IPPB2/436-300/09-4/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-300/09-4/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2009 r. (data wpływu 4 sierpnia 2009 r.) uzupełnione w dniu 2 września 2009 r. na wezwanie Nr IPPB2/415-196/09-2/AK i Nr IPPB2/436-300/09-2/AF z dnia 24 sierpnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie przeniesienia własności akcji przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu cywilnego w celu spełnienia zobowiązania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie przeniesienia własności akcji przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu cywilnego w celu spełnienia zobowiązania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na Wnioskodawcy - osobie fizycznej mającej miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT ("Wnioskodawca") ciąży z mocy umowy - zobowiązanie do zapłaty - w pieniądzu - ceny za kupno akcji spółki akcyjnej ("Zobowiązanie"), która to spółka ma siedzibę oraz miejsce zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (spółka jest notowana na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie). Akcje te zostały kupione przez Wnioskodawcę - na odroczoną płatność ceny - od funduszu inwestycyjnego zamkniętego, z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działającego na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.), ("Fundusz Inwestycyjny").

Obecnie Wnioskodawca nie posiada pieniędzy, które pozwoliłyby na zapłatę ceny za akcje spółki akcyjnej (zapłatę Zobowiązania). Wnioskodawca jest natomiast właścicielem akcji ("Akcje") innej lub tej samej spółki akcyjnej - o wartości rynkowej stanowiącej równowartość zobowiązania Wnioskodawcy względem Funduszu Inwestycyjnego. Historyczny koszt nabycia akcji przez Wnioskodawcę jest niższy niż ich obecna wartość rynkowa.

Wnioskodawca planuje zawrzeć z Funduszem Inwestycyjnym porozumienie, na mocy którego Wnioskodawca, w drodze datio in solutum, zgodnie z art. 453 Kodeksu Cywilnego, spełni swoje zobowiązanie wobec Funduszu Inwestycyjnego poprzez przeniesienie własności akcji - o wartości rynkowej stanowiącej równowartość zobowiązania. W efekcie tej czynności prawnej, zobowiązanie zostanie wygaszone (wykonane) do wysokości wartości rynkowej akcji, które zostaną przeniesione na Fundusz Inwestycyjny.

Pismem z dnia 24 sierpnia 2009 r. Nr IPPB2/415-496/09-2/AK i Nr IPPB2/436-300/09-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez uiszczenie opłaty w wysokości odpowiadającej liczbie zaistniałych stanów faktycznych. Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 26 sierpnia 2009 r. Wnioskodawca dokonał wpłaty stosownej opłaty w terminie w dniu 1 września 2009 r. (data wpływu na konto Izby Skarbowej w Warszawie 2 września 2009 r.)

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż nie stanowi dla Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w przepisie art. 11 ust. 1 ustawy o PIT: (i) wartość rynkowa akcji przeniesionych przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego w celu spełnienia (wykonania) zobowiązania, oraz (ii) wartość zobowiązania wygaszonego (spełnionego) na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego.

2.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle (i) art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 i art. 18 ustawy o PIT, oraz (ii) art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ustawy o PIT, w przypadku przeniesienia własności akcji przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego w celu spełnienia (wykonania) zobowiązania, nie powstaje u Wnioskodawcy przychód ze źródeł przychodów - odpowiednio - "kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c)" oraz "inne źródła".

3.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 1 ust. 1 ustawy o p.c.c., przeniesienie własności akcji przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu cywilnego w celu spełnienia (wykonania) zobowiązania, nie jest czynnością cywilnoprawną podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiedź w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostały wydane w dniu 27 października 2009 r. odrębne interpretacje indywidualne Nr IPPB2/415-496/09-4/AK i Nr IPPB2/415-496/09-5/AK.

Zdaniem Wnioskodawcy

W świetle art. 1 ust. 1 ustawy o p.c.c., przeniesienie własności akcji przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego w celu spełnienia (wykonania) zobowiązania, nie jest czynnością cywilnoprawną podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Artykuł 1 ust. 1 ustawy o p.c.c. zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca uważa, iż przeniesienie własności akcji przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego w celu spełnienia (wykonania) zobowiązania, nie należy do katalogu czynności cywilnoprawnych wymienionych w ww. art. 1 ust. 1 ustawy o p.c.c. i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Analogiczne stanowisko - co do nieopodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnej spełnienia zobowiązania w drodze datio in solutum - zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów (w imieniu którego działa Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie) z dnia 19 grudnia 2008 r. (sygnatura IPPB2/436-411/08-4/MZ).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl