IPPB2/415-749/09-4/AK - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce akcyjnej bez wynagrodzenia oraz z tytułu zrzeczenia się przez spółkę roszczenia z tytułu nieopłaconego kapitału.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-749/09-4/AK Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce akcyjnej bez wynagrodzenia oraz z tytułu zrzeczenia się przez spółkę roszczenia z tytułu nieopłaconego kapitału.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2009 r. (data wpływu 10 grudnia 2009 r.) oraz piśmie z dnia 17 lutego 2010 r. (data nadania 17 lutego 2010 r. data wpływu 19 lutego 2010 r.) uzupełniającym braki wniosku na wezwanie Nr IPPB2/415-749/09-2/AK z dnia 5 lutego 2010 r. (data nadania 5 lutego 2010 r., data doręczenia 11 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce akcyjnej bez wynagrodzenia jak również z tytułu zrzeczenia się przez Spółkę roszczenia z tytułu nieopłaconego kapitału - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2010 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce w spółce akcyjnej bez wynagrodzenia jak również z tytułu zrzeczenia się przez Spółkę roszczenia z tytułu nieopłaconego kapitału.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza w najbliższym czasie dokonać umorzenia akcji. Umorzenie akcji będzie skutkowało obniżeniem kapitału zakładowego. W chwili obecnej kapitał nie jest w pełni opłacony przez akcjonariuszy i o taką wartość ma zostać obniżony. Nabycie akcji nastąpi bez wynagrodzenia, a z drugiej strony spółka zrzeknie się roszczenia z tytułu nieopłaconych wkładów na kapitał od akcjonariuszy (dotyczy tych samych osób i na te same wartości co umorzenie).

Pismem z dnia 5 lutego 2010 r. Nr IPB2/405-749/09/2/AK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków wniosku poprzez:

*

złożenie podpisu pod oświadczeniem, iż elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej, poprzez wypełnienie części I wniosku ORD-IN przez drugą osobę wskazaną i uprawnioną w Krajowym Rejestrze Sądowym.

*

uiszczenie opłaty w wysokości odpowiadającej liczbie zaistniałych stanów faktycznych,

*

określenie, czy pytania przedstawione we wniosku dotyczą Wnioskodawcy jako płatnika czy też podatnika.

Wniosek został uzupełniony w terminie data wpływu uzupełnienia 19 lutego 2010 r. Wnioskodawca wskazał, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 występuje w roli płatnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy w wyniku operacji opisane powyżej po stronie akcjonariuszy powstanie dochód do opodatkowania, bądź z tytułu zbycia umarzanych akcji bez wynagrodzenia bądź z tytułu zrzeczenia się przez spółkę roszczenia z tytułu nieopłaconego kapitału w związku z nieodpłatnym nabyciem akcji własnych w celu umorzenia...

2.

Czy po stronie spółki powyższa operacja wywołuje skutki w podatku dochodowym od osób prawnych, a jeśli tak to jakie...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1. Odpowiedź w zakresie pytania Nr 2 zostanie rozpatrzona w odrębnej interpretacji.

Zdaniem Wnioskodawcy.

Spółka stoi na stanowisku, że nabycie akcji własnych bez wynagrodzenia, nie wywołuje skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych dla akcjonariuszy zbywających akcje.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia akcji. Z przepisu tego wynika, że opodatkowaniu podlega dochód faktycznie uzyskany przez podatnika.

Należy zatem stwierdzić, że w sytuacji, gdy w wyniku umorzenia nie jest wypłacone wynagrodzenie na rzecz akcjonariusza, którego udziały są umarzane, po stronie akcjonariusz nie dojdzie do powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zrzeczenie się roszczenia z tytułu nieopłaconych wkładów na kapitał podstawowy, również pozostaje obojętne podatkowo. Zrzeczenie się powyższego roszczenia jest następstwem umorzenia bez wynagrodzenia akcji, które nie zostały opłacone. W związku z powyższym po stronie akcjonariusza nie powstaje przysporzenie, które na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych mogłoby być uznane za dochód podlegający opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl