IPPB2/436-12/08-4/MK - Jakie obowiązki ciążą na podatniku z tytułu zawarcia umowy sprzedaży lokalu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-12/08-4/MK Jakie obowiązki ciążą na podatniku z tytułu zawarcia umowy sprzedaży lokalu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2008 r. (data wpływu 14 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy kupna - sprzedaży lokalu mieszkalnego ww. podatkiem - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy kupna - sprzedaży lokalu mieszkalnego ww. podatkiem. Pismem z dnia z dnia 3 marca 2008 r. Nr IPPB2/436-12/08-2/AA Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia przedmiotowego wniosku. Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 4 marca 2008 r., natomiast w dniu 10 marca 2008 r. otrzymano odpowiedź w której wnioskodawca podtrzymał przedstawione we wniosku stanowisko.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z żoną zamieszkują w lokalu mieszkalnym od 1979 r., który przekształcili w 1983 r. w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W r. 2007 nastąpiła zmiana statusu własności lokalu poprzez ustanowienie odrębnej własności. Wnioskodawca jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zamierza sprzedać przedmiotowy lokal osobie trzeciej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Jakie obowiązki ciążą na podatniku z tytułu zawarcia umowy sprzedaży lokalu?

2.

Jaka jest wysokość i termin zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

3.

Kto jest obowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem wnioskodawcy, zapłata podatku powinna obowiązywać z przyjęciem terminu zakupienia lokalu tj. w 1983 r.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), w tym wymieniona w ust. 1 pkt 1 lit. a umowa sprzedaży. Jednakże czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym przepisem umowa sprzedaży podlega omawianemu podatkowi, jeżeli jej przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Niemniej jednak, najistotniejszym dla określenia sytuacji Wnioskodawcy, tj. sprzedającego w zakresie powstania obowiązku podatkowego na gruncie omawianej ustawy jest przepis art. 4 pkt 1, który stanowi, iż obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży - na kupującym.

Natomiast w świetle art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, natomiast zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku wynosi 2%.

Ponieważ przedmiotem opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego ma być sprzedaż nieruchomości mieszkalnej, dla ważności omawianej czynności zgodnie z treścią art. 158 k.c. wymagana jest forma aktu notarialnego.

W związku z powyższym notariusz przy sporządzaniu aktu, jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych obliczy i pobierze należny podatek od kupującego w chwili zawarcia takiej umowy zgodnie z wymogami przewidzianymi w art. 10 ust. 2, 3 i 3a wyżej cyt. ustawy.

Reasumując stwierdzić należy, że przedmiotowa czynność sprzedaży lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość wraz ze wszystkimi przynależnościami będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Jednakże z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca - w chwili zawierania opisanej we wniosku umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego - będzie stroną sprzedającą, nie będzie na Nim ciążył obowiązek zapłaty omawianego podatku, który obliczy i pobierze od kupującego notariusz. Literalna wykładnia art. 3 ust. 1 pkt 1 stanowi, że "obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej", a wiec w niniejszej sprawie z chwilą zawarcia umowy sprzedaży.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl