IPPB2/415-781/09-4/MK - Określenie obowiązków spółki jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych przypadku wypłaty zleceniobiorcy zasiłku chorobowego w okresie lub za okres jego choroby.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-781/09-4/MK Określenie obowiązków spółki jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych przypadku wypłaty zleceniobiorcy zasiłku chorobowego w okresie lub za okres jego choroby.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2009 r. (data wpływu 28 grudnia 2009 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 23 lutego 2010 r., data wpływu 3 marca 2010 r.), na wezwanie Nr IPPB2/415-781/09-2/MK z dnia 16 lutego 2010 r. (data nadania 17 lutego 2010 r., data doręczenia 22 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Pismem z dnia 16 lutego 2010 r. Nr IPPB2/415-781/09-02/MK Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez przesłanie dokumentu (odpowiednio wypis z KRS lub kopii urzędowo poświadczonego odpisu), z którego wynika sposób reprezentacji Spółki w zakresie oświadczeń woli i podpisywania dokumentów, tj. stosowne umocowanie dla osoby, która podpisał wniosek o udzielenie interpretacji w imieniu Spółki oraz doprecyzowanie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 22 lutego 2010 r., natomiast w dniu 3 marca 2010 r. (w terminie) pismem z dnia 25 lutego 2010 r. dokonano uzupełnienia oraz przesłano brakujące dokumenty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku 2009 Wnioskodawca zawarł umowy cywilno-prawne (umowy zlecenia) z osobami niebędącymi pracownikami spółki, podczas trwania tych umów jak i po ich zakończeniu wystąpiły przypadki choroby zleceniobiorców. W związku z powyższym Wnioskodawca obliczał i wypłacał zasiłek chorobowy. Przy obliczaniu zasiłku Wnioskodawca dokonał potrącenia kosztów uzyskania przychodu oraz dokonał poboru i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ponadto program błędnie wyliczył zasiłek chorobowy co skutkowało nadpłatą zasiłku chorobowego. Zostało policzone i wypłacone 645 PLN, a powinno być 617 PLN.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy świadczenie wypłacone zleceniobiorcy w okresie lub za okres jego choroby (zasiłek chorobowy) należy pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu stosownie do jego umowy (20%) i pobierać zaliczkę na podatek dochodowy...

2.

Czy w przypadku potrącenia z zasiłku chorobowego u zleceniobiorcy kosztów uzyskania przychodów i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należy dokonać korekty czy też można pozostawić ww. zaliczkę bez zmian wykazując ją w rocznym rozliczeniu PIT-11...

3.

Czy można potrącić nadpłacony zasiłek chorobowy z bieżącego należnego zasiłku chorobowego, bez zgody zleceniobiorcy...

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź w zakresie sformułowanych pytań w pkt 1 i 2

Wniosek w zakresie pytania w pkt 3 zostanie rozpatrzony postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania.

Zdaniem Wnioskodawcy

Z przepisów wynika, że Spółka dokonująca wypłaty zasiłku chorobowego zleceniobiorcy nie ma obowiązku poboru w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Jednakże stosownie do postanowień art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest obowiązana sporządzić informację PIT-8C o wysokości wypłaconego zasiłku i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

(Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, Nr IS.IX/2-423/17/05/06 z 12 września 2006 r.)"

Zdaniem Spółki mimo tego, że błędnie pobrano zaliczkę na podatek dochodowy, jest możliwe nie zastosowanie korekt - ze względu na fakt ostatecznego rozliczenia podatku w PIT-11 zleceniobiorcy...

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przychody uzyskane z umowy zlecenia zostały zakwalifikowane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określonej w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a.

osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b.

właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Sposób opodatkowania tych przychodów został natomiast określony w art. 41 ww. ustawy. Przepis ten wskazuje, iż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Należy w tym miejscu jednak dodać, iż świadczenia wypłacane zleceniobiorcy w czasie jego choroby (czyli zasiłek chorobowy) nie mieszczą się w art. 13 pkt 8. Ponadto przytoczony art. 41 ww. ustawy nie zawiera dyspozycji dla płatnika do poboru zaliczek na podatek dochodowy od uzyskanego przez zleceniobiorcę przychodu z tytułu otrzymanego zasiłku z ubezpieczenia społecznego.

Przepis ten obejmuje jedynie dochody z działalności wykonywanej osobiście - do których m.in. należą dochody z tytułu umowy-zlecenia oraz dochody z praw majątkowych, nie dotyczy zaś zasiłków z ubezpieczenia społecznego, stanowiących dochody z innych źródeł, o których jest mowa w art. 20 ust. 1 ustawy podatkowej.

Zgodnie natomiast z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Stosownie zaś do art. 20 ust. 2 ustawy podatkowej, za zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, o których mowa w ust. 1, uważa się kwoty wypłacanych przez zakład pracy lub organ rentowy zasiłków chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych.

Inaczej jest w przypadku osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Tutaj bowiem zgodnie z art. 31 pracodawca jest obowiązany, jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W związku z powyższym w przypadku wypłaty osobie zatrudnionej na warunkach umowy zlecenia zasiłku chorobowego, zleceniodawca nie występuje w roli płatnika i nie jest obowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

W przypadku wypłaty zasiłku chorobowego Wnioskodawca winien sporządzić informację PIT-8C o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych. Obowiązek taki wynika z treści art. 42a ustawy podatkowej, który stanowi: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Mając powyższe na uwadze organ podatkowy stwierdza, iż w przypadku wypłaty zleceniobiorcy w okresie lub za okres jego choroby zasiłku chorobowego Wnioskodawca nie jest obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy oraz do pomniejszenia wypłaconego zasiłku chorobowego o koszty uzyskania przychodu.

Przechodząc do kwestii czy nienależnie pobraną przez płatnika zaliczkę należy wykazać w informacji PIT-11 czy też dokonać stosownej korekty będącej przedmiotem zadanego pytania drugiego Organ podatkowy zauważa, że informacja PIT-11 jest również informacją o pobranych zaliczkach. Zatem skoro Wnioskodawca w 2009 r. pobrał określoną kwotę zaliczki na podatek dochodowy, to w sporządzonej za 2009 r. informacji PIT-11 pobrana zaliczka winna być wykazana.

W związku z powyższym, Wnioskodawca w rocznej deklaracji PIT-11, przygotowanej dla zleceniobiorcy i właściwego urzędu skarbowego pomniejszy kwotę przychodu uzyskanego przez zleceniobiorcę o kwotę wynikającą z należnego zasiłku chorobowego, oraz wykaże wszystkie zaliczki pobrane w ciągu roku, łącznie z zaliczkami pobranymi od świadczenia chorobowego.

Natomiast kwotę przysługującego zasiłku chorobowego z tytułu ubezpieczenia społecznego Wnioskodawca wykaże w informacji podatkowej PIT-8C.

W konsekwencji, jeżeli Wnioskodawca w wystawionej informacji PIT-11 postąpił zgodnie z ww. wskazaniami, korekta informacji PIT-11 nie jest konieczna. Natomiast w sytuacji gdy Wnioskodawca wykazał w rubryce "przychód z działalności wykonywanej osobiście" kwoty wypłacone z tytułu zawartej umowy zlecenia wraz z należnym zasiłkiem chorobowym, korekta informacji PIT-11 będzie konieczna, niemniej pobrana zaliczka od wypłaconego zasiłku chorobowego winna być wykazana również w skorygowanej informacji PIT-11.

Reasumując, Spółka dokonując wypłaty zleceniobiorcy świadczenia chorobowego nie ma obowiązku pomniejszać jego wysokości o koszty uzyskania przychodu oraz dokonać poboru zaliczki na podatek dochodowy. Stosownie do treści art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwotę przysługującego zleceniobiorcy zasiłku chorobowego z tytułu ubezpieczenia społecznego Spółka wykaże w informacji podatkowej PIT-8C.

Natomiast w przypadku potrącenia z zasiłku chorobowego u zleceniobiorcy kosztów uzyskania przychodów i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, Spółka w sporządzonej informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) wykaże wszystkie zaliczki pobrane w ciągu roku, łącznie z zaliczkami pobranymi od świadczenia chorobowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl