IPPB2/436-348/13-4/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 września 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-348/13-4/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2013 r. (data wpływu 11 lipca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 września 2013 r. (data nadania 16 września 2013 r., data wpływu 18 września 2013 r.) na wezwanie z dnia 6 września 2013 r. Nr IPPB4/415-453/13-2/JK2 i Nr IPPB2/436-348/13-2/MZ (data nadania 6 września 2013 r., data doręczenia 9 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 14 stycznia 2013 r. w Kancelarii Notarialnej zawarta została warunkowa przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny nr 47 o powierzchni użytkowej 46,99 zlokalizowany w budynku wielorodzinnym. Właścicielką opisanego lokalu jest Marianna S., która opisaną nieruchomość nabyła 14 lutego 2002 r. W tym samym akcie notarialnym ustanowiono pełnomocnika, któremu udzielono pełnomocnictwa do nieograniczonego dysponowania wskazaną nieruchomością - nawet w przypadku śmierci właścicielki ww. nieruchomości.

Dnia 23 marca 2013 r. właścicielka wskazanej nieruchomości zmarła. Zmarła właścicielka nieruchomości jest dla podatniczki występującej o indywidualną interpretację, matką. Ponadto podatniczka Małgorzata S. nie prowadzi działalności gospodarczej. Małgorzata S. (córka zmarłej Marianny) jest zameldowana przy ul. K. od grudnia 1970 r.

Zdarzenie przyszłe

Pełnomocnik dokona zbycia nieruchomości przed nabyciem spadku przez spadkobierców i wówczas kwota uzyskana ze sprzedaży wejdzie w skład masy spadkowej albo pełnomocnik dokona sprzedaży nieruchomości po objęciu spadku wówczas wskazana nieruchomość znajdzie się w masie spadkowej.

Pismem z dnia 6 września 2013 r. Nr IPPB4/415-453/13-2/JK2 i Nr IPPB2/436-348/13-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

I. wyjaśnienie w zakresie jakich przepisów prawa podatkowego ma być udzielona interpretacja przepisów prawa podatkowego.

Należy wyjaśnić, że wniosek Pani z dnia 9 lipca 2013 r. (data wpływu 11 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczy dwóch zdarzeń przyszłych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Natomiast opłata została uiszczona w kwocie 40 zł, tj. w wysokości odpowiadającej jednemu zdarzeniu przyszłemu.

Jednocześnie w złożonym wniosku zakreśliła Pani w części E.2 Rodzaj sprawy, poz. 54. Podatek dochodowy od osób fizycznych oraz poz. 58. Podatek od spadków i darowizn. Ponadto z treści zdarzenia przyszłego oraz przedstawionego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem interpretacji mogą być uregulowania zawarte zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

W związku z powyższym, należy wyjaśnić w zakresie jakich przepisów ma być udzielona interpretacja. Czy tylko w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy również w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

I. Jeżeli interpretacja ma zostać udzielona tylko w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to należy przedmiotowy wniosek uzupełnić poprzez:

1.

doprecyzowanie zdarzenia przyszłego o następujące informacje:

- czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Jeśli tak proszę wskazać datę uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia praw do spadku po zmarłej matce lub aktu poświadczenia dziedziczenia.

- czy sprzedaż zostanie dokonana przed "nabyciem spadku" czy "przed objęciem spadku", czy "przed objęciem i podziałem spadku". Proszę o sprecyzować.

- co należy rozumieć pod ww. pojęciami...Wątpliwość powstała z faktem, że w stanie faktycznym wskazano, iż cyt.: "Pełnomocnik dokona zbycia nieruchomości przed nabyciem spadku (...)", pytanie dotyczy, cyt.: "w przypadku zbycia nieruchomości przed objęciem spadku", natomiast własne stanowisko dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości przed objęciem i podziałem spadku.

2.

przeformułowanie pytania, które winno być związane z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będącymi przedmiotem interpretacji indywidualnej oraz przyporządkowane do przedstawionego zdarzenia przyszłego i dotyczyć Pani indywidualnej sprawy.

3.

przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego odnośnie przeformułowanego pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

II. Jeżeli interpretacja ma zostać udzielona tylko w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn, to należy uzupełnić wniosek poprzez:

1.

doprecyzowanie zdarzenia przyszłego o następujące informacje:

- czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Jeśli tak proszę wskazać datę uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia praw do spadku po zmarłej matce lub datę rejestracji aktu poświadczenia dziedziczenia.

2.

przeformułowanie pytania, które winno być związane z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn będącymi przedmiotem interpretacji indywidualnej oraz przyporządkowane do przedstawionego zdarzenia przyszłego i dotyczyć Pani indywidualnej sprawy.

3.

przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego odnośnie przeformułowanego pytania w zakresie podatku od spadków i darowizn.

III. Jeżeli interpretacja przepisów prawa podatkowego ma zostać udzielona zarówno w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i ustawy o podatku od spadków i darowizn należy uzupełnić wniosek poprzez:

1.

doprecyzowanie zdarzenia przyszłego o następujące informacje:

- czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Jeśli tak proszę wskazać datę uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia praw do spadku po zmarłej matce lub aktu poświadczenia dziedziczenia.

- czy sprzedaż zostanie dokonana przed "nabyciem spadku" czy "przed objęciem spadku", czy "przed objęciem i podziałem spadku". Proszę o sprecyzować.

- co należy rozumieć pod ww. pojęciami...Wątpliwość powstała z faktem, że w stanie faktycznym wskazano, iż cyt.: "Pełnomocnik dokona zbycia nieruchomości przed nabyciem spadku (...)", pytanie dotyczy, cyt.: "w przypadku zbycia nieruchomości przed objęciem spadku", natomiast własne stanowisko dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości przed objęciem i podziałem spadku.

2.

przeformułowanie pytania, które winno być związane z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn będącymi przedmiotem interpretacji indywidualnej oraz przyporządkowane do przedstawionego zdarzenia przyszłego i dotyczyć Pani indywidualnej sprawy.

3.

przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego odnośnie przeformułowanego pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn.

4.

uiszczenie dodatkowej opłaty na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie Nr 31 1010 1010 0166 4922 3100 0000 oraz nadesłanie kserokopii dowodu wpłaty.

Wątpliwość powstała z faktem, że w stanie faktycznym wskazano, iż cyt.: "Pełnomocnik dokona zbycia nieruchomości przed nabyciem spadku (...)", pytanie dotyczy, cyt.: "w przypadku zbycia nieruchomości przed objęciem spadku", natomiast własne stanowisko dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości przed objęciem i podziałem spadku.

* Wniosek dotyczył udzielenia pisemnej interpretacji zarówno w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i ustawy o podatku od spadków i darowizn.

* Wnioskodawca wyjaśnia, że postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone. Pojęcia otwarcie spadku oraz nabycie spadku Wnioskodawca rozumie jak poniżej.

* Otwarcie spadku - zdarzenie prawne polegające na przejściu spadku ze spadkodawcy na spadkobiercę lub spadkobierców. W polskim prawie cywilnym otwarcie spadku następuje w chwili śmierci spadkodawcy. Nabycie spadku - jest to zdarzenie prawne, które dochodzi do skutku z momentem otwarcia spadku. Kwestia ta uregulowana została głównie w art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego. Zdarzenie przyszłe: Pełnomocnik dokona sprzedaży nieruchomości po otwarciu i nabyciu spadku przez podatniczkę.

* Sprecyzowano pytania w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przedstawiono własne stanowisko w sprawie.

* Dokonano dodatkowej opłaty w kwocie 40,00 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1. Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości przez pełnomocnika na podatniczce ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

2. Czy na podatniczce ciąży obowiązek zapłaty podatku od spadków.

Niniejsza interpretacja dotyczy przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. W pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podatniczce ciąży obowiązek podatkowy zapłaty podatku od spadku. Co do zasady do zapłaty obowiązane są osoby fizyczne, które nabyły majątek w drodze spadku, w przypadku gdy jego wartość przekracza kwotę wolną od podatku. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Jednak w przypadku, gdy nabycie spadku nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

Przy nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w drodze spadku przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, nabywca może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Warunkiem, który trzeba spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku jest zgłoszenie (na formularzu SD-Z2) nabytych w drodze spadku składników majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowemu w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.

W celu skorzystania ze zwolnienia od podatku każdy z nabywców składa odrębne zgłoszenie - art. 4a i nast. ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.). Wobec powyższego podatniczka ma prawo do zwolnienia z podatku od spadków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego.

Artykuł 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, iż obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Natomiast na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje - przy nabyciu w drodze dziedziczenia - z chwilą przyjęcia spadku. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia. (art. 6 ust. 4).

Przepisy ww. ustawy nie definiują pojęcia spadek, a zatem należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej: Kodeks cywilny).

W myśl przepisu art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Stosownie do art. 925 w zw. z art. 924 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast, zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Stosownie do art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną w wysokości 9 637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej. W myśl art. 14 ust. 2 ww. ustawy zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Jednakże, zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (tekst jedn.: dla I grupy podatkowej 9 637 zł) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych winno być dokonane na formularzu SD-Z2 określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1762 z późn. zm.).

Z kolei w myśl art. 4a ust. 4 przedmiotowej ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków jedynie, gdy:

1.

wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2.

gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

W cytowanych przepisach nie zostały wyszczególnione ani rodzaj, czy charakter nabywanych składników majątku objętych zwolnieniem, ani sposób, czy czas ich użytkowania jak również ich maksymalna wartość. Należy jednak mieć na uwadze, że podstawowym kryterium uprawniającym do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest zakwalifikowanie nabywcy jako jednej z osób wymienionych w tym przepisie.

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, przedmiotowe nabycie podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej - art. 4a ust. 3 ww. ustawy.

Mając powyższe na uwadze należy wskazać, iż Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać ze zwolnienia zawartego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, o ile zgłosi nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku (rejestracji aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl