IPPB2/415-820/10-4/MK - Prawidłowość opodatkowania i poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów uzyskiwanych z tytułu zawarcia umowy licencyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-820/10-4/MK Prawidłowość opodatkowania i poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów uzyskiwanych z tytułu zawarcia umowy licencyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2010 r. (data wpływu 1 października 2010 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 21 grudnia 2010 r., data wpływu 23 grudnia 2010 r., na wezwanie Nr IPPB2/415-820/10-2/MK z dnia 14 grudnia 2010 r. (data nadania 14 grudnia 2010 r., data doręczenia 17 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości sposobu pobierania i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od uzyskiwanych przychodów z tytułu zawartej umowy licencyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości sposobu pobierania i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od uzyskiwanych przychodów z tytułu zawartej umowy licencyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem znaku towarowego (tytułu prasowego), który udostępnia Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie zawartej Umowy Licencyjnej. Zgodnie z postanowieniami zawartej umowy z upływem każdego miesiąca Wnioskodawca wystawia fakturę VAT, tj. kwotę netto + podatek VAT 22%. Spółka od każdej wystawionej faktury potrąca Wnioskodawcy zaliczkę na podatek dochodowy od wartości netto wg skali podatkowej zgodnie z dyspozycją przepisu art. 41 ustawy podatkowej, a następnie odprowadza pobraną zaliczkę do właściwego urzędu skarbowego zgodnie z siedzibą Spółki.

Z uwagi na braki formalne w złożonym wniosku, tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 14 grudnia 2010 r. Nr IPPB2/415-820/10-2/MK wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

* wskazanie, czy właścicielem znaku towarowego będącego przedmiotem zawartej umowy licencyjnej stał się Pan poprzez jego wytworzenie we własnym zakresie, czy też w drodze nabycia (od innego podmiotu).

* Mając na uwadze, że jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w związku z zawartą umową licencyjną za każdy miesiąc wystawia Pan fakturę VAT, proszę wskazać czy prowadzi Pan działalność gospodarczą.

* czy w prowadzonej ewentualnie przez Pana działalności gospodarczej znak towarowy jest ujęty w ewidencji środków trwałych jako wartość niematerialna i prawna.

Braki uzupełniono w wyznaczonym terminie. W kwestii doprecyzowania wyjaśniono, że:

* Wnioskodawca jest właścicielem znaku towarowego wytworzonego we własnym zakresie.

* Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną z innym rodzajem działalności, natomiast znak towarowy będący przedmiotem Umowy licencyjnej nigdy nie był i nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych jako wartości niematerialne i prawne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowy jest sposób pobierania i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów, które otrzymuje z tytułu umowy licencyjnej.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 41 ww. ustawy, to Spółka jest płatnikiem i jest to prawidłowe rozwiązanie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Z ww. przepisu jednoznacznie wynika, iż przychody z praw do znaków towarowych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw, stanowią przychód z praw majątkowych, które co do zasady są zaliczane do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy - kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

W piśmiennictwie podkreśla się, że sposobem korzystania z praw własności intelektualnej jest ustanowienie możliwości korzystania z tych praw albo z przedmiotów objętych prawami poprzez udzielenie uprawnionemu licencji. Prawo majątkowe pozostaje wówczas przy podatniku, a inne osoby mają możliwość korzystania z tego prawa w ramach udzielonej im licencji. W tym przypadku przychodem będzie wynagrodzenie wypłacane podatnikowi za udzielenie licencji.

Sytuacja taka zachodzi na gruncie niniejszej sprawy.

Wnioskodawca jest właścicielem znaku towarowego (tytułu prasowego) wytworzonego we własnym zakresie, który udostępnia Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie zawartej Umowy Licencyjnej. Od uzyskiwanych przychodów z tytułu udzielonej licencji Spółka potrąca Wnioskodawcy zaliczkę na podatek dochodowy od wartości netto wg skali podatkowej zgodnie z dyspozycją przepisu art. 41 ustawy podatkowej, a następnie odprowadza pobraną zaliczkę do właściwego urzędu skarbowego zgodnie z siedzibą Spółki. W związku z powyższym powstała wątpliwość czy prawidłowy jest sposób pobierania i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od zawartej Umowy Licencyjnej.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz jego uzupełnienie, z którego w szczególności wynika, iż Wnioskodawca nie nabył, lecz wytworzył we własnym zakresie znak towarowy, na który uzyskał prawo ochronne, oraz powołane przepisy prawne stwierdzić należy, iż przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu zawartej Umowy, Licencyjnej zaliczane są do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. powyżej art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są bowiem przychodami z praw majątkowych.

Taka klasyfikacja dochodów co do zasady wiąże się z obowiązkami płatnika wynikającymi z regulacji art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do jego brzmienia - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

To oznacza, że Wnioskodawca uzyskuje przychody, ze źródła przychodów z tytułu działalności, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od wypłaty których Spółka wykonując ciążące na niej obowiązki płatnika prawidłowo pobiera i odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy zgodnie z uregulowaniami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl