IPPB2/436-361/10-2/AF - Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania transakcji nabycia nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-361/10-2/AF Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania transakcji nabycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie transakcji nabycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie transakcji nabycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

C. sp. z o.o. sp. k. (Wnioskodawca) jest spółką, której przedmiotem działalności jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami. M. Sp. z o.o. (M.) jest spółką prowadzącą działalność gospodarczą m.in. w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Majątek M. obejmuje w szczególności prawo użytkowania wieczystego lub prawo własności nieruchomości położonych w S. przy ul. S. (Nieruchomość). Na dzień 1 grudnia 2010 r. wszystkie działki składające się na Nieruchomość będą nieruchomościami niezabudowanymi. Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Nieruchomość stanowi tereny przeznaczone pod zabudowę.

W związku z Nieruchomością, M. dysponuje ponadto:

* pozwoleniem na budowę - rozbudowę na nieruchomości sąsiedniej centrum handlowego,

* autorskimi prawami majątkowymi do projektów architektonicznych, na podstawie których zostało wydane pozwolenie na rozbudowę centrum handlowego, jak również prawami majątkowymi do innych projektów i dokumentacji związanych z inwestycją planowaną na terenie Nieruchomości,

* umowami z wykonawcami na prace związane z rozbudową centrum handlowego,

* umowami najmu powierzchni komercyjnej lub inne dokumenty o charakterze obligacyjnym (np. listy intencyjne) z przyszłymi najemcami w planowanej nowej części centrum handlowego.

W chwili obecnej, Wnioskodawca rozważa nabycie Nieruchomości od M. Alternatywnie, rozważane jest objęcie przez Wnioskodawcę Nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego przez M. na pokrycie wkładu wnoszonego do Wnioskodawcy. Transakcja obejmująca Nieruchomość planowana jest wstępnie na grudzień 2010 r. Oprócz Nieruchomości, Wnioskodawca nabędzie także pozostałe składniki majątku / prawa M. związane z Nieruchomością, to jest: pozwolenie na rozbudowę centrum handlowego, autorskie prawa majątkowe do projektów architektonicznych oraz innych projektów i dokumentacji związanych z planowaną inwestycją, umowy z wykonawcami na rozbudowę centrum handlowego, prawa z umów najmu powierzchni komercyjnej lub innych dokumentów obligacyjnych w planowanej nowej części centrum handlowego. Cena sprzedaży lub wartość udziałów wydanych przez Wnioskodawcę w ramach aportu zostanie ustalona odrębnie dla każdego przenoszonego składnika majątku / prawa majątkowego w oparciu o jego wartość rynkową na dzień transakcji.

Wnioskodawca podkreśla, że Nieruchomość stanowi jedynie niewielki fragment majątku M., który jest zaangażowany w wiele przedsięwzięć gospodarczych. Planowana transakcja sprzedaży / aportowa obejmie swoim zakresem jedynie Nieruchomość oraz te składniki majątku / prawa, które są ściśle związane z Nieruchomością. Transakcja nie będzie dotyczyła innych składników majątku ani praw majątkowych M.

W dacie sprzedaży / aportu, część działek gruntu stanowiących Nieruchomość pozostanie działkami niezabudowanymi przeznaczonymi pod zabudowę, natomiast na pozostałej części M., w ramach rozbudowy centrum handlowego, wybuduje parking samochodowy (zakończenie budowy parkingu samochodowego jest planowane na grudzień 2010 r.). Z uwagi na powyższe, transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie zasadniczo podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy przedmiotem planowanej transakcji sprzedaży względnie aportu Nieruchomości, wraz ze zwianymi z nią składnikami majątku i prawami, będą składniki majątkowe nie stanowiące przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 2 pkt 27e oraz art. 6 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT).

2.

Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z przedmiotową sprzedażą / aportem.

3.

Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do przyspieszonego zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego w terminie 25 dni.

4.

Czy, w przypadku sprzedaży Nieruchomości wraz ze związanymi z nimi składnikami majątku i prawami, na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy z 9 stycznia 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (ustawy o p.c.c.), sprzedaż Nieruchomości przez M. na rzecz Wnioskodawcy nie będzie podlegała opodatkowaniu p.c.c.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 18 listopada 2010 r. została wydana interpretacja Nr IPPP2/443 -746/10-2/RR.

Zdaniem Wnioskodawcy

Artykuł 1 ust. 1 ustawy o p.c.c. zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, w tym umowy sprzedaży. Podatkowi podlegają też zmiany umowy sprzedaży, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania p.c.c. (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o p.c.c.).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c., nie podlegają p.c.c. czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego, w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W świetle powyższego, z uwagi na fakt, że sprzedaż Nieruchomości przez M. na rzecz Wnioskodawcy będzie podlegała opodatkowaniu VAT, sprzedaż Nieruchomości nie powinna podlegać opodatkowaniu p.c.c., zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie Organ wskazuje, że Wnioskodawca powołując w treści zadanego pytania ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych błędnie wskazał miesiąc jej wydania, bowiem ww. ustawa została wydana w dniu 9 września 2000 r., a nie jak wskazał Wnioskodawca 9 stycznia 2000 r.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest spółką, której przedmiotem działalności jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami. W chwili obecnej, Wnioskodawca rozważa nabycie Nieruchomości od M. Alternatywnie, rozważane jest objecie przez Wnioskodawcę Nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego przez M. na pokrycie wkładu wnoszonego do Wnioskodawcy. Transakcja obejmująca Nieruchomość planowana jest wstępnie na grudzień 2010 r. Oprócz Nieruchomości, Wnioskodawca nabędzie także pozostałe składniki majątku / prawa M. związane z Nieruchomością, to jest: pozwolenie na rozbudowę centrum handlowego, autorskie prawa majątkowe do projektów architektonicznych oraz innych projektów i dokumentacji związanych z planowana inwestycją, umowy z wykonawcami na rozbudowę centrum handlowego, prawa z umów najmu powierzchni komercyjnej lub innych dokumentów obligacyjnych w planowanej nowej części centrum handlowego. Cena sprzedaży lub wartość udziałów wydanych przez Wnioskodawcę w ramach aportu zostanie ustalona odrębnie dla każdego przenoszonego składnika majątku / prawa majątkowego w oparciu o jego wartość rynkową na dzień transakcji. W dacie sprzedaży / aportu, część działek gruntu stanowiących Nieruchomość pozostanie działkami niezabudowanymi przeznaczonymi pod zabudowę, natomiast na pozostałej części M., w ramach rozbudowy centrum handlowego, wybuduje parking samochodowy (zakończenie budowy parkingu samochodowego jest planowane na grudzień 2010 r.). Z uwagi na powyższe, transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie zasadniczo podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej.

A zatem, przyjmując za Wnioskodawcą, iż planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl