IPPB2/415-738/13-2/EL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-738/13-2/EL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2013 r. (data wpływu 21 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przymusowego lub automatycznego umorzenia udziałów nabytych w drodze spadku lub darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przymusowego lub automatycznego umorzenia udziałów nabytych w drodze spadku lub darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca otrzyma części albo całość udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) w formie darowizny. Nie można wykluczyć, że w przyszłości udziały Spółki otrzymane w powyższy sposób zostaną umorzone. Umorzenie może dotyczyć całości albo części udziałów otrzymanych w drodze darowizny i może nastąpić w ramach umorzenia przymusowego lub automatycznego za wynagrodzeniem. Podstawę umorzenia będą stanowiły odpowiednie zapisy umowy Spółki oraz ewentualnie uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki i/lub Zarządu, a także inne, odpowiednie dokumenty korporacyjne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych zostanie pobrany w wysokości 19% dochodu, czyli nadwyżki przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem przymusowym lub automatycznym udziałów nad kosztami uzyskania przychodów w wysokości wartości udziałów z dnia ich darowizny.

2. Czy koszt Uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego umorzenia przymusowego lub automatycznego udziałów będzie stanowiła wartość rynkowa udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Dochód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%, który Wnioskodawca osiągnie z umorzenia udziałów na drodze umorzenia przymusowego (bez zgody wspólnika) lub automatycznego (w razie ziszczenia się określonego zdarzenia) powinien zostać ustalony na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm., dalej "Ustawa o PIT "), tj. po pomniejszeniu kwoty przychodów (otrzymanego wynagrodzenia) o wskazany w tym przepisie koszt nabycia udziałów, czyli ich wartość z dnia dokonania darowizny.

Do takiego wniosku prowadzi analiza zasad opodatkowania dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. Na wstępie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT "opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku". Źródła przychodów zostały wyszczególnione w art. 10 ust. 1 ustawy o PIT Zgodnie z pkt 7 tego artykułu źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Pełny katalog przychodów stanowiących przychody z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ustawy o PIT. W myśl tego przepisu jednym z rodzajów przychodów z kapitałów pieniężnych są dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną. Otwarty katalog dochodów uznawanych za dochody (przychody) z udziału w zyskach osób prawnych zawiera art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT.

W brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2011 r. obejmował on dwa rodzaje dochodów związanych z umorzeniem udziałów:

* dochód z umorzenia udziałów (akcji) oraz

* dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

W wyniku nowelizacji ustawy o PIT obowiązującej od dnia 1 stycznia 2011 r., jedynie dochód z umorzenia udziałów (akcji) jest nadal traktowany jako dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych. Zdaniem Wnioskodawcy oznacza to, że klasyfikacja dochodu uzyskanego w wyniku umorzenia udziałów (akcji) jako dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych jest możliwa jedynie w sytuacji, w której umorzenie nie wiąże się ze zbyciem udziałów (akcji) na rzecz spółki. Do zbycia udziałów przez wspólnika na rzecz Spółki nie dochodzi w przypadku umorzenia przymusowego lub automatycznego (do którego stosuje się przepisy prawa handlowego właściwe dla umorzenia przymusowego).

W takich sytuacjach udziały są bowiem umarzane na podstawie odpowiednio uchwał Zgromadzenia Wspólników, uchwały Zarządu lub z mocy prawa bez uprzedniego zbycia ich na rzecz spółki.

W myśl art. 30a ust. 1 i ust. 6 ustawy o PIT podatek od dochodów (przychodów) z dywidend innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest pobierany ryczałtowo w wysokości 19% kwoty dochodu (przychodu) bez pomniejszania go o koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d.

Jednym z wyjątków, do których referuje art. 30a ust. 6 ustawy o PIT jest art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, który w sposób szczególny reguluje sposób obliczenia dochodu osoby fizycznej z tytułu umorzenia udziałów. Zgodnie z tym przepisem dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lob darowizny".

W związku z powyższym, w stanie przyszłym objętym niniejszym wnioskiem do ustalenia podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu umorzenia przymusowego (lub automatycznego) udziałów należy zastosować normę zawartą w art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, będącą regulacją o charakterze szczególnym w stosunku do norm o charakterze ogólnym w zakresie ustalania dochodu (art. 9 ustawy o PIT), jak i dotyczących podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 30a ust. 6 ustawy o PIT). Również z wykładni systemowej ustawy o PIT wynika, iż art. 24 ust. 5d ustawy o PIT ma pierwszeństwo przed art. 30a ust. 6 ustawy o PIT w stanie przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku. Art. 24 ust. 5d ustawy o PIT znajduje się w rozdziale 5 ustawy o PIT "Szczególne zasady ustalania dochodu", natomiast art. 30a ust. 6 ustawy o PIT został umieszczony w rozdziale 6 ww. ustawy "Podstawa obliczenia i wysokość podatku". W konsekwencji przy ustalaniu dochodu uzyskanego z umorzenia przymusowego lub automatycznego udziałów, ustala i uwzględnia się koszty uzyskania przychodów.

Takie stanowisko prezentują również przedstawiciele doktryny, m.in. Adam Bartosiewicz, Ryszard Kubacki, PIT, komentarz, Lex 2010":

"w przypadku dochodu z umorzenia udziałów (akcji) opodatkowaniu zryczałtowanemu należy poddać właśnie dochód a nie cały przychód otrzymany tytułem umorzenia. Po cóż bowiem byłoby wprowadzanie szczególnych zasad ustalania dochodów, jeśli nie w tym celu aby określały one podstawę opodatkowania. Na wolę poddania zryczałtowanemu opodatkowaniu właśnie dochodu (a nie całego przychodu) z umorzenia udziałów (akcji) wskazywano także w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizacyjnej, którą wprowadzono powyższe zmiany.

Powołany wyżej art. 24 ust. 5d ustawy o PIT obowiązuje od dnia 1 stycznia 2005 r. Do końca 2004 r. opodatkowaniu podlegał przychód uzyskany z tytułu umorzenia udziałów (akcji). Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. b ustawy o PIT w ówczesnym brzmieniu przychód z umorzenia udziałów (akcji) nabytych w drodze spadku lub darowizny był zwolniony od podatku do wysokości wartości udziałów (akcji) z dnia nabycia spadku lub darowizny. Od dnia 1 stycznia 2005 r. wraz z wejściem w życie art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT zostało wykreślone. Jak zaznaczono w uzasadnieniu do ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619): "Zmiana dotycząca pkt 50 w art. 21 ust. 1 ustawy, ma charakter porządkowy. (...) Zwolnienie dotyczące przychodów uzyskanych z tytułu umorzenia udziałów lub akcji w spółce mającej osobowość prawną stanowi w istocie szczególny sposób ustalania dochodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Stąd też reguła ta powinna być umieszczona w innej części ustawy, a nie w przepisach normujących zwolnienie przedmiotowe Zmiana ta nie wywoła negatywnych skutków podatkowych dla podatnika i jak ma to miejsce obecnie, dochód uzyskany z tego tytułu będzie nadal opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym".

Stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym dochód z tytułu umorzenia przymusowego lub automatycznego udziałów nabytych w drodze darowizny ustalany jest w oparciu o przepis art. 24 ust. 5d ustawy o PIT znajduje również potwierdzenie w praktyce interpretacyjnej organów podatkowych, w tym m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 lipca 2011 r., sygn. IPPB2/415-486/11-2/AK oraz IPPB22/415-487/ 11-2/AK, z dnia 7 marca 2011 r. o sygn. IPPB2/415-22/11-3/MS1, z dnia 2 marca 2011 r. o sygn. IPPB2/415-1034/10-4/MG oraz z dnia 4 lutego 2011 r. o sygn. IPPB2/415-1018/ 10-2/AS.

W konsekwencji w przypadku umorzenia całości albo części udziałów Wnioskodawcy na drodze umorzenia przymusowego lub automatycznego zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, w myśl którego koszty uzyskania przychodów ustala się do wartości darowizny z dnia jej nabycia. Podstawę opodatkowania dochodu Wnioskodawcy stanowić będzie w konsekwencji nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem udziałów Spółki (wynagrodzenie wypłacone przez Spółkę z tytułu umorzenia) nad kosztami uzyskania przychodów, czyli wartością umorzonych udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny.

Ad. 2.

W treści art. 24 ust. 5d ustawy o PIT nie dokonano doprecyzowania, w jaki sposób należy ustalić wartość udziałów lub akcji z dnia nabycia spadku lub darowizny na potrzeby obliczenia kosztu uzyskania przychodów z umorzenia tych udziałów (akcji). Zdaniem Wnioskodawcy w przepisie tym jest mowa o wartości rynkowej udziałów (akcji) z dnia ich nabycia w drodze darowizny lub spadku. Tak więc wobec braku przedmiotowej definicji w ustawie o PIT należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm., dalej: "ustawa o PSD"). W konsekwencji określenie wartości udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny powinno zostać ustalone zgodnie z art. 8 ustawy o PSD. Przepis ten stanowi, iż wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona ich wartości rynkowej. Wartość rynkową praw majątkowych w świetle ust. 3 tegoż artykułu określa się z kolei na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia powstania obowiązku podatkowego (to jest z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia).

Analiza powyższych przepisów wskazuje, iż na potrzeby rozliczenia w zakresie podatku od spadków i darowizn należy uwzględnić ostatecznie wartość rynkową przedmiotu darowizny, ustaloną przez strony w umowie darowizny, jeżeli nie odbiega ona od wartości rynkowej udziałów (akcji).

Stąd Wnioskodawca uważa, iż ustalenie wysokości kosztów uzyskania przychodów na gruncie art. 24 ust. 5d ustawy o PIT powinno nastąpić w oparciu o wartość rynkową udziałów z dnia dokonania darowizny. W szczególności, w przypadku zawarcia umowy darowizny udziałów w formie aktu notarialnego, podstawą przyjęcia wartości rynkowej udziałów dla celów stosowania art. 24 ust. 5d ustawy o PIT powinna być wartość wskazana przez strony umowy darowizny w akcie notarialnym, bądź wartość, która wynika z oświadczeń złożonych przed notariuszem, od której to wartości notariusz pobrał podatek od spadków i darowizn, bądź zgłosił darowiznę w trybie art. 4a ustawy o PSD.

W konsekwencji przy ustalaniu dochodu Wnioskodawcy z umorzenia przymusowego (lub automatycznego) udziałów wartość rynkowa udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o PIT. Tak ustalony dochód Wnioskodawcy podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza również praktyka organów podatkowych, np. w interpretacjach indywidualnych sygn. IPPB2/415-486/11-2/AK oraz sygn. IPPB2/ 415- 487/11-2/AK z 8 lipca 2011 r. sygn. ILPB2/415-1036/09-2/WM z dnia 18 stycznia 2010 r.; sygn. ILPB2/415-772/08-3/MK z 26 lutego 2009 r.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy uznać iż w przypadku umorzenia przymusowego (lub automatycznego) akcji Wnioskodawcy nabytych w drodze darowizny, uzyskany przychód z tytułu wypłaconego wynagrodzenia może zostać pomniejszony o koszt uzyskania przychodów w wysokości wartości rynkowej umarzanych akcji z dnia nabycia darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści wniosku wynika, iż w przyszłości Wnioskodawczyni otrzyma w darowiźnie udziały w spółce kapitałowej. Wartość udziałów zostanie wskazana w umowie darowizny w ich wartości rynkowej na dzień dokonania darowizny. W przyszłości otrzymane przez Wnioskodawczynię udziały mogą zostać umorzone. Umorzenie to może nastąpić w drodze umorzenia przymusowego lub umorzenia automatycznego. Umorzenie może dotyczyć całości albo części udziałów otrzymanych w drodze darowizny.

Tryb umarzania udziałów reguluje art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Umorzenie może być przeprowadzone:

* za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę - tzw. umorzenie dobrowolne;

* bez zgody wspólnika - tzw. umorzenie przymusowe;

* w razie ziszczenia się określonego zdarzenia - tzw. umorzenie warunkowe (automatyczne).

Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki. W myśl art. 199 § 2 Kodeksu spółek handlowych umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Wynagrodzenie to, w przypadku umorzenia przymusowego, nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. W przypadku umorzenia przymusowego uchwała powinna zawierać również uzasadnienie.

Z kolei odnośnie umorzenia automatycznego zauważyć należy, że umowa spółki może stanowić, że udział ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników. Stosuje się wówczas przepisy o umorzeniu przymusowym (art. 199 § 4 Kodeksu spółek handlowych).

Z powyższego wynika, że instytucja umorzenia udziałów nie jest instytucją jednolitą, a w aktualnym stanie prawnym istnieją trzy sposoby umorzenia udziałów. Umorzenie warunkowe jest zaś sposobem szczególnym. Dochodzi do niego w razie ziszczenia się określonego zdarzenia, zarówno pewnego jak i niepewnego. W takim przypadku odbywa się ono bez podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników. Przy czym umowa spółki musi określać przesłanki i tryb umorzenia.

Brak takiej regulacji prowadzi do nieważności umorzenia. Umorzenie warunkowe określone jest mianem umorzenia automatycznego w razie ziszczenia się określonego zdarzenia, ale może przybrać też charakter umorzenia sankcyjnego, jeśli umowa spółki przewiduje sytuacje wywołujące negatywne skutki dla wspólnika jako rodzaj sankcji.

Zauważyć należy, że zarówno umorzenie przymusowe jak i umorzenie automatyczne odbywają się bez zgody wspólnika, którego dotyczą, dlatego umorzenie automatyczne należy traktować jako podtyp umorzenia przymusowego.

W myśl art. 199 § 4 Kodeksu spółek handlowych, umowa spółki może stanowić, że udział ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników. Stosuje się wówczas przepisy o umorzeniu przymusowym.

Natomiast art. 199 § 5 mówi, że w przypadku ziszczenia się określonego w umowie spółki zdarzenia, o którym mowa w § 4, zarząd powinien powziąć niezwłocznie uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego, chyba że umorzenie udziału następuje z czystego zysku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a - c).

Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ww. ustawy, w myśl którego za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu jest art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także m.in. dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Sposób obliczenia dochodu osoby fizycznej z umorzenia udziałów został uregulowany w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Należy zaznaczyć, że w świetle art. 30a ust. 6 ww. ustawy zryczałtowany podatek dochodowy m.in. od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Przepis ten ma jednak tylko takie znaczenie, że nie pozwala na pomniejszanie przychodu o inne koszty niż wymienione w przepisach wskazanych w art. 24 ust. 5d ustawy. Oznacza to, że opodatkowaniu podlega dochód ustalony dokładnie według zasad przewidzianych w art. 24 ust. 5d ww. ustawy.

Ze względu na to, iż art. 24 ust. 5d ww. ustawy znajduje się w rozdziale 5 ustawy "Szczególne zasady ustalania dochodu" trzeba uznać, że przepis ten ma pierwszeństwo przed art. 30a ust. 6 ww. ustawy, czyli w razie umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną koszty uzyskania przychodów ustala się.

Reasumując, w przypadku umorzenia udziałów w drodze umorzenia przymusowego lub automatycznego nabytych w drodze darowizny dochodem z umorzenia jest nadwyżka przychodu nad kosztami uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodów będzie wartość rynkowa udziałów z dnia ich nabycia. W przypadku częściowego umorzenia udziałów dochodem będzie różnica pomiędzy kwotą przychodu otrzymana z tytułu umorzenia udziałów a wartością rynkową udziałów proporcjonalnie wyliczoną do liczby umorzonych i otrzymanych udziałów.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji organów podatkowych wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczyły konkretnych indywidualnych spraw podatnika w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl