IPPB2/436-402/11-2/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-402/11-2/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2011 r. (data wpływu 19 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu zapasów i środków trwałych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych. w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu zapasów i środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

"S" jest spółką prawa polskiego, której właścicielem są dwie spółki prawa duńskiego - "N" oraz "V" A/S (dalej "NN").

W związku ze zmianą prowadzonego modelu biznesowego, Spółka planuje przejąć część zapasów i środków trwałych od "P", której właścicielami są również "N" i "V".

Zapasy i środki trwałe, które zostaną sprzedane do Spółki będą obejmowały:

* zapasy leków o wartości około 60 mln złotych,

* wyposażenie magazynu oraz inwestycje w obcych środkach trwałych (wyceniane na ok. 2,5 mln - 3 mln złotych).

Wymienione wyżej zapasy i środki trwałe są przypisane do działu dystrybucji NNP. Oprócz nich, do działu dystrybucji są przypisani dwaj pracownicy (kierownik hurtowni oraz pracownik) oraz umowa oddelegowania dwóch pracowników z firmy zewnętrznej. Magazyn należy do podmiotu trzeciego i jest wynajmowany przez "P". W dniu zbycia zapasów i środków trwałych "P" planuje rozwiązać zarówno umowy najmu z pracownikami, jak i umowę najmu powierzchni magazynowej. Po przeniesieniu zapasów i środków trwałych umowy te zostaną ponownie zawiązane przez Spółkę.

Sprzedaż zapasów i środków trwałych do Spółki odbędzie się na podstawie umowy nabycia aktywów, która zostanie zawarta pomiędzy Spółką a "P". Sprzedaż zapasów i środków trwałych będzie udokumentowana fakturą VAT. Ponadto, Spółka pragnie zaznaczyć, że do każdego z przenoszonych składników zostanie zastosowana odpowiednia stawka VAT (8% dla leków, 23% lub zwolnienie w przypadku środków trwałych). Zarówno Spółka, jak i "P" prowadzą działalność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Zawarcie umowy sprzedaży aktywów pomiędzy Spółką, a "P" będzie uwarunkowane wydaniem zgody przez odpowiednie organy na przeniesienie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej z "P" do Spółki. W związku z powyższym, Spółka powzięła wątpliwość, czy będzie miała prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z otrzymanej faktury i czy nie będzie zobowiązana do zapłacenia p.c.c.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy opisany w stanie faktycznym zespół zapasów i środków trwałych, które zostaną nabyte przez Spółkę, nie będzie stanowił w dniu sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

2.

Czy sprzedaż opisanego w stanie faktycznym zespołu zapasów i środków trwałych będzie podlegała podatkowi VAT zgodnie z art. 5 ustawy o VAT, a co za tym idzie, w związku z faktem prowadzenia wyłącznie działalności podlegającej opodatkowaniu VAT, Spółka będzie miała prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tych składników na podstawie otrzymanej faktury VAT.

3.

Czy skoro opisana w stanie faktycznym sprzedaż do "S" zespołu zapasów i środków trwałych podlega opodatkowaniu VAT, to zgodnie z art. 2 pkt 4a upcc nabycie tych składników przez Spółkę nie będzie podlegało opodatkowaniu p.c.c.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 19 grudnia 2011 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP1/443-1400/11-2/AS.

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro opisana w stanie faktycznym sprzedaż do "S" zespołu zapasów i środków trwałych podlega opodatkowaniu VAT, to zgodnie z art. 2 pkt 4a upcc nabycie tych składników przez Spółkę nie będzie podlegało opodatkowaniu p.c.c.

Przepis art. 2 upcc jasno określa katalog czynności wyłączonych z opodatkowania p.c.c. W pkt 4a przytoczonego artykułu, ustawodawca określa, że nie podlegają opodatkowaniu p.c.c. czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, skoro opisana w stanie faktycznym sprzedaż do "S" zespołu składników materialnych i niematerialnych podlega opodatkowaniu VAT, to zgodnie z art. 2 pkt 4a upcc nabycie tych składników przez Spółkę nie będzie podlegało opodatkowaniu p.c.c.

Takie samo stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji (sygn. IBPB2/436-59/07/MZ) z 14 lutego 2008 r., w której stwierdza on, że "jeżeli dana czynność objęta jest regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług to nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych".

W związku z powyższym Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Równocześnie, w myśl art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie objęta zakresem podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży zespołu zapasów i środków trwałych o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży - wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

W interpretacji indywidualnej z dnia 19 grudnia 2011 r. Nr IPPP1/443-1400/11-2/AS w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy i wskazał, że w przedmiotowej sprawie dojdzie do sprzedaży poszczególnych składników majątku, które to nie będą stanowiły na dzień sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Sprzedawane składniki majątku stanowią bowiem jedynie zespół składników materialnych, nie dochodzi natomiast do sprzedaży składników niematerialnych oraz zobowiązań. Masa majątkowa, która ma być przedmiotem sprzedaży z funkcjonalnego punktu widzenia, nie posiada również zdolności do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy. Do zbywanej masy majątkowej w chwili sprzedaży nie będą przydzieleni pracownicy oraz zakończona zostanie umowa najmu powierzchni magazynowej. Brak jest również wyodrębnienia finansowego, dla przenoszonych składników majątkowych, nie są prowadzone oddzielnie księgi rachunkowe, nie jest sporządzany bilans czy też rachunek zysków i strat. Reasumując, w świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, iż wymienione we wniosku sprzedawane składniki majątkowe nie mieszczą się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Opisana transakcja stanowić będzie dostawę poszczególnych składników majątku, podlegających opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla dostawy tych składników. W niniejszej sprawie nie znajdzie zatem zastosowania wyłączenie z opodatkowania wynikające z art. 6 pkt 1 ww. ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż skoro sprzedaż do "S" zespołu zapasów i środków trwałych będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Końcowo należy wskazać, iż ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera w swej treści art. 2 pkt 4a, lecz art. 2 pkt 4 lit. a).

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl