IPPB2/415-608/08-2/IŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-608/08-2/IŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2008 r. (data wpływu 7 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży mieszkania nabytego w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży mieszkania nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od wczesnych lat dziecięcych mieszka na stałe w Niemczech, tam się uczył i tam pracuje.

W lutym 2007 r. zmarł ociec Wnioskodawcy i pozostawił mieszkanie, którego właścicielem po sprawie spadkowej został Wnioskodawca i siostra Wnioskodawcy.

W maju 2007 r. spadkobiercy sprzedali mieszkanie, ponieważ było częściowo zadłużone.

Wnioskodawca i siostra Wnioskodawcy wiedzieli, że są zwolnieni od "podatku spadkowego", gdyż zostali o tym poinformowani, ale nie zostali powiadomieni, że w przypadku sprzedaży tej nieruchomości w czasie krótszym niż pięć lat - będą obciążeni 19 % podatkiem dochodowym.

Wymóg zapłaty podatku dochodowego był dla obydwojga rodzeństwa zaskoczeniem. Dlatego, chcąc prawidłowo dopełnić formalności w przedmiotowym zakresie, Wnioskodawca i siostra Wnioskodawcy zwracali się do kilku urzędów z pytaniami jak, i czy w ogóle konieczne jest rozliczenie, czy mogą skorzystać z ulg - przedstawiając przy tym różne warianty. Uzyskiwali sprzeczne informacje i byli zwodzeni z udzieleniem odpowiedzi i odkładaniem załatwienia sprawy na następny rok. W rezultacie, przez ponad rok trwali w niepewności co do sposobu rozliczenia.

Gdy w bieżącym roku ponownie zajęli się sprawą, Wnioskodawcę zaskoczył fakt, iż Siostra Wnioskodawcy, która była od 2001 r. do momentu zbycia nieruchomości zameldowana wraz z ojcem, może skorzystać z ulgi - uprzednio nie zostali o tym poinformowani, chociaż ustawę wprowadzono w 2007 r.

Wnioskodawca rości pretensje, że przy wcześniejszych próbach uzyskania wyjaśnień w kwestii przedmiotowego rozliczenia, w tym również w urzędzie skarbowym (Wnioskodawca mieszkając od dzieciństwa za granicą nie zna się na polskich ustawach, które ciągle się zmieniają), został wprowadzony w błąd.

Sytuacja ta jest dla Wnioskodawcy denerwująca, gdyż Wnioskodawca "walczy" o stosowne wyjaśnienia od ponad roku (telefonował, osobiście zasięgał informacji w kilku urzędach) i nigdzie nie uzyskał wiążącej odpowiedzi, jest "w punkcie wyjścia".

W mieszkaniu tym Wnioskodawca był zameldowany w dzieciństwie - od 1988 r. do 1996 r. (8 lat).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Co z rozliczeniem Wnioskodawcy, jeżeli Wnioskodawca mieszka od dziecka w Niemczech.

Czy Wnioskodawca też może skorzystać z ulgi.

Czy ulga obowiązuje tylko te osoby, które były zameldowane na sprzedanej nieruchomości przez ostatnie 12 miesięcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, jak wynika z kontekstu całej treści wniosku, Wnioskodawca może skorzystać z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych przy zbyciu mieszkania, które wraz z siostrą odziedziczył po ojcu. Istotny przy tym dla Wnioskodawcy jest fakt, iż w latach 1988-1996, tj. aż 8 lat Wnioskodawca był w tym mieszkaniu zameldowany.

Oczywiste dla Wnioskodawcy jest to, że rodzice zmieniając miejsce zamieszkania byli zmuszeni Wnioskodawcę wymeldować, gdyż nie było wówczas możliwości posiadania stałego meldunku jednocześnie w dwóch miejscach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W związku z powyższym odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy, z ww. zastrzeżeniami.

Należy jednak podkreślić, że stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) - do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W przedmiotowej sprawie - dla określenia właściwej podstawy normującej zasady opodatkowania przychodu, jaki Pan uzyskał ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym nabytym w drodze spadku po zmarłym ojcu - istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia spadku.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek - to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

Jednocześnie w myśl art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, a otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Nabycie to jest niezależne ani od złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku, ani istnienia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

A zatem, przy określeniu momentu nabycia spadku decydujące znaczenie ma data otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Z wniosku wynika, iż lutym 2007 r. zmarł Pana ojciec i pozostawił mieszkanie, którego właścicielem po sprawie spadkowej został Pan i Pana siostra, a w maju 2007 r. mieszkanie to zostało sprzedane. W mieszkaniu tym był Pan zameldowany na pobyt stały w dzieciństwie przez okres ośmiu lat, tj. od 1988 r. do 1996 r.

Wobec powyższego należy uznać, iż nabycie przez Pana udziału w prawie własności do przedmiotowego lokalu miało miejsce w lutym 2007 r., co oznacza, iż sprzedaż odziedziczonego przez Pana udziału w prawie własności tego lokalu podlega zasadom opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z zasadami opodatkowania według przepisów cytowanej ustawy o podatku dochodowym po nowelizacji obowiązującej od 1 stycznia 2007 r., podatek dochodowy od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku, o czym stanowi art. 30e ust. 1 i ust. 4 tejże ustawy.

Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Z uwagi na treść art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Stosownie do zapisów art. 22 ust. 6d ustawy, koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c powołanego artykułu ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych, co znajduje potwierdzenie w art. 22 ust. 6e.

Jednakże, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a.

budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim prawie,

c.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie

* jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Przedmiotowym zwolnieniem objęty jest wyłącznie przychód wynikający z ww. przepisu. Ewentualny przychód ze sprzedaży gruntu lub udziału w gruncie związanym z tym lokalem podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wyżej określone zwolnienie ma zastosowanie do przychodów podatnika, który, w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Należy zwrócić uwagę, że okres zameldowania powinien być liczony od momentu zameldowania, a nie nabycia lub zbycia nieruchomości. Przepisy wprowadzające ulgę meldunkową nie zawierają bowiem zastrzeżenia, że meldunek liczy się od momentu nabycia, czy też zbycia nieruchomości. Każdy okres zameldowania nie krótszy niż wymagane 12 miesięcy uprawnia do skorzystania z ulgi meldunkowej.

Ulga meldunkowa przysługuje więc podatnikom, którzy w zbywanej nieruchomości byli zameldowani co najmniej przez 12 miesięcy. Nie ma znaczenia kiedy to było, ani kto w tym okresie był właścicielem nieruchomości.

Konieczność złożenia w wymaganym terminie oświadczenia o spełnieniu warunków do skorzystania ze zwolnienia jest, obok zameldowania na pobyt stały w sprzedanym lokalu przez okres 12 miesięcy przed datą zbycia, obligatoryjnym warunkiem do zastosowania omawianego zwolnienia. Warunek ten wynika wprost z przepisu art. 21 ust. 21, dotyczącego zwolnień przedmiotowych, przez co stał się on nieodłącznym elementem regulacji dotyczącej możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślenia wymaga, że 9 kwietnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2008 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych (Dz. U. Nr 59, poz. 361). Zgodnie z § 1 tego rozporządzenia, warunkiem skorzystania z ww. ulgi przez podatników, którzy zbyli nieruchomość lub prawo w 2007 r. jest złożenie stosownego oświadczenia w terminie do 30 kwietnia 2008 r. W przypadku podatników, którzy zbyli lub zamierzają zbyć nieruchomość lub prawo w 2008 r., warunkiem skorzystania z ww. ulgi jest złożenie stosownego oświadczenia w terminie do 30 kwietnia 2009 r.

Podsumowując, w świetle przywołanych przepisów, przychód z dokonanej maju 2007 r. sprzedaży przedmiotowego mieszkania - w części odpowiadającej udziałowi nabytemu przez Pana w lutym 2007 r. po zmarłym ojcu - jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu ulgi meldunkowej, o ile do 30 kwietnia 2008 r. złożył Pan w urzędzie skarbowym wymagane oświadczenie o spełnieniu warunków do skorzystania ze zwolnienia.

Termin złożenia oświadczenia ma charakter materialny i nie jest możliwe jego przywrócenie bez względu na przyczyny niedotrzymania tego terminu.

Natomiast, jeżeli nie zostało złożone oświadczenie, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest zobowiązany dokonać rozliczenia z tytułu sprzedaży udziału w przedmiotowym lokalu.

Dokumenty dołączone przez Pana do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl