IPPB2/415-620/11-2/MG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-620/11-2/MG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2011 r. (data wpływu 28 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie możliwości potrącenia wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy i podatku zryczałtowanego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie możliwości potrącenia wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy i podatku zryczałtowanego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: p.d.o.f.) z tytułu wynagrodzeń i należności wypłacanych pracownikom oraz innym osobom z tytułu m.in. umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktów menedżerskich.

Stosownie do art. 31 i art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o p.d.o.f. Spółka obliczała i pobierała w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek zryczałtowany. Kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i podatku zryczałtowanego (dalej: podatku zryczałtowanego) zgodnie z art. 38 oraz art. 42 ustawy o p.d.o.f., Spółka wpłacała w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek zryczałtowany), na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Od wpłacanych w terminie kwot zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego Spółka nie potrącała wynagrodzenia, należnego Spółce zgodnie z art. 28 § 1 Ordynacji podatkowej. W konsekwencji Spółka wpłacała na rachunek urzędu skarbowego zaliczki na p.d.o.f. i podatek zryczałtowany w kwocie pobranej.

Obecnie Spółka chce skorzystać z prawa do potrącenia wynagrodzenia przysługującego Spółce z tytułu terminowego wpłacania zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego za okres wstecz, tj. za lata, za które ustawowy termin płatności zobowiązania podatkowego dla płatnika jeszcze nie uległ przedawnieniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Spółce przysługuje prawo do potrącenia w 2011 r.

a.

należnego, dotychczas nie pobranego, wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatku od zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego za okres wcześniejszy, począwszy od zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego, których ustawowy termin płatności przypadał w 2006 r.... (dalej: Pytanie 1a),

b.

należnego, dotychczas nie pobranego, wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatku od zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego wpłacanych do budżetu w roku 2005 i latach wcześniejszych niż 2005 r.... (dalej: Pytanie 1b).

2.

W jakim trybie Spółka może dokonać potrącenia należnego Spółce, dotychczas nie pobranego wynagrodzenia z tytułu terminowej wpłaty zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego... (dalej: Pytanie 2).

3.

Czy w przypadku gdy za dany miesiąc Spółka w terminie późniejszym dokonała dodatkowej wpłaty należnych zaliczek na p.d.o.f. wraz z odsetkami podstawą naliczenia wynagrodzenia z tytułu terminowego opłacania zaliczek na p.d.o.f. będzie kwota zaliczek wpłaconych za dany miesiąc w ustawowym terminie... (dalej: Pytanie 3).

4.

Czy w przypadku wpłaty w ustawowym terminie zaliczek na p.d.o.f. w większej wysokości niż należna, a następnie dokonaniu korekty i wykazaniu prawidłowej kwoty zaliczek należnych za dany miesiąc wynagrodzenie z tytułu terminowej wpłaty zaliczek powinno być naliczone od kwoty zaliczek na p.d.o.f. należnych za dany miesiąc... (dalej: Pytanie 4).

Przedmiotowa interpretacja indywidualna została wydana w zakresie pytania Nr 1a i 1b wniosku. Wniosek w zakresie pytania Nr 2, 3 i 4 został rozstrzygnięty w odrębnych interpretacjach indywidualnych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Stanowisko Spółki w zakresie Pytania 1a.

W ocenie Spółki, w 2011 r. Spółce nadal przysługuje uprawnienie do potrącenia należnego Spółce, dotychczas nie pobranego, wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatku od pobranych i wpłaconych terminowo do budżetu państwa zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego za okres wcześniejszy, począwszy od zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego, których ustawowy termin płatności przypadał w 2006 r.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 31 ustawy o p.d.o.f. osoby prawne będące "zakładami pracy", są obowiązane, jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy. W świetle art. 38 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. zakłady pracy przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o p.d.o.f., osoby prawne, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 oraz ustawy o p.d.o.f. obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na p.d.o.f., dokonując potrąceń i stosując stawkę podatku wskazaną w tym przepisie. Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o p.d.o.f. płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 1 są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek od należności i świadczeń z tytułów określonych w art. 29, 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 i art. 30a ust. 1 ustawy o p.d.o.f. Na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. powyżej wskazani płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na p.d.o.f. oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

W świetle art. 28 § 1 Ordynacji podatkowej płatnikom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacenia podatków pobranych na rzecz budżetu państwa. Z uwagi na fakt, iż zgodnie z art. 3 pkt 3 lit. a) Ordynacji podatkowej ilekroć w Ordynacji podatkowej jest mowa o podatku, rozumie się przez to również zaliczki na podatek, powyższy przepis dotyczy zarówno wynagrodzenia płatnika z tytułu zaliczek na p.d.o.f., jak i wynagrodzenia płatnika od podatku zryczałtowanego wpłacanego zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o p.d.o.f., odprowadzonych na rachunek urzędu skarbowego.

Ze wskazanego wyżej przepisu Ordynacji podatkowej wynika, iż płatnik uprawniony jest do wynagrodzenia za realizację swoich obowiązków z tytułu wpłaty zaliczek na p.d.o.f. (podatku zryczałtowanego) pod warunkiem łącznego spełnienia następujących przesłanek:

* płatnik dokonuje poboru zaliczki na p.d.o.f. (podatku zryczałtowanego) od podatnika, oraz

* płatnik wpłaca pobraną zaliczkę na p.d.o.f. (podatek zryczałtowany) na rzecz Skarbu Państwa w terminach wynikających z przepisów prawa.

Powołane wyżej przepisy nie odnoszą się do terminu, w jakim płatnik może dokonać potrącenia należnego mu wynagrodzenia z tytułu terminowej płatności zaliczek na p.d.o.f. (podatku zryczałtowanego). Z powyższych przepisów nie wynika również nakaz dokonywania potrąceń należnego ww. wynagrodzenia w tym samym miesiącu, w którym płatnik dokonał wpłaty pobranych zaliczek (podatku zryczałtowanego) brak jest także określonego terminu końcowego pobrania ww. wynagrodzenia.

Zdaniem Spółki, potrącenie należnego Spółce, dotychczas nie pobranego wynagrodzenia za okres wcześniejszy będzie mogło nastąpić w każdym wybranym przez Spółkę terminie. Termin końcowy, do którego Spółka będzie mogła potrącić należne jej wynagrodzenie za okres wcześniejszy będzie ograniczony wyłącznie okresem przedawnienia zobowiązania podatkowego, od którego przysługuje Spółce prawo do wynagrodzenia z tytułu terminowej wpłaty pobranych zaliczek na p.d.o.f. (podatku zryczałtowanego). A zatem wynagrodzenie z tytułu terminowej wpłaty zaliczek (podatku zryczałtowanego) będzie mogło być potrącone przez cały okres istnienia zobowiązania podatkowego, od którego przysługuje wynagrodzenie, do momentu upływu okresu jego przedawnienia.

Stosownie do art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Jak wskazano powyżej, ponieważ na potrzeby interpretacji przepisów Ordynacji podatkowej pod pojęciem "podatek" należy rozumieć również zaliczki, art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej ma zastosowanie także dla ustalenia terminu przedawnienia zobowiązania z tytułu zaliczek do odprowadzenia, których zobowiązany był płatnik.

Zdaniem Spółki, Spółka może w danym roku kalendarzowym naliczyć i potrącić wynagrodzenie, o którym mowa w art. 28 Ordynacji podatkowej, od zaliczek na p.d.o.f. (podatku zryczałtowanego) pobranych i wpłaconych terminowo za taki okres, za który licząc od końca roku kalendarzowego, w którym przypadał ustawowy termin wpłaty zaliczek (podatku zryczałtowanego), nie upłynęło w roku potrącenia wynagrodzenia 5 lat.

Przykładowo, zaliczki pobrane od dochodów wypłaconych w grudniu 2005 r. zostały wpłacone przez Spółkę do budżetu w terminie do 20 stycznia 2006 r. Biorąc pod uwagę powyższe, zobowiązanie podatkowe Spółki z tytułu zaliczek p.d.o.f. za grudzień 2005 r. ulegnie przedawnieniu z końcem 2011 r. Zatem, w 2011 r. Spółce będzie nadal przysługiwało prawo do potrącenia należnego jej wynagrodzenia od zaliczek zapłaconych terminowo w 2006 r., począwszy od zaliczek zapłaconych do 20 stycznia 2006 r.

Powyższe twierdzenie znajduje oparcie w stanowisku doktryny prawa podatkowego, zgodnie z którym skoro "termin końcowy pobrania wynagrodzenia nie został określony, przyjąć za niego należy termin przedawnienia zobowiązania, z którym jest związane". (S. Babiarz i inni, Ordynacja podatkowa. Komentarz, Warszawa 2009, s. 221).

Stąd, Spółka stoi na stanowisku, że w 2011 r. przysługuje jej prawo do potrącenia należnego wynagrodzenia z tytułu terminowej wpłaty zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego za okres wcześniejszy, przy czym wynagrodzenie może być naliczone od zaliczek p.d.o.f. (podatku zryczałtowanego), których ustawowy termin płatności przypadał począwszy od 1 stycznia 2006 r.

Stanowisko Spółki w zakresie Pytania 1b.

W opinii Spółki nie przysługuje jej prawo do potrącenia w 2011 r. wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatku od zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego wpłacanych do budżetu państwa w roku 2005 i latach wcześniejszych niż 2005 r. z uwagi na przedawnienie zobowiązania podatkowego Spółki z tytułu zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego wpłacanych do budżetu państwa w latach 2005 i wcześniejszych niż 2005 r.

UZASADNIENIE

W opinii Spółki, Spółce przysługuje prawo do potrącenia należnego wynagrodzenia z tytułu terminowej płatności zaliczek na p.d.o.f. (podatku zryczałtowanego) wyłącznie za okres, w którym zobowiązanie Spółki z tytułu zaliczek na p.d.o.f. lub podatku zryczałtowanego nie uległo przedawnieniu. Zgodnie z art. 70 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Powyższy przepis stosuje się również do zaliczek na p.d.o.f.

Zatem w przypadku zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego, do których odprowadzania zobowiązana jest Spółka jako płatnik p.d.o.f., okres przedawnienia biegnie od końca roku, w którym powstał, zgodnie z art. 38 ust. 1 i art. 42 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. obowiązek wpłaty zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego. Stosownie do powołanych przepisów Spółka była zobowiązana do odprowadzenia zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego w terminie do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym powstał obowiązek poboru zaliczki (podatku zryczałtowanego). Zgodnie z powyższym zobowiązanie Spółki z tytułu zaliczek na p.d.o.f. (i podatku zryczałtowanego) ulegnie przedawnieniu, jeśli od końca roku, w którym Spółka była zobowiązana do odprowadzenia zaliczki upłynęło 5 lat. Przykładowo z końcem 2010 r. uległo przedawnieniu zobowiązanie Spółki z tytułu zaliczki na p.d.o.f. pobranej od dochodu płatnego w listopadzie 2005 r. i wpłaconej do budżetu państwa do 20 grudnia 2005 r.

Skoro do ustalenia okresu za jaki można ubiegać się o wynagrodzenie z tytułu terminowej wpłaty zaliczek stosuje się przepisy dotyczące przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. w przypadku gdy "termin końcowy pobrania wynagrodzenia nie został określony, przyjąć za niego należy termin przedawnienia zobowiązania, z którym jest związane". (S. Babiarz i inni, Ordynacja podatkowa. Komentarz, Warszawa 2009, s 221) - Spółka stoi na stanowisku, iż nie będzie uprawniona do potrącenia wynagrodzenia od zaliczek na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego, w przypadkach których upłynęło 5 lat licząc od końca roku, w którym przypadał termin płatności zaliczki na p.d.o.f. i podatku zryczałtowanego przez Spółkę jako płatnika p.d.o.f., a zatem zaliczek płatnych w roku 2005 lub w latach wcześniejszych, ze względu na przedawnienie tych zobowiązań podatkowych Spółki pełniącego rolę płatnika p.d.o.f.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca opłacił wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwocie 280 zł w dniu 26 lipca 2011 r., natomiast opłata winna być uiszczona w kwocie 160 zł, tj. w wysokości odpowiadającej czterem zdarzeniom przyszłym, w związku z czym różnica w kwocie 120 zł zostanie zwrócona, zgodnie z art. 14f § 2a ustawy - Ordynacja podatkowa, na adres siedziby Wnioskodawcy, zgodnie ze wskazanym na formularzu ORD-IN sposobem zwrotu nienależnej opłaty.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl