IPPB2/436-368/11-2/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-368/11-2/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2011 r. (data wpływu 29 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie:

* prawa do zachowania ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy - jest prawidłowe,

* w pozostałej części - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie prawa do zachowania ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Po zmarłym 14 września 2006 r. J. J. Wnioskodawczyni oraz synowie Ł. i M. w 3 równych częściach odziedziczyli 1/2 część mieszkania spółdzielczego w Warszawie przy ul. S. Druga połowa mieszkania już wcześniej należała do Wnioskodawczyni. Z racji zamieszkiwania i zameldowania w odziedziczonym mieszkaniu Wnioskodawczyni do 23 czerwca 2013 r. ma zawieszony obowiązek zapłacenia podatku. Wnioskodawczyni chciałaby w bieżącym roku darować synowi Ł. i swój udział w mieszkaniu przy ul. S., przy czym adres zamieszkania i zameldowania Wnioskodawczyni pozostanie bez zmian. W tym samym roku syn Wnioskodawczyni Ł. chce w swoim obecnym mieszkaniu przy ul. B. w Warszawie ustanowić na rzecz Wnioskodawczyni nieodpłatną dożywotnią służebność osobistą, aby Wnioskodawczyni mogła przeprowadzić się do lokalu przy ulicy B. po 23 czerwca 2013 r., czyli po wygaśnięciu obowiązku zapłacenia podatku dotyczącego mieszkania przy ul. S.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Wnioskodawczyni utraci ulgę podatkową, jeśli daruje synowi Łukaszowi swój udział w mieszkaniu przy ul. S. i Wnioskodawczyni będzie dalej w nim mieszkać, a równocześnie będzie na nią ustanowiona służebność w mieszkaniu przy ul. B....

2.

Czy dla zachowania wyżej wymienionej ulgi konieczny jest w akcie notarialnym darowizny lub służebności zapis zapewniający o woli zamieszkiwania w lokalu przy ul. S....

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni uważa, że powinna zachować ulgę, gdyż nie opuszcza lokalu, którego ulga podatkowa dotyczy. Zmienia się właściciel, ale warunek zamieszkiwania przez 5 lat, czyli do 23.06.2013 przez osobę objętą ulgą pozostaje spełniony. Co więcej służebność osobista jest prawem, a nie obowiązkiem, zatem nie obliguje, a daje możliwość zamieszkiwania, z której można ale nie trzeba korzystać.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie prawa do zachowania ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy za prawidłowe, natomiast w pozostałej części za nieprawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż w związku z tym, że opisane we wniosku nabycie w drodze spadku nastąpiło w dniu 14 września 2006 r. - data śmierci spadkodawcy - w niniejszej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie bowiem z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629), do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku.

Stosownie do art. 5 ww. ustawy, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych, a powstaje on, zgodnie z dyspozycją wyrażoną w art. 6 ust. 1 pkt 1, przy nabyciu w drodze dziedziczenia - z chwilą przyjęcia spadku. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia (art. 6 ust. 4 ww. ustawy).

Podstawa opodatkowania określona została w art. 7 ust. 1 ww. ustawy, a stanowi ją wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.

Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

1.

w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,

2.

w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,

3.

w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy

- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m 2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Wskazana ulga, zgodnie z ust. 2 powołanego przepisu, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1.

spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;

2.

nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;

3.

nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;

4.

nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;

5.

będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

a.

od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

b.

od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Celem norm zawartych w treści ww. art. 16 jest nieobciążanie osób najbliższych spadkodawcy lub darczyńcy znacznymi, pod względem finansowym, skutkami podatkowymi z tytułu przyrostu majątkowego w postaci nieruchomości bądź lokalu, gdy nie dysponują budynkiem lub lokalem mieszkalnym i zamierzają zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat. Ulga ta przysługuje po spełnieniu wszystkich warunków wskazanych w omawianym przepisie Naruszenie chociaż jednego z nich powoduje utratę prawa do ulgi, co skutkuje ustaleniem przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego podatku od spadków i darowizn.

Jednakże nie wszystkie naruszenia warunków wymaganych do skorzystania z omawianej ulgi podatkowej powodują jej utratę. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 7 ww. ustawy nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że po zmarłym 14 września 2006 r. J. J. Wnioskodawczyni oraz synowie Ł. i M. w 3 równych częściach odziedziczyli 1/2 część mieszkania spółdzielczego w W. przy ul. S. Druga połowa mieszkania już wcześniej należała do Wnioskodawczyni. Z racji zamieszkiwania i zameldowania w odziedziczonym mieszkaniu Wnioskodawczyni do 23 czerwca 2013 r. ma zawieszony obowiązek zapłacenia podatku. Wnioskodawczyni chciałaby w bieżącym roku darować synowi Ł. swój udział w mieszkaniu przy ul. S., przy czym adres zamieszkania i zameldowania Wnioskodawczyni pozostanie bez zmian. W tym samym roku syn Wnioskodawczyni Ł. chce w swoim obecnym mieszkaniu przy ul. B. w Warszawie ustanowić na rzecz Wnioskodawczyni nieodpłatną dożywotnią służebność osobistą, aby Wnioskodawczyni mogła przeprowadzić się do lokalu przy ulicy B. po 23 czerwca 2013 r., czyli po wygaśnięciu obowiązku zapłacenia podatku dotyczącego mieszkania przy ul. S.

Reasumując, należy stwierdzić, iż biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, Wnioskodawczyni nie utraci ulgi podatkowej, zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeśli swój udział w mieszkaniu przy ul. S. nabyty w drodze spadku przekaże w drodze darowizny na rzecz innego ze spadkobierców, tj. syna Ł. Należy wskazać, iż stanowisko Wnioskodawczyni uznano w części za nieprawidłowe, bowiem bez znaczenia pozostaje fakt, że Wnioskodawczyni będzie dalej mieszkać w ww. lokalu i równocześnie będzie na jej rzecz ustanowiona służebność w mieszkaniu przy ul. B. W związku z powyższym dla przedmiotowego rozstrzygnięcia bezprzedmiotowa staje się odpowiedź na pytanie Nr 2 zadane we wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl