IPPB2/436-448/09-2/AF - Zachowanie prawa do ulgi w przypadku sprzedaży własności nieruchomości lub prawa do niej otrzymanego w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-448/09-2/AF Zachowanie prawa do ulgi w przypadku sprzedaży własności nieruchomości lub prawa do niej otrzymanego w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2009 r. (data wpływu 3 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zachowania prawa do ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na mocy postanowienia poświadczenia dziedziczenia, sporządzonego w dniu 5 marca 2009 r., przed notariuszem Maciejem B, za Rep. A Nr.....2009, Wnioskodawca nabył, w całości, spadek po swojej ciotce (II grupa podatkowa) - Stanisławie D, zmarłej w dniu 24 stycznia 2009 r.

Spadek stanowi prawo własności do lokalu mieszkalnego, przy ul. W, o powierzchni 48,27 m2, składający się z dwóch pokoi, kuchni, przedpokoju i łazienki z wc (KW Nr W.....).

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca nie jest właścicielem żadnego innego lokalu mieszkalnego, został zwolniony, decyzją Urzędu Skarbowego z dnia 30 kwietnia 2009 r., z obowiązku zapłacenia podatku od nabytego spadku, zobowiązując się jednocześnie do zamieszkiwania, w nabytym w drodze spadku, lokalu, przez okres pięciu lat oraz do nie zbywania mieszkania w tym okresie.

Obecnie jednak, z uwagi na stan zdrowia (orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności w załączeniu) oraz trwający stan depresji, Wnioskodawca chciałby zmienić miejsce zamieszkania na miejsce położone bliżej miejsca zamieszkania rodziców, którzy zamieszkują w W, przy ul. N (B), przez co będą mogli pomagać Wnioskodawcy w bieżących sprawach życia codziennego, poprzez sprzedaż mieszkania, w którym obecnie Wnioskodawca zamieszkuje i przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie (nabycie lokalu z pewnością będzie dokonane przed upływem 2 lat od zbycia) lokalu w dzielnicy B lub zamianę mieszkania, w którym obecnie Wnioskodawca zamieszkuje na mieszkanie znajdujące się w dzielnicy B.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży (ewentualnie zamiany), nabytego w drodze spadku, lokalu, przy ul. W, w celu przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży tego mieszkania na zakup innego lokalu, położonego w okolicach miejsca zamieszkania rodziców (dzielnica B), Wnioskodawca utraci prawo do przyznanego powołaną wyżej decyzją Urzędu Skarbowego z dnia 30 kwietnia 2009 r., zwolnienia... Czy sytuacja Wnioskodawcy, czyli stwierdzona niepełnosprawność oraz trwający stan depresji jest okolicznością uzasadniającą konieczność zmiany miejsca zamieszkania...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego zbycie budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (udziału w budynku lub lokalu), albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego (udziału w budynku lub lokalu) albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), albo budowę innego budynku lub lokalu nastąpiło w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia i łączny okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym budynku lub lokalu, potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały, wynosi 5 lat.

W ocenie Wnioskodawcy, jego przypadek, jest tożsamy z przytoczonym przepisem. Wnioskodawca zamierza zbyć lokal i w całości przeznaczyć środki z jego zbycia na inny lokal lub dokonać ich zamiany. W ocenie Wnioskodawcy, jego sytuacja, tj. orzeczenie niepełnosprawności i trwający stan depresji są okolicznościami uzasadniającymi konieczność zmiany miejsca zamieszkania na miejsce bliskie miejscu zamieszkania rodziców Wnioskodawcy, dzięki czemu będą oni mogli pomagać Wnioskodawcy w bieżących sprawach życia codziennego.

Wobec powyższego, Wnioskodawca jest zdania, że nie utraci zwolnienia od podatku od nabytego spadku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podstawa prawna ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn została określona w art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), zgodnie z którym w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie:

1.

w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,

2.

w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,

3.

w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza

*

nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

Z omawianej ulgi mogą skorzystać nabywcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki określone w art. 16 ust. 2 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn:

1.

spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4, zgodnie z którym zwolnienia określone w ust. 1 i w art. 4a ustawy stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa;

2.

nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

3.

nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

4.

nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

5.

będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:

a.

od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego - jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,

b.

od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego:

1.

zbycie udziału w budynku lub lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość, albo spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych, albo

2.

zbycie budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (udziału w budynku lub lokalu), albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego (udziału w budynku lub lokalu) albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), albo budowę innego budynku lub lokalu nastąpiło w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia i łączny okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym budynku lub lokalu, potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały, wynosi 5 lat.

W świetle przytoczonego wyżej przepisu, podstawą uzasadniającą zbycie lokalu może być jedynie wyjątkowa sytuacja życiowa podatnika, która powoduje konieczność zmiany warunków (miejsca) zamieszkania. Konieczność w rozumieniu art. 16 tejże ustawy winna mieć charakter imperatywny, wskazujący na sytuację wyjątkową, gdy chodzi o kwalifikowaną potrzebę takiej zmiany.

Za przesłankę uzasadniającą zbycie lokalu mieszkalnego w świetle omawianej ustawy uznać należy trudne warunki materialne podatnika w sytuacji, gdy przeznaczył on środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży mieszkania na zakup lokalu o mniejszej powierzchni i z mniejszym czynszem, w wyniku czego nastąpiła poprawa położenia materialnego podatnika. Okolicznością uzasadniającą konieczność zmiany warunków mieszkaniowych jest też stan zdrowia, jeśli w sposób oczywisty utrudnia lub uniemożliwia realizację potrzeb mieszkaniowych w lokalu nabytym w drodze spadku, a także trudna sytuacja życiowa, rodzinna, która wymaga poprawy, zmiany.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca z uwagi na stan zdrowia oraz trwający stan depresji, chciałby zmienić miejsce zamieszkania na miejsce położone bliżej miejsca zamieszkania rodziców, przez co będą oni mogli pomagać Wnioskodawcy w bieżących sprawach życia codziennego. Wnioskodawca zamierza zbyć lokal i w całości przeznaczyć środki z jego zbycia na inny lokal lub dokonać zamiany. Wnioskodawca wskazuje, iż nabycie lokalu będzie dokonane przed upływem dwóch lat od zbycia.

Biorąc pod uwagę argumentację przedstawioną we wniosku można zatem przyjąć, iż w sytuacji Wnioskodawcy zachodzi uzasadniona konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, wymagana przepisem art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn dla zachowania ulgi mieszkaniowej, pomimo zamiaru zbycia nabytego w drodze spadku lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od dnia jego otrzymania.

Reasumując, należy stwierdzić, iż w przypadku sprzedaży (ewentualnie zamiany), nabytego w drodze spadku, lokalu Nr 6, przy ul. Waszyngtona 59 a, w celu przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży tego mieszkania na zakup innego lokalu, położonego w okolicach miejsca zamieszkania rodziców (dzielnica Bielany), Wnioskodawca nie utraci prawa do przyznanego zwolnienia z zapłaty podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn w sytuacji, gdy zbycie nabytego w drodze spadku lokalu mieszkalnego uzasadnione będzie koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego lokalu nastąpi nie później niż w okresie dwóch lat od dnia zbycia i łączny okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym budynku lub lokalu, potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały, wynosić będzie 5 lat. Stwierdzona niepełnosprawność oraz trwający stan depresji są okolicznościami uzasadniającymi konieczność zmiany miejsca zamieszkania, jeśli w sposób oczywisty utrudniają lub uniemożliwiają realizację potrzeb mieszkaniowych w lokalu nabytym w drodze spadku.

Dodatkowo należy podkreślić, iż dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od stanu występującego w rzeczywistości wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl