IPPB2/415-87/10-4/MK - Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów z kapitałów pieniężnych uzyskiwanych na polskiej giełdzie przez rezydenta podatkowego Wielkiej Brytanii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-87/10-4/MK Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów z kapitałów pieniężnych uzyskiwanych na polskiej giełdzie przez rezydenta podatkowego Wielkiej Brytanii.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2010 r. (data wpływu 5 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych uzyskiwanych na polskiej giełdzie przez rezydenta podatkowego Wielkiej Brytanii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych uzyskiwanych na polskiej giełdzie przez rezydenta podatkowego Wielkiej Brytanii.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest kawalerem, nie posiada dzieci ani osób na utrzymaniu. W październiku 2006 r. zakończył pracę w Polsce i wyjechał do Wielkiej Brytanii. Tam znalazł nową pracę. Od tamtej pory mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, gdzie zamierza zamieszkać na stałe. W 2007 r. w Polsce rozliczył się z polskich dochodów, a także z dochodów z pracy w Wielkiej Brytanii, płacąc należny podatek w Polsce.

Od 2007 r. uzyskiwał dochód tylko ze stosunku pracy w Anglii. W 2009 r. Wnioskodawca zainwestował pieniądze na polskiej giełdzie papierów wartościowych.

W dalszej części stanu faktycznego Wnioskodawca wymienia relacje, wiążące Wnioskodawcę z Polską:

*

jest obywatelem Polski i jest zameldowany w Polsce, w Polsce nie posiada mieszkania na własność, natomiast posiada konto bankowe,

*

od 2009 r. posiada portfel papierów wartościowych,

*

przyjeżdża do Polski dwa razy do roku na dwutygodniowy urlop, aby odwiedzić swoich rodziców,

oraz

relacje, które wiążą Wnioskodawcę z Wielka Brytanią:

*

jest rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii,

*

Wnioskodawca jest zameldowany w Wielkiej Brytanii, mieszka w domu, który wynajmuje,

*

pracuję w obecnej firmie od 2007 r. jest to kontrakt na czas nieokreślony,

*

w październiku 2008 r. spełniając wszystkie warunki pełnoprawnego rezydenta (min 1 roczny okres pracy i zamieszkania w Wielkiej Brytanii) Wnioskodawca otrzymał status i kartę rezydenta,

*

przebywa w Anglii ponad 300 dni w roku posiada konto bankowe,

*

zakupił samochód, za który opłaca ubezpieczenie,

*

należy do klubu sportowego,

*

głosuje w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

Natomiast w kwestii dotyczącej zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazuje, że wszystkie informacje zawarte w stanie faktycznym, wyżej opisanym pozostają niezmienione.

W niedalekiej przyszłości Wnioskodawca zamierza kupić w Polsce mieszkanie, które będzie wynajmować oraz czasami korzystać z niego prywatnie podczas urlopu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W przedmiocie stanu faktycznego:

1.

Czy ośrodek życiowy Wnioskodawcy według prawa znajduje się w Wielkiej Brytanii, a tym samym Wnioskodawca podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

2.

Czy posiadając portfel akcji w Polsce rozliczany przez polskie biuro maklerskie Wnioskodawca musi rozliczyć także dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii.

W przedmiocie zdarzenia przyszłego:

1.

Czy zakup mieszkania w Polsce spowoduje zmianę interpretacji miejsca ośrodka życiowego Wnioskodawcy.

2.

Czy Wnioskodawca powinien założyć działalność gospodarczą żeby móc wynajmować mieszkanie w Polsce.

3.

Jeśli ośrodkiem życiowym Wnioskodawcy pozostanie Wielka Brytania, to w jaki sposób będzie mógł rozliczać podatek od dochodu, który uzyska z wynajmu mieszkania. Jeśli Wnioskodawca dokona wyboru skali podatkowej (18 % i 32 %) jako formę rozliczenia podatku dochodowego za wynajem, czy będzie musiał uwzględnić w rozliczeniu PIT-36 dochód uzyskany z pracy najemnej w Wielkiej Brytanii (metoda wyłączenia z progresją. Jeśli natomiast wybierze ryczałt (8,5 %), jako formę rozliczenia podatku dochodowego za wynajem, czy będzie musiał uwzględnić dochód uzyskany z pracy najemnej w Wielkiej Brytanii.

Odpowiedź na pytanie Nr 2 stanu faktycznego stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź w zakresie pytania Nr 1, stanu faktycznego oraz pytań Nr 1, 2 i 3 zdarzenia przyszłego udzielona zostanie w odrębnych interpretacjach.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W przedmiocie zadanego pytania Nr 2 stanu fatycznego Wnioskodawca przywołuje E-mailową interpretację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Augustowie z dnia 19 stycznia 2007 r. (Nr interpretacji US-III/410-AB-KO-147/07), która brzmi następująco:

"W przypadku, gdy ma Pan dochód w Wielkiej Brytanii (przyjmujemy, że z pracy najemnej) oraz dochód z inwestycji na giełdzie papierów wartościowych w Polsce, będzie Pan miał obowiązek rozliczenia się w Polsce tylko z dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Podatek od zysków giełdowych rozliczany jest rocznie wg jednej stawki - 19 %. Do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (a więc za 2007 r. do końca lutego 2008 r.) Biuro Maklerskie przesyła inwestorom oraz Urzędom Skarbowym informacje PIT-8C, w których obliczony jest dochód.

Po otrzymaniu takiej informacji podatnik obowiązany jest - w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (a więc za 2007 r. do dnia 30 kwietnia 2008 r.) - wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-38 dochody ze sprzedaży faktycznie posiadanych papierów wartościowych i w tym samym terminie wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy".

Wnioskodawca wskazuje, że stanowisko przedstawione w ww. interpretacji jest zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez Wnioskodawcę. Czyli w przypadku, gdy Wnioskodawca osiągnie dochód w Wielkiej Brytanii z pracy najemnej oraz gdy wystąpi dochód z inwestycji na giełdzie papierów wartościowych w Polsce, wystąpi obowiązek rozliczenia w Polsce tylko dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i dywidend uzyskanych w Polsce, nie uwzględniając dochodów uzyskanych z pracy najemnej w Wielkiej Brytanii.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) podlegają w Polsce osoby fizyczne jeśli mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast art. 3 ust. 2a cyt. ustawy stanowi, że osoby fizyczne nie posiadające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne. Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Z kolei w myśl przepisu art. 30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. według skali podatkowej) oraz art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. 19 % podatkiem liniowym).

Natomiast stosownie do dyspozycji przepisu art. 30b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT-38) składanym do dnia 30 kwietnia następnego roku, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Zgodnie z przepisem art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, również w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku, podatnik jest zobowiązany do wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania PIT-38. W tym wypadku, nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego.

Stosownie do art. 30b ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Natomiast przychody z tytułu otrzymanej dywidendy zakwalifikowane zostały do źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne, wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Płatnik, który dokonuje wypłat (świadczeń) lub stawia do dyspozycji podatnika pieniądze lub wartości pieniężne z tytułów określonych, między innymi, w art. 30a ust. 1 pkt 4 tej ustawy, co do zasady jest obowiązany - na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy - pobrać 19 % zryczałtowany podatek.

Stosownie do treści art. 30a ust. 2 omawianej ustawy, ust. 1 pkt 1-5 tego artykułu stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Zgodnie z treścią art. 30a ust. 7 dochodów (przychodów) o których mowa w ust. 1 ww. artykułu nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca, jako rezydent Wielkiej Brytanii, poza dochodami osiąganym z pracy najemnej w Wielkiej Brytanii osiągnie przychód z kapitałów pieniężnych z tytułu sprzedaży za pośrednictwem biura maklerskiego akcji polskich spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych w Polsce oraz z tytułu otrzymanej dywidendy. Rozstrzygnięciu podlega kwestia sposobu rozliczenia uzyskanego przez Wnioskodawcę przychodu w Polsce.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane uregulowania prawne w przypadku gdy Wnioskodawca uzyska dochód z inwestycji na giełdzie papierów wartościowych w Polsce w związku ze sprzedażą papierów wartościowych polskich spółek i wystąpi obowiązek rozliczenia się w Polsce z tego dochodu, opodatkowaniu w Polsce będą podlegać tylko dochody uzyskane z kapitałów pieniężnych, których nie łączy się z innymi dochodami zgodnie z dyspozycją ww. art. 30b ust. 5, oraz art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto organ podatkowy zauważa, że stosownie do powołanych powyżej przepisów ustawy podatkowej w przypadku wypłaty dywidendy osobom fizycznym przez spółki giełdowe za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych na emitentach akcji ciążą obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku z tego tytułu, pomimo faktu, iż faktyczna wypłata nastąpi za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz w dalszej kolejności domów maklerskich.

A zatem należy stwierdzić, iż w związku z wypłatą dywidendy akcjonariuszom Spółki - osobom fizycznym, na Spółce ciążą obowiązki płatnika określone w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując należy stwierdzić, iż dochód uzyskany przez rezydenta Wielkiej Brytanii z inwestycji na giełdzie papierów wartościowych w Polsce w związku ze sprzedażą papierów wartościowych polskich spółek oraz wypłatą dywidendy podlega opodatkowaniu w Polsce jako dochód uzyskany z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z dyspozycją art. 30b ust. 5, oraz art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu w Polsce będą podlegać tylko dochody uzyskane z kapitałów pieniężnych, których nie łączy się z innymi dochodami.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl