IPPB2/436-446/10-2/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-446/10-2/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2010 r. (data wpływu 18 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepienieżnego w postaci większościowego pakietu akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci większościowego pakietu akcji.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

G. Spółka Akcyjna z siedzibą w W. prowadzi działalność statutową, której głównym przedmiotem działalności jest pozostałe pośrednictwo pieniężne (PKD 64.99.Z). Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela pożyczek innym podmiotom. Ponadto w chwili obecnej spółka posiada udziały i akcje w innych spółkach kapitałowych, w tym posiada 1 akcję w firmie B. S.A., która ma siedzibę w Polsce. W roku bieżącym planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego podmiotu G. S.A. poprzez wniesienie do tej spółki wkładu niepieniężnego przez inną spółkę kapitałową, mającą siedzibę w Republice Cypru. Spółka cypryjska będzie posiadaczem większościowego pakietu akcji w B. S.A. Przedmiotem wymienionego wyżej aportu wnoszonego przez spółkę z Cypru do G. S.A. będzie 75% akcji w B. S.A. W zamian za wniesiony aport spółka cypryjska otrzyma akcje spółki G. S.A. i stanie się jej głównym akcjonariuszem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, opisane zdarzenie, polegające na wniesieniu do spółki kapitałowej G. S.A. wkładu niepieniężnego w postaci większościowego (co do prawa głosu i co do prawa udziału w majątku spółki) pakietu akcji B. S.A. nie będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy

Wprowadzona w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. ustawa o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. 08.209.1319), poszerzyła katalog wyłączeń z opodatkowania umów spółki i ich zmiany związane z:

a.

łączeniem spółek kapitałowych,

b.

przekształcenie spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

* oddziału spółki kapitałowej,

* udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje posiada już większość głosów.

Wdrażając postanowienia dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UE L 46 z dnia 21 lutego 2008 r., s. 11), wprowadzono nowe regulacje dla spółek kapitałowych, w wyniku których ograniczono katalog czynności podlegających podatkowi kapitałowemu. Literalne brzmienie nowo dodanego artykułu 2 pkt 6 lit. c) tiret 2 potwierdza wyłącznie z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych takich zmian w umowach spółki kapitałowej, które są związane z wniesieniem udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów.

Ponieważ opisane w stanie faktycznym niniejszego wniosku planowane podwyższenie kapitału zakładowego w G. S.A. w zamian za wkład niepieniężny w postaci większościowego pakietu akcji innej spółki kapitałowej B. S.A. spełnia przesłanki, wynikające z literalnego brzmienia art. 2 pkt 6 lit. c) tiret 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zdaniem Wnioskodawcy czynność taka wyłączona będzie z opodatkowania tym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Czynność wniesienia aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej - uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Definicja spółki kapitałowej została zawarta w art. 1a pkt 2 ustawy, zgodnie z którą użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną i spółkę europejską.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna to spółki utworzone na podstawie ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Spółka europejska została określona w rozporządzeniu Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. UE L z 2001 Nr 294, str. 1, z późn. zm.) i ustawie z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 551, z późn. zm.)

W myśl art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

a.

rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b.

siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy.

Podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość kapitału zakładowego (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Natomiast w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy podstawę opodatkowania przy podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stosownie do uregulowań art. 6 ust. 9 cyt. ustawy, od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:

1.

kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;

2.

opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;

3.

opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

a.

łączeniem spółek kapitałowych,

b.

przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c.

wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

* przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

* udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Należy wskazać, iż Dyrektywa Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotycząca podatków pośrednich od gromadzenia kapitału nakazuje nieopodatkowywanie czynności restrukturyzacyjnych, do których zalicza między innymi wniesienie do spółki kapitałowej, w zamian za udziały lub akcje, udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej, dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że G. Spółka Akcyjna z siedzibą w W. prowadzi działalność statutową, której głównym przedmiotem działalności jest pozostałe pośrednictwo pieniężne (PKD 64.99.Z). Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela pożyczek innym podmiotom. Ponadto w chwili obecnej spółka posiada udziały i akcje w innych spółkach kapitałowych, w tym posiada 1 akcję w firmie B. S.A., która ma siedzibę w Polsce. W roku bieżącym planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego podmiotu G. S.A. poprzez wniesienie do tej spółki wkładu niepieniężnego przez inną spółkę kapitałową, mającą siedzibę w Republice Cypru. Spółka cypryjska będzie posiadaczem większościowego pakietu akcji w B. S.A. Przedmiotem wymienionego wyżej aportu wnoszonego przez spółkę z Cypru do G. S.A. będzie 75% akcji w B. S.A. W zamian za wniesiony aport spółka cypryjska otrzyma akcje spółki G. S.A. i stanie się jej głównym akcjonariuszem.

Reasumując należy stwierdzić, iż wniesienie do spółki kapitałowej G. S.A. wkładu niepieniężnego w postaci większościowego (co do prawa głosu i co do prawa udziału w majątku spółki) pakietu akcji B. S.A. nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z zapisem art. 2 pkt 6 lit. c) powyższej ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl