IPPB2/436-252/08-4/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-252/08-4/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2008 r. (data wpływu 30 czerwca 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 6 października 2008 r. (data wpływu 9 października 2008 r.) na wezwanie Nr IPPB2/436-252/08-2/AS i IPPB2/415-1003/ 08-2/JK z dnia 11 września 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi podatkowej w związku ze sprzedażą otrzymanego w drodze spadku i działu spadku lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi podatkowej w związku ze sprzedażą otrzymanego w drodze spadku i działu spadku lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 22 maja 2006 r. doszło do zgonu ojca Wnioskodawczyni W toku postępowania spadkowego w dniu 7 września 2006 r. Sąd Rejonowy ydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przez spadkobierczynie, w tym Wnioskodawczynię. Ten sam Sąd, w dniu 17 kwietnia 2007 r., wydał postanowienie o dziale spadku, w wyniku którego Wnioskodawczyni stała się jedynym właścicielem prawa własności lokalu mieszkalnego, położonego w xx. W tym lokalu Wnioskodawczyni zamieszkuje od października 2007 r.. Lokal ten stanowi odrębną własność (a zatem nieruchomość) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), a w szczególności w rozumieniu art. 2 ust. 1 tejże ustawy. Przy nabywaniu tejże nieruchomości Wnioskodawczyni skorzystała z ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

W chwili obecnej Wnioskodawczyni chciałaby zbyć w drodze sprzedaży opisane powyżej prawo własności lokalu mieszkalnego, a uzyskane z tej sprzedaży środki chce przeznaczyć na zakup innego lokalu mieszkalnego. Ze względu na stan zdrowia Wnioskodawczyni (powysiłkowa astma oskrzelowa o podłożu alergicznym) przedmiotowa sprzedaż jest niezbędna (na co Wnioskodawczyni posiada zaświadczenie lekarza specjalisty). Lokal mieszkalny znajduje się bowiem na czwartym piętrze budynku nieposiadającego windy, co przy stanie zdrowia Wnioskodawczyni powoduje ostre duszności spowodowane wysiłkiem fizycznym. Ponadto znajdujący się w tym samym pionie podziemny garaż przynależny do lokalu powoduje, że wysokość ta wzrasta do pięciu pięter.

Pismem z dnia 11 września 2008 r. Nr IPPB2/436-252/08-2/AS i IPPB2/415-1003/08-2/JK wezwano Wnioskodawczynię do udzielenia następujących informacji:

* czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn czy również w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych,

* jeżeli zakres interpretacji ma dotyczyć podatku dochodowego od osób fizycznych to należy właściwie sprecyzować przedstawiony we wniosku stan faktyczny poprzez wskazanie czy udział nabyty w drodze działu spadku mieści się w udziale nabytym w spadku oraz czy działowi spadku towarzyszyły spłaty i dopłaty.

* czy Wnioskodawczyni była zameldowana w przedmiotowym lokalu, jeśli tak to jaki okres czasu.

Wezwanie skutecznie doręczono 29 września 2008 r. Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie pismem z dnia 6 października 2008 r. (data nadania 6 października 2008 r., data wpływu 9 października 2008 r.) podając następujące informacje:

* interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych,

* udział nabyty w drodze spadku mieści się w udziale nabytym w spadku,

* działowi spadku nie towarzyszyły spłaty i dopłaty.

* Wnioskodawczyni była zameldowana w przedmiotowym lokalu od dnia 29 października 2007 r. do dnia 21 lipca 2008 r. Dnia 23 lipca 2008 r. Wnioskodawczyni sprzedała przedmiotowy lokal, a następnie dnia 29 lipca 2008 r. nabyła lokal przy ul. W., którym jest zameldowana od 4 sierpnia 2008 r.

* W związku z zaistnieniem odrębnych zdarzeń faktycznych Wnioskodawczyni uiściła dodatkową opłatę w wysokości 75 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy sprzedaż nabytego w drodze dziedziczenia (w sposób opisany powyżej) prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy sprzedaż nabytego w drodze dziedziczenia (w sposób przewidziany powyżej) prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn oraz pytania Nr 2 przedstawionego we wniosku. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i pytania Nr 1 została wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym przy nabywaniu wspomnianej nieruchomości w drodze dziedziczenia Wnioskodawczyni skorzystała z ulgi określonej w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514).

Zdaniem Wnioskodawczyni, z racji faktu, iż przedmiotowa sprzedaż podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, mimo, iż korzysta w tym zakresie z pełnego zwolnienia, nie podlega jednocześnie podatkowi od spadków i darowizn. Niemniej Wnioskodawczyni podkreśla, że - zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym - posiada zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że ze względu na stan chorobowy nie jest w stanie w opisanym lokalu mieszkać, a środki pieniężne ze sprzedaży tegoż mieszkania posłużą jej do zakupu innego lokalu mieszkalnego. A zatem w świetle powyższego Wnioskodawczyni jest zdania, że korzysta w dalszym ciągu z ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Reasumując oznacza to, że czynność przyszłej sprzedaży opisanego lokalu mieszkalnego nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawczyni obowiązku podatkowego ani w odniesieniu do podatku od osób fizycznych, ani w odniesieniu do podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na początku należy wskazać, iż stanowisko Wnioskodawczyni uznaje się za prawidłowe, mimo odmiennego uzasadnienia.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie:

1.

w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,

2.

w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej

3.

w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza

* nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

W myśl art. 16 ust. 2 ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1.

spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;

2.

nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;

3.

nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego

4.

nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;

5.

będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez okres 5 lat:

a.

od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

b.

od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

W świetle przytoczonego wyżej art. 16 ust. 7 ustawy, podstawą uzasadniającą zbycie lokalu może być jedynie wyjątkowa sytuacja życiowa podatnika, która powoduje konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania.

Konieczność w rozumieniu art. 16 tejże ustawy winna mieć charakter imperatywny, wskazujący na sytuację wyjątkową, gdy chodzi o kwalifikowaną potrzebę takiej zmiany.

Ustawodawca stwierdził, że jedynie "uzasadniona konieczność" zmiany warunków mieszkaniowych pozwala na zachowanie prawa do przewidzianej w art. 16 ust. 1 ulgi. Nie wystarcza zatem dla spełnienia tej przesłanki zwykła potrzeba zmiany warunków mieszkaniowych. Stosując wykładnię językową, pojęcie "konieczność" oznacza nieodzowność, przymus lub, że coś jest nieuchronne, nie dające się uniknąć. Zatem konieczność zmiany warunków mieszkaniowych występuje wówczas, gdy zachodzi nagła nieoczekiwana sytuacja życiowa, w której znalazł się podatnik.

Za przesłankę uzasadniającą zbycie lokalu mieszkalnego w świetle omawianej ustawy uznać należy trudne warunki materialne podatnika w sytuacji, gdy przeznaczył on środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży mieszkania na zakup lokalu o mniejszej powierzchni i z mniejszym czynszem, w wyniku czego nastąpiła poprawa położenia materialnego podatnika. Okolicznością uzasadniającą konieczność zmiany warunków mieszkaniowych jest też stan zdrowia, jeśli w sposób oczywisty utrudnia lub uniemożliwia realizację potrzeb mieszkaniowych w lokalu nabytym w drodze spadku czy darowizny.

Okoliczności przedstawione przez Wnioskodawczynię, tj. konieczność zakupu nowego lokalu ze względu na stan zdrowia potwierdzony zaświadczeniem lekarza specjalisty z uwagi na położenie lokalu mieszkalnego na czwartym piętrze budynku nieposiadającego windy potwierdzają spełnienie powyższej przesłanki, a więc konieczność zmiany warunków mieszkaniowych.

Jednak, aby ulga z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn została zachowana Wnioskodawczyni musi spełnić drugi z wyżej wymienionych warunków tj. środki uzyskane ze zbycia lokalu mieszkalnego, objętego ulgą powinny być w całości przeznaczone na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia.

Z uzupełnienia do wniosku wynika, że Wnioskodawczyni lokal mieszkalny nabyty w drodze spadku sprzedała 23 lipca 2008 r., a następnie 29 lipca 2008 r. nabyła lokal mieszkalny przy.......

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego, Wnioskodawczyni nie straciła z tego powodu prawa do ulgi przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ponieważ zostały spełnione łącznie dwie przesłanki: uzasadniona konieczność zmiany warunków oraz przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na nabycie innego lokalu mieszkalnego w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl