IPPB2/436-23/14-7/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-23/14-7/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2014 r. (data wpływu 13 stycznia 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 marca 2014 r. (data nadania 14 marca 2014 r., data wpływu 17 marca 2014 r.) na wezwanie z dnia 11 marca 2014 r. Nr IPPB2/436-23/14-2/AF oraz pismem z dnia 28 marca 2014 r. (data wpływu 28 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia portfela praw majątkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia portfela praw majątkowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Bank S.A. (dalej jako "Wnioskodawca") jest spółką akcyjną, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Wnioskodawca jest bankiem w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 12, poz. 665 z późn. zm.).

Zgodnie z postanowieniami umowy głównej z dnia 12 czerwca 2013 r. zawartej pomiędzy Bankiem zagranicznym z siedzibą na terytorium Szwecji (dalej jako "Bank zagraniczny") a Wnioskodawcą (dalej jako "Umowa Główna"), na warunkach przewidzianych w tej umowie i z zastrzeżeniem spełnienia warunków zawieszających określonych w tej umowie, Wnioskodawca oraz Bank zagraniczny zobowiązali się do zawarcia umowy sprzedaży portfela praw majątkowych związanych z działalnością bankową prowadzoną przez Bank zagraniczny (dalej jako "Portfel Praw Majątkowych") (dalej jako "Transakcja"). Transakcja zostanie dokonana po dniu 1 stycznia 2014 r.

Nabycie przez Wnioskodawcę Portfela Praw Majątkowych następuje w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (działalności bankowej). Wnioskodawca oczekuje, że w przyszłości będzie osiągał przychody w związku z wykonywaniem praw majątkowych wchodzących w skład Portfela Praw Majątkowych (w szczególności odsetki od kredytów i obligacji oraz przychody z tytułu wykupu lub sprzedaży obligacji).

Zgodnie z postanowieniami Umowy, Portfel Praw Majątkowych obejmuje, w szczególności:

i) wierzytelności z tytułu kredytów oraz zobowiązania do udzielenia kredytów, w szczególności, w ramach linii kredytowych;

ii) obligacje; oraz

iii) innego rodzaju prawa majątkowe i zobowiązania wynikające z wybranych umów zawartych przez Bank zagraniczny w ramach prowadzonej działalności bankowej, w tym umów gwarancji, umów o gwarantowanie emisji, czy umów zobowiązania do nabycia obligacji.

Wierzytelności oraz obligacje wchodzące w skład Portfela Praw Majątkowych są denominowane w PLN oraz w walutach obcych, w szczególności w CHF, EUR i USD.

Jednocześnie, określona w Umowie Głównej lista praw majątkowych wchodzących w skład Portfela Praw Majątkowych może ulec zmianie. W szczególności, w określonych w Umowie Głównej przypadkach, określone prawa majątkowe, które zgodnie z postanowieniami Umowy Głównej wchodzą w skład Portfela Praw Majątkowych, zostaną wyłączone ze sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy.

Dotyczy to, w szczególności, praw majątkowych, w przypadku których, do ich przeniesienia konieczna jest zgoda określonego dłużnika lub określonej osoby trzeciej, w sytuacji gdy taki dłużnik lub taka osoba trzecia takiej zgody nie udzieli.

Ostateczna cena sprzedaży Portfela Praw Majątkowych (dalej jako "Cena Sprzedaży PPM"), którą Wnioskodawca będzie zobowiązany zapłacić na rzecz Bank zagraniczny, zostanie obliczona według następującego wzoru dla każdej odpowiedniej waluty, w której denominowane są aktywa (wierzytelności i obligacje) wchodzące w skład Portfela Praw Majątkowych:

Cena Sprzedaży PPM = #931;Kwoty Głównej (SP) + #931;Odsetek (SP) - Dyskonto

gdzie:

Kwota Główna (SP) - oznacza łączną kwotę główną pozostającą do spłaty na dzień zamknięcia Transakcji w stosownej walucie, w ramach każdego ze zbywanych aktywów Portfela Praw Majątkowych;

Odsetki (SP) - oznaczają łączne narosłe ale niespłacone odsetki, opłaty za zaangażowanie oraz inne opłaty lub prowizje na dzień zamknięcia Transakcji w stosownej walucie, w ramach każdego ze zbywanych aktywów Portfela Praw Majątkowych;

Dyskonto - oznacza kwotę, która stanowi łącznie uzgodniony rabat od Ceny Sprzedaży PPM (dalej jako "Dyskonto").

Zgodnie z Umową Głównej, kwota Dyskonta jest wyliczona wyłącznie w PLN i żeby ułatwić wyliczenie kwoty Ceny Sprzedaży PPM, jaka będzie miała zostać zapłacona przy zamknięciu Transakcji, kwota Dyskonta zostanie odjęta od zapłaty Ceny Sprzedaży PPM płatnej w PLN, natomiast w przypadku kwot denominowanych w innych walutach, kwota Dyskonta będzie wynosiła 0, przy czym, jeżeli Cena Sprzedaży PPM obliczona w PLN wyniesie mniej niż wyznaczona kwota, wówczas stosowna kwota Dyskonta zostanie odjęta od Ceny Sprzedaży PPM płatnej w EUR lub USD (wedle wyboru Wnioskodawcy) z zastosowaniem kursu wymiany określonego w Umowie Głównej.

Ponadto, zgodnie z Umową Główną, Cena Sprzedaży PPM zostanie pomniejszona o Kwotę Rekompensaty (jak zdefiniowano poniżej) - o ile ona wystąpi - oraz o równowartość 50% kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych należnego z tytułu sprzedaży zbywanych praw majątkowych wchodzących w skład Portfela Praw Majątkowych (o ile będzie on należny; dalej jako "Należny p.c.c.").

Pismem z dnia 11 marca 2014 r. Nr IPPB2/436-23/14-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

uzupełnienie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku poprzez wskazanie:

gdzie zostanie zawarta umowa sprzedaży praw majątkowych (terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czy też terytorium innego państwa,

gdzie wykonywane będą prawa majątkowe w chwili zawarcia umowy sprzedaży praw majątkowych (terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czy też terytorium innego państwa).

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że umowa sprzedaży praw majątkowych będzie zawierana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a jej przedmiotem będą prawa wykonywane w chwili jej zawarcia zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza tym terytorium.

Pismem z dnia 28 marca 2014 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek, wskazując, że według informacji uzyskanej od Banku zagranicznego, będącego drugą stroną Transakcji, zgodnie ze szwedzkimi przepisami o VAT przeniesienie portfela wierzytelności stanowi, co do zasady "dostawę" w rozumieniu tych przepisów, podlegającą VAT, lecz jednocześnie zwolnioną od VAT. Jeśli nabywcą wierzytelności jest podatnik VAT mający siedzibę poza terytorium Szwecji, to miejscem świadczenia tej dostawy jest terytorium kraju, w którym nabywca ma siedzibę (w przedstawionym stanie faktycznym jest to terytorium Polski).

Równocześnie, jeżeli nabywca wierzytelności świadczy usługę dla sprzedawcy wierzytelności, zakładając, że nabywca (jako usługodawca) odpłatnie przejmuje ekonomiczne ryzyko wypłacalności dłużników, miejscem świadczenia tej usługi, w związku z przepisami VAT dotyczącymi zmiany miejsca świadczenia, jest miejsce, w którym podatnik będący sprzedającym wierzytelności (usługobiorcą) posiada siedzibę działalności gospodarczej. W związku z powyższym w przedstawionym stanie faktycznym, zgodnie ze szwedzkimi przepisami o VAT - taka usługa będzie mogła podlegać opodatkowaniu w Szwecji. Podstawą opodatkowania szwedzkim VAT będzie w tym przypadku co do zasady dyskonto uzgodnione przez strony umowy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nabycie od Banku zagranicznego przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (działalności bankowej), Portfela Praw Majątkowych obejmujących:

i) wierzytelności z tytułu kredytów oraz zobowiązania do udzielenia kredytów, w szczególności, w ramach linii kredytowych;

(ii) innego rodzaju prawa majątkowe i zobowiązania wynikające z wybranych umów zawartych przez Bank zagraniczny w ramach prowadzonej działalności bankowej, w tym umów gwarancji, umów o gwarantowanie emisji, czy umów zobowiązania do nabycia obligacji -

* stanowić będzie usługę, miejscem świadczenia której jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą (tekst jedn.: Bank zagraniczny) posiada siedzibę działalności gospodarczej, tj. Szwecja.

2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wykazania usługi świadczonej poza terytorium kraju, o której mowa w Pytaniu nr 1 powyżej, w poz. 11 deklaracji VAT-7, gdyż w stosunku do tej usługi Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 VATU, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 VATU.

3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, w przypadku nabycia od Banku zagranicznego przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (działalności bankowej), Portfela Praw Majątkowych obejmujących:

i) wierzytelności z tytułu kredytów oraz zobowiązania do udzielenia kredytów, w szczególności, w ramach linii kredytowych;

ii) innego rodzaju prawa majątkowe i zobowiązania wynikające z wybranych umów zawartych przez Bank zagraniczny w ramach prowadzonej działalności bankowej, w tym umów gwarancji, umów o gwarantowanie emisji, czy umów zobowiązania do nabycia obligacji - na wystawionej przez Wnioskodawcę fakturze dokumentującej usługę świadczoną poza terytorium kraju, o której mowa w Pytaniu nr 1 powyżej, jako wartość wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto), o której mowa w art. 106e ust. 1 pkt 11 VATU należy wskazać wyłącznie zrealizowane przez Wnioskodawcę Dyskonto (w części, w której odnosi się proporcjonalnie do zbywanych praw majątkowych wymienionych w podpunktach i)-ii), które zostanie ewentualnie powiększone o:

a. Kwotę Rekompensaty, w części w której odnosi się proporcjonalnie do zbywanych praw majątkowych wymienionych w podpunktach i) ii), lub

b. Równowartość 50% ewentualnie Należnego p.c.c., w części w której odnosi się proporcjonalnie do zbywanych praw majątkowych wymienionych w podpunktach i)-ii).

4. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, w związku z nabyciem od Banku zagranicznego przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (działalności bankowej), Portfela Praw Majątkowych obejmujących:

i) wierzytelności z tytułu kredytów oraz zobowiązania do udzielenia kredytów, w szczególności, w ramach linii kredytowych

ii) innego rodzaju prawa majątkowe i zobowiązania wynikające z wybranych umów zawartych przez Bank zagraniczny w ramach prowadzonej działalności bankowej, w tym umów gwarancji, umów o gwarantowanie emisji, czy umów zobowiązania do nabycia obligacji

* na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy pytania nr 4 w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie pytań nr 1, 2, 3 dotyczących podatku od towarów i usług została wydana w dniu 20 marca 2014 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP3/443-23/14-2/IG.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z nabyciem od Banku zagranicznego przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (działalności bankowej), Portfela Praw Majątkowych obejmujących:

i) wierzytelności z tytułu kredytów oraz zobowiązania do udzielenia kredytów, w szczególności, w ramach linii kredytowych;

ii) innego rodzaju prawa majątkowe i zobowiązania wynikające z wybranych umów zawartych przez Bank zagraniczny w ramach prowadzonej działalności bankowej, w tym umów gwarancji, umów o gwarantowanie emisji, czy umów zobowiązania do nabycia obligacji -

* na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uwagi o charakterze wstępnym.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, zgodnie z postanowieniami Umowy Głównej, Portfel Praw Majątkowych obejmuje, w szczególności:

i) wierzytelności z tytułu kredytów oraz zobowiązania do udzielenia kredytów, w szczególności, w ramach linii kredytowych;

ii) obligacje; oraz

iii) innego rodzaju prawa majątkowe i zobowiązania wynikające z wybranych umów zawartych przez Bank zagraniczny w ramach prowadzonej działalności bankowej, w tym umów gwarancji, umów o gwarantowanie emisji, czy umów zobowiązania do nabycia obligacji.

Jednocześnie, w niniejszym wniosku, Wnioskodawca zwraca się z pytaniem o traktowanie na gruncie VATU oraz PCCU nabycia od Banku zagranicznego przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (działalności bankowej), Portfela Praw Majątkowych obejmujących:

i) wierzytelności z tytułu kredytów oraz zobowiązania do udzielenia kredytów, w szczególności, w ramach linii kredytowych;

ii) innego rodzaju prawa majątkowe i zobowiązania wynikające z wybranych umów zawartych przez Bank zagraniczny w ramach prowadzonej działalności bankowej, w tym umów gwarancji, umów o gwarantowanie emisji, czy umów zobowiązania do nabycia obligacji (dalej jako "Portfel Praw Majątkowych z Wyłączeniem Obligacji").

Tym samym, niniejszy wniosek nie dotyczy traktowania na gruncie VATU oraz PCCU transakcji nabycia przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (działalności bankowej), obligacji wchodzących w skład Portfela Praw Majątkowych.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym, w związku z nabyciem od Banku zagranicznego przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (działalności bankowej), Portfela Praw Majątkowych z Wyłączeniem Obligacji, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a PCCU, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 PCCU, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i - w przypadku umowy sprzedaży - ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 PCCU).

Jednakże, zgodnie z art. 2 pkt 4 PCCU, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług (z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, oraz umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych).

Zgodnie z art. la pkt 7 PCCU, przez podatek od towarów i usług należy rozumieć podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższym w celu określenia, czy nabycie przez Wnioskodawcę od Banku zagranicznego Portfela Praw Majątkowych z Wyłączeniem Obligacji będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, należy wpierw ustalić, czy przynajmniej jedna ze stron Transakcji będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (lub podatkiem od wartości dodanej) lub będzie zwolniona z tego podatku.

Jak zostało wskazane powyżej, w opinii Wnioskodawcy, nabycie od Banku zagranicznego przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (działalności bankowej), Portfela Praw Majątkowych z Wyłączeniem Obligacji stanowić będzie usługę, miejscem świadczenia której jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą (tekst jedn.: Bank zagraniczny) posiada siedzibę działalności gospodarczej, tj. Szwecja. Co więcej, w ocenie Wnioskodawcy, gdyby usługa nabycia od Banku zagranicznego przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (działalności bankowej), Portfela Praw Majątkowych z Wyłączeniem Obligacji podlegała opodatkowaniu na terytorium Polski, wówczas należałoby ją traktować jako usługę "w zakresie długu", która jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 VATU.

Mając na uwadze powyższe, należy przyjąć, że w związku z nabyciem od Banku zagranicznego przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (działalności bankowej), Portfela Praw Majątkowych z Wyłączeniem Obligacji, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot, np. prawo majątkowe podlega wykonywaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostaje zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Umowa sprzedaży będzie również podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli prawo majątkowe będące przedmiotem sprzedaży w chwili jej zawarcia podlega wykonywaniu za granicą oraz nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a czynność została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy wskazać iż w ustawie przewidziano sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

(uchylone),

umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych użyte w ustawie określenie - podatek od towarów i usług - oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest spółką akcyjną, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Wnioskodawca jest bankiem w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 12, poz. 665 z późn. zm.). Zgodnie z postanowieniami umowy głównej z dnia 12 czerwca 2013 r. zawartej pomiędzy Bankiem zagranicznym z siedzibą na terytorium Szwecji (dalej jako "Bank zagraniczny") a Wnioskodawcą (dalej jako "Umowa Główna"), na warunkach przewidzianych w tej umowie i z zastrzeżeniem spełnienia warunków zawieszających określonych w tej umowie, Wnioskodawca oraz Bank zagraniczny zobowiązali się do zawarcia umowy sprzedaży portfela praw majątkowych związanych z działalnością bankową prowadzoną przez Bank zagraniczny (dalej jako "Portfel Praw Majątkowych") (dalej jako "Transakcja"). Transakcja zostanie dokonana po dniu 1 stycznia 2014 r. Nabycie przez Wnioskodawcę Portfela Praw Majątkowych następuje w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (działalności bankowej). Wnioskodawca oczekuje, że w przyszłości będzie osiągał przychody w związku z wykonywaniem praw majątkowych wchodzących w skład Portfela Praw Majątkowych (w szczególności odsetki od kredytów i obligacji oraz przychody z tytułu wykupu lub sprzedaży obligacji). Umowa sprzedaży praw majątkowych będzie zawierana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a jej przedmiotem będą prawa wykonywane w chwili jej zawarcia zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza tym terytorium. Zgodnie ze szwedzkimi przepisami o VAT przeniesienie portfela wierzytelności stanowi, co do zasady "dostawę" w rozumieniu tych przepisów, podlegającą VAT, lecz jednocześnie zwolnioną od VAT. Jeśli nabywcą wierzytelności jest podatnik VAT mający siedzibę poza terytorium Szwecji, to miejscem świadczenia tej dostawy jest terytorium kraju, w którym nabywca ma siedzibę (w przedstawionym stanie faktycznym jest to terytorium Polski). Równocześnie, jeżeli nabywca wierzytelności świadczy usługę dla sprzedawcy wierzytelności, zakładając, że nabywca (jako usługodawca) odpłatnie przejmuje ekonomiczne ryzyko wypłacalności dłużników, miejscem świadczenia tej usługi, w związku z przepisami VAT dotyczącymi zmiany miejsca świadczenia, jest miejsce, w którym podatnik będący sprzedającym wierzytelności (usługobiorcą) posiada siedzibę działalności gospodarczej. W związku z powyższym w przedstawionym stanie faktycznym, zgodnie ze szwedzkimi przepisami o VAT - taka usługa będzie mogła podlegać opodatkowaniu w Szwecji. Podstawą opodatkowania szwedzkim VAT będzie w tym przypadku co do zasady dyskonto uzgodnione przez strony umowy.

W interpretacji indywidualnej Nr IPPP3/443-23/14-2/IG z dnia 20 marca 2014 r. dotyczącej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w trybie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym (...)"w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, świadczona przez niego usługa polegająca na zapewnieniu bankowi zagranicznemu finansowania oraz przejęciu biznesowego (ekonomicznego) ryzyka wykonania wybranych umów zawartych przez Bank zagraniczny w ramach prowadzonej działalności bankowej, poprzez nabycie Portfela Praw Majątkowych z Wyłączeniem Obligacji, stanowić będzie odpłatną usługę w rozumieniu VAT, która gdyby podlegała opodatkowaniu na terytorium Polski, stanowiłaby usługą zwolnioną z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że w sytuacji, gdy przedmiotowa transakcja nabycia Portfela Praw Majątkowych będzie objęta zakresem podatku od towarów i usług lub podatkiem od wartości dodanej (opodatkowana lub zwolniona) powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W przeciwnym wypadku, od nabycia Portfela Praw Majątkowych Wnioskodawca zobowiązany będzie odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl