r. została zawarta jedna umowa najmu lokalu użytkowego (Zbywca nie jest w stanie wykluczyć, że przed dniem Transakcji zostaną zawarte kolejne umowy). Na dzień Transakcji nie upłyną jednak dwa lata od wydania ich najemcy (najemcom) do użytkowania.

W związku z nabywaniem towarów i usług związanych z ww. inwestycją budowlaną i wykorzystywanych przez Zbywcę do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT (polegającej w szczególności na dostawie lokali mieszkalnych i niemieszkalnych oraz odpłatnym wynajmie powierzchni komercyjnych wchodzących w skład Budynku), Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie tych towarów i usług.

Po wybudowaniu Budynku, wydatki poniesione przez Zbywcę na ulepszenie Budynku, stanowiły mniej niż 30% jego wartości początkowej, a ponadto w stosunku do tych nakładów przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Na podstawie art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego, wskutek nabycia Nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji na Nabywcę zostaną przeniesione prawa i obowiązki Zbywcy wynikające z zawartej umowy najmu lokalu użytkowego (lub kilku lokali, jeśli przed dniem Transakcji zostaną zawarte umowy z kolejnymi najemcami).

Ponadto, w wyniku Transakcji na Nabywcę mogą zostać przeniesione niektóre prawa i obowiązki Zbywcy ściśle związane z Nieruchomością, w szczególności:

* prawa do znaków pod jakimi funkcjonuje Nieruchomość,

* gwarancje bankowe lub inne zabezpieczenia, złożone przez najemcę, tytułem zabezpieczenia zobowiązań najemcy z tytułu umów najmu,

* prawo do korzystania z domen internetowych związanych z Nieruchomością.

W zakresie zobowiązań kredytowych Zbywcy możliwe jest, że w wyniku ustaleń dokonanych z bankiem, Nabywca wejdzie w prawa i obowiązki Zbywcy będącego kredytobiorcą.

W zakresie zobowiązań wynikających z umów pożyczek/wyemitowanych obligacji, Nabywca nie wejdzie w prawa i obowiązki Zbywcy będącego pożyczkobiorcą/emitentem obligacji.

Planowanej Transakcji nie będzie towarzyszyło, co do zasady, przeniesienie pozostałych praw i obowiązków Zbywcy (z wyjątkiem tych wynikających z zabezpieczeń złożonych przez najemców).

W szczególności, zgodnie z intencją stron, w wyniku Transakcji Nabywca nie nabędzie całego szeregu praw, obowiązków, zobowiązań i należności z umów, które są związane z prawidłowym funkcjonowaniem Nieruchomości. Lista elementów, które nie zostaną przeniesione na Nabywcę w wyniku Transakcji obejmuje w szczególności:

* umowy związane z funkcjonowaniem Nieruchomości, z których wszystkie zostały przeniesione na Wspólnotę Mieszkaniową Budynku, tj. umowy z dostawcami mediów (energia elektryczna, woda), umowa o wywóz śmieci, umowy o obsługę techniczną, umowy dotyczące sprzątania oraz ochrony Nieruchomości,

* umowa o zarządzanie Nieruchomością zawarta ze Wspólnotą mieszkaniową Budynku, na podstawie której Zbywca sprawuje zarząd nieruchomością wspólną,

* umowa ubezpieczenia Nieruchomości (po Transakcji Nieruchomość przestanie podlegać obecnemu ubezpieczeniu),

* prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących świadczenia usług marketingowych (reklamowych) i usług z zakresu public-relations związanych z Nieruchomością.

W związku ze sprzedażą Nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji, Zbywca rozwiąże powyższe umowy zawarte z różnymi podmiotami dokonując rozliczenia należności i zobowiązań z nich wynikających.

Po Transakcji na Nabywcy będzie spoczywał obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości. Nabywca zawrze nowe umowy dotyczące zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości w zakresie, w jakim uzna to za uzasadnione. Jednocześnie niewykluczone, że część z nowo zawartych przez Nabywcę umów będzie zawarta z dotychczasowymi dostawcami usług na rzecz Zbywcy. Może się również okazać, że w stosunku do niektórych z umów związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem Nieruchomości, zamiast wskazanej powyżej konstrukcji (w której Zbywca przeniósł określoną umowę na Wspólnotę Mieszkaniową Budynku lub rozwiązał ją), Zbywca pozostał stroną umowy. W takim wypadku może się zdarzyć, że Nabywca wstąpi w prawa i obowiązki Zbywcy. Jednakże nie jest to opcja preferowana przez Zbywcę i jeśli będzie miała miejsce to będzie to sytuacja wyjątkowa.

Ponadto, przedmiotem Transakcji między Zbywcą i Nabywcą nie będą prawa, obowiązki, zobowiązania i należności z umów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Zbywcę (nie są one bezpośrednio związane z Nieruchomością), w szczególności:

* umowy rachunków bankowych Zbywcy (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których dokonuje on rozliczeń z najemcami),

* umowy o świadczenie usług księgowych, prawnych, marketingowych,

* środki pieniężne Zbywcy zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie (poza kaucjami pieniężnymi najemców),

* tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy, know-how związany z prowadzeniem działalności gospodarczej polegającej na działalności deweloperskiej, a także związany z wyszukiwaniem i utrzymaniem portfolio klientów o zróżnicowanym profilu działalności,

* księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej (poza dokumentami ściśle związanymi z Nieruchomością, które zostaną przekazane Nabywcy),

* prawa i obowiązki z umów przedwstępnych sprzedaży lokali,

* firma Zbywcy,

* prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu lokalu, gdzie zarejestrowana jest siedziba Zbywcy.

Zbywca nie zatrudnia żadnych pracowników.

Nieruchomość będąca przedmiotem Transakcji, nie stanowi i nie będzie stanowić formalnie organizacyjnie wydzielonych części przedsiębiorstwa Zbywcy w działalności prowadzonej przez Zbywcę.

Zbywca nie prowadzi odrębnych ksiąg rachunkowych w stosunku do sprzedawanej Nieruchomości Będącej Przedmiotem Transakcji.

Sprzedaż lokali oraz wynajem powierzchni użytkowych wchodzących w skład Nieruchomości stanowi jedyny przedmiot działalności gospodarczej Zbywcy.

Po przeprowadzeniu planowanej Transakcji Nieruchomość będąca przedmiotem Transakcji nie będzie stanowić formalnie organizacyjnie wydzielonej części przedsiębiorstwa Nabywcy w działalności prowadzonej przez Nabywcę.

Niewykluczone jest, iż po Transakcji dojdzie między Zbywcą, Nabywcą oraz najemcą (lub najemcami - jeżeli przed dniem Transakcji zostaną zawarte nowe umowy najmu) do rozliczenia czynszu i zaliczek na poczet opłat eksploatacyjnych, które w ciągu danego okresu najemca wpłacał Zbywcy.

Nabywca, po dokonaniu zakupu Nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji, będzie prowadzić działalność polegającą na sprzedaży lokali mieszkalnych, a także wynajmie/sprzedaży powierzchni handlowo - usługowych Nieruchomości, która to działalność jest opodatkowana podatkiem VAT. Działalność tę Nabywca planuje wykonywać przy wykorzystaniu własnych zasobów.

Zarówno Nabywca jak Zbywca są zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi.

W związku z Transakcją, Zbywca zamierza wystawić na Nabywcę fakturę z podatkiem VAT, jeśli będzie należny zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1. Czy Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony wynikający z faktury dokumentującej sprzedaż Nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji oraz do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym.

2. Czy nabycie przez Wnioskodawcę Nieruchomości Będącej Przedmiotem Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu p.c.c. w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu VAT.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 6 grudnia 2013 r. została wydana interpretacja indywidualna Nr IPPP2/443-977/13-2/KG.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Nabycie przez Wnioskodawcę Nieruchomości Będącej Przedmiotem Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu p.c.c. w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy o p.c.c., podatkowi temu podlegają między innymi umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej, na mocy art. 2 pkt 4 lit. a Ustawy o p.c.c., opodatkowaniu p.c.c. nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest m.in. opodatkowana VAT.

Jak wskazano powyżej - zdaniem Wnioskodawcy - sprzedaż Nieruchomości Będącej Przedmiotem Transakcji będzie w całości podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwej stawki (tekst jedn.: 23% lub 8%). Konsekwentnie, Transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu p.c.c., na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a Ustawy o p.c.c.

W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży - wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: "Wnioskodawca" lub "Nabywca") zamierza nabyć za wynagrodzeniem od G. G. Sp. z o.o. P. Sp. komandytowo-akcyjna (dalej: "Zbywca" lub "Sprzedający") nieruchomość położoną w Warszawie (dalej: "Transakcja"). Wnioskodawca planuje przeprowadzić Transakcję do końca 2013 r. lub na początku 2014 r. Nieruchomość będąca przedmiotem Transakcji obejmować będzie:

* udział w prawie użytkowania wieczystego zabudowanej działki gruntu zlokalizowanej w Warszawie, oznaczonej numerem ewidencyjnym 3/1 (dalej: "Działka"), dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą,

* udział w prawie własności części zlokalizowanego na Działce nowo wybudowanego zespołu zabudowy mieszkaniowej (obejmującego budynek oraz inne obiekty budowlane wraz ze związanymi z nimi instalacjami i urządzeniami budowlanymi, (dalej: "Budynek"), które stanowią indywidualną własność Zbywcy (tzn. udział w prawie własności samodzielnych lokali niewyodrębnionych),

* udział we współwłasności wyodrębnionych lokali niemieszkalnych zlokalizowanych w Budynku (udział we współwłasności podziemnych garaży wielostanowiskowych), oraz

* udział we współwłasności części Budynku stanowiących nieruchomość wspólną w rozumieniu przepisów o własności lokali.

- (dalej: "Nieruchomość będąca przedmiotem Transakcji").

W interpretacji indywidualnej z dnia 6 grudnia 2013 r. Nr IPPP2/443-977/13-2/KG dotyczącej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że: "Jak wskazano powyżej, planowana Transakcja nabycia Nieruchomości nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, w związku z czym nabycie własności części zlokalizowanego na Działce nowo wybudowanego zespołu zabudowy mieszkaniowej, udziału we współwłasności wyodrębnionych lokali niemieszkalnych zlokalizowanych w Budynku oraz udziału we współwłasności części Budynku stanowiących nieruchomość wspólną - podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podatku właściwej dla przedmiotu dostawy. Skoro dostawa budynku nie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, zastosowanie w tym przypadku nie znajduje przepis § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem dostawa prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie opodatkowana stawką podatku VAT analogiczną jak dostawa obiektów budowlanych zlokalizowanych na Działce, na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o VAT."

Zatem, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl