IPPB2/436-121/14-4/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-121/14-4/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2014 r. (data wpływu 13 marca 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 maja 2014 r. (data nadania 20 maja 2014 r., data wpływu 26 maja 2014 r.) na wezwanie z dnia 9 maja 2014 r. (data doręczenia 14 maja 2014 r.) Nr IPPB2/436-121/14-2/AF oraz Nr IPPB1/415-264/14-2/IF o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zwiększenia udziału kapitałowego i udziału w zysku w spółce jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zwiększenia udziału kapitałowego i udziału w zysku w spółce jawnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca albo Podatnik) jest obywatelem polskim i posiada miejsce zamieszkania w Polsce.

Brat Podatnika wraz z osobą trzecią są jedynymi wspólnikami spółki jawnej z siedzibą w Polsce (dalej SPJ). Wobec zachęt ze strony brata do zrealizowania wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego i niechęci dotychczasowego wspólnika brata Podatnika do kontynuowania współpracy w ramach SPJ planowana jest transakcja nabycia przez Podatnika od osoby trzeciej posiadanego przez niego ogółu praw i obowiązków w SPJ (i efektywnego wystąpienia osoby trzeciej z SPJ). Wspólnikami SPJ nie będą żadne inne osoby poza Wnioskodawcą i jego bratem.

W tym miejscu należy wskazać, że w spółce jawnej funkcjonuje pojęcie udziału kapitałowego, jako udziału wspólnika w majątku spółki, który co do zasady równy wartości rzeczywiście wniesionego wkładu, ale umowa spółki może to zupełnie dowolnie określać. Zatem można w umowie spółki określić udziały kapitałowe wspólników niezależnie od wartości ich wkładów na rzecz spółki. W przypadku likwidacji Spółki podział majątku Spółki następowałby proporcjonalnie do posiadanych udziałów kapitałowych.

W momencie gdy wspólnikami w spółce jawnej byłby Podatnik i jego brat to wówczas doszłoby do zwiększenia wartości udziału kapitałowego Podatnika w SPJ i odpowiadającego mu zmniejszenia wartości udziału kapitałowego w SPJ brata Podatnika. Udział kapitałowy Podatnika zostałby określony w wysokości znacząco wyższej do wartości wkładu w SPJ posiadanego przez Podatnika czyli wkładu osoby trzeciej do którego prawa przejąłby Podatnik w związku z nabyciem udziału w SPJ od osoby trzeciej. Zwiększenie wartości udziału kapitałowego Podatnika w SPJ nastąpiłoby nieodpłatnie to jest bez dokonania przez Podatnika jakiejkolwiek zapłaty z tego tytułu na rzecz swego brata. Przykładowo jeśli wysokość wkładu do którego prawa przejąłby Podatnik wynosiłaby 50 zł to wartość udziału kapitałowego Podatnika może zostać zwiększona do kilku milionów złotych. Podobnie jak w przypadku udziału kapitałowego nastąpiłoby zwiększenie udziału Podatnika w zysku SPJ i odpowiednie zmniejszenie udziału brata Podatnika w zysku SPJ. W przypadku likwidacji Spółki podział majątku Spółki następowałby proporcjonalnie do posiadanych udziałów kapitałowych.

Pismem z dnia 8 maja 2014 r. Nr IPPB2/436-121/14-2/AF oraz nr IPPB1/415-264/14-2/IF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

* uzupełnienie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn poprzez wskazanie: czy zwiększenie udziału kapitałowego Wnioskodawcy w spółce jawnej albo udziału Wnioskodawcy w zysku spółki jawnej przybierze postać którejkolwiek z czynności wymienionej w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (np. umowy darowizny).

* uzupełnienie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez jednoznaczne wskazanie: wskutek jakiej czynności prawnej nastąpi zwiększenie wartości udziału kapitałowego Wnioskodawcy w spółce jawnej i zwiększenie udziału Wnioskodawcy w zysku spółki jawnej (np. zmiana dotychczasowej umowy spółki jawnej, umowa darowizny).

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie wskazując, że zwiększenie udziału kapitałowego Wnioskodawcy w spółce jawnej i zwiększenie udziału w zysku nastąpi poprzez zmianę dotychczasowej umowy spółki jawnej, zaś nie nastąpi poprzez umowę darowizny ani jakiejkolwiek z czynności wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

1. Czy zwiększenie wartości udziału kapitałowego Podatnika w SPJ do wysokości znacząco wyższej od wartości posiadanego przez niego w SPJ wkładu połączone z odpowiednim obniżeniem wysokości udziału kapitałowego w SPJ jego brata opisane w stanie faktycznym spowoduje powstanie po stronie Podatnika zobowiązania do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych czy też będzie neutralne podatkowo dla Podatnika.

2. Czy zwiększenie udziału Podatnika w zysku SPJ do wysokości niewspółmiernie wysokiej do posiadanego przez niego w SPJ wkładu połączone z odpowiednim obniżeniem wysokości udziału jego brata w zysku SPJ opisane w stanie faktycznym spowoduje powstanie po stronie Podatnika zobowiązania do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych czy też będzie neutralne podatkowo dla Podatnika.

3. Czy opisane w stanie faktycznym zwiększenie udziału kapitałowego Wnioskodawcy w SPJ albo udziału Wnioskodawcy w zysku SPJ podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy pytania Nr 3 w zakresie podatku od spadków i darowizn. W zakresie pytania Nr 1 i Nr 2 dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Zarówno zwiększenie wartości udziału kapitałowego Podatnika w SPJ do wysokości znacząco wyższej od wartości posiadanego przez niego w SPJ wkładu połączone z odpowiednim obniżeniem wysokości udziału kapitałowego w SPJ jego brata opisane w stanie faktycznym jak i zwiększenie udziału Podatnika w zysku SPJ do wysokości niewspółmiernie wysokiej do posiadanego przez niego w SPJ wkładu połączone z odpowiednim obniżeniem wysokości udziału jego brata w zysku SPJ opisane w stanie faktycznym nie zostało wskazane w katalogu zawartym w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn co oznacza, że nie podlega podatkowi od spadków i darowizn - podlega natomiast podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

W myśl ust. 2 ww. przepisu podatkowi od spadków i darowizn podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek jego śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Jak z powyższego wynika, ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania, tj. nabycie według określonych tytułów, wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższy katalog czynności ujęty w art. 1 ww. ustawy ma charakter zamknięty. Zatem opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko takie nabycie, które zostało w nim wymienione w sposób wyraźny.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że brat Wnioskodawcy wraz z osobą trzecią są jedynymi wspólnikami spółki jawnej z siedzibą w Polsce (dalej SPJ). Wobec zachęt ze strony brata do zrealizowania wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego i niechęci dotychczasowego wspólnika brata Wnioskodawcy do kontynuowania współpracy w ramach SPJ planowana jest transakcja nabycia przez Wnioskodawcę od osoby trzeciej posiadanego przez niego ogółu praw i obowiązków w SPJ (i efektywnego wystąpienia osoby trzeciej z SPJ). Wspólnikami SPJ nie będą żadne inne osoby poza Wnioskodawcą i jego bratem. W momencie gdy wspólnikami w spółce jawnej byłby Podatnik i jego brat to wówczas doszłoby do zwiększenia wartości udziału kapitałowego Podatnika w SPJ i odpowiadającego mu zmniejszenia wartości udziału kapitałowego w SPJ brata Podatnika. Udział kapitałowy Podatnika zostałby określony w wysokości znacząco wyższej do wartości wkładu w SPJ posiadanego przez Podatnika czyli wkładu osoby trzeciej do którego prawa przejąłby Podatnik w związku z nabyciem udziału w SPJ od osoby trzeciej. Zwiększenie wartości udziału kapitałowego Podatnika w SPJ nastąpiłoby nieodpłatnie to jest bez dokonania przez Podatnika jakiejkolwiek zapłaty z tego tytułu na rzecz swego brata. Przykładowo jeśli wysokość wkładu do którego prawa przejąłby Podatnik wynosiłaby 50 zł to wartość udziału kapitałowego Podatnika może zostać zwiększona do kilku milionów złotych. Podobnie jak w przypadku udziału kapitałowego nastąpiłoby zwiększenie udziału Podatnika w zysku SPJ i odpowiednie zmniejszenie udziału brata Podatnika w zysku SPJ. W przypadku likwidacji Spółki podział majątku Spółki następowałby proporcjonalnie do posiadanych udziałów kapitałowych. Zwiększenie udziału kapitałowego Wnioskodawcy w spółce jawnej i zwiększenie udziału w zysku nastąpi poprzez zmianę dotychczasowej umowy spółki jawnej, zaś nie nastąpi poprzez umowę darowizny ani jakiejkolwiek z czynności wymienionych w art. 1 ustaw o podatku od spadków i darowizn.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że czynność zwiększenia udziału kapitałowego i udziału w zysku w spółce jawnej poprzez zmianę dotychczasowej umowy spółki jawnej, nie została wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl