IPPB2/436-306/11-2/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-306/11-2/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2011 r. (data wpływu 8 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

A. S.a.r.l (dalej jako "A.") jest spółką posiadającą siedzibę w Luksemburgu. A. planuje nabyć 25% akcji spółki akcyjnej mającej siedzibę w Polsce (dalej jako "Spółka Akcyjna"). W chwili dokonania transakcji akcje Spółki Akcyjnej będą własnością siedmiu spółek komandytowo-akcyjnych (dalej jako "SK1", "SK2", "SK3", "SK4", "SK5", "SK6" oraz "SK7"; razem jako "SKA"), przy czym SK1 i SK2 będą posiadać łącznie powyżej 25% akcji Spółki Akcyjnej i to właśnie od tych spółek A. nabędzie akcje Spółki Akcyjnej. Wspólnikami SKA są osoby fizyczne będące rezydentami polskimi (dalej jako "Osoby Fizyczne"), spółka prawa cypryjskiego (dalej jako "Spółka cypryjska") oraz Fundusz Inwestycyjny Zamknięty utworzony oraz działający pod prawem polskim z siedzibą w W. (dalej jako "FIZ").

W związku z powyższym planowane jest zawarcie umowy inwestycyjnej miedzy A. a SKA, Osobami Fizycznymi oraz FIZ, na podstawie której A. dokona nabycia 25% akcji Spółki Akcyjnej posiadanych przez SK1 oraz SK2 za kwotę X.

Umowa inwestycyjna będzie zawierać postanowienia, iż w zależności od wyników finansowych Spółki Akcyjnej za rok finansowy 2012 (w porównaniu do jej wyników finansowych za rok 2009), może nastąpić korekta pierwotnej ceny nabycia akcji a A. może być zobowiązany do zapłaty SK1 oraz SK2 dodatkowego wynagrodzenia w kwocie Y za nabyte od tych podmiotów akcje Spółki Akcyjnej (metoda kalkulacji dodatkowego wynagrodzenia jest uzależniona od konkretnych wyników finansowych Spółki Akcyjnej za rok finansowy 2012).

Dodatkowo, umowa inwestycyjna będzie również stanowić, iż w przypadku gdy suma ceny za akcje Spółki Akcyjnej oraz dodatkowego wynagrodzenia po korekcie ceny pierwotnej, jeśli takowa wystąpi, (tj. suma kwot X i Y) będzie niższa od kwoty Z, to A. będzie miał prawo do nabycia od SKA (z wyłączeniem SK7) akcji Spółki Akcyjnej o łącznej wartości równej różnicy między kwotą Z a sumą kwot X i Y.

Przed dokonaniem transakcji akcje Spółki Akcyjnej zostaną złożone w depozycie domu maklerskiego C. S.A. z siedzibą w W. (dalej jako "Dom Maklerski") działającego w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538, z późn. zm.).

W celu realizacji umowy inwestycyjnej oraz zapewnienia prawidłowego przebiegu transakcji nabycia akcji Spółki Akcyjnej od SK1 oraz SK2 A. zamierza zawrzeć umowę z Domem Maklerskim, zgodnie z którą udzieli Domowi Maklerskiemu zlecenia, na podstawie którego Dom Maklerski (jako zastępca pośredni) dokona, w własnym imieniu ale na rachunek A., nabycia 25% akcji Spółki Akcyjnej od SK1 oraz SK2. W ramach przedmiotowej umowy Dom Maklerski zobowiąże się również do zapewnienia prawidłowego przebiegu nabycia akcji Spółki Akcyjnej od SK1 i SK2 oraz do dokonania dalszych czynności zmierzających do prawidłowej i skutecznej realizacji transakcji nabycia akcji, tj.

1.

otwarcia i utrzymania ewidencji akcji Spółki Akcyjnej oraz rachunku pieniężnego w celu rozliczenia transakcji, tj. przeniesienia własności akcji Spółki Akcyjnej na rzecz A. oraz pośrednictwo w zapłacie ceny za akcje;

2.

przyjęcie i wykonanie zlecenia kupna akcji Spółki Akcyjnej we własnym imieniu ale na rzecz A. od SK1 i SK2;

3.

doręczenie A. dokumentów potwierdzających przeniesienie własności akcji Spółki Akcyjnej;

4.

dostarczenie A. jednego egzemplarza umowy nabycia akcji Spółki Akcyjnej;

5.

dostarczenie A. akcji Spółki Akcyjnej. Oprócz powyższego przez cały okres obowiązywania umowy inwestycyjnej Dom Maklerski będzie depozytariuszem akcji Spółki Akcyjnej.

Ponadto Dom Maklerski będzie weryfikował przez okres 10 lat od dnia zawarcia umowy inwestycyjnej formalną poprawność dokumentów związanych z przedmiotową transakcją nabycia akcji, które mogą w tym czasie dostarczać strony umowy inwestycyjnej w celu realizacji swoich opcjonalnych uprawnień przewidzianych w tej umowie. W szczególności będą to dokumenty warunkujące przyszłe ewentualne transakcje dalszego nabycia lub odkupienia akcji Spółki Akcyjnej (w tym: oferty, protesty). Weryfikacja wykonywana przez Dom Maklerski będzie polegać na sprawdzeniu zgodności tych dokumentów z przyjętymi wzorcami oraz zasadami reprezentacji.

Na podstawie zlecenia udzielonego przez A. Domowi Maklerskiemu, Dom Maklerski nabędzie we własnym imieniu ale na rachunek A. 25% akcji Spółki Akcyjnej posiadanych przez SK1 i SK2.

Następnie Dom Maklerski dokona przeniesienia prawa własności akcji Spółki Akcyjnej oraz wyda je A. Za pośrednictwo w nabyciu akcji Spółki Akcyjnej Dom Maklerski otrzyma prowizję. A. pragnie zaznaczyć, iż w przypadku ewentualnej realizacji określonego w umowie inwestycyjnej prawa do możliwości nabycia kolejnych akcji Spółki Akcyjnej transakcja ta zostanie również zrealizowana za pośrednictwem Domu Maklerskiego, tj. Dom Maklerski nabędzie od pozostałych SKA (z wyłączeniem SK7) akcje Spółki Akcyjnej we własnym imieniu, ale na rzecz A. Zakres czynności Domu Maklerskiego w przypadku ewentualnych przyszłych transakcji nabycia akcji Spółki Akcyjnej będzie na podobnych zasadach jak w przypadku przedmiotowej transakcji nabycia 25% akcji Spółki Akcyjnej od SK1 oraz SK2 (w szczególności Dom Maklerski dokona nabycia kolejnych akcji Spółki Akcyjnej we własnym imieniu ale na rachunek A.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy nabycie przez A. akcji Spółki Akcyjnej za pośrednictwem Domu Maklerskiego, tj. w szczególności Dom Maklerski dokona nabycia akcji we własnym imieniu ale na rachunek A. na podstawie zlecenia udzielonego przez A., jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c.

2.

Czy ewentualne dokonanie w przyszłości dodatkowej płatności za akcje Spółki Akcyjnej nabyte za pośrednictwem Domu Maklerskiego, wynikającej z potencjalnej korekty ceny nabycia akcji Spółki Akcyjnej uwarunkowanej wynikami finansowymi Spółki Akcyjnej za 2012 r., będzie miało wpływ na kwalifikacje przedmiotowej transakcji dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. zwolnienie przedmiotowej transakcji z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c.

3.

Zakładając iż brzmienie art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. nie ulegnie zmianie, czy ewentualne nabycie w przyszłości kolejnych akcji Spółki Akcyjnej za pośrednictwem Domu Maklerskiego, na zasadach podobnych jak w przypadku przedmiotowej transakcji (w szczególności Dom Maklerski dokona nabycia kolejnych akcji Spółki Akcyjnej we własnym imieniu ale na rachunek A.), będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 ust. 9 lit. b) ustawy o p.c.c.

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad.1)

Zdaniem A. zgodnie z art. 9 pkt 9 lit. b) Ustawy o p.c.c., zwalnia się od podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaż papierów wartościowych dokonywaną za pośrednictwem firm inwestycyjnych (m.in. domów maklerskich). W związku z czym nabycie przez A. akcji Spółki Akcyjnej za pośrednictwem Domu Maklerskiego (tj. Dom Maklerski dokona nabycia akcji we własnym imieniu ale na rachunek A. na podstawie zlecenia udzielonego przez A.) korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ad.2)

Zdaniem A., ewentualne dokonanie w przyszłości dodatkowej płatności za akcje Spółki Akcyjnej nabyte za pośrednictwem Domu maklerskiego, wynikającej z potencjalnej korekty ceny nabycia akcji Spółki Akcyjnej uwarunkowanej wynikami finansowymi Spółki Akcyjnej za 2012 r., nie będzie miało wpływu na kwalifikacje przedmiotowej transakcji dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. przedmiotowa transakcja będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. Przesłanką warunkującą zwolnienie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest dokonanie transakcji nabycia akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego. Natomiast w świetle Ustawy o p.c.c. forma, rodzaj, ewentualne uzależnienie wypłaty drugiej transzy wynagrodzenia za akcje Spółki Akcyjnej od dodatkowych warunków czy też termin płatności za akcje nabywane za pośrednictwem Domu Maklerskiego w żaden sposób nie wpływa na prawo do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych określonego w art. 9 pkt 9 lit. b) Ustawy o p.c.c.

Ad.3)

Zdaniem A., zakładając iż brzmienie art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. nie ulegnie zmianie, ewentualne nabycie w przyszłości kolejnych akcji Spółki Akcyjnej za pośrednictwem Domu Maklerskiego, na zasadach podobnych jak w przypadku przedmiotowej transakcji (w szczególności Dom Maklerski dokona nabycia kolejnych akcji Spółki Akcyjnej we własnym imieniu ale na rachunek A.), będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c.

UZASADNIENIE

Zgodnie z Ustawą o p.c.c. opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych wskazany w art. 1 tej Ustawy. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy o p.c.c. opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 535 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Stosownie do art. 555 Kodeksu Cywilnego, przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych. Zatem przedmiotami sprzedaży w ujęciu Kodeksu Cywilnego oprócz rzeczy mogą być również prawa majątkowe. Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.

Według art. 6 ust. 1 pkt 1 Ustawy o p.c.c. podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Natomiast wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się, zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy o p.c.c., na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych zostały określone w art. 7 ust. 1 Ustawy o p.c.c. i wynoszą w przypadku umowy sprzedaży:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b.

innych praw majątkowych - 1%.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 Ustawy o p.c.c., obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Natomiast na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 Ustawy o p.c.c. obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W świetle powyższego, czynność cywilnoprawna sprzedaży prawa majątkowego (tj. praw wynikających z akcji) podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o p.c.c. a podatnikiem zobowiązanym do zapłaty podatku jest kupujący (tj. Spółka).

Ustawa o p.c.c. w art. 9 przewiduje jednakże katalog zwolnień przedmiotowych z opodatkowania czynności cywilnoprawnych podatkiem od czynności cywilnoprawnych, tj. sytuacji w których określona czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym Ustawy o p.c.c. korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania.

Zgodnie z art. 9 pkt 9 tej ustawy, zwalnia się od podatku sprzedaż praw majątkowych będących instrumentami finansowymi:

a.

firmom inwestycyjnym oraz zagranicznym firmom inwestycyjnym

b.

dokonywaną za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych,

c.

dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego,

d.

dokonywaną poza obrotem zorganizowanym przez firmy inwestycyjne oraz zagraniczne firmy inwestycyjne, jeżeli prawa te zostały nabyte przez te firmy w ramach obrotu zorganizowanego - w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538, z późn. zm.).

Zdaniem A., w przedstawionym zdarzeniu przyszłym (tj. planowanej transakcji nabycia akcji Spółki Akcyjnej) zastosowanie znajdzie art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c., zgodnie z którym zwalnia się od podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaż praw majątkowych będących instrumentami finansowymi dokonywaną za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych.

W konsekwencji, aby stwierdzić czy rozważana transakcja nabycia akcji Spółki Akcyjnej przez A. będzie mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy ustalić, czy:

a.

akcje mogą być zaklasyfikowane jako instrumenty finansowe w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi,

b.

Dom Maklerski zaangażowany w nabycie akcji Spółki Akcyjnej może zostać uznany za firmę inwestycyjną na gruncie Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, oraz czy

c.

sprzedaż akcji Spółki Akcyjnej zostanie dokonana za pośrednictwem Domu Maklerskiego.

Ad. a)

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, instrumentami finansowymi są papiery wartościowe. Natomiast art. 3 pkt 1 lit. a) Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi stanowi, iż papierami wartościowymi są: akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż pierwsza z przesłanek warunkujących zwolnienie przedmiotowej transakcji nabycia akcji Spółki Akcyjnej z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. zostanie spełniona, ponieważ akcje Spółki Akcyjnej są prawami majątkowymi będącymi instrumentami finansowymi w świetle Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Ad. b)

Kolejną przesłanką warunkującą zwolnienie transakcji z przedmiotowego podatku jest wymóg, aby transakcja była przeprowadzona za pośrednictwem firmy inwestycyjnej lub zagranicznej firmy inwestycyjnej, w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Zgodnie z art. 3 pkt 33 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, przez firmę inwestycyjną rozumie się dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczną firmę inwestycyjną prowadzącą działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagraniczną osobę prawną z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, prowadzącą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej działalność maklerską.

Dom Maklerski jest podmiotem działającym w oparciu o przepisy Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz posiada zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej wydane przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, a organem nadzoru nad Domem maklerskim jest obecnie Komisja Nadzoru Finansowego.

W związku z powyższym, nie ulega wątpliwości, iż Dom Maklerski powinien być zaklasyfikowany jako forma inwestycyjna dla potrzeb Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, do której odnosi się art. 9 pkt 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. W konsekwencji, należy stwierdzić, iż druga przesłanka warunkująca możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych określone w art. 9 pkt 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. również zostanie spełnione w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym.

Ad. c)

Trzeci z analizowanych warunków określonych w art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. odnosi się do czynności pośrednictwa firmy inwestycyjnej.

Przepisy Ustawy o p.c.c. nie definiują pojęcia "sprzedaży za pośrednictwem" firmy inwestycyjnej. W konsekwencji, zgodnie z powszechnie przejętą zasadą pierwszeństwa wykładni literalnej przy dokonywaniu analizy przepisów prawa podatkowego, w celu interpretacji tego terminu należy odnieść się do jego potocznego rozumienia opartego na definicji zawartej w słowniku języka polskiego.

Zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka PWN, przez "pośrednictwo" należy rozumieć:

a.

działalność osoby trzeciej mającą na celu porozumienie się między stronami lub załatwianie jakichś spraw dotyczących obu stron,

b.

występowanie w roli łącznika,

c.

załatwianie dla zarobku różnego rodzaju transakcji handlowych między dwiema stronami.

Natomiast zgodnie z art. 69 ust. 1 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi działalność maklerska obejmuje wykonywanie czynności polegających na:

1.

przyjmowaniu i przekazywaniu zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych;

2.

wykonywaniu zleceń, o których mowa w pkt 1, na rachunek dającego zlecenie;

3.

nabywaniu lub zbywaniu na własny rachunek instrumentów finansowych;

4.

zarządzaniu portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych;

5.

doradztwie inwestycyjnym;

6.

oferowaniu instrumentów finansowych;

7.

świadczeniu usług w wykonaniu zawartych umów o submisje inwestycyjne i usługowe lub zawieraniu i wykonywaniu innych umów o podobnym charakterze, jeżeli ich przedmiotem są instrumenty finansowe;

8.

organizowanie alternatywnego systemu obrotu.

Zdaniem A., biorąc pod uwagę zakres czynności wykonywanych przez Dom Maklerski na rzecz A., tj. w szczególności dokonanie przez Dom Maklerski nabycia akcji Spółki Akcyjnej we własnym imieniu, ale na rzecz A., a także wykonywanie innych czynności związanych z realizacją transakcji, należy bezsprzecznie stwierdzić, iż przedmiotowa transakcja nabycia przez A. akcji Spółki Akcyjnej od SK1 oraz SK2 zostanie dokonana za pośrednictwem Domu Maklerskiego.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wydanych przez organy podatkowe interpretacjach przepisów prawa podatkowego. Przykładowo w dniu 25 czerwca 2010 r. (sygn. IBPBII/1/436-85/10/MZ) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając z upoważnienia Ministra Finansów wydał interpretację przepisów prawa podatkowego w której wyjaśniając pojęcie "pośrednictwa przy sprzedaży" stwierdził, iż:

"Pośrednictwo przy zawieraniu umów sprzedaży akcji ma miejsce w sytuacji, gdy dom maklerski lub bank prowadzący działalność maklerską uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy przez dom maklerski w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie".

W konsekwencji należy zdaniem A. stwierdzić, iż przesłanka trzecia warunkująca prawo do zastosowania do transakcji sprzedaży akcji zwolnienia określonego w art. 9 pkt 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. zostanie w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym spełniona.

Zdaniem A., w związku z tym iż jak wykazano powyżej w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zostaną spełnione wszystkie przesłanki określone w art. 9 pkt 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. warunkujące prawo do zastosowania zwolnienia z opodatkowania transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nabycie przez A., za pośrednictwem Domu Maklerskiego, akcji Spółki Akcyjnej od SK1 i SK2 będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 lit. b) Ustawy o p.c.c.

Konsekwentnie, w odniesieniu do pytania trzeciego oraz przy założeniu iż brzmienie art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. nie ulegnie zmianie, także ewentualne nabycie w przyszłości kolejnych akcji Spółki Akcyjnej za pośrednictwem Domu Maklerskiego, na zasadach podobnych jak w przypadku pierwszej transakcji (w szczególności Dom Maklerski dokona nabycia kolejnych akcji Spółki Akcyjnej we własnym imieniu ale na rachunek A.), korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W odniesieniu do drugiego pytania zadanego przez A. należy wskazać, iż jak to zostało zaznaczone powyżej wszystkie przesłanki określone w art. 9 pkt 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. zostaną spełnione w zdarzeniu przyszłym. należy podkreślić, iż wyżej wymieniony przepis nie warunkuje zwolnienia sprzedaży akcji od warunków jakie ustalą między sobą strony transakcji, w tym sposobów kalkulacji ceny, formy, rodzaju oraz terminu płatności, a także ewentualnej korekty ceny pierwotnej w przyszłości. Ewentualna dodatkowa płatność za akcje Spółki Akcyjnej wynikająca z korekty ceny pierwotnej nie będzie dokonywana w ramach odrębnej, nowej umowy nabycia akcji Spółki Akcyjnej, ale podstawą do jej dokonania będzie umowa nabycia akcji Spółki Akcyjnej przez A. za pośrednictwem Domu Maklerskiego.

A. pragnie zaznaczyć, iż zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 Ustawy o p.c.c. w przedstawionym zdarzeniu przyszłym obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, tj. z chwilą nabycia przez Dom Maklerski, w własnym imieniu, ale na rachunek A., akcji Spółki Akcyjnej od SK1 oraz SK2. Jednocześnie do przedmiotowej transakcji zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych określone w art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c.

W związku z czym obowiązek podatkowy nie przekształci się w zobowiązanie podatkowe a A. nie będzie zobowiązany do obliczenia i wpłaty podatku. Ewentualna dodatkowa płatność za akcje dokonana w przyszłości wynikająca z warunków transakcji nabycia akcji Spółki Akcyjnej nie spowoduje ani powstania nowego obowiązku podatkowego, ani utraty prawa do zwolnienia przedmiotowej transakcji na podstawie art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. ponieważ (co skutkowałoby przekształceniem powstałego wcześniej obowiązku podatkowego w zobowiązanie podatkowe), ponieważ zwolnienie określone w art. 9 ust. 9 lit. b) ustawy o p.c.c. nie jest uwarunkowane żadnymi uregulowaniami w zakresie płatności za nabywane akcje.

W związku z powyższym, zdaniem A. ewentualne dokonanie w przyszłości dodatkowej płatności za akcje Spółki Akcyjnej nabyte za pośrednictwem Domu Maklerskiego, wynikającej z potencjalnej korekty ceny nabycia akcji Spółki Akcyjnej uwarunkowanej wynikami finansowymi Spółki Akcyjnej za 2012 r., nie będzie miało wpływu na kwalifikacje przedmiotowej transakcji dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. przedmiotowa transakcja będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c.

A. pragnie zaznaczyć, iż powyższe stanowisko zostało potwierdzone w interpretacjach przepisów prawa podatkowego wydanych przez określonych Dyrektorów Izb Skarbowych z upoważnienia Ministra Finansów, m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 czerwca 2010 r., sygn. ILPB2/436-60/10-2/MK, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 lutego 2009 r., sygn. ILPB2/415-762/08-3/MK, interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 25 czerwca 2010 r. (sygn. IBPBII/1/436-85/10/MZ), interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 stycznia 2011 r. (sygn. IPPB2/436-479/10-2/MZ), interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 stycznia 2011 r. (sygn. IPPB2/436 -442/10-2/MZ) oraz interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 grudnia 2010 r. (sygn. IPPB2/436-325/10-2/AF).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji organów podatkowych w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, co do zasady wiążą one w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Dodatkowo należy wskazać, iż art. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera w swej treści ust. 9, lecz pkt 9.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl