IPPB2/415-658/13-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-658/13-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2013 r. (data wpływu 12 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia czy dokonana zapłata ceny za udziały/akcje dokonana w całości lub części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy stanowi koszt uzyskania przychodu, oraz w którym momencie tak poniesiony wydatek należy uwzględnić, jako koszt uzyskania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia czy dokonana zapłata ceny za udziały/akcje dokonana w całości lub części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy stanowi koszt uzyskania przychodu, oraz w którym momencie tak poniesiony wydatek należy uwzględnić, jako koszt uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca ("Wnioskodawca") jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej i tym samym nie jest wpisany do Rejestru Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT).

Opis wierzytelności pieniężnej:

Wnioskodawca będzie miał wierzytelność lub wierzytelności pieniężne ("Wierzytelności") wobec spółki kapitałowej typu private company limited by shares z siedzibą i zarządem za granicą ("Spółka Zagraniczna"). Spółka ta jest odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego.

Opis umowy sprzedaży udziałów/akcji:

Wnioskodawca zamierza zawrzeć w przyszłości ze Spółką Zagraniczną umowę sprzedaży udziałów w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcji w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce. Na podstawie tej umowy Wnioskodawca zobowiąże się do zapłaty ceny wobec sprzedającego (Spółki Zagranicznej), a sprzedający przeniesie na rzecz Wnioskodawcy własność udziałów lub akcji. Cena będzie oznaczona w pieniądzu. Wnioskodawca będzie miał zatem zobowiązanie pieniężne wobec Spółki Zagranicznej z tytułu zapłaty ceny wynikającej z umowy sprzedaży.

Sposób rozliczenia zobowiązania/zapłaty ceny:

W umowie sprzedaży udziałów/akcji zawartej między Wnioskodawcą a Spółką Zagraniczną znajdzie się:

* postanowienie, zgodnie z którym zapłata ceny za udziały lub akcje zostanie dokonana w całości w gotówce; albo

* postanowienie, zgodnie z którym zapłata ta zostanie dokonana w części w gotówce i w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej; albo

* postanowienie, zgodnie z którym zapłata ta zostanie dokonana w całości w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej.

Zdarzenie przyszłe nr 1:

W ramach zdarzenia przyszłego nr 1 objętego niniejszym wnioskiem Wnioskodawca zawrze umowę sprzedaży wcześniej nabytych od Spółki Zagranicznej udziałów w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcji w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce z funduszem inwestycyjnym zamkniętym prawa polskiego z siedzibą w Polsce ("Fundusz Inwestycyjny"), funkcjonującym w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 maja 2004 r. - o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z dnia 28 czerwca 2004 r., Nr 146, poz. 1546). Na podstawie tej umowy Wnioskodawca przeniesie na rzecz Funduszu Inwestycyjnego własność udziałów w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcji w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce w zamian za zapłatę ceny.

Zdarzenie przyszłe nr 2:

W ramach zdarzenia przyszłego nr 2 objętego niniejszym wnioskiem Wnioskodawca dokona wpłat do Funduszu Inwestycyjnego w formie wcześniej nabytych od Spółki Zagranicznej udziałów w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcji w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce w zamian za certyfikaty inwestycyjne w tym Funduszu.

Odbędzie się to zgodnie ze stosownymi przepisami opisanej ustawy o funduszach inwestycyjnych. Zgodnie z jej artykułem 15 ustęp 1 punkt 4 utworzenie funduszu inwestycyjnego wymaga zebrania wpłat do funduszu inwestycyjnego w wysokości określonej w jego statucie. Zgodnie natomiast z jej artykułem 18 ustęp 1 statut funduszu inwestycyjnego sporządza się w formie aktu notarialnego. Zgodnie z artykułem 18 ustęp 2 statut określa:

7.

łączną wysokość wpłat do funduszu inwestycyjnego, ustaloną zgodnie z art. 15 ust. 2 lub ust. 4;

8.

rodzaje zdematerializowanych papierów wartościowych, które mogą być przedmiotem wpłat oraz terminy przyjmowania wpłat papierami wartościowymi;

9.

rodzaje innych niż zdematerializowane papierów wartościowych, które mogą być przedmiotem wpłat na objęcie certyfikatów inwestycyjnych oraz wskazuje, czy udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub prawa, o których mowa w art. 147 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz pkt 2, mogą być przedmiotem wpłat na objęcie certyfikatów inwestycyjnych - w przypadku funduszu inwestycyjnego zamkniętego.

Jest to tzw. wniesienie udziałów lub akcji do Funduszu Inwestycyjnego w zamian za certyfikaty inwestycyjne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy w kontekście Zdarzenia przyszłego nr 1, w sytuacji gdy zapłata ceny za udziały/akcje zostanie dokonana w całości lub w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej, przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, że w takiej sytuacji koszt uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy stanowi również kwota ceny za nabyte od Spółki Zagranicznej udziały w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcje w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce - w części, w jakiej podlega potrąceniu.

2. W którym momencie, w kontekście Zdarzenia przyszłego nr 1, w sytuacji gdy zapłata ceny za udziały/akcje zostanie dokonana w całości lub w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej, wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy.

3. Czy w kontekście Zdarzenia przyszłego nr 2, w sytuacji gdy zapłata ceny za udziały/akcje zostanie dokonana w całości lub w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej, przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, że w takiej sytuacji koszt uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy stanowi również kwota ceny w części w jakiej podlega potrąceniu.

4. W którym momencie, w kontekście Zdarzenia przyszłego nr 2, w sytuacji gdy zapłata ceny za udziały/akcje zostanie dokonana w całości lub w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej, wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy:

STANOWISKO WNIOSKODAWCY ODNOŚNIE DO PYTANIA Nr 1:

Zgodnie z artykułem 22 ustęp 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity, Dz. U. z 2012 r. poz. 361, zwanej dalej: "Ustawą o CIT"): kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w artykule 23.

Zgodnie natomiast z artykułem 23 ustęp 1 punkt 38 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W ramach zdarzenia przyszłego nr 1 objętego niniejszym wnioskiem Wnioskodawca zawrze umowę sprzedaży wcześniej nabytych od Spółki Zagranicznej udziałów w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcji w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce z Funduszem Inwestycyjnym, funkcjonującym w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 maja 2004 r. - o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z dnia 28 czerwca 2004 r., Nr 146, poz. 1546). Na podstawie tej umowy Wnioskodawca przeniesie na rzecz Funduszu Inwestycyjnego własność udziałów w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcji w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce w zamian za zapłatę ceny.

W umowie sprzedaży udziałów/akcji zawartej między Wnioskodawcą a Spółką Zagraniczną znajdzie się:

* postanowienie, zgodnie z którym zapłata ceny za udziały lub akcje zostanie dokonana w całości w gotówce; albo

* postanowienie, zgodnie z którym zapłata ta zostanie dokonana w części w gotówce i w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej; albo

* postanowienie, zgodnie z którym zapłata ta zostanie dokonana w całości w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej.

Pytanie wnioskodawcy sprowadza się do tego, czy w kontekście zdarzenia przyszłego nr 1, w sytuacji gdy zapłata ceny za udziały/akcje zostanie dokonana w całości lub w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej, przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, że w takiej sytuacji koszt zyskania przychodu dla Wnioskodawcy stanowi również kwota ceny za nabyte od Spółki Zagranicznej udziały w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcje w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce - w części, w jakiej podlega potrąceniu.

Zdaniem Wnioskodawcy zapłata ceny w drodze opisanego potrącenia stanowi niewątpliwie "wydatek na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną". Sam fakt uregulowania zobowiązania do zapłaty ceny za opisane udziały lub akcje w drodze potrącenia nie pozostaje w sprzeczności z twierdzeniem zawartym w zdaniu poprzednim. Potrącenie stanowi jedynie sposób regulowania zobowiązania, alternatywę wobec zapłaty w gotówce lub w drodze przelewu bankowego, który często ułatwia wzajemne rozliczenia stron.

Tym samym w kontekście zdarzenia przyszłego nr 1, w sytuacji gdy zapłata ceny za udziały/akcje zostanie dokonana w całości lub w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej, przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, że takiej sytuacji koszt zyskania przychodu dla Wnioskodawcy stanowi również kwota ceny za nabyte od Spółki Zagranicznej udziały w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcje w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce - w części, w jakiej podlega potrąceniu.

STANOWISKO WNIOSKODAWCY ODNOŚNIE DO PYTANIA Nr 2:

Zgodnie z artykułem 23 ustęp 1 punkt 38 Ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z powyższego wynika zdaniem Wnioskodawcy, że w sytuacji gdy zapłata ceny za opisane udziały lub akcje zostanie dokonana w całości lub w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej, przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, że w takiej sytuacji koszt zyskania przychodu dla Wnioskodawcy stanowi również kwota ceny za nabyte od Spółki Zagranicznej udziały w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcje w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce - w części, w jakiej podlega potrąceniu, przy czym jest ona kosztem uzyskania przychodu w momencie, w którym miało miejsce odpłatne zbycie tych udziałów (akcji) przez Wnioskodawcę na rzecz Funduszu Inwestycyjnego, a nie w momencie, w którym miało miejsce uregulowanie zobowiązania poprzez potrącenie.

STANOWISKO WNIOSKODAWCY ODNOŚNIE DO PYTANIA Nr 3:

Zgodnie z artykułem 22 ustęp 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity, Dz. U. z 2012 r. poz. 361, zwanej dalej: "Ustawą o CIT"): kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w artykule 23.

Zgodnie natomiast z artykułem 23 ustęp 1 punkt 38 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W ramach zdarzenia przyszłego nr 2 objętego niniejszym wnioskiem Wnioskodawca dokona wpłat do Funduszu Inwestycyjnego w formie wcześniej nabytych od Spółki Zagranicznej udziałów w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcji w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce w zamian za certyfikaty inwestycyjne w tym Funduszu.

W umowie sprzedaży udziałów/akcji zawartej między Wnioskodawcą a Spółką Zagraniczną znajdzie się:

* postanowienie, zgodnie z którym zapłata ceny za udziały lub akcje zostanie dokonana w całości w gotówce; albo

* postanowienie, zgodnie z którym zapłata ta zostanie dokonana w części w gotówce i w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej; albo

* postanowienie, zgodnie z którym zapłata ta zostanie dokonana w całości w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej.

Pytanie wnioskodawcy sprowadza się do tego, czy w kontekście zdarzenia przyszłego nr 2, w sytuacji gdy zapłata ceny za udziały/akcje zostanie dokonana w całości lub w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej, przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, że takiej sytuacji koszt zyskania przychodu dla Wnioskodawcy stanowi również kwota ceny za nabyte od Spółki Zagranicznej udziały w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcje w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce - w części, w jakiej podlega potrąceniu.

Zdaniem Wnioskodawcy zapłata w drodze potrącenia stanowi niewątpliwie "wydatek na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną". Sam fakt uregulowania zobowiązania do zapłaty ceny za opisane udziały lub akcje w drodze potrącenia nie pozostaje w sprzeczności z twierdzeniem zawartym w zdaniu poprzednim. Potrącenie stanowi jedynie sposób regulowania zobowiązania, alternatywę wobec zapłaty w gotówce lub w drodze przelewu bankowego, który często ułatwia wzajemne rozliczenia stron.

Tym samym w kontekście zdarzenia przyszłego nr 1, w sytuacji gdy zapłata ceny za udziały/akcje zostanie dokonana w całości lub w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej, przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, że w takiej sytuacji koszt zyskania przychodu dla Wnioskodawcy stanowi również kwota ceny za nabyte od Spółki Zagranicznej udziały w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcje w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce - w części, w jakiej podlega potrąceniu.

STANOWISKO WNIOSKODAWCY ODNOŚNIE DO PYTANIA Nr 4:

Zgodnie z artykułem 23 ustęp 1 punkt 38 Ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z powyższego wynika zdaniem Wnioskodawcy, że w sytuacji gdy zapłata ceny zostanie dokonana w całości lub w części w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z Wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej, przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, że w takiej sytuacji koszt zyskania przychodu dla Wnioskodawcy stanowi również kwota ceny za nabyte od Spółki Zagranicznej udziały w spółce lub spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce lub akcje w spółce lub spółkach akcyjnych prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce - w części, w jakiej podlega potrąceniu, przy czym jest ona kosztem uzyskania przychodu w momencie, w którym miało miejsce odpłatne zbycie tych udziałów (akcji), a nie w momencie, w którym miało miejsce uregulowanie zobowiązania poprzez potrącenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W tym miejscu organ podatkowy wskazuje, iż Wnioskodawca powołując w treści własnego stanowiska przepisy ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 o podatku dochodowym od osób fizycznych błędnie wskazał jako "ustawę o CIT", ponieważ z treści cytowanych przepisów w przedstawionym własnym stanowisku wynika, że intencją Wnioskodawcy było wskazanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co nie miało wpływu na rozstrzygnięcie przedmiotowego wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl