IPPB2/436-14/10-2/MZ - Możliwość opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn aneksu do przedwstępnej umowy przeniesienia własności lokalu mieszkalnego, mocą którego rodzice podatnika zrzekli się na jego rzecz 90% udziałów w przyszłej współwłasności tego lokalu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-14/10-2/MZ Możliwość opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn aneksu do przedwstępnej umowy przeniesienia własności lokalu mieszkalnego, mocą którego rodzice podatnika zrzekli się na jego rzecz 90% udziałów w przyszłej współwłasności tego lokalu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6 stycznia 2010 r. (data wpływu 13 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zawarcia aneksu do umowy przedwstępnej sprzedaży budowanego lokalu mieszkalnego, mocą którego rodzice Wnioskodawcy zrzekli się na jego rzecz 90% udziałów w przyszłej współwłasności tego lokalu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zawarcia aneksu do umowy przedwstępnej sprzedaży budowanego lokalu mieszkalnego, mocą którego rodzice Wnioskodawcy zrzekli się na jego rzecz 90% udziałów w przyszłej współwłasności tego lokalu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik wraz ze swymi rodzicami zawarł w formie pisemnej bez sporządzania aktu notarialnego umowę przedwstępną, deweloperską, dotyczącą zakupu lokalu mieszkalnego, który zostanie wybudowany. Zgodnie z treścią umowy przedwstępnej podatnik (Wnioskodawca) oraz jego rodzice oświadczyli, że nabywają przedmiot umowy na współwłasność. Podatnik nabywa udział w wysokości 10%, natomiast jego rodzice udział w wysokości 90%. Po zawarciu umowy przedwstępnej podatnik wraz ze swymi rodzicami zaciągnęli solidarnie kredyt bankowy przeznaczony na częściowe sfinansowanie robót budowlanych związanych z budową lokalu mieszkalnego.

Po zawarciu umowy kredytu bankowego doszło do podpisania aneksu do umowy przedwstępnej z firmą deweloperską, zgodnie z treścią którego zmianie uległa część umowy przedwstępnej w ten sposób, że w całość praw i obowiązków kupujących wszedł podatnik (Wnioskodawca). Rodzice Wnioskodawcy oświadczyli jednocześnie, że zrzekają się wszelkich praw z niniejszej umowy na rzecz Wnioskodawcy. Do chwili obecnej nie ustanowiono jeszcze odrębnej własności budowanego lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zawarcie aneksu do umowy przedwstępnej sprzedaży budowanego lokalu mieszkalnego, mocą którego rodzice Wnioskodawcy zrzekli się na jego rzecz 90% udziałów w przyszłej współwłasności tego lokalu, oznacza iż czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od darowizny, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zawarcie przedmiotowego aneksu nie stanowi podstawy do objęcia tej czynności podatkiem od darowizny. Zgodnie bowiem z art. 889 pkt 2 Kodeksu cywilnego nie stanowią darowizny bezpłatne przysporzenia, gdy ktoś zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył.

W myśl art. 158 K.c. umowa przenosząca własność nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Umowa przedwstępna nie przeniosła więc na nabywców własności budowanego dopiero lokalu mieszkalnego, a własność lokalu nie została jeszcze wyodrębniona. W momencie zawierania aneksu do umowy przedwstępnej rodzice Wnioskodawcy zrzekli się więc na jego rzecz prawa, którego jeszcze nie nabyli.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Artyku 889 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) stanowi: nie stanowią darowizny następujące bezpłatne przysporzenia:

1.

gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu;

2.

gdy kto zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nienabyte.

Z przedstawionych we wniosku stanu faktycznego wynika, Wnioskodawca wraz ze swymi rodzicami zawarł w formie pisemnej bez sporządzania aktu notarialnego umowę przedwstępną deweloperską, dotyczącą zakupu lokalu mieszkalnego, który zostanie wybudowany. Zgodnie z treścią umowy przedwstępnej podatnik (Wnioskodawca) oraz jego rodzice oświadczyli, że nabywają przedmiot umowy na współwłasność. Podatnik nabywa udział w wysokości 10%, natomiast jego rodzice udział w wysokości 90%. Po zawarciu umowy przedwstępnej podatnik wraz ze swymi rodzicami zaciągnęli solidarnie kredyt bankowy przeznaczony na częściowe sfinansowanie robót budowlanych związanych z budową lokalu mieszkalnego.

Po zawarciu umowy kredytu bankowego doszło do podpisania aneksu do umowy przedwstępnej z firmą deweloperską, zgodnie z treścią którego zmianie uległa część umowy przedwstępnej w ten sposób, że w całość praw i obowiązków kupujących wszedł podatnik (Wnioskodawca). Rodzice Wnioskodawcy oświadczyli jednocześnie, że zrzekają się wszelkich praw z niniejszej umowy na rzecz Wnioskodawcy. Do chwili obecnej nie ustanowiono jeszcze odrębnej własności budowanego lokalu mieszkalnego.

Nadmienia się, iż Wnioskodawca we własnym stanowisku powołuje się na treść art. 889 pkt 2 Kodeksu cywilnego, który mówi, iż: "nie stanowią darowizny bezpłatne przysporzenia, gdy ktoś zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył".

Należy wskazać, iż art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych. Natomiast poprzez ustawy podatkowe, zgodnie z treścią art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej, rozumie się ustawy dotyczące podatków, opłat oraz nie podatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Stosownie do tej definicji ustawa Kodeks Cywilny, nie stanowi przepisów prawa podatkowego, a więc działający w imieniu Ministra Finansów Dyrektor izby Skarbowej w Warszawie nie ma uprawnień do interpretowania tych ustaw.

Przyjmując za Wnioskodawcą, iż do powyżej dokonanej czynności miały zastosowanie przepisy art. 889 pkt 2 Kodeksu cywilnego, do interpretacji których tut. Organ nie jest uprawniony, powyższa czynność nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl