IPPB2/436-260/08-2/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 września 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-260/08-2/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2008 r. (data wpływu 2 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sprzedaży przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sprzedaży przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 11 czerwca 2008 r. zawarta została (pod warunkami zawieszającymi) umowa sprzedaży przedsiębiorstwa przez Xsp. z o.o. (dalej jako "na rzecz T... P.... ("Umowa Sprzedaży"). Przedmiotem umowy nie jest sprzedaż całej działalności gospodarczej prowadzonej przez X Polska, lecz jedynie samodzielnego wyodrębnionego przedsiębiorstwa tej spółki, zajmującego się składowaniem, modyfikowaniem, dystrybucją, marketingiem i sprzedażą bitumu (asfaltu drogowego) (dalej: "Przedsiębiorstwo"). Przedsiębiorstwo to prowadzone jest przezX w terminalu znajdującym się w Ś. Przedsiębiorstwo nie jest zorganizowane w zakład lub oddział samodzielnie sporządzający bilans. Co do zasady, Umowa Sprzedaży obejmuje wszystkie składniki wchodzące w skład przedmiotowego Przedsiębiorstwa, a mianowicie:

* tzw. goodwill (wartość firmy) związany z Przedsiębiorstwem,

* całość aktywów rzeczowych, środków trwałych i zapasów związanych z prowadzonym Przedsiębiorstwem, za wyjątkiem tzw. wyłączonego majątku, nie objętego Umową Sprzedaży,

* kontrakty, licencje oraz wszelkie zobowiązania odnoszące się do Przedsiębiorstwa, istniejące w dniu przeniesienia jego własności, z wyłączeniem wszelkich kontraktów odnoszących się do zaopatrywania w bitum,

* tzw. rejestry, czyli dokumenty odnoszące się do Przedsiębiorstwa z wyłączeniem wszystkich dokumentów podatkowych, kontraktów dostawców i ksiąg rachunkowych X

* wszystkie prawa X w odniesieniu do stron trzecich odnoszące się do jakichkolwiek składników przenoszonego majątku, za wyjątkiem zadłużenia księgowego, czyli całego zadłużenia z tytułu dostaw i usług oraz innych sum należących Xw dniu zbycia Przedsiębiorstwa,

* systemy IT.

W skład Przedsiębiorstwa sprzedawanego przez X wchodzą również określone prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków. Dlatego też, na mocy odrębnej umowy zawartej w formie aktu notarialnego (ale pozostającej w związku z Umową Sprzedaży), X sprzeda Spółce prawa użytkowania wieczystego dwóch nieruchomości, tj. (i) nieruchomości o powierzchni 0,2191 ha oraz (ii) nieruchomości o powierzchni 5, 0040 ha, wraz z prawami własności budynków i budowli wybudowanych na tych nieruchomościach, które wykorzystywane są do prowadzenia Przedsiębiorstwa.

Niemniej jednak na mocy wyraźnej klauzuli zamieszczonej w Umowie Sprzedaży z Przedsiębiorstwa przenoszonego tą Umową wyłączone zostały określone składniki, w szczególności:

* wszelkie zobowiązania X odnoszące się do okresu sprzed daty sprzedaży Przedsiębiorstwa lub też wynikające z kontraktów lub okoliczności, które zaszły przed terminem wejścia w życie Umowy Sprzedaży,

* nazwa handlowa używana przez x Polska,

* wierzytelności Xz tytułu usług i dostaw oraz naliczone opłaty należne X Polska do czasu wejścia w życie Umowy Sprzedaży,

* gotówka w kasie X Polska lub w banku,

* wszelkie podatki za które odpowiedzialne jest X Polska,

* konta i rejestry księgowe x Polska, które nie odnoszą się wyłącznie do Przedsiębiorstwa,

* prawa własności intelektualnej x Polska oraz spółek stowarzyszonych w tym wszelkie oznaczenia, znaki identyfikacyjne x Polska nazwy handlowe itd.

Przedsiębiorstwo prowadzone przez x Polska stanowi zakład pracy w rozumieniu Kodeksu pracy. Przeniesienie Przedsiębiorstwa na rzecz T Polska spowoduje zatem przejście zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy na nowego pracodawcę, skutkiem czego Spółka stanie się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy związanych z Przedsiębiorstwem.

Umowa Sprzedaży została zawarta pod określonymi warunkami zawieszającymi. Zgodnie z postanowieniami tej Umowy, skutki zawarcia Umowy Sprzedaży (tj. przeniesienie własności Przedsiębiorstwa) nastąpią w dacie określonej jako koniec miesiąca kalendarzowego następujący po piątym dniu po spełnieniu warunków zawieszających wskazanych w Umowie Sprzedaży.

Z tytułu przeniesienia własności Przedsiębiorstwa Spółka zobowiązana jest do zapłaty na rzecz x Polska ceny w wysokości 9 milionów PLN netto.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym, Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy sprzedaż Przedsiębiorstwa na mocy zawartej Umowy Sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ("p.c.c."), z uwagi na fakt, iż sprzedaż ta powinna zostać potraktowana jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, transakcja wynikająca z Umowy Sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem p.c.c. z uwagi na fakt, iż umowa ta powinna zostać potraktowana za odpłatną dostawę towarów lub odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. W opinii Spółki, omawiana transakcja nie może zostać uznana za zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, przez co transakcja taka pozostawałaby poza zakresem regulacji Ustawy VAT.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy p.c.c., podatkowi temu podlegają między innymi, umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Niemniej jednak, na mocy wyraźnych postanowień art. 2 pkt 4) Ustawy p.c.c., nie podlegają temu podatkowi:

"czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a)

opodatkowana podatkiem od towarów i usług, b)zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinne go w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy spółki i jej zmiany,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;"

Zdaniem Spółki, transakcja przeprowadzona na podstawie Umowy Sprzedaży częściowo stanowi odpłatną dostawę towarów (w odniesieniu do aktywów uznawanych za "towary"), częściowo natomiast powinna zostać uznana za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu Ustawy VAT (w szczególności, w odniesieniu do sprzedaży określonych praw przysługujących xPolska, jak np. licencji). W konsekwencji transakcja ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT, nie będzie ona natomiast opodatkowana podatkiem p.c.c., na mocy wyżej wskazanego art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy p.c.c.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1) Ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów I odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 6) Ustawy VAT, przez "towary" rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 8 ust. 1 wskazuje natomiast, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również, między innymi, przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych.

W świetle wyżej powołanych przepisów należy uznać iż transakcja przeprowadzona na podstawie Umowy Sprzedaży powinna zostać potraktowana za odpłatną dostawę towarów, ewentualnie za odpłatne świadczenie usług (w odniesieniu do tych sprzedawanych aktywów, które nie mogą zostać uznane za "towary" dla celów Ustawy VAT). W konsekwencji, przedmiotowa transakcja powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT.

Zdaniem Spółki, pomimo tego, że omawiana transakcja dotyczy funkcjonalnie wyodrębnionego Przedsiębiorstwa prowadzonego przez xPolska w odniesieniu do składowania i obrotu bitumenem, transakcja ta nie spełnia kryteriów dla uznania jej za zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, które wyłączone są z regulacji Ustawy VAT na mocy art. 6 pkt 1 Ustawy VAT. Przedmiotowe Przedsiębiorstwo nie jest bowiem formalnie zorganizowane w samobilansujący zakład lub oddział. Co więcej, pomimo tego, iż transakcja obejmuje, co do zasady, całość majątku związanego z Przedsiębiorstwem, to jednak określone składniki tego Przedsiębiorstwa zostały wyłączone z transakcji. Dlatego też, zdaniem Spółki, omawiana transakcja nie może być uznana za transakcję pozostającą poza zakresem regulacji Ustawy VAT, na mocy jej art. 6 pkt 1.

Powyższe wnioski Spółki opierają się, między innymi, na analizie dostępnych pism interpretacyjny wydanych przez organy podatkowe. Przykładowo, w piśmie z dnia 25 kwietnia 2007 r. (PP/443-18-1-BS/07) Opolski Urząd Skarbowy dokonał analizy transakcji sprzedaży całości majątku trwałego i obrotowego związanego z jednym z dwóch rodzajów działalności prowadzonej przez podatnika (działalność gastronomiczno-hotelarska), przy czym działalność ta nie została wyodrębniona w formie zakładu lub oddziału samodzielnie sporządzającego bilans. W wyniku przeprowadzonej analizy, Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, że z uwagi na fakt, iż podatnik nie dokonał sprzedaży, między innymi, ksiąg handlowych, w tym przypadku nie doszło do transakcji sprzedaży przedsiębiorstwa. Jednocześnie wskazano w tym piśmie, iż "nie każda dostawa jednostki organizacyjnej wchodzącej w skład przedsiębiorstwa (spełniająca warunki pozwalające na uznanie jej za przedsiębiorstwo, bądź na bazie której możliwe jest utworzenie odrębnego przedsiębiorstwa) jest dostawą wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Skoro w art. 6 pkt 1 ustawy, wymieniono obok przedsiębiorstwa, zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans, to oznacza to, że jedynie jednostki organizacyjne finansowo wyodrębnione mogą z tej regulacji korzystać. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka jest przedsiębiorstwem wielozakładowym, a przedmiotem sprzedaży jest jeden zakład zlokalizowany w.....,który nie posiadał pełnej samodzielności i odrębności majątkowo - finansowej i nie sporządzał samodzielnie bilansów."

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie, iż przedmiotowa transakcja dokonana Umową Sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

1)

następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowa dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat i dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki (akty założycielskie);

2)

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3)

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do regulacji art. 2 pkt 4 przywołanej ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy spółki i jej zmiany,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że umowa zobowiązująca do przeniesienia przedsiębiorstwa na rzecz Wnioskodawcy będzie miała formę umowy sprzedaży. Stosownie do postanowień art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. umowy sprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, może co do zasady podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze stan faktyczny opisany we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży przedsiębiorstwa podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższych transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując stwierdza się, iż jeżeli transakcja sprzedaży przedsiębiorstwa podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT lub była z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynność taka nie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl