IPPB2/436-250/13-2/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-250/13-2/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2013 r. (data wpływu 6 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia w zamian za udziały, udziałów Spółki Zbywanej dających większość głosów w Spółce Zbywanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia w zamian za udziały, udziałów Spółki Zbywanej dających większość głosów w Spółce Zbywanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce (dalej również "Wnioskodawca", "Spółka nabywająca"). Ponadto istnieje spółka D. Sp. z o.o. (dalej "Spółka Zbywająca"), która jest jedynym udziałowcem spółki D.E. Sp. z o.o. (dalej "Spółka Zbywana").

Wnioskodawca nabędzie w przyszłości od Spółki Zbywającej udziały w Spółce Zbywanej. W zamian za nabyte udziały w Spółce Zbywanej Wnioskodawca wyda Spółce Zbywającej swoje własne udziały. Planowane jest, iż nominalna wartość udziałów Wnioskodawcy, która zostanie wydana w zamian za udziały w Spółce Zbywanej do Spółki Zbywającej będzie odpowiadała rynkowej wartości nabytych udziałów w Spółce Zbywanej.

W wyniku dokonanej wymiany udziałów, Spółka Zbywająca będzie bezpośrednim udziałowcem Wnioskodawcy, a Wnioskodawca zostanie bezpośrednim udziałowcem w Spółce Zbywanej.

Wnioskodawca w wyniku objęcia udziałów w Spółce Zbywanej uzyska większość praw głosu w Spółce Zbywanej.

Na dzień dokonania tej transakcji wymienione powyżej podmioty podlegać będą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

Celem przedmiotowej transakcji jest reorganizacja Grupy wynikająca m.in. z faktu zakończenia procesu inwestycyjnego prowadzonego przez Spółkę Zbywaną i ograniczenia ryzyk gospodarczych dla jej właścicieli.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opisane zdarzenie przyszłe polegające na wniesieniu do Wnioskodawcy, w zamian za udziały Wnioskodawcy, udziałów Spółki Zbywanej dających Wnioskodawcy większość głosów w Spółce Zbywanej, będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zmiana umowy Spółki Nabywającej wynikająca z wydania udziałowcom Spółki Zbywanej własnych udziałów w zamian za udziały w Spółce Zbywanej (dających Wnioskodawcy większość głosów w Spółce Zbywanej) nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugi ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej Ustawa p.c.c.) nie podlegają podatkowi "umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje: udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów".

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będzie miało zastosowanie wyłączenie określone w art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugi Ustawy p.c.c. i opisana transakcja wniesienia udziałów nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż:

a.

zarówno Wnioskodawca jak i Spółka Zbywana są spółkami kapitałowymi,

b.

Wnioskodawca w wyniku nabycia udziałów Spółki Zbywanej wyda w zamian udziałowcowi Spółki Zbywanej własne udziały,

c.

Wnioskodawca uzyska w Spółce Zbywanej większość praw głosu.

Konkludując, zmiana umowy Spółki Nabywającej, która będzie miała miejsce w wyniku opisanej wymiany udziałów nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a zatem Wnioskodawca nie będzie zobowiązany w tejże sytuacji do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie między innymi w:

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 lipca 2011 r. (sygn. IPPB2/436- 146/11-6/MZ),

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 stycznia 2011 r. (sygn. IPPB2/436-446/10-2/AF),

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 grudnia 2011 r. (sygn. IPPB2/436- 406/11-2/MZ).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zgodnie z tym przepisem zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przesądzają o formie dokonania tego zwiększenia.

Definicja spółki kapitałowej została zawarta w art. 1a pkt 2 ustawy, zgodnie z którą użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną i spółkę europejską.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

a.

rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b.

siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

* przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

* udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Należy wskazać, iż implementowanie Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE skutkuje wyłączeniem z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie nie podlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a Dyrektywy uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.

Z treści art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje: udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż P. sp. z o.o. jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce (dalej również "Wnioskodawca", "Spółka nabywająca"). Ponadto istnieje spółka D. Sp. z o.o. (dalej "Spółka Zbywająca"), która jest jedynym udziałowcem spółki D.E. Sp. z o.o. (dalej "Spółka Zbywana"). Wnioskodawca nabędzie w przyszłości od Spółki Zbywającej udziały w Spółce Zbywanej. W zamian za nabyte udziały w Spółce Zbywanej Wnioskodawca wyda Spółce Zbywającej swoje własne udziały. Planowane jest, iż nominalna wartość udziałów Wnioskodawcy, która zostanie wydana w zamian za udziały w Spółce Zbywanej do Spółki Zbywającej będzie odpowiadała rynkowej wartości nabytych udziałów w Spółce Zbywanej. W wyniku dokonanej wymiany udziałów, Spółka Zbywająca będzie bezpośrednim udziałowcem Wnioskodawcy, a Wnioskodawca zostanie bezpośrednim udziałowcem w Spółce Zbywanej. Wnioskodawca w wyniku objęcia udziałów w Spółce Zbywanej uzyska większość praw głosu w Spółce Zbywanej. Na dzień dokonania tej transakcji wymienione powyżej podmioty podlegać będą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Celem przedmiotowej transakcji jest reorganizacja Grupy wynikająca m.in. z faktu zakończenia procesu inwestycyjnego prowadzonego przez Spółkę Zbywaną i ograniczenia ryzyk gospodarczych dla jej właścicieli.

Reasumując należy stwierdzić, iż w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym będzie miało zastosowanie wyłączenie wskazane w art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugi ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Końcowo odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego wskazać należy, iż rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw, podatnika w określonych stanach faktycznych (zdarzeniach przyszłych) i w tych sprawach rozstrzygnięcia w niej zawarte są wiążące.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl