IPPB2/436-391/10-2/MZ - Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia aportu w postaci pionu dystrybucji, do odrębnej spółki z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-391/10-2/MZ Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia aportu w postaci pionu dystrybucji, do odrębnej spółki z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2010 r. (data wpływu 11 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie wniesienia Pionu Dystrybucji aportem do Spółki Dystrybucyjnej jest:

* w części dotyczącej definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa - nieprawidłowe,

* w pozostałej części - prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie wniesienia Pionu Dystrybucji aportem do Spółki Dystrybucyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej: "Spółka" lub "P.") prowadzi działalność w branży farmaceutycznej zajmując się w szczególności dystrybucją surowców dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego dla wytwórców gotowych produktów farmaceutycznych i kosmetycznych, zarówno w kraju jak i za granicą oraz produkcją kontaktową realizowaną we własnej Wytwórni Produktów Leczniczych na zlecenie krajowych i zagranicznych firm farmaceutycznych i działalnością badawczo-rozwojową polegającą na opracowywaniu dokumentacji rejestracyjnych dla stałych postaci leków genetycznych. W związku z tym, w strukturze Spółki funkcjonują; Pion Dystrybucji i Pion Wytwórni, stanowiące zorganizowane części przedsiębiorstwa. W skład Pionu Dystrybucji wchodzą: Dział handlowy, Hurtownia oraz Dział Gospodarki i Transportu.

Do zakresu działania Działu Handlowego należy w szczególności zapewnienie obsługi krajowych i zagranicznych klientów z branży farmaceutycznej i kosmetycznej w zakresie dostaw surowców farmaceutycznych i kosmetycznych, prowadzenie działań marketingowych, zarówno w kraju jak i zagranicą, prowadzenie analizy sprzedaży i zakupów, stanów magazynowych w celu kreowania odpowiedniej polityki sprzedażowej i cenowej, opracowywanie założeń budżetowych oraz analiza realizacji budżetu. Do zadań Hurtowni należy w szczególności zapewnianie obrotu surowcami i produktami w magazynie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, prowadzenie dokumentacji dotyczącej obrotu towarowego, prowadzenie dokumentacji związanej z przepisami o ochronie środowiska, opracowywanie założeń budżetowych oraz analiza realizacji budżetu. Do zadań działu Gospodarki i Transportu należy w szczególności; zapewnienie sprawnego rozwiązywania spraw administracyjno - gospodarczych i bytowych, zapewnienie sprawnego i terminowego przewozu osób, dokumentów i towarów oraz właściwe gospodarowanie środkami transportu, obsługa spraw celno-spedycyjnych pionu dystrybucyjnego, zapewnienie gospodarki odpadami zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, współpraca z firmami ubezpieczeniowymi.

Spółka zamierza przeprowadzić restrukturyzację działalności polegającą na wniesieniu w formie aportu Pionu Dystrybucji do odrębnej spółki z o.o. zależnej od P. Przed dokonaniem aportu Spółka rozważa zarejestrowanie Pionu Dystrybucji jako oddziału w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ponadto, na mocy odpowiednich przepisów Kodeksu Pracy, w wyniku dokonania aportu dojdzie do wstąpienia Spółki Dystrybucyjnej w obowiązki pracodawcy wobec pracowników zatrudnionych w Pionie Dystrybucji. Przejmie on również w prawa i obowiązki Spółki wynikające z zawartych przez ten pion umów z kontrahentami, w tym prawa i obowiązki wynikające z zobowiązań i należności wobec kontrahentów, a także inne zobowiązania związane z jego działalnością, np. zobowiązania wobec pracowników. Już w chwili obecnej Pion Dystrybucji jest (i będzie w momencie wniesienia) wyodrębniony finansowo:

* posiada własne zasoby pieniężne, które są deponowane na rachunkach bankowych dedykowanych dla tego Pionu, które są oddzielne od rachunków innych Pionów Spółki;

* prowadzi oddzielne raportowanie finansowe dla celów Spółki, które dodatkowo umożliwia mu sporządzanie oddzielnego bilansu oraz rachunku zysków i strat, pozwalających w szczególności na wyodrębnienie majątku, przychodów, kosztów, należności i zobowiązań.

Pion Dystrybucji obejmuje składniki majątkowe pozwalające na uznanie go za niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadanie gospodarcze:

1.

o charakterze materialnym:

* środki trwałe (m.in. samochody, wózki widłowe, komputery),

* inne składniki materialne wykorzystywane w magazynie, zapasy aktywów obrotowych,

* dokumentacja związana z funkcjonowaniem Pionu Dystrybucji;gotówka.

2.

o charakterze niematerialnym, w szczególności:

* prawa przysługujące najemcy z części umów najmu nieruchomości m.in. magazynu, zawartych przez Spółkę prawa z umów z kontrahentami Pionu Dystrybucji,oprogramowanie komputerowe, bazy danych kontrahentów Pionu Dystrybucji,

* należności kontrahentów Pionu Dystrybucji.

3.

zobowiązania, w szczególności wobec kontrahentów i pracowników Pionu Dystrybucji.

Pion Dystrybucji składający się z powyższego zespołu składników majątku jest wyodrębniony ze struktur Spółki pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym tak, by mógł on stanowić samodzielne przedsiębiorstwo. Znajduje to wyraz w uchwale Zarządu Spółki o wyodrębnieniu Pionu Dystrybucji jako funkcjonującej w ramach Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

a)

Wyodrębnienie organizacyjne

Uchwała Zarządu Spółki będzie zawierała oświadczenie o wyodrębnieniu Pionu Dystrybucji oraz wskazanie osób kierujących tym Pionem. Do uchwały zostaną załączone:

Struktura organizacyjna Pionu Dystrybucji;

* lista pracowników przypisanych do Pionu Dystrybucji - do Pionu Dystrybucji przypisani zostaną konkretni pracownicy Spółki, w szczególności specjaliści ds. dystrybucji jak również personel pomocniczy przypisany do zadań dystrybucji; osobą zarządzającą Pionem Dystrybucji jest Wiceprezes Zarządu oraz podległa mu kadra zarządzająca niższego szczebla;

* zestawienie materialnych i niematerialnych składników przedsiębiorstwa (w tym zobowiązań).

b)

Wyodrębnienie finansowe

W ewidencji księgowej Spółki są wyodrębnione pozycje ewidencyjne umożliwiające ewidencję przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań Pionu Dystrybucji (co wynika z polityki rachunkowości Spółki w tym zakresie). Pion Dystrybucji posiada własny rachunek bankowy. Ponadto do Pionu Dystrybucji alokowana zostanie część środków znajdujących się w kasie oraz na rachunku bankowym Spółki.

c)

Wyodrębnienie funkcjonalne

Pion Dystrybucji dysponuje wszystkimi aktywami wykorzystane przez Spółkę w działalności dystrybucyjnej. Będą to w szczególności prawa wynikające z umów z kontrahentami, wyposażenie pomieszczeń biurowych (szafki, biurka), sprzęt komputerowy wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, bazy danych, drukarki i kopiarki, telefony stacjonarne i komórkowe, samochody.

Składniki materialne Pionu Dystrybucji umożliwiają mu realizację wszystkich czynności dystrybucyjnych Spółki. Do Pionu Dystrybucji przypisany jest zespół pracowników merytorycznych odznaczający się wiedzą i doświadczeniem w zakresie działalności dystrybucyjnej oraz personel pomocniczy. Będzie on też dysponował własną kadrą zarządzającą. Przypisana do Pionu Dystrybucji kadra kierownicza będzie organizowała, nadzorowała i koordynowała prace podległych pracowników.

Do Pionu Dystrybucji przypisane są zawarte przez Spółkę umowy dystrybucyjne, umowy na usługi transportowe i ubezpieczeniowe z kontrahentami Spółki oraz części umów wynajmu zawartych przez Spółkę (m.in. umowa wynajmu magazynów).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Pion Dystrybucji będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy z dnia 9 lutego 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

2.

Czy wniesienie Pionu Dystrybucji aportem do Spółki Dystrybucyjnej będzie dla Spółki Dystrybucyjnej neutralne podatkowo na gruncie upcc.

Zdaniem Wnioskodawcy

Upcc posługuje się pojęciem "zorganizowana część przedsiębiorstwa", ale nie definiuje tego pojęcia. W związku z tym zasadnym będzie posłużenie się definicją tego terminu stosowaną przez inne ustawy z zakresu prawa podatkowego np. ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p. pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się "organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania". Na podstawie ww. definicji, w doktrynie prawa wskazuje się następujące przesłanki, których łączne wystąpienie jest uznawane za konieczne i wystarczające do uznania danych składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa:

1.

istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, obejmującego również zobowiązania;

2.

zespół składników jest wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie pod względem organizacyjnym;

3.

zespół składników jest wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie pod względem finansowym;

4.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych i mogłyby one stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze (tzw. wyodrębnienie funkcjonalne).

Pion Dystrybucji spełnia wszystkie wyżej wymienione kryteria do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Ad. 1. Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, obejmującego również zobowiązania. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić pewien zespół składników majątkowych, obejmujący zarówno składniki materialne, jak i niematerialne. Podobne stanowisko prezentują również organy podatkowe, m.in. w piśmie z dnia 29 października 2009 r. znak IBPBI/2/423-875/09/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził: "Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań)".

Pion Dystrybucji obejmuje składniki majątkowe mające zarówno charakter materialny (między innymi środki trwałe), jak i niematerialny (między innymi prawa z umów z kontrahentami), oraz zobowiązania, w związku z czym spełnia powyższe warunki.

Ad. 2. Wyodrębnienie organizacyjne

Ustawodawca nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. Jednakże zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części ze struktur przedsiębiorstwa powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 października 2008 r., sygn. ILPB3/423-496/08 -2/HS). Dodatkowo "wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział, wydział itp. (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lutego 2009 r., sygn. IPPB5/423-165/08-6/MB)".

Jak wskazano w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wyodrębnienie Pionu Dystrybucji nastąpi w formie uchwały Zarządu. Uchwała będzie zawierać w szczególności zestawienie materialnych i niematerialnych składników (w tym zobowiązań) oraz wykaz pracowników przyporządkowanych do tego Pionu. Pion Dystrybucji posiada własną strukturę organizacyjną, na której czele stoi organ odpowiedzialny za kierowanie nim. W związku z powyższym, należy uznać, iż Pion Dystrybucji będzie spełniać wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki dla uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Ad. 3. Wyodrębnienie finansowe

W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, że wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pion Dystrybucji stanowić będzie także zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wyodrębniony finansowo, o czym świadczyć będzie m.in. wyodrębnienie do osobnej ewidencji zdarzeń gospodarczych dotyczących Pionu Dystrybucji (przewidziane w polityce rachunkowości Spółki) jak również posiadanie będzie własnych środków pieniężnych na finansowanie bieżącej działalności oraz własnego rachunku bankowego. W rezultacie istnieje możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do tego Pionu.

Ad. 4. Wyodrębnienie funkcjonalne

W świetle powołanej definicji, kompleks majątkowy stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa winien być ponadto wyodrębniony funkcjonalnie. Oznacza to, że musi tworzyć zespół składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa sprowadza się w zasadzie do ustalenia, czy jako pewna odrębna całość jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku, już od momentu jej wyodrębnienia. Składniki majątkowe wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, muszą zatem umożliwić podjęcie określonej działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Pion Dystrybucji jest wyodrębniony również pod względem funkcjonalnym, gdyż posiada składniki majątkowe oraz własnych pracowników co umożliwia mu prowadzenie samodzielnej działalności dystrybucyjnej. Podsumowując organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wyodrębnienie Pionu Dystrybucji pozwala na uznanie go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zdaniem Spółki, wniesienie aportem Pionu Dystrybucji w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki Dystrybucyjnej nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Spółki Dystrybucyjnej obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 upcc podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej - uważa się m.in. podwyższenie kapitału zakładowego. Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską. jednakże w upcc przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania p.c.c. Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) upcc nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe w części dotyczącej definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w pozostałej części za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zgodnie z tym przepisem zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przesądzają o formie dokonania tego zwiększenia.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

a.

rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b.

siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

* przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

* udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż P. S.A. (dalej: "Spółka" lub "P.") prowadzi działalność w branży farmaceutycznej zajmując się w szczególności dystrybucją surowców dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego dla wytwórców gotowych produktów farmaceutycznych i kosmetycznych, zarówno w kraju jak i za granicą oraz produkcją kontaktową realizowaną we własnej Wytwórni Produktów Leczniczych na zlecenie krajowych i zagranicznych firm farmaceutycznych i działalnością badawczo-rozwojową polegającą na opracowywaniu dokumentacji rejestracyjnych dla stałych postaci leków genetycznych. W związku z tym, w strukturze Spółki funkcjonują; Pion Dystrybucji i Pion Wytwórni, stanowiące zorganizowane części przedsiębiorstwa. W skład Pionu Dystrybucji wchodzą: Dział handlowy, Hurtownia oraz Dział Gospodarki i Transportu. Spółka zamierza przeprowadzić restrukturyzację działalności polegającą na wniesieniu w formie aportu Pionu Dystrybucji do odrębnej spółki z o.o. zależnej od P. Przed dokonaniem aportu Spółka rozważa zarejestrowanie Pionu Dystrybucji jako oddziału w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ponadto, na mocy odpowiednich przepisów Kodeksu Pracy, w wyniku dokonania aportu dojdzie do wstąpienia Spółki Dystrybucyjnej w obowiązki pracodawcy wobec pracowników zatrudnionych w Pionie Dystrybucji. Przejmie on również w prawa i obowiązki Spółki wynikające z zawartych przez ten pion umów z kontrahentami, w tym prawa i obowiązki wynikające z zobowiązań i należności wobec kontrahentów, a także inne zobowiązania związane z jego działalnością, np. zobowiązania wobec pracowników.

Należy wskazać, iż implementowanie Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE skutkuje wyłączeniem z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie nie podlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a) Dyrektywy uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.

Z treści art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Odnosząc się do pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej, biorąc pod uwagę uregulowania zawarte w Dyrektywie, należy stwierdzić, iż zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy część aktywów i pasywów spółki kapitałowej, które z organizacyjnego punktu widzenia stanowią jednostkę zdolną do niezależnej, samodzielnej działalności.

Definicję "przedsiębiorstwa" zawiera przepis art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo jest to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 55)#178; Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W oparciu o powyższą definicję można również wywieść, iż część aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, o którym mowa w Kodeksie cywilnym, jeżeli jest to przedsiębiorstwo spółki kapitałowej, tworząca niezależną jednostkę gospodarczą, zdolną do samodzielnej działalności można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej.

Jak wskazuje przepis art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Należy zaznaczyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje jest zatem wprost określone jako czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jeżeli zatem przedmiotem aportu do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały będzie istotnie zorganizowana część przedsiębiorstwa rozumiana jako część aktywów i pasywów spółki kapitałowej, która z organizacyjnego punktu widzenia stanowi jednostkę gospodarczą zdolną do niezależnej, samodzielnej działalności, to czynność opisana we wniosku będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie powołanego wyżej art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, na Spółce Dystrybucyjnej nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jednakże dokonując oceny stanowiska Wnioskodawcy nie można było go uznać w całości za prawidłowe, bowiem Wnioskodawca wskazał, iż dla ustalenia właściwej definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy się odnieść do definicji zawartej w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w której to ustawie zdefiniowano pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W tym miejscu należy wyjaśnić, iż powołane przez Wnioskodawcę pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa ma zastosowanie tylko w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ilekroć w tej ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dlatego też powołanej definicji używanej na potrzeby ww. ustawy nie można utożsamiać i posługiwać się nią na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z tej przyczyny stanowisko Wnioskodawcy w tej części uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl