IPPB2/436-196/14-2/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-196/14-2/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2014 r. (data wpływu 16 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia certyfikatów inwestycyjnych przez Spółkę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia certyfikatów inwestycyjnych przez Spółkę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

I. Spółka I. spółka z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna ("Wnioskodawca") ma siedzibę oraz miejsce zarządu na terenie Polski oraz jest podatnikiem podatku VAT.

II. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na świadczeniu różnego rodzaju usług finansowych oraz pośrednictwie w ich dostarczaniu. W szczególności, w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca udziela pożyczek oraz dokonuje obrotu papierami wartościowymi. Przy tym, obrót papierami wartościowymi realizowany jest przez Wnioskodawcę w celach handlowych (Wnioskodawca nabywa papiery wartościowe z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży), w celu generowania/zwiększania przychodów/zysku Wnioskodawcy.

Obrót papierami wartościowymi jest dokonywany przez Wnioskodawcę poza rynkiem regulowanym w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm.), ("ustawa o obrocie instrumentami finansowymi"). Wnioskodawca nie jest firmą inwestycyjną w rozumieniu przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

III. Wnioskodawca kupił na terenie Polski certyfikaty inwestycyjne w Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym z siedzibą na terenie Polski ("FIZ") od:

i. spółki kapitałowej zarejestrowanej w Polsce jako podatnik podatku VAT, ale nieprowadzącej działalności w zakresie obrotu certyfikatami, oraz

ii. spółki kapitałowej z siedzibą oraz miejscem zarządu na terenie Cypru niezarejestrowanej w Polsce jako podatnik VAT.

IV. Wnioskodawca kupił ww. certyfikaty inwestycyjne FIZ z zamiarem ich dalszej odsprzedaży.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, Wnioskodawca dokonując zakupu certyfikatów inwestycyjnych FIZ w celach handlowych (z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży), która to działalność ma na celu generowanie/zwiększanie przychodów/zysku Wnioskodawcy, Wnioskodawca: (i) występuje w charakterze podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, (ii) świadcząc na rzecz podmiotu sprzedającego certyfikaty inwestycyjne usługę objętą zakresem opodatkowania ustawy o VAT przy czym korzystającą ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT.

2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, kupno na terenie Polski certyfikatów inwestycyjnych w FIZ przez Wnioskodawcę: (i) od spółki kapitałowej zarejestrowanej w Polsce jako podatnik podatku VAT, ale nieprowadzącej działalności w zakresie obrotu certyfikatami, oraz (ii) od spółki kapitałowej z siedzibą oraz miejscem zarządu na terenie Cypru niezarejestrowanej w Polsce jako podatnik VAT - jako element realizowanej przez Wnioskodawcę usługi w zakresie obrotu instrumentami finansowymi - podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem p.c.c. na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o p.c.c.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy pytania nr 2 w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku od towarów i usług została wydana w dniu 11 lipca 2014 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPP3/443-361/14-2/IG.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, kupno na terenie Polski certyfikatów inwestycyjnych w FIZ przez Wnioskodawcę: (i) od spółki kapitałowej zarejestrowanej w Polsce jako podatnik podatku VAT, ale nieprowadzącej działalności w zakresie obrotu certyfikatami, oraz (ii) od spółki kapitałowej z siedzibą oraz miejscem zarządu na terenie Cypru niezarejestrowanej w Polsce jako podatnik VAT- jako element realizowanej przez Wnioskodawcę usługi w zakresie obrotu instrumentami finansowymi - podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem p.c.c. na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o p.c.c.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o p.c.c. "nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych".

Ustawa o p.c.c. zawiera zamkniętą listę czynności cywilnoprawnych, które podlegają podatkowi p.c.c. Tym samym, czynności wprost nie wskazane na tej liście nie podlegają temu podatkowi. Zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. a ustawy o p.c.c. opodatkowaniu podatkiem p.c.c. podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Sprzedaż certyfikatu inwestycyjnego - jako papieru wartościowego inkorporującego określone prawo majątkowe - podlega więc, co do zasady opodatkowaniu podatkiem p.c.c.

Niemniej, zdaniem Wnioskodawcy w przypadku transakcji dotyczących certyfikatów inwestycyjnych, w których uczestniczy Wnioskodawca (w szczególności polegających na nabyciu - celem odsprzedaży - certyfikatów inwestycyjnych: (i) od spółki kapitałowej zarejestrowanej w Polsce jako podatnik podatku VAT, ale nieprowadzącej działalności w zakresie obrotu certyfikatami, oraz (ii) od spółki kapitałowej z siedzibą oraz miejscem zarządu na terenie Cypru niezarejestrowanej w Polsce jako podatnik VAT), zastosowanie znajduje wyłączenie z opodatkowania podatkiem p.c.c. przewidziane w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o p.c.c. Zgodnie z tym przepisem, nie podlegają p.c.c. czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana lub zwolniona z VAT (z wyjątkami niemającymi zastosowania w stanie faktycznym będącym przedmiotem Wniosku). Taka konstrukcja przepisów powoduje, że opodatkowaniu p.c.c. podlegają tylko takie transakcje które - jako transakcje wykonywane w ramach obrotu nieprofesjonalnego - nie są objęte zakresem opodatkowania VAT (przy tym nie ma co do zasady znaczenia, czy na gruncie VAT czynności te są opodatkowane czy zwolnione od podatku VAT i nie generują w efekcie podatku należnego).

Stanowisko takie wynika z faktu, że tak jak zostało to wykazane powyżej (w uzasadnieniu do pytania nr 1 Wniosku), obrót certyfikatami inwestycyjnymi realizowany jest przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu podatku VAT, a tym samym obrót ten jest objęty zakresem opodatkowania podatku VAT. W rezultacie Wnioskodawca z tytułu uczestnictwa w transakcjach wymienionych powyżej występuje w roli podatnika VAT świadczącego usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT (przy czym zwolnioną z tego opodatkowania podatkiem VAT), co - na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o p.c.c. - powoduje, że transakcje te są wyłączone z opodatkowania p.c.c. Status sprzedawcy certyfikatu inwestycyjnego, rola w jakiej występuje on w odniesieniu do danej transakcji nie mają w tym zakresie znaczenia dla wyłączenia danej transakcji spod opodatkowania podatkiem p.c.c., wystarczające jest bowiem, aby przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej transakcji była opodatkowana podatkiem VAT (może przy tym być z tego podatku zwolniona). W stanie faktycznym będącym przedmiotem wniosku stroną taką jest niewątpliwie Wnioskodawca który dokonuje obrotu certyfikatami inwestycyjnymi w ramach prowadzonej przez siebie w tym zakresie działalności gospodarczej. Jak zostało to już wskazane w uzasadnieniu do pytania 1, na usługę w zakresie obrotu / handlu certyfikatami inwestycyjnymi składa się bowiem tak ich nabycie, jak i późniejsza sprzedaż. Tym samym w odniesieniu do obu transakcji Wnioskodawca występuje w charakterze podatnika podatku VAT. Innymi słowy w każdym z tych przypadków Wnioskodawca działa jako podmiot zajmujący się profesjonalnie obrotem papierami wartościowymi, co przesądza o wyłączeniu transakcji, w których uczestniczy spod opodatkowania p.c.c. (na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o p.c.c.).

Powyższe stanowisko zgodne jest z kluczowymi zasadami funkcjonowania podatku VAT i p.c.c., relacja między którymi opiera się na ich wzajemnej komplementarności. Zgodnie z tą zasadą objęcie danej czynności obowiązkiem podatkowym w VAT, wyklucza powstanie obowiązku podatkowego z tytułu p.c.c. Przymiot komplementarności wynika z odmiennego przeznaczenia / celu opodatkowania podatkiem VAT i podatkiem p.c.c. Istotą VAT jest bowiem opodatkowanie obrotu o charakterze profesjonalnym, podczas gdy opodatkowanie podatkiem p.c.c. dotyczy tylko tych czynności, które nie pozostaną w związku z działaniem przez którąkolwiek ze stron w charakterze przedsiębiorcy (podatnika VAT).

Pośrednio, prawidłowość tego stanowiska znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych dotyczących konsekwencji w p.c.c. obrotu obligacjami. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 17 stycznia 2012 r. (nr IPPP1/443-1525/11-6/BS) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził, iż obowiązek podatkowy w p.c.c. nie powstanie w przypadku nabycia przez podmiot zajmujący się profesjonalnie obrotem instrumentami finansowymi obligacji od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 23 grudnia 2009 r. (nr ILPB2/436-202/09-2/AJ). Zdaniem Wnioskodawcy, pomimo odmiennego charakteru obligacji (jako dłużnych instrumentów finansowych), brak jest podstaw do stosowania odmiennego podejścia w przypadku obrotu certyfikatami inwestycyjnymi. Zarówno obligacje, jak i certyfikaty inwestycyjne są bowiem instrumentami finansowymi, których obrót w ramach działalności gospodarczej (zwolnionej z VAT) wyłącza ich opodatkowaniem na gruncie ustawy o p.c.c.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w stanie faktycznym będącym przedmiotem wniosku zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania p.c.c. przewidziane w art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o p.c.c. Nabywając certyfikaty inwestycyjne: (i) od spółki kapitałowej zarejestrowanej w Polsce jako podatnik podatku VAT, ale nieprowadzącej działalności w zakresie obrotu certyfikatami, oraz (ii) od spółki kapitałowej z siedzibą oraz miejscem zarządu na terenie Cypru niezarejestrowanej w Polsce, Wnioskodawca działa bowiem w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i realizuje w tym zakresie element usługi polegającej na obrocie certyfikatami inwestycyjnymi, która jest objęta zakresem opodatkowania podatkiem VAT, co potwierdza brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT. W rezultacie w związku z dokonaniem wyżej wymienionej transakcji po stronie Wnioskodawcy niepowstanie obowiązek podatkowy w p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

* rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

* rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca ma siedzibę oraz miejsce zarządu na terenie Polski oraz jest podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na świadczeniu różnego rodzaju usług finansowych oraz pośrednictwie w ich dostarczaniu. W szczególności, w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca udziela pożyczek oraz dokonuje obrotu papierami wartościowymi. Przy tym, obrót papierami wartościowymi realizowany jest przez Wnioskodawcę w celach handlowych (Wnioskodawca nabywa papiery wartościowe z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży), w celu generowania/zwiększania przychodów/zysku Wnioskodawcy. Obrót papierami wartościowymi jest dokonywany przez Wnioskodawcę poza rynkiem regulowanym w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Wnioskodawca nie jest firmą inwestycyjną w rozumieniu przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Wnioskodawca kupił na terenie Polski certyfikaty inwestycyjne w Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym z siedzibą na terenie Polski ("FIZ") od: spółki kapitałowej zarejestrowanej w Polsce jako podatnik podatku VAT, ale nieprowadzącej działalności w zakresie obrotu certyfikatami, oraz spółki kapitałowej z siedzibą oraz miejscem zarządu na terenie Cypru niezarejestrowanej w Polsce jako podatnik VAT. Wnioskodawca kupił ww. certyfikaty inwestycyjne FIZ z zamiarem ich dalszej odsprzedaży.

W interpretacji indywidualnej z dnia 11 lipca 2014 r. Nr IPPP3/443-361/14-2/IG w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że " (...) czynność nabycia certyfikatów inwestycyjnych w opisanych przez Spółkę okolicznościach, stanowi odpłatne świadczenie usług, których przedmiotem są instrumenty finansowe, podlegające opodatkowaniu i korzystające ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy, usługi te nie zostały bowiem wymienione w katalogu wyłączeń ze zwolnienia wymienionych w art. 43 ust. 15. W odniesieniu do czynności nabycia certyfikatów Wnioskodawca występuje w charakterze podatnika VAT z art. 15 ust. 1 ustawy".

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że skoro przedstawiona we wniosku transakcja zostanie objęta zakresem podatku od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Końcowo odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw, podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl