IPPB2/436-189/14-4/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-189/14-4/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2014 r. (data wpływu 14 kwietnia 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 maja 2014 r. (data nadania 15 maja 2014 r., data wpływu 19 maja 2014 r.) na wezwanie z dnia 6 maja 2014 r. (data nadania 7 maja 2014 r., data doręczenia 9 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przesunięcia środków na rachunek bankowy Wnioskodawczyni z rachunku bankowego partnera - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przesunięcia środków na rachunek bankowy Wnioskodawczyni z rachunku bankowego partnera.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni Urszula K. wraz z partnerem Pawłem T. od 2001 r. prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, bez zawarcia związku małżeńskiego. Od 2001 r. mieszkają w lokalu będącym własnością partnera Wnioskodawczyni, od tego też czasu są aktywni zawodowo, bez żadnej przerwy (aktywni zawodowo byli już zanim wspólnie zamieszkali).W tym czasie zarobione przez nich pieniądze traktowane były i są jako wspólne. Od 2001 r. do marca 2004 r. wszystkie rachunki i wydatki pokrywane były z ich indywidualnych rachunków. W marcu 2004 r. Wnioskodawczyni z partnerem zawarli umowę o wspólnym inwestowaniu ich środków finansowych, z której wynikało, że część Wnioskodawczyni wynagrodzenia z tytułu pracy przelewana będzie na rachunek partnera w celu wspólnego oszczędzania na oprocentowanych kontach lub lokatach. W sierpniu 2013 r. na rachunku partnera skończyła się lokata bankowa. Dowiedzieli się o możliwości ponownego zainwestowania środków w tym samym banku na tych samych warunkach, ale tylko dla nowej inwestycji, wobec czego dnia 14 sierpnia 2013 r. założyli rachunek bankowy na nazwisko Wnioskodawczyni i przelali 528.000,00 PLN z rachunku partnera na Wnioskodawczyni rachunek bankowy w celu założenia lokaty. W momencie otwarcia rachunku bankowego na nazwisko Wnioskodawczyni, partner został pełnomocnikiem jej rachunku a 18 grudnia 2013 r. współwłaścicielem. Posiadają udokumentowaną historię rachunków bankowych, z której jasno wynika, że wydatki związane wspólnym gospodarstwem domowym pokrywane są z ich wspólnych środków a inwestycje były i są wspólne. Posiadają również dowody, że od 2001 mieszkają razem. Mają dwoje dzieci, najstarszy syn urodził się w 2007 r. a najmłodszy urodził się w 2013 r.

Pismem z dnia 6 maja 2014 r. Nr IPPB2/436-188/14-2/MZ i Nr IPPB2/436-189/14-2/MZ wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez:

* Wskazanie, w zakresie przepisów jakiej ustawy ma być wydana interpretacja indywidualna.

* A zatem, jeżeli interpretacja ma być wydana w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, wówczas należy:

* wskazać, czy przekazanie środków pieniężnych przez partnera na rzecz Wnioskodawczyni przybrało postać którejkolwiek z czynności wymienionej w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych np. umowy pożyczki czy umowy depozytu nieprawidłowego,

* sprecyzować pytanie w indywidualnej sprawie Wnioskodawczyni w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym i zadanym pytaniem.

* Jeżeli interpretacja ma być wydana w zakresie przepisów o podatku od spadków i darowizn, to należy:

* wskazać, czy przekazanie środków pieniężnych przez partnera na rzecz Wnioskodawczyni przybrało postać którejkolwiek z czynności wymienionej w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn np. umowy darowizny,

* sprecyzować pytanie w indywidualnej sprawie Wnioskodawczyni w zakresie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym i zadanym pytaniem.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie informując, że:

* zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od spadków i darowizn w pytaniu nr 1 oraz w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w pytaniu nr 2.

* Odnośnie pytania nr 1: Zgodnie z opinią Wnioskodawczyni przekazanie środków pieniężnych na jej konto przez partnera nie przybrało postaci żadnej czynności cywilnoprawnej, w tym umowy pożyczki i depozytu nieprawidłowego. Pytanie sprecyzowane zostało we wniosku i brzmi: czy przesunięcie środków na rachunek bankowy Wnioskodawczyni z rachunku bankowego partnera opisanych we wniosku powoduje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawczyni stanowisko dotyczące tego pytania przedstawione zostało w pozycji 70 p. 2.

* Odnośnie pytania nr 2: Nie zawierali z partnerem umowy darowizny. Pytanie zawarte zostało we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i brzmi: czy przesunięcie środków na rachunek bankowy Wnioskodawczyni z rachunku bankowego partnera opisanych we wniosku powoduje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni opinia i stanowisko w tej sprawie została zawarta w pozycji 70, p.1.

* Stosownie do art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa Wnioskodawczyni przedstawiła wyczerpująco zaistniały stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie oceny prawnej tego stanu. Jeżeli organ upoważniony uważa, że zaistniały stan faktyczny nie jest wyczerpująco przedstawiony Wnioskodawczyni prosi o sformułowanie pytań, na które odpowie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

1. Czy przesunięcie środków pieniężnych, na rachunek bankowy Wnioskodawczyni z rachunku bankowego partnera, na zasadach opisanych powyżej, powoduje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.

2. Czy przesunięcie środków pieniężnych, na rachunek bankowy Wnioskodawczyni z rachunku bankowego partnera, na zasadach opisanych powyżej, powoduje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn, w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Według Wnioskodawczyni przesunięć środków finansowych między ich kontami, w tym przesunięcia pieniędzy z konta partnera na Wnioskodawczyni konto, nie można zakwalifikować do żadnego z wymienionych tytułów, w tym również uznać za darowiznę.

Zgodnie bowiem z art. 888 Kodeksu Cywilnego, przez umowę darowizny "darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku". W ich sytuacji każde przesunięcie środków między ich kontami nie uszczuplało majątku drugiej osoby, nadal korzystali wspólnie ze zgromadzonych środków, czyli pokrywali wspólne wydatki i wspólnie inwestowali. Przekazywanie środków z konta partnera na konto Wnioskodawczyni i odwrotnie, służyło finansowaniu wydatków na utrzymanie rodziny oraz było związane z realizacją ich umowy o wspólnym inwestowaniu dla zapewnienia ich rodzinie stabilności finansowej. Po okresie wspólnego inwestowania, wszystkie wspólnie zaoszczędzone środki finansowe znalazły się na ich wspólnym koncie bankowym.

Wnioskodawczyni uważa zatem, że nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

W myśl natomiast art. 1 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania, tj. nabycie według określonych tytułów, wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższy katalog czynności ujęty w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ma charakter zamknięty. Zatem, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko nabycie i to takie, które zostało w nim wymienione w sposób wyraźny.

A zatem, przyjmując za Wnioskodawcą, że przesunięcie środków pieniężnych na rachunek bankowy Wnioskodawczyni z rachunku bankowego partnera nie przybierze postaci darowizny, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl