IPPB2/436-184/11-6/MZ - Możliwość opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zawarcia umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżonków.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-184/11-6/MZ Możliwość opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zawarcia umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżonków.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2011 r. (data wpływu 23 maja 2011 r.) uzupełnionym pismem na wezwanie z dnia 30 czerwca 2011 r. Nr IPPB2/415-451/11-2/MS1, Nr IPPB2/436-183/11-2/MZ i Nr IPPB2/184/11-2/MZ (data nadania 1 lipca 2011 r., data doręczenia 5 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie rozszerzenia aktem notarialnym majątkowej wspólnoty małżonków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie rozszerzenia aktem notarialnym majątkowej wspólnoty małżonków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku 1963 powstaje z mocy prawa na skutek zawarcia związku małżeńskiego małżonków ustawowa wspólnota majątkowa małżonków Z. Trwa ona do dziś dnia bez intercyzy. W grudniu 2003 r. małżonka Wnioskodawcy otrzymała w drodze umowy darowizny do jej majątku odrębnego spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego aktem notarialnym. W grudniu 2005 r. małżonka dokonała przekształcenia przysługującego jej spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

W marcu 2010 r. aktem notarialnym jako małżonkowie rozszerzyli małżeńską wspólnotę majątkową o prawo nabyte w drodze darowizny do majątku odrębnego małżonki. W listopadzie 2010 r. Wnioskodawca razem z żoną zbyli jako właściciele lokalu mieszkalnego przysługujące im prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego za kwotę 280.000 złotych na rzecz zbywcy.

W terminie określonym Wnioskodawca złożył deklarację, iż przeznaczy dochód pochodzący ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na swoje potrzeby mieszkaniowe w terminie 2 lat od daty zbycia prawa odrębnej własności. W wyniku realizacji tego obowiązku Wnioskodawca dokonał wraz z żoną nabycia prawa spółdzielczego do lokalu mieszkalnego za kwotę 145.000 złotych w grudniu 2010 r. na podstawie aktu notarialnego.

Wnioskodawca dokonał remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego na podstawie faktur VAT w kwocie około 40.000 zł. Wnioskodawca nie zawierał z żoną umów typu intercyza za wyjątkiem umowy z roku 2010 kiedy rozszerzyła małżonka na rzecz Wnioskodawcy prawo do posiadania lokalu mieszkalnego i weszło ono do majątku wspólnego. Spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego żona nabyła w roku 2003 w grudniu na podstawie umowy darowizny od osoby bliskiej w formie aktu notarialnego. Prawo to spółdzielcze własnościowe do lokalu mieszkalnego było w drodze aktu notarialnego ze spółdzielnią mieszkaniową przekształcone przez żonę w prawo odrębnej własności w grudniu 2005 r. Wpisy do księgi wieczystej praw, a w szczególności prawa odrębnej własności był dokonany w 2006 r. Wpis do księgi wieczystej nowych praw nastąpił w roku 2010 odpowiednio.

Pismem z dnia 30 czerwca 2011 r. Nr IPPB2/415-451/11-2/MS1, Nr IPPB2/436-183/11-2/MZ i Nr IPPB2/436-184/11-2/MZ wezwano Wnioskodawcę poprzez:

* Wskazanie, czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku od spadków i darowizn, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czy też w zakresie innej ustawy. W złożonym wniosku zakreślił Pan w części E. 2 poz. 57-59 - podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn oraz Ordynacja podatkowa. Dokonana wpłata odpowiada jednemu stanowi faktycznemu. W związku z tym należy wskazać, z jakiego zakresu prawa podatkowego ma zostać wydana interpretacja indywidualna. Należy wskazać, iż część pytań sprecyzowanych we wniosku nie dotyczy przepisów prawa podatkowego, lecz przepisów ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

* Jeżeli zakres interpretacji ma dotyczyć podatku dochodowego od osób fizycznych, wówczas należy:

* ponownie sprecyzować pytania, które mają być przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych,

* przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym zadanymi pytaniami.

* Jeżeli Interpretacja ma być wydana w zakresie podatku od spadków i darowizn, wówczas należy:

* szczegółowo opisać stan faktyczny mający być przedmiotem interpretacji indywidualnej z zakresu podatku od spadków i darowizn,

* sformułować pytanie w zakresie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym jak i zadanym pytaniem.

* Natomiast, jeżeli interpretacja ma być udzielona w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, to należy:

* szczegółowo opisać stan faktyczny mający być przedmiotem interpretacji indywidualnej z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych,

* sformułować pytanie w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym jak i zadanym pytaniem.

* Jeżeli interpretacja ma dotyczyć ustawy - Ordynacja podatkowa, wówczas należy:

* szczegółowo opisać stan faktyczny mający być przedmiotem interpretacji indywidualnej z zakresu ustawy - Ordynacja podatkowa,

* sformułować pytanie w zakresie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym jak i zadanym pytaniem.

* Jeżeli interpretacja będzie dotyczyła przepisów ustawy o podatku od osób fizycznych, podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, wówczas należy dokonać dodatkowej opłaty w kwocie 120,00 zł od wniosku na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie Nr 31 1010 1010 0166 4922 3100 0000 i doręczenie kserokopii dowodu uiszczenia opłaty do tut. Organu.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie, wskazując iż:

* interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona w zakresie: wyłącznie ustawy o podatku od czynności cywilno prawnych jak i podatku od spadków i darowizn i w tym zakresie jednego stanu faktycznego. Wnioskodawca wskazuje więc, iż w tym zakresie prawa podatkowego ma zostać wydana interpretacja podatkowa w sprawie. Dodać należy, iż to stan faktyczno-prawny oparty jest na przepisach tak prawa cywilnego - kodeksu cywilnego, jak i ustaw szczególnych jak i kodeks rodzinny i opiekuńczy czy ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Jednakże tych ostatnio wymienionych ustaw interpretacja nie dotyczy, jedynie stan faktyczny opiera się na nich/kodeks cywilny, kodeks rodzinny i opiekuńczy.

* Stan faktyczny mający być przedmiotem interpretacji indywidualnej z zakresu podatków od spadków i darowizn dotyczy dokonanej darowizny przez Małżonkę na rzecz Wnioskodawcy w roku 2010 polegającą na rozszerzeniu aktem notarialnym majątkowej wspólnoty małżonków powstałej z mocy prawa w roku 1968 na skutek zawarcia związku małżeńskiego w zakresie jednego mieszkania stanowiącego pełną własność małżonki w części połowy udziału w tym mieszkaniu.

* W zakresie interpretacji dotyczącej podatku od czynności cywilno prawnych Wnioskodawca opisuje stan faktyczny: W roku 2010 Wnioskodawca dokonał wraz z Małżonką odpłatnego zbycia aktem notarialnym mieszkania, udział w którym w roku 2010 uzyskał w drodze ww. darowizny.

* Wnioskodawca sprecyzował pytania oraz przedstawił własne stanowiska w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego.

* Wnioskodawca wskazał, iż jeden stan faktyczny z roku 2010 został w pełni opisany we wniosku z dnia 19 maja 2011 r.. Nie dotyczy to w żadnej mierze zdarzeń przyszłych i niepewnych, chyba, że tym zdarzeniem przyszłym jest sposób, forma, czas i wysokość podatku opisanego w niniejszej sprawie wnioskiem z 19 maja 2011 r..

* Przepisy ustaw szczególnych jak kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawa o księgach wieczystych i hipotece czy też kodeks cywilny są podstawą stanu faktycznego i prawnego nie zaś interpretacji.

* Wnioskodawca dokonał dopłaty kwoty 40 złotych na wskazane konto bankowe Izby Skarbowej w Warszawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Jaki podatek, na jakiej konkretnie podstawie prawnej, jak płatny, w jakim terminie się należy (pytanie dotyczy podatku od spadków i darowizn).

2.

Jaki jest podatek - kwotowo i wartościowo, kiedy płatny i jak w jakiej formie (pytanie dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych).

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Żaden podatek nie należy się, a stawka podatku wynosi zero procent. Jest to spowodowane faktem, iż w roku 1968 z mocy samego prawa powstała małżeńska wspólnota ustawowa małżonków Z. W roku 2010 zawarty został w formie aktu notarialnego element, immanentna część małżeńskiej wspólnoty majątkowej w zakresie jej rozszerzenia o udział w połowie mieszkania stanowiącego odrębną własność lokalu mieszkalnego. Przepisy ustaw szczególnych są jedynie podstawą prawną stanu faktycznego, a nie zaś interpretacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w roku 1963 powstaje z mocy prawa na skutek zawarcia związku małżeńskiego małżonków ustawowa wspólnota majątkowa małżonków Z. Trwa ona do dziś dnia bez intercyzy. W grudniu 2003 r. małżonka Wnioskodawcy otrzymała w drodze umowy darowizny do jej majątku odrębnego spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego aktem notarialnym. W grudniu 2005 r. małżonka dokonała przekształcenia przysługującego jej spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego. W marcu 2010 r. aktem notarialnym jako małżonkowie wraz z żoną rozszerzyliśmy małżeńska wspólnotę majątkową o prawo nabyte w drodze darowizny do majątku odrębnego małżonki. W listopadzie 2010 r. Wnioskodawca razem z żoną zbyli jako właściciele lokalu mieszkalnego przysługujące im prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego za kwotę 280.000 złotych na rzecz zbywcy. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazuje, iż stan faktyczny mający być przedmiotem interpretacji indywidualnej z zakresu podatków od spadków i darowizn dotyczy dokonanej darowizny przez Małżonkę na rzecz Wnioskodawcy w roku 2010 polegającą na rozszerzeniu aktem notarialnym majątkowej wspólnoty małżonków powstałej z mocy prawa w roku 1968 na skutek zawarcia związku małżeńskiego w zakresie jednego mieszkania stanowiącego pełną własność małżonki w części połowy udziału w tym mieszkaniu.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Wspólność ustawową charakteryzują dwie podstawowe cechy: jest to wspólność dorobku i wspólność o charakterze łącznym. Z powyższego przepisu wynika również, że wspólność majątkowa małżeńska oparta jest na małżeństwie, jako stosunku prawnym osobistym. Na podstawie art. 47 § 1 ww. ustawy małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż zawarcie umowy majątkowej rozszerzającej wspólność majątkową małżonków nie zostało wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl