IPPB2/436-410/10-2/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-410/10-2/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2010 r. (data wpływu 3 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umów sprzedaży udziałów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umów sprzedaży udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Podatniczka w dniu 6 stycznia 2010 r. nabyła od Skarbu Państwa 85,00% udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącej działalność pod firmą: M. z siedzibą w B., zwaną w dalszej części pisma jako Spółka. Powyższa data jest to pierwsze zbycie przez Skarb Państwa udziałów wyżej wymienionej Spółki w ramach prywatyzacji. Pozostałą część udziałów otrzymali od Skarbu Państwa nieodpłatnie pracownicy wyżej wymienionej Spółki na zasadach określonych ustawą z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.), przywoływanej dalej jako ustawa o komercjalizacji.

Zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy o komercjalizacji udziały prywatyzowanych spółek nabyte nieodpłatnie przez uprawnionych pracowników nie mogą być przedmiotem obrotu przed upływem dwóch lat od dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych, z tym że udziały nabyte przez pracowników pełniących funkcję prezesa zarządu Spółki - przed upływem trzech lat od dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych udziałów na zasadach ogólnych. W dniu 27 października 2010 r. zostały zawarte umowy sprzedaży udziałów pomiędzy byłymi pracownikami Spółki oraz byłym członkiem zarządu Spółki.

W niniejszych umowach strony umowy oświadczyły, iż umowa sprzedaży jest zawarta z zastrzeżeniem terminu co oznacza, iż skutki tejże umowy powstaną w dniu 6 stycznia 2012 r., czyli z upływem dwóch lat od dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych udziałów na zasadach ogólnych i z tą datą nastąpi przejście własności udziałów, a w przypadku członka zarządu nastąpi ono z dniem 6 stycznia 2013 r. Zgodnie z zawartymi w dniu 27 października 2010 r. umowami sprzedaży udziałów pod poniżej wskazanymi datami (tekst jedn. 6 stycznia 2012 r. oraz 6 stycznia 2013 r.) nastąpi też przejście własności udziałów na Panią Annę P.

Podatniczka w przyszłości zamierza zawrzeć przed dniem 6 stycznia 2012 r. umowy sprzedaży udziałów z pozostałymi chętnymi pracownikami Spółki, którzy otrzymali od Skarbu Państwa nieodpłatnie udziały. W związku z zawarciem umów strona zamierza złożyć w terminie do dnia 10 listopada 2010 r. w Urzędzie Skarbowym deklaracje dla podatku od czynności cywilnoprawnych, deklarując jednocześnie, iż jest zobowiązana do zapłaty podatku od czynności w wysokości 2,00% ceny nabytych udziałów oraz wskaże, że w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży udziałów powstał w dniu 27 października 2010 r. W dniu zawarcia umowy sprzedaży udziałów umówiona cena sprzedaży została przez Panią Annę P. zapłacona dla sprzedających w całości i taka też praktyka zapłaty umówionej ceny sprzedaży udziałów będzie stosowana przez stronę w przyszłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

W jakim terminie podatniczka z uwagi na fakt zawarcia w dniu 27 października 2010 r. umów sprzedaży udziałów jest zobowiązana zadeklarować obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, złożyć deklarację dla podatku od czynności cywilnoprawnych oraz wpłacić podatek należny do kasy lub na rachunek bankowy organu podatkowego.

2.

W jakim terminie w przyszłości podatniczka z uwagi na fakt zawarcia następnych umów sprzedaży udziałów przed dniem 6 stycznia 2012 r. będzie zobowiązana zadeklarować obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, będzie zobowiązana złożyć deklarację dla podatku od czynności cywilnoprawnych oraz zapłacić podatek należny do kasy lub rachunek bankowy organu podatkowego.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie Nr 1. Odpowiedź na pytanie Nr 2 zostanie zawarta w odrębnej interpretacji.

Zdaniem Wnioskodawcy

Z uwagi na fakt, iż umowy sprzedaży udziałów zostały zawarte w dniu 27 października 2010 r. stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatniczka jest zobowiązana złożyć w terminie do dnia 10 listopada 2010 r. w Urzędzie Skarbowym deklaracje dla podatku dla czynności cywilnoprawnych, deklarując w przedmiotowych deklaracjach obowiązek zapłaty podatku należnego według stawki podatkowej w wysokości 2,00% umówionej ceny sprzedaży oraz jest zobowiązana wpłacić w tym terminie podatek należny do kasy lub na rachunek bankowy organu podatkowego. Natomiast zdaniem strony bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest fakt, iż przejęcie własności udziałów przez Panią Annę P. nastąpi w dniu 6 stycznia 2012 r., a w przypadku nabytych udziałów od członka zarządu w dniu 6 stycznia 2013 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co natsępuje.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Istotną cechą umowy sprzedaży jest zawsze wymiana określonych rzeczy na pieniądze. Zatem cenę w umowie sprzedaży stanowi suma pieniężna. W polskim prawie umowa sprzedaży nie wymaga do swej ważności żadnej szczególnej formy, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w ustawie (np. forma aktu notarialnego przy sprzedaży nieruchomości). Zawarcie umowy sprzedaży następuje w wyniku zgodnego oświadczenia woli stron. Rzeczami w rozumieniu art. 45 Kodeksu cywilnego są tylko przedmioty materialne. Rzeczy dzielą się na nieruchomości (grunty, budynki oraz części budynków tzw. nieruchomości lokalowe) i na rzeczy ruchome.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy ciąży na kupującym.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) tejże ustawy, stawka podatku od umowy sprzedaży udziałów wynosi 1%.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka w dniu 6 stycznia 2010 r. nabyła od Skarbu Państwa 85,00% udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącej działalność pod firmą: M. z siedzibą w B., zwaną w dalszej części pisma jako Spółka. Powyższa data jest to pierwsze zbycie przez Skarb Państwa udziałów wyżej wymienionej Spółki w ramach prywatyzacji. Pozostałą część udziałów otrzymali od Skarbu Państwa nieodpłatnie pracownicy wyżej wymienionej Spółki na zasadach określonych ustawą z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.), przywoływanej dalej jako ustawa o komercjalizacji. Zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy o komercjalizacji udziały prywatyzowanych spółek nabyte nieodpłatnie przez uprawnionych pracowników nie mogą być przedmiotem obrotu przed upływem dwóch lat od dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych, z tym że udziały nabyte przez pracowników pełniących funkcję prezesa zarządu Spółki - przed upływem trzech lat od dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych udziałów na zasadach ogólnych. W dniu 27 października 2010 r. zostały zawarte umowy sprzedaży udziałów pomiędzy byłymi pracownikami Spółki oraz byłym członkiem zarządu Spółki. W niniejszych umowach strony umowy oświadczyły, iż umowa sprzedaży jest zawarta z zastrzeżeniem terminu co oznacza, iż skutki tejże umowy powstaną w dniu 6 stycznia 2012 r., czyli z upływem dwóch lat od dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych udziałów na zasadach ogólnych i z tą datą nastąpi przejście własności udziałów, a w przypadku członka zarządu nastąpi ono z dniem 6 stycznia 2013 r. Zgodnie z zawartymi w dniu 27 października 2010 r. umowami sprzedaży udziałów pod poniżej wskazanymi datami (tekst jedn. 6 stycznia 2012 r. oraz 6 stycznia 2013 r.) nastąpi też przejście własności udziałów na Panią Annę P.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż z tytułu umów sprzedaży udziałów Wnioskodawczyni jako kupująca zobowiązana była złożyć deklarację p.c.c.-3 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. zawarcia umów sprzedaży udziałów. Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) tejże ustawy, stawka podatku od umowy sprzedaży udziałów wynosi 1%.

Jeżeli zatem, umowy sprzedaży udziałów jak twierdzi Wnioskodawczyni zostały zawarte w dniu 27 października 2010 r., wówczas do dnia 10 listopada 2010 r. na Wnioskodawczyni ciążył obowiązek złożenia deklaracji i dokonania wpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od powyższych umów.

Końcowo należy wskazać, iż stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe, bowiem opisane we wniosku umowy sprzedaży udziałów podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1%, a nie jak wskazał Wnioskodawca w wysokości 2%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl