IPPB2/436-341/13-4/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 września 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-341/13-4/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2013 r. (data wpływu 10 lipca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 września 2013 r. (data nadania 4 września 2013 r., data wpływu 6 września 2013 r.) na wezwanie z dnia 28 sierpnia 2013 r. (data doręczenia 2 września 2013 r. Nr IPPB2/436-341/13-2/AF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez nowo zawiązaną spółkę komandytowo-akcyjną darowizny nieruchomości obciążonej hipoteką (lub hipotekami) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez nowo zawiązaną spółkę komandytowo-akcyjną darowizny nieruchomości obciążonej hipoteką (lub hipotekami).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będzie jednym ze wspólników w nowo zawiązanej spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: Spółka) działającej w Polsce i posiadającej siedzibę w Polsce. Spółka może otrzymać w drodze darowizny nieruchomość położoną na terytorium Polski. Darczyńcami nieruchomości mogą być osoby fizyczne, spółka osobowa lub spółka kapitałowa.

Nieruchomość otrzymana przez Spółkę w drodze darowizny może być obciążona hipoteką umowną zwykłą (jedną lub kilkoma), lub hipoteką umowną kaucyjną (jedną lub kilkoma), lub hipoteką kaucyjną przymusową (jedną lub kilkoma). Na dzień dokonania darowizny określona zostanie wartość rynkowa darowanej nieruchomości, która zostanie wskazana w umowie darowizny. Wartość ta będzie wyższa niż wysokość hipotek ustanowionych na nieruchomości.

W związku z darowizną obdarowana Spółka nie przejmie żadnych długów, ciężarów lub zobowiązań darczyńcy. W szczególności przedmiotem darowizny będzie nieruchomość, a nie będzie nim przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, w których skład wchodziłyby jakiekolwiek zobowiązania darczyńcy.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego czy nowopowstała Spółka będzie zobowiązania jako podatnik do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z dokonaną na rzecz Spółki darowizną nieruchomości obciążonej hipoteką (lub hipotekami).

Pismem z dnia 28 sierpnia 2013 r. Nr IPPB2/436-341/13-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

1.

podanie danych umożliwiających identyfikację spółki komandytowo-akcyjnej, której założenie planuje Wnioskodawca, tj. określenie nazwy oraz podanie planowanego adresu jej siedziby,

2.

wyjaśnienie na jakim stopniu zaawansowania są przygotowania związane z założeniem przedmiotowej spółki komandytowo-akcyjnej, w szczególności poprzez określenie jakie działania w tym kierunku zostały już podjęte przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie wskazując, że:

1. Spółka komandytowo-akcyjna, której założenie planuje Wnioskodawca (dalej jako: Spółka) przyjmie nazwę S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Spółka komandytowo-akcyjna. Planowanym adresem siedziby Spółki będzie ul. S.

2. Przygotowania związane z założeniem Spółki znajdują się na etapie dalece zaawansowanym. W szczególności przygotowany został statut Spółki, ustalony został jej skład osobowy, przedmiot działalności oraz adres (wskazany powyżej).

Ostateczna decyzja o dokonaniu rejestracji Spółki uzależniona jest od wielu czynników biznesowych (przewidywana koniunktura na rynku), a także od analizy otoczenia prawnego, w tym prawa podatkowego. Między innymi w celu uzyskania pełnej informacji w zakresie otoczenia prawnego, Wnioskodawca wystąpił o uzyskanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Wnioskodawca mając na względzie art. 14n Ordynacji podatkowej, działając jako osoba planująca założenie spółki komandytowo-akcyjnej wnosi o udzielenie interpretacji indywidualnej na pytanie:

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym otrzymanie przez nowo zawiązaną spółkę komandytowo-akcyjną darowizny nieruchomości obciążonej hipoteką (lub hipotekami) spowoduje po stronie obdarowanej spółki komandytowo-akcyjnej powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonanie nieodpłatnego przysporzenia (darowizny nieruchomości obciążonej hipoteką lub hipotekami) na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej, w której to Wnioskodawca będzie jednym ze wspólników nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego po stronie spółki z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, bowiem obdarowana spółka nie przejmie żadnych ciężarów, długów lub zobowiązań darczyńcy.

Szczegółowe stanowisko Wnioskodawcy

1.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d, art. 6 ust. 1 pkt 3 oraz art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. a PCCU umowa darowizny stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, przy czym podstawą opodatkowania jest wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego.

Podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy darowizny jest obdarowany. Stawka opodatkowania wynosi 2% wartości długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego.

2.

Darowana nieruchomość obciążona będzie hipoteką umowną zwykłą (jedną lub kilkoma), lub hipoteką umowną kaucyjną (jedną lub kilkoma), lub hipoteką kaucyjną przymusową (jedną lub kilkoma).

3.

Hipoteka stanowi ograniczone prawo rzeczowe umożliwiające wierzycielowi hipotecznemu zaspokojenie roszczenia z rzeczy (nieruchomości) będącej obciążoną hipoteką. Właściciel rzeczy obciążonej hipoteką jest jedynie dłużnikiem hipotecznym; przez nabycie nieruchomości obciążonej hipoteką nabywca nie staje się wierzycielem osobistym.

4.

Samo przyjęcie przez obdarowaną Spółkę nieruchomości obciążonej hipoteką nie rodzi zdaniem Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż przeniesienie w drodze darowizny własności nieruchomości obciążonej hipoteką nie powoduje przejścia na nabywcę długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, które zabezpieczone były przedmiotem hipoteki, z czym ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wiąże powstanie zobowiązania podatkowego.

5.

Hipoteka stanowi jedynie zabezpieczenie rzeczowe roszczenia wierzyciela, polegające na tym, że wierzyciel może przeprowadzić egzekucję z przedmiotu hipoteki z pierwszeństwem przed osobami trzecimi i bez względu na to kto jest właścicielem/posiadaczem przedmiotu hipoteki w momencie egzekucji. Samo zaś przeniesienie własności przedmiotu objętego hipoteką nie ma wpływu na pierwotny stosunek obligacyjny łączącą wierzyciela i dłużnika. Nie następuje ani zmiana podmiotowa stron stosunku zobowiązaniowego, ani przedmiotu tego stosunku. Aby powstał obowiązek podatkowy w myśl ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przeniesienie własności obciążonej nieruchomości musiałoby być połączone z cesją wierzytelności po stronie dłużnika, co w opisywanym zdarzeniu przyszłym nie będzie miało miejsca. Tylko w przypadku cesji wierzytelności na obdarowanego przeszłyby zobowiązania osobiste dłużnika i zostałaby spełniona przesłanka z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d PCCU.

6.

Ponadto, w sytuacji przejścia własności samego tylko przedmiotu obciążonego hipoteką, bez jednoczesnej cesji wierzytelności niemożliwym byłoby ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego, gdyż nie dałoby się ustalić podstawy jego wymiaru. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę wymiaru podatku od umowy darowizny stanowi wartość przejętych przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. W tym przypadku zobowiązania w dalszym ciągu pozostaną przy darczyńcy. Samo przeniesienie własności przedmiotu zabezpieczenia roszczenia nie zmieni sytuacji ani wierzyciela ani dłużnika.

7.

Wnioskodawca wskazuje, iż powyższe stanowisko znajdzie poparcie w licznych interpretacjach organów podatkowych i sądów administracyjnych przykładowo:

1.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie dnia 11 listopada 2012 r. (sygn. IPPB2/436-462/12-2/AF),

2.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 9 lipca 2012 r. (sygn. ITPB2/436-57/12/TJ).

W związku z tym, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości zaprezentowanego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji indywidualnych w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż interpretacje te co do zasady wiążą w sprawach, w których zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl