IPPB2/436-282/11-4/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-282/11-4/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2011 r. (data wpływu 27 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną (obywatelką Cypru, posiada ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce). W najbliższym czasie Wnioskodawczyni nabędzie w drodze darowizny od swoich rodziców (oboje są również obywatelami Cypru mający ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce), wszystkie udziały, które objęli poprzez wniesienie do spółki z o.o. (Polska Spółka Prawa Handlowego) aportu niepieniężnego w postaci nieruchomości o wartości 800.000 złotych. Udziały zostały objęte za kwotę 50.000 złotych.

Nadwyżka wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego ponad wartość nominalną obejmowanych za ten wkład udziałów została zapisana w księgach spółki po stronie kapitału zapasowego.

W umowie darowizny wartość darowanych udziałów zostanie wykazana na poziomie rynkowym na dzień dokonania darowizny i według prognoz wyniesie 780.000 złotych.

Jest bardzo prawdopodobne, że otrzymane w drodze darowizny udziały zostaną przez Wnioskodawczynię zbyte na rzecz spółki celem ich umorzenia.

Planowane umorzenie będzie miało charakter tzw. umorzenia dobrowolnego, o którym mowa w art. 199 § 1 k.s.h.

Wynagrodzeniem za zbyte udziały w spółce będzie nieruchomość, wniesiona uprzednio do spółki poprzez rodziców Wnioskodawczyni. Zgodnie z operatem szacunkowym wartość nieruchomości na dzień zbycia udziałów spółce przez Wnioskodawczynię będzie oscylowała wokół 815.000,- zł. Planowane umorzenie będzie miało charakter tzw. umorzenia dobrowolnego.

Pismem z dnia 8 września 2011 r. wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez:

* Uzupełnienie złożonego wniosku o brakujące dane Wnioskodawczyni dotyczące adresu zamieszkania Wnioskodawczyni (Część B3 poz. rubryki Nr 14 do Nr 23).

* Ponadto w celu prawidłowego wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego organ podatkowy prosi o uzupełnienie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od spadków i darowizn poprzez wskazanie:

o czy w chwili nabycia tytułem darowizny obdarowany lub darczyńca będą posiadali obywatelstwo polskie i będą mieli miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie podając adres zamieszkania. Ponadto Wnioskodawczyni wskazała, iż w chwili nabycia tytułem darowizny obdarowany i darczyńcy nie będą posiadali obywatelstwa polskiego i nie będą mieli miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy nabycie udziałów przez Wnioskodawczynię byłoby zwolnione z podatku od spadków i darowizn.

2.

Czy dochodem z odpłatnego zbycia udziałów spółce celem ich umorzenia będzie różnica pomiędzy otrzymanym przychodem, którym jest wartość nieruchomości wycenionej według obowiązujących w danym okresie cen rynkowych a wartością nabytych udziałów przez Wnioskodawczynię w drodze darowizny z dnia nabycia darowizny.

3.

Czy wartość udziałów do podatku dochodowego będzie stanowiła wartość księgowa, czy wartość nominalna.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w dniu 30 września 2011 r. została wydana interpretacja Nr IPPB2/415-603/11-4/MK.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwolnione z podatku jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych (w tym udział w spółce kapitałowej) przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Warunkiem tego zwolnienia jest zgłoszenie nabycia właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Po spełnieniu tego warunku, nabycie własności udziału przez Wnioskodawczynię (obdarowaną) byłoby zwolnione z podatku od spadków i darowizn.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia "darowizna", a zatem należy odwołać się do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego.

Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Z powyżej zacytowanego przepisu wynika, że podstawową cechą umowy darowizny jest bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem jego majątku.

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn powyższemu podatkowi nie podlega:

* nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego przez Wnioskodawczynię we wniosku zdarzenia przyszłego jak i uzupełnienia wynika, iż Wnioskodawca jest osobą fizyczną (obywatelką Cypru, posiada ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce). W najbliższym czasie Wnioskodawczyni nabędzie w drodze darowizny od swoich rodziców (oboje są również obywatelami Cypru mający ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce), wszystkie udziały, które objęli poprzez wniesienie do spółki z o.o. (Polska Spółka Prawa Handlowego) aportu niepieniężnego w postaci nieruchomości o wartości 800.000 złotych. Udziały zostały objęte za kwotę 50.000 złotych. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawczyni wskazała, iż w chwili nabycia tytułem darowizny obdarowany i darczyńcy nie będą posiadali obywatelstwa polskiego i nie będą mieli miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż nabycie przez Wnioskodawczynię udziałów na podstawie umowy darowizny nie będzie podlegało podatkowi od spadków i darowizn na podstawie art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. A zatem, art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie będzie miał w powyższej sprawie zastosowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl