IPPB2/436-222/11-2/MZ - Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia przez spółkę z o.o. akcji za pośrednictwem firmy inwestycyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-222/11-2/MZ Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia przez spółkę z o.o. akcji za pośrednictwem firmy inwestycyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2011 r. (data wpływu 20 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia Akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia Akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. ("Wnioskodawca") zamierza nabyć od kilku podmiotów ("Sprzedający") łącznie 100% akcji ("Akcje") spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, działającej na rynku telekomunikacyjnym ("Spółka Przejmowana").Akcje są "instrumentami finansowymi" w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. a) w związku z art. 2 ust. 1 pkt 1 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi. Do nabycia Akcji przez Wnioskodawcę dojdzie w wyniku opisanych poniżej okoliczności faktycznych i zdarzeń prawnych.

Wnioskodawca wraz z inną spółką biorącą udział w projekcie zakupu Akcji zawarł ze spółką T. S.A. oraz innym podmiotem umowę o świadczenie usług doradczych ("Umowa Doradztwa"). T. S.A. ("Firma Inwestycyjna"), jest firmą inwestycyjną w rozumieniu art. 3 pkt 33 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi.

Zgodnie z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego, zakres działalności maklerskiej wykonywanej przez Firmę Inwestycyjną obejmuje m.in. czynności określone w art. 69 ust. 4 pkt 4 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowaniu "doradztwo i inne usługi w zakresie łączenia, podziału oraz przejmowania przedsiębiorstw".

Na podstawie Umowy Doradztwa Firma Inwestycyjna zobowiązała się świadczyć na rzecz Wnioskodawcy usługi doradztwa strategicznego i finansowego przy planowanym przejęciu Spółki Przejmowanej.

Zważywszy, że Wnioskodawca planuje nabyć wszystkie Akcje Spółki Przejmowanej, czynności wykonywane przez Firmę Inwestycyjną nie będą obejmować znalezienia podmiotu gotowego do sprzedaży Akcji. Sprzedający Akcje, tj. akcjonariusze Spółki Przejmowanej, są znani Wnioskodawcy i Firmie Inwestycyjnej.

Szczegółowy zakres usług zleconych Firmie Inwestycyjnej przez Wnioskodawcę obejmuje:

1.

Zapoznanie się, w zakresie, jaki Firma Inwestycyjna uzna za właściwy i uzasadniony, z przedsiębiorstwem, działalnością, sytuacją finansową i perspektywami Spółki Przejmowanej; przegląd i sformułowanie uwagi na temat biznes planu Spółki Przejmowanej;

2.

Uczestnictwo w przygotowaniu wewnętrznych prezentacji niezbędnych w ramach wewnętrznego procesu decyzyjnego Wnioskodawcy lub Spółki Przejmowanej;

3.

Wsparcie Wnioskodawcy w ramach procesu wyboru partnerów i opracowaniu struktury partnerstwa dla potrzeb nabycia Akcji Spółki Przejmowanej, w tym:

a.

identyfikacja i ocena potencjalnych partnerów;

b.

rozmowy/negocjacje z potencjalnymi partnerami;

c.

prezentacja listy potencjalnych partnerów do decyzji Klientów;

d.

współpraca w opracowaniu struktury współpracy z partnerami wybranymi przez Wnioskodawcę;

e.

wdrożenie struktury partnerstwa.

4.

Świadczenie usług w procesie nabycia Akcji, obejmujących:

a.

współudział w przygotowaniu ofert nabycia Spółki Przejmowanej zgodnie z procedurą zaproponowaną przez sprzedających akcjonariuszy Spółki Przejmowanej i doradców tych akcjonariuszy;

b.

współudział w przygotowaniu wyceny Spółki Przejmowanej na podstawie:

* memorandum informacyjnego;

* wiedzy na temat polskiego rynku telekomunikacyjnego;

* spotkań koordynacyjnych z zespołem ds. projektu;

* przygotowanie pomocniczego modelu finansowego;

* doradztwo i pomoc w związku ze strukturą finansowania;

* wsparcie w procesie współpracy z zewnętrznymi doradcami i koOrdynacja ich prac.

5.

Świadczenie usługi w ramach procesu badania prawnego Spółki Przejmowanej (due diligence) i przygotowania finalnej wiążącej oferty, obejmujących:

a.

koordynację procesu due diligence, przeprowadzanego przez innych doradców Wnioskodawcy, oraz pomoc w ocenie istotnych kwestii zidentyfikowanych w toku analizy due diligence;

b.

współpracę w przygotowaniu wyceny Spółki Przejmowanej na podstawie:

* memorandum informacyjnego;- ustaleń z analizy due diligence;

* wiedzy doradców na temat polskiego rynku telekomunikacyjnego;

* spotkań koordynacyjnych z zespołem ds. projektu.

c.

przygotowanie pomocniczego modelu finansowego;

d.

koordynację współpracy z bankami finansującymi;

e.

pomoc w analizie i negocjowaniu projektu umowy sprzedaży Akcji;

f.

wsparcie w procesie współpracy z zewnętrznymi doradcami i koOrdynacja ich prac.

6.

Świadczenie usług w przypadku wyboru przez akcjonariuszy Spółki Przejmowanej złożonej przez Wnioskodawcę finalnej wiążącej oferty zakupu Akcji, obejmujących:

a.

pomoc przy finalizacji transakcji zakupu Akcji, w tym, jeżeli Wnioskodawca podejmie taką decyzję, nabycie akcji przez Firmę Inwestycyjną:

* w imieniu i na rachunek Wnioskodawcy, na podstawie udzielonego przez Wnioskodawcę pełnomocnictwa, albo

* w imieniu własnym, ale na rachunek Wnioskodawcy (jako tzw. zastępca pośredni);

b.

pomoc, wraz z doradcami prawnymi Wnioskodawcy, w negocjowaniu dokumentacji prawnej;

c.

wsparcie w ramach współpracy z zewnętrznymi doradcami i koOrdynacja ich prac.

W trakcie całego procesu Firma Inwestycyjna:

a.

wspiera Wnioskodawcę w rozmowach i negocjacjach ze sprzedającymi akcjonariuszami, właściwymi polskimi organami administracji i innymi podmiotami uczestniczącymi w transakcji;

b.

świadczy inne usługi uzgodnione na piśmie przez z Wnioskodawcę w trakcie wykonywania zlecenia na podstawie Umowy Doradztwa; oraz

c.

współpracuje w możliwie najszerszym zakresie z pozostałymi doradcami finansowymi Wnioskodawcy w celu zakończenia transakcji.

W przypadku wyboru przez sprzedających akcjonariuszy Spółki Przejmowanej oferty zakupu Akcji złożonej przez Wnioskodawcę, w wykonaniu Umowy Doradztwa Wnioskodawca zleci Firmie Inwestycyjnej pomoc przy transakcji, obejmującej m.in. nabycie Akcji przez Firmę Inwestycyjną:

* w imieniu i na rachunek Wnioskodawcy, na podstawie udzielonego przez Wnioskodawcę pełnomocnictwa, lub

* w imieniu własnym, ale na rachunek Wnioskodawcy (zastępca pośredni).

Do nabycia Akcji dojdzie poza obrotem zorganizowanym. Obecnie planowane jest, aby nabycie Akcji nastąpiło na podstawie umowy sprzedaży Akcji, przy której zawarciu Wnioskodawca będzie reprezentowany przez Firmę Inwestycyjną. Umowa sprzedaży Akcji zostanie zawarta w oparciu o postanowienia zawartej uprzednio przedwstępnej umowy sprzedaży Akcji i po spełnieniu warunków przewidzianych w tej umowie, przy której zawarciu Wnioskodawca będzie działał samodzielnie. Możliwe jest jednak, że transakcja zostanie skonstruowana w inny sposób, np. poprzez zawarcie warunkowej umowy zobowiązującej i późniejszej umowy rozporządzającej, na podstawie której Wnioskodawca nabędzie Akcje. Niemniej jednak, w każdym przypadku czynność prawna, w wyniku której dojdzie do przeniesienia własności Akcji na Wnioskodawcę, zostanie dokonana za pośrednictwem Firmy Inwestycyjnej. Za swoje usługi Firma Inwestycyjna otrzyma wynagrodzenie od Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy nabycie Akcji przez Wnioskodawcę, w przypadku gdy zostanie dokonane za pośrednictwem Firmy Inwestycyjnej działającej w imieniu i na rachunek Wnioskodawcy na podstawie udzielonego przez Wnioskodawcę pełnomocnictwa, wykonującej czynności wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, będzie zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 Ustawy o p.c.c.

2.

Czy nabycie Akcji przez Wnioskodawcę, w przypadku gdy zostanie dokonane za pośrednictwem Firmy Inwestycyjnej działającej w imieniu własnym, ale na rachunek Wnioskodawcy (jako zastępca pośredni), wykonującej czynności wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, będzie zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 Ustawy o p.c.c.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.

Nabycie Akcji przez Wnioskodawcę, w przypadku, gdy zostanie dokonane za pośrednictwem Firmy Inwestycyjnej działającej w imieniu i na rachunek Wnioskodawcy na podstawie udzielonego przez Wnioskodawcę pełnomocnictwa, wykonującej czynności wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, będzie zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 Ustawy o p.c.c.

2.

Nabycie Akcji przez Wnioskodawcę, w przypadku, gdy zostanie dokonane za pośrednictwem Firmy Inwestycyjnej działającej w imieniu własnym, ale na rachunek Wnioskodawcy (jako zastępca pośredni), wykonującej czynności wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, będzie zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 Ustawy o p.c.c.

UZASADNIENIE

I.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy o p.c.c., podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Według art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy z tytułu umowy sprzedaży powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnych i ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

Zgodnie z art. 9 pkt 9 Ustawy o p.c.c. zwalnia się od podatku sprzedaż praw majątkowych będących instrumentami finansowymi w rozumieniu przepisów ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi firmom inwestycyjnym, bądź za ich pośrednictwem, oraz sprzedaż tych instrumentów dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego.

Z art. 9 pkt 9 Ustawy o p.c.c. wynika, że aby można było mówić o zastosowaniu zwolnienia określonego w tym przepisie, sprzedaż musi być dokonywana za pośrednictwem firmy inwestycyjnej. W związku z powyższym niezbędne jest określenie co oznaczają pojęcia "sprzedaż" i "pośrednictwo firmy inwestycyjnej", o których mowa w analizowanym przepisie.

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę (art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny, Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Wprawdzie w powołanym przepisie jest mowa tylko o rzeczach, przedmiotach materialnych (art. 45 Kodeksu Cywilnego), jednakże zgodnie z art. 555 Kodeksu Cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii oraz praw. Kodeks Cywilny nie zawiera w tym przedmiocie wyłączeń w odniesieniu do sprzedaży praw wynikających z papierów wartościowych.

Ani przepisy Ustawy o p.c.c. ani Umowy o obrocie Instrumentami Finansowymi nie definiują pojęcia "pośrednictwo firmy inwestycyjnej". W konsekwencji, zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami przepisów prawa podatkowego, w celu interpretacji tego terminu należy odnieść się do jego potocznego rozumienia opartego na definicji zawartej w słowniku języka polskiego.

Zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka PWN (pod red. Mieczysława Szymczaka, wyd. PWN 1998), przez "pośrednictwo" należy rozumieć:

1.

działalność osoby trzeciej mającą na celu porozumienie się między stronami lub załatwianie jakichś spraw dotyczących obu stron,

2.

występowanie w roli łącznika,

3.

załatwianie dla zarobku różnego rodzaju transakcji handlowych między dwiema stronami.

Zważywszy na zakres czynności, które zostały i zostaną wykonane przez Firmę Inwestycyjną, obejmujących w szczególności:

a.

wsparcie Wnioskodawcy w ramach procesu wyboru partnerów i opracowaniu struktury partnerstwa dla potrzeb nabycia Akcji Spółki Przejmowanej;

b.

współudział w przygotowaniu ofert nabycia Spółki Przejmowanej zgodnie z procedurą zaproponowaną przez sprzedających akcjonariuszy Spółki Przejmowanej i doradców tych akcjonariuszy,

c.

koordynację procesu due diligence, przeprowadzanego przez innych doradców Wnioskodawcy, oraz pomoc w ocenie istotnych kwestii zidentyfikowanych w toku analizy due diligence;

d.

współpracę w przygotowaniu wyceny Spółki Przejmowanej;

e.

koordynację współpracy z bankami finansującymi;

f.

pomoc w analizie i negocjowaniu projektu umowy sprzedaży Akcji;

g.

wsparcie w procesie współpracy z zewnętrznymi doradcami i koordynację ich prac;

h.

pomoc przy finalizacji transakcji zakupu Akcji;

i.

pomoc, wraz z doradcami prawnymi Wnioskodawcy, w negocjowaniu dokumentacji prawnej;

j.

wsparcie Wnioskodawcy w rozmowach i negocjacjach ze sprzedającymi akcjonariuszami, właściwymi polskimi organami administracji i innymi podmiotami uczestniczącymi w transakcji;

- należy uznać, że Firma Inwestycyjna występowała i wystąpi w roli pośrednika pomiędzy Wnioskodawcą a sprzedającym Akcje, działającym w celu zawarcia umowy sprzedaży Akcji.

W szczególności należy podkreślić, że w przedstawionym stanie faktycznym Firma Inwestycyjna występowała dotychczas i nadal będzie występować w roli pośrednika w zakresie działalności maklerskiej prowadzonej za zezwoleniem Komisji Nadzoru Finansowego, obejmującej "usługi w zakresie przejmowania przedsiębiorstw".

W konsekwencji, należy uznać, że działania Firmy Inwestycyjnej polegały i będą polegać na pośrednictwie w zawarciu umowy nabycia Akcji przez Wnioskodawcę, która to czynność zgodnie z art. 9 pkt 9 Ustawy o p.c.c. będzie zwolniona z opodatkowania p.c.c., niezależnie od tego, czy zawierając umowę nabycia Akcji Firma Inwestycyjna będzie działała:

1.

w imieniu i na rachunek Wnioskodawcy na podstawie udzielonego przez Wnioskodawcę pełnomocnictwa, czy też

2.

w imieniu własnym, ale na rachunek Wnioskodawcy (jako zastępca pośredni).

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy potwierdza również praktyka organów podatkowych, które definiując pojęcie "pośrednictwa" na potrzeby wykładni art. 9 pkt 9 lit. b) Ustawy o p.c.c. wskazują, że podstawowymi czynnikami świadczącymi o zawarciu umowy za pośrednictwem firmy inwestycyjnej są:

1.

występowanie przez dom maklerski w imieniu sprzedającego lub nabywcy (stanowisko zaprezentowane przez Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów w piśmie z dnia 24 maja 2007 r., sygn. 1438/RM/436-8/07/73/p.c.c./EB, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z dnia 26 lutego 2008 r., sygn. ILPB2/415-347/07-2/MK, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w pismach z dnia 16 lutego 2010 r., sygn. IBPBII/1/436 -297/09/AŻ i dnia 31 grudnia 2009 r., sygn. IBPBII/1/436-277/09/MZ, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie z dnia 16 czerwca 2009 r., sygn. ITPB2/436 -45/09/PS, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 29 grudnia 2009 r., sygn. IPPB2/436-390/09-2/MZ),

2.

uczestniczenie domu maklerskiego w dokonywaniu umowy (stanowisko zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z dnia 26 lutego 2008 r., sygn. ILPB2/415-347/07-2/MK),

3.

nastręczanie przez dom maklerski sposobności do zawarcia umowy lub pośredniczenie przy jej zawarciu (stanowisko zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie z dnia 30 sierpnia 2006 r., sygn. PB4/4307-4/06),

4.

wykonywanie przez dom maklerski zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie (stanowisko zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z dnia 26 lutego 2008 r., sygn. ILPB2/415-347/08 -2/MK, Dyrektora Izby skarbowej w Katowicach w pismach z dnia 16 lutego 2010 r., sygn. IBPBII/1/436-297/09/AŻ i dnia 31 grudnia 2009 r., sygn. IBPBII/436-277/09/MZ).

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje też potwierdzenie w ostatnich interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: sygn. IPPB2/436-372/10-2/MZ z dnia 7 grudnia 2010 r.; sygn. IPPB2/436-442/10-2/MZ z dnia 7 stycznia 2011 r. oraz IPPB2/436 -102/11-2/MZ z dnia 15 kwietnia 2011 r.

II.

W opinii Spółki, nawet gdyby uznać, że nabycie Akcji przez Firmę Inwestycyjną działającą w swoim imieniu, ale na rachunek Wnioskodawcy, nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 9 ust. 9 lit. b) Ustawy o p.c.c., to podlega ono zwolnieniu na podstawie art. 9 ust. 9 lit. a) Ustawy o p.c.c., zgodnie z którym zwolnieniu z p.c.c. podlega sprzedaż praw majątkowych będących instrumentami finansowymi, firmom inwestycyjnym lub zagranicznym firmom inwestycyjnym w rozumieniu przepisów Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi.

Istotą zastępstwa pośredniego jest to, że zastępca działa we własnym imieniu, ale na cudzy rachunek. Podstawą jego działania jest zawarta uprzednio umowa z osobą, na której rachunek działa. Z mocy tej umowy jest on obowiązany przenieść na tę osobę nabyte przez siebie prawa, a osoba ta jest obowiązana zwolnić go od zaciągniętych przez niego zobowiązań. W ten sposób prawa i obowiązki wynikające z czynności prawnej zastępcy pośredniego, dokonanej z osobą trzecią, przechodzą na osobę zastąpioną.

W związku z powyższym, w przypadku, gdy Firma Inwestycyjna przy nabyciu Akcji będzie działać jako zastępca pośredni Wnioskodawcy, to na gruncie prawa cywilnego to ona będzie stroną umowy sprzedaży (kupującym) i pierwotnie to na jej rzecz zostanie przeniesiona własność zbywanych Akcji. Dlatego też sprzedaż dokonaną w tej formie należy uznać za sprzedaż praw majątkowych będących instrumentami finansowymi (Akcji) na rzecz firmy inwestycyjnej w rozumieniu art. 9 ust. 9 lit. a) Ustawy o p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji organów podatkowych w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, co do zasady wiążą one w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl