IPPB2/436-246/09-5/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-246/09-5/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2009 r. (data wpływu 29 czerwca 2009 r.) uzupełnione pismem z dnia 20 sierpnia 2009 r. (data nadania 21 sierpnia 2009 r., data wpływu 24 sierpnia 2009 r.) na wezwanie Nr IPPB2/436-246/ 09-3/AF z dnia 12 sierpnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego będącego konsekwencją połączenia z innym bankiem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego będącego konsekwencją połączenia z innym bankiem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Bank A (dalej jako: Bank lub "Bank przejmujący") planuje połączyć się przez przejęcie z innym bankiem (dalej jako: Bank B albo "Bank przejmowany").

Połączenie nastąpi po uzyskaniu zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej jako: "k.s.h."), przez przeniesienie całego majątku Banku przejmowanego na Bank A w zamian za wydanie akcji akcjonariuszom Banku przejmowanego (łączenie przez przejęcie).

Zgodnie z art. 493 k.s.h., Bank przejmowany zostanie rozwiązany bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w dniu wykreślenia z rejestru. Połączenie nastąpi z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby Banku przejmującego. Jednocześnie wpis ten wywoła ten skutek wykreślenia Banku przejmowanego.

W rezultacie połączenia, kapitał zakładowy Banku A zostanie podwyższony, zaś umowa spółki Banku A ulegnie zmianie.

Pismem z dnia 12 sierpnia 2009 r. Nr IPPB2/436-246/09-3/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez przesłanie aktualnego pełnomocnictwa lub innego dokumentu (np. KRS) poświadczonego za zgodność z oryginałem, z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 18 sierpnia 2009 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie pismem z dnia 20 sierpnia 2009 r. (data nadania 21 sierpnia 2009 r., data wpływu 24 sierpnia 2009 r.) przesyłając w załączeniu kopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego poświadczoną za zgodność z oryginałem, z której wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podwyższenie kapitału zakładowego Banku A, będące konsekwencją połączenia Banku A z Bankiem B, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zdaniem Banku A, z uwagi na fakt, iż zmiany umowy spółki związane z łączeniem spółek kapitałowych nie podlegają, od dnia 1 stycznia 2009 r., opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zatem podwyższenie kapitału zakładowego, spowodowane takim połączeniem nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przejęcie Banku B przez Bank A doprowadzi do zwiększenia kapitału zakładowego, a w konsekwencji do zmiany umowy spółki (Banku A). Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o p.c.c. podatkowi podlegają zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej jako: "p.c.c.").

Dla celów ustawy o p.c.c. przez zmianę umowy spółki, na mocy art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o p.c.c., uważa się łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest podwyższenie kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o p.c.c. podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych.

Na mocy powyższego, w ocenie Banku A, wartość o którą kapitał zakładowy Banku A ulegnie zwiększeniu, na skutek połączenia z Bankiem B, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od faktu czy była ona uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, czy też nie (zatem także w części, która nie była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych).

Jednocześnie, na mocy art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o p.c.c. od podatku zwolnione są umowy spółki i ich zmiany związane z przekształceniem lub łączeniem spółek w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczypospolita Polska albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.

Tym samym, art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o p.c.c. wprowadza natomiast częściowe zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych, w sytuacjach nieobjętych dyspozycją art. 2 ust. 2 pkt 6.

Artykuł 2 ust. 2 pkt 6 ustawy o p.c.c. został dodany od dnia 1 stycznia 2009 r. ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1319) (dalej jako: "Ustawa").

Intencją ustawodawcy było zwolnienie umów zmiany spółki związanych z łączeniem spółek kapitałowych z opodatkowaniem na co wskazuje pkt 4 uzasadnienia do Ustawy.

Pkt 4 uzasadnienia do Ustawy zakłada "wyłączenie z opodatkowania czynności niepodlegających podatkowi w świetle przepisów dyrektywy, w tym przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową oraz czynności restrukturyzacyjnych spółek kapitałowych; za działania restrukturyzacyjne dyrektywa uznaje łączenie spółek kapitałowych (...)".

Nowelizacja (Ustawa) wdraża postanowienia dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UE L 46 z dnia 21 lutego 2008 r., Dz. U.UE L08.46.11) (dalej jako: "Dyrektywa"), zapewniając zgodność polskich przepisów z prawem Unii Europejskiej.

Dyrektywa powyższa wprowadza ograniczenie katalogu czynności, które podlegają podatkowi kapitałowemu (w polskim porządku prawnym funkcję podatku kapitałowego pełni podatek od czynności cywilnoprawnych).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. e) Dyrektywy, państwa członkowskie nie nakładają na spółki kapitałowe podatku pośredniego w żadnej formie w odniesieniu do działań restrukturyzacyjnych, o których mowa w art. 4.

Na mocy art. 4 ust. 1 lit. a) Dyrektywy, za działania restrukturyzacyjne uważa się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub istnieją, pod warunkiem, że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.

Powyższa regulacja dotyczy łączenia się spółek kapitałowych, zatem połączenie Noble Banku z G Bankiem jest objęte powyższą regulacją.

W konsekwencji, zdaniem Banku A, zmiana umowy spółki (Banku A) poprzez podwyższenie kapitału zakładowego, będąca skutkiem połączenia Banku A z Bankiem B, nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki.

Podatkowi podlegają także, w myśl art. 1 ust. 2 ustawy, zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i jej zmiany związane z:

a.

łączeniem spółek kapitałowych,

b.

przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c.

wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

* oddziału spółki kapitałowej,

* udziałów lub akcji spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca planuje połączyć się przez przejęcie z innym Bankiem. Bank przejmowany zostanie rozwiązany bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w dniu wykreślenia z rejestru. Połączenie nastąpi z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby Banku przejmującego. Jednocześnie wpis ten wywoła skutek wykreślenia Banku przejmowanego. W rezultacie połączenia, kapitał zakładowy Wnioskodawcy ulegnie zmianie.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż podwyższenie kapitału zakładowego Banku A, będącego konsekwencją połączenia Banku A z Bankiem B, jako czynność restrukturyzacyjna, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl