IPPB2/436-223/13-4/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-223/13-4/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2013 r. (data wpływu 25 kwietnia 2013 r.) uzupełnionym na wniosku ORD-IN z dnia 17 czerwca 2013 r. (data nadania 20 czerwca 2013 r., data wpływu 24 czerwca 2013 r.) na wezwanie Nr IPPB1/415-476/13-2/AM, Nr IPPB2/436-222/13-2/AF oraz Nr IPPB2/436-223/13-2/AF z dnia 12 czerwca 2013 r. (data doręczenia 17 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości gruntowej z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości gruntowej z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Jawna (dalej: "Spółka") jest osobową spółką prawa handlowego, której wspólnikami są dwie osoby fizyczne, tj. Marek Ł. (dalej: "Wnioskodawca") oraz Sławomira Ł. (dalej łącznie: "Wspólnicy"). Przedmiotem działalności Spółki jest pozarolnicza działalność gospodarcza z zakresu ochrony prawnej własności intelektualnej i przemysłowej.

Spółka w 2005 i nabyła ze środków własnych nieruchomość gruntową, w skład której wchodzi m.in. budynek wykorzystywany w części przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej. W pozostałej części Spółka wynajęła budynek innemu podmiotowi na prowadzenie w nim działalności gospodarczej. Przedmiotowa nieruchomość stanowi środek trwały na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: "p.d.o.f.").

Obecnie Wspólnicy planują wycofać ww. nieruchomość z majątku Spółki. W tym celu zostanie podjęta uchwała Wspólników o podziale majątku Spółki poprzez przeniesienie nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego Wspólników, bez wycofania dotychczasowych wkładów i rozwiązania Spółki. Zawarta umowa będzie miała charakter nieodpłatny, bowiem w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego Wspólników Spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych - tj. jedynym skutkiem przedmiotowej umowy będzie przesunięcie majątku Spółki do majątku Wspólników. Ponadto, z uwagi na przedmiot czynności, ww. umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Przedmiotowa umowa nie będzie w szczególności umową darowizny.

W efekcie powyższego, prawo własności nieruchomości stanie się przedmiotem współwłasności Wspólników w takiej proporcji, w jakiej mają oni udział kapitałowy w Spółce oraz prawo do udziału w zyskach Spółki, tj. po 50%.

Fakt wycofania środka trwałego z majątku Spółki zostanie odnotowany w prowadzonej przez tę Spółkę ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Pismem z dnia 12 czerwca 2013 r. Nr IPPB1/415-476/13-2/AM, Nr IPPB2/436-222/13-2/AF oraz Nr IPPB2/436-223/13-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

* dokonanie stosownej opłaty od wniosku w wysokości 120,00 zł na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie i doręczenie kserokopii dowodu uiszczenia opłaty do tut. Organu,

* uzupełnienie danych o wysokości, sposobie uiszczenia i zwrotu opłaty oraz numery kont bankowych: sposób zwrotu nienależnej opłaty (zwrot na rachunek bankowy Nr..., zwrot przekazem pocztowym na adres zamieszkania Wnioskodawcy, zwrot przekazem pocztowym na adres do korespondencji),

* złożenia oświadczenia i podpisu Wnioskodawcy lub osoby upoważnionej - zgodnie z art. 233 § 1 w związku § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.), kto, składając fałszywe oświadczenie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 - następującej treści: "Ja niżej podpisany (a) pouczony (a) o odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 Kodeksu karnego za składanie fałszywych oświadczeń składam, stosownie do art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, oświadczenie następującej treści:

"Oświadczam, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej".

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład której wchodzi m.in. budynek, z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników spowoduje powstanie dla Wnioskodawcy dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład której wchodzi m.in. budynek, z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

3.

Czy nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład której wchodzi m.in. budynek, z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy pytania Nr 2 w zakresie podatku od spadków i darowizn. W zakresie pytania Nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych oraz w zakresie pytania Nr 3 dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, że nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład której wchodzi m.in. budynek z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż w rozważanym zdarzeniu przyszłym, nie dojdzie także do przekazania darowizny, tj. czynność przeniesienia nieruchomości z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników nie będzie stanowiła umowy darowizny.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 UPSD, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - tytułem m.in. darowizny.

W myśl art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.; dalej: "Kodeks cywilny") przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego - do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, wolą Wspólników nie będzie zawarcie umowy darowizny i dokonana przez nich czynność przeniesienia nieruchomości z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników nie będzie wyczerpywała znamion umowy darowizny w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Przeciwny wniosek prowadziłby do absurdu, tj. oznaczałby darowanie sobie rzeczy, której jest się właścicielem.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, wycofanie środka trwałego ze Spółki na cele prywatne Wspólników nie będzie opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn, gdyż celem darowizny jest chęć nieodpłatnego przysporzenia majątkowego innej osobie (łac. causa donandi). Wnioskodawca uważa, iż trudno mówić o chęci przysporzenia w stosunkach między spółką osobową a jej wspólnikiem.

Reasumując Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład której wchodzi m.in. budynek z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Przedstawione powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach przepisów prawa podatkowego, wydanych przez organy podatkowe. Przykładowo, zostało ono potwierdzone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach:

* w interpretacji podatkowej wydanej w dniu 11 kwietnia 2012 r. (sygn. IBPBII/1/436-13/ 12/MCZ) oraz

* w interpretacji podatkowej wydanej w dniu 20 maja 2010 r. (sygn. IBPBII/1/436-47/10/MZ).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji indywidualnych w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż interpretacje te co do zasady wiążą w sprawach, w których zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl