IPPB2/415-72/07-6/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-72/07-6/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2007 r. (data wpływu 16 sierpnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do dokonanych odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do dokonanych odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2007 r. Wnioskodawca zamierza przekazać synowi dom jednorodzinny, położony w (...) o wartości około 250.000,00 zł. Przekazania zamierza dokonać na mocy obowiązującego prawa, bez ponoszenia kosztów - aktem darowizny.

Budynek został wybudowany w latach 1999 - 2006. Decyzją Nr (...) Starostwo Powiatowe w (...) zatwierdziło projekt budowlany i wydało pozwolenie na budowę. Budynek został częściowo (parter) oddany do użytku w czerwcu 2003 r. (decyzja Nr...z dnia 26 czerwca 2003 r. Starostwa Powiatowego w (...), natomiast Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w (...) wydał zaświadczenie z dnia 15 września 2006 r., Nr (...), o przyjęciu zawiadomienia o zakończeniu budowy.

W trakcie budowy budynku mieszkalnego małżonkowie z przysługujących zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem ulg podatkowych i dokonali odliczeń od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym, chcieliby się dowiedzieć, czy nie spowoduje to konieczności zwrotu ww. odliczeń ulg podatkowych oraz innych konsekwencji podatkowych zarówno przez rodziców jak i przez syna.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazując synowi dom w 2007 r. aktem notarialnym w formie darowizny utrzyma prawo zachowania dokonanych odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego.

Zdaniem wnioskodawcy:

Przedstawiony stan faktyczny został uzupełniony pismami Państwa X, z dnia 5 września 2007 r. (data wpływu 10 września 2007 r.), oraz z dnia 4 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.), w których sprecyzowano, iż przekazując synowi budynek mieszkalny w formie darowizny mają prawo zachować dokonane odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na jego budowę według obowiązującej wówczas ustawy, mimo że został on oddany do użytku 15 września 2006 r. Uważają, że obowiązująca przy sprzedaży budynku 5-letnia karencja od czasu oddania budynku do eksploatacji ich nie dotyczy. Reasumując są zdania, że po przekazaniu synowi budynku mieszkalnego aktem darowizny w roku bieżącym, zachowają odliczoną ulgę podatkową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele objęte tzw. dużą ulgą budowlaną - między innymi na budowę budynku mieszkalnego i ulgą remontową, a następnie:

1.

wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2.

w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3.

po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4.

wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,

5.

przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Na mocy art. 45 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r., w przypadku odliczenia przez podatnika od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa, podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.

W myśl art. 27a ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułów wydatków poniesionych między innymi na cele objęte ulgą remontową, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Jednocześnie na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) powołany powyżej przepis art. 27a ust. 13, ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń, powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Z treści powyższych przepisów wynika, iż ustawodawca enumeratywnie określił przypadki, w których podatnik obowiązany jest doliczyć w zeznaniu odliczoną w latach wcześniejszych kwotę z tytułu korzystania z ulgi. Cytowany wyżej art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog zdarzeń powodujących obowiązek doliczania do dochodu lub podatku uprzednio odliczonych kwot. Wśród sytuacji skutkujących utratą prawa do ulgi budowlanej nie wymieniono przypadków, w których podatnik daruje posiadany lokal lub budynek mieszkalny bądź też posiadany lokal lub budynek mieszkalny sprzedaje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości; spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej; prawa wieczystego użytkowania gruntów; jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak z powyższego wynika, słusznie Pan zaznaczył w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, że okres terminu pięcioletniego, liczonego od dnia nabycia lub wybudowania, nie ma odniesienia do zbycia budynku mieszkalnego w drodze darowizny.

Mając na uwadze powyższe uregulowania zawarte w cytowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, przekazując synowi dom w 2007 r. aktem notarialnym w formie darowizny zachowane zostaną prawa nabyte i wykorzystane przez Pana w części dokonanych odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego.

Natomiast, jeżeli z tytułu nabycia gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego dokonał Pan odliczeń od podatku z tytułu wydatków na jego zakup, i grunt ten lub prawo wieczystego użytkowania tego gruntu wraz z domem mieszkalnym daruje Pan synowi, to będzie Pan obowiązany do wykazania i doliczenia kwoty uprzednio odliczonej od podatku z tego tytułu, do podatku należnego za rok podatkowy 2007.

Jeżeli z tytułu poniesienia wydatków na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego odliczenia dokonano od dochodu, to w takim wypadku, przepisy prawa podatkowego nie obligują do wykazania i doliczenia do dochodu kwot uprzednio odliczonych z tego tytułu, w wypadku jego zbycia - w tym w drodze darowizny na rzecz syna.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja nr 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl