IPPB2/436-328/09-4/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-328/09-4/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2009 r. (data wpływu 4 września 2009 r.) oraz piśmie z dnia 16 września 2009 r. (data wpływu 18 września 2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 9 września 2009 r. (data nadania 9 września 2009 r., data odbioru 14 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest nowo powstałym podmiotem gospodarczym, który zamierza prowadzić działalność obejmującą, między innymi, zarządzanie nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności, Spółka zamierza nabyć od O. Sp. z o.o. (dalej "Sprzedawca"), podmiotu zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, nieruchomość (dalej "nieruchomość główna") składającą się z gruntu wraz z posadowionym na tym gruncie budynkiem o przeznaczeniu handlowo-usługowym. Budynek wchodzący w skład przedmiotowej nieruchomości, został przez jej obecnego właściciela wybudowany i przyjęty do używania w październiku 2008 r. zaś podatek naliczony związany z jego budową został przez sprzedawcę w całości odliczony. Od czasu przyjęcia do używania budynku nie były w nim dokonywane jakiekolwiek ulepszenia.

Wchodzący w skład nabywanej nieruchomości budynek stanowi obecnie przedmiot umowy najmu zawartej pomiędzy Sprzedawcą a przedmiotem trzecim. Jako nabywca budynku, Spółka z mocy prawa przejmie prawa i obowiązki wynajmującego, zgodnie z art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r.; Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Dodatkowo, w ramach planowanej transakcji, Spółka wstąpi w prawa dzierżawcy położonych wokół nieruchomości głównej nieruchomości niezabudowanych (nieruchomości pomocnicze), mających na celu poprawę warunków użytkowania nieruchomości głównej. Z tytułu przejęcia praw do powyższych umów, Spółka nie nabędzie żadnych dodatkowych uprawnień ani nie przejmie jakichkolwiek długów czy zobowiązań obecnego dzierżawcy (sprzedawcy).

Dostawa powyższej nieruchomości zostanie przez Sprzedawcę potraktowana jako czynność podlegająca opodatkowaniu VAT oraz udokumentowania fakturą VAT z wykazanym podatkiem według stawki 22%.

W związku z faktem, iż Spółka jest osobą prawną w organizacji, z przyczyn formalnych (brak wpisu do KRS oraz brak numeru REGON) nie dokonała ona dotychczas rejestracji dla celów VAT. Niemniej jednak transakcja będąca przedmiotem niniejszej interpretacji zostanie przeprowadzona już po uzyskaniu przez Spółkę statusu podatnika VAT czynnego.

Nabywana nieruchomość będzie przez Spółkę wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu VAT.

Pismem z dnia 9 września 2009 r. Nr IPPP3/443-750/09-2/MM i Nr IPPPB2/436-328/09-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

* Przesłanie dokumentu potwierdzającego prawo Pana Pawła D. oraz Pana Petera R. do udzielania pełnomocnictw w imieniu Spółki.

* Wskazanie Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) Wnioskodawcy.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Spółce, z tytułu nabycia powyższej nieruchomości, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku wykazanego na fakturze VAT wystawionej przez Sprzedawcę.

2.

Czy przedmiotowa transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiedź w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 16 października 2009 r. została wydana interpretacja Nr IPPP3/443-750/09-3/MM.

Zdaniem wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (p.c.c.), opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy spółki i jej zmiany,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Jak zatem wynika z powyższego, wyłączenie z opodatkowania p.c.c. nie znajduje zastosowania do umów sprzedaży, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, w przypadku gdy czynność taka korzysta ze zwolnienia w VAT. Jednakże, jak wskazano powyżej, w ocenie Spółki, sprzedaż opisanej w stanie faktycznym nieruchomości będzie, w jej ocenie, podlegała opodatkowaniu VAT według stawki 22%. W konsekwencji, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu p.c.c.

W związku z powyższym, Spółka wnosi, jak na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy spółki i jej zmiany,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że umowa zobowiązująca do przeniesienia nieruchomości będzie miała formę umowy sprzedaży. Stosownie do postanowień art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. umowy sprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, może co do zasady podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 16 października 2009 r. Nr IPPP3/443-750/09-3/MM potwierdził, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku wykazanego na fakturze VAT wystawionej przez Sprzedawcę.

Reasumując stwierdza się, iż skoro umowa sprzedaży nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl