IPPB2/415-603/07-2/IŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-603/07-2/IŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2007 r. (data wpływu 24 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania wynagrodzenia za udział w realizacji projektu finansowanego z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania wynagrodzenia za udział w realizacji projektu finansowanego z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca realizuje z konsorcjum X. (F) oraz Y (A) - które wygrało tender na realizację Kontraktu Serwisowego w ramach akcji zewnętrznych Unii Europejskiej finansowanych z budżetu ogólnego UE - projekt "Support to Mapping......" (Europe...), który realizowany jest w T.

Wnioskodawca realizuje zawarty kontrakt jako ekspert d/s fotogrametrii i przetwarzania danych satelitarnych oraz kierownik projektu w miejscu jego realizacji (D).

Projekt został podpisany na 24 miesiące z możliwością jego przedłużenia, a Wnioskodawca rozpoczął pracę w dniu 1 listopada 2006 r. Wynagrodzenia są wypłacane przez firmę X z H na jego konto w banku w Polsce.

X nie zapewnia ekspertowi ubezpieczenia zdrowotnego w miejscu pobytu. Nie są również odprowadzane kwoty na ubezpieczenie socjalne (emerytalne).

W kontrakcie zawartym przez Konsorcjum z UE zapisane jest stwierdzenie, że kontrakt nie obejmuje żadnych podatków z wszystkich podatków, łącznie z VAT (the contract shall be exempt from alI duites and taxex, including VAT).

Zgodnie z zawartym kontraktem opartym na przepisach prawa UE, wynagrodzenia osób zatrudnionych w firmach tworzących konsorcjum, które wykonują swoje obowiązki w T, będą w ich krajach zwolnione od podatku.

W zawartej przez Wnioskodawcę umowie jest wyraźne stwierdzenie, że nie jest on pracownikiem X: "this agreement does not constitute employment".

Ponadto warunkiem otrzymania zlecenia (kontraktu) dla konsorcjum była bezpośrednia realizacja (wykonywanie) zadań w Tadżykistanie przez osobę (osoby) o wiedzy oraz specjalizacji jaką posiada Wnioskodawca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wynagrodzenie otrzymywane przez Wnioskodawcę w związku z bezpośrednią realizacją programu UE korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane od podatnika jeżeli:

a.

pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b.

podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z powyższego przepisu wynika zasada, zgodnie z którą zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych ma zastosowanie do dochodów spełniających cztery kryteria:

* kryterium ostateczności przychodów (otrzymane środki finansowe muszą pochodzić ze środków bezzwrotnej pomocy);

* kryterium formy prawnej uzyskania dochodów (przyznanie pomocy na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z właściwymi organami administracji rządowej lub z upoważnionym podmiotem);

* kryterium wydatkowania otrzymanych dochodów (podmiot otrzymujący pomoc realizować musi bezpośrednio cel na jaki określone środki pomocowe zostały przyznane).

* kryterium pochodzenia dochodów (pochodzące od rządów obcych państw, organizacji międzynarodowych, międzynarodowych instytucji finansowych);

Ponadto wskazany wyżej przepis zawiera przesłankę negatywną zgodnie z którą zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik - bezpośrednio realizujący cel programu - zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 16 lipca 1991 r., ma zastosowanie alternatywno - koniunktywne, tj. w przypadku wystąpienia wszystkich przesłanek pozytywnych oraz nie zaistnienia żadnej przesłanki negatywnej.

W ocenie Wnioskodawcy bezsprzeczne jest, że otrzymywane dochody pochodzą od organizacji międzynarodowych, ze środków Unii Europejskiej. Dochody te pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym w szczególności ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej. Tym samym realizowany program w ramach akcji zewnętrznych Unii Europejskiej nie przewiduje zwrotu przez Beneficjenta otrzymanych kwot na jego realizację. Ponadto bezsporna jest także forma prawna uzyskania dochodów przez Wnioskodawcę, tj. przyznanie pomocy następuje na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z właściwymi organami administracji rządowej lub z upoważnionym podmiotem.

Zagadnieniem, które wymaga rozstrzygnięcia dla prawidłowej oceny prawa do zastosowania zwolnienia jest ocena czy Podatnik jest podmiotem bezpośrednio realizującym cel na jaki określone środki zostały przyznane. Zgodnie bowiem z literalnym brzmieniem art. 26 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., zwolnienie znajduje zastosowanie w odniesieniu do osób bezpośrednio realizujących cel programu. Zakres obowiązków, które Wnioskodawca osobiście wykonuje w Tadżykistanie jest tożsamy z celem realizowanego programu. Tym samym należy uznać, że Wnioskodawca - nie realizujący tychże obowiązków na podstawie umowy o pracę lub innej umowy zawartej z podmiotem realizującym przedmiotowy program - jest pierwszym podmiotem otrzymującym środki finansowe w ramach przedmiotowego programu. Z tego wynika wprost, że Wnioskodawca bezpośrednio realizuje cel programu jako ekspert oraz kierownik projektu, a więc spełniona jest przesłanka bezpośredniej realizacji celu programu.

Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie znajduje oparcie także w interpretacji Ministra Finansów Departament Podatków Bezpośrednich z dnia 14 marca 2005 r. znak: PB5/IK-066-442-20141/04. W myśl przedmiotowej interpretacji " (.) dochody pracowników uzyskiwane na podstawie umowy o pracę i podatników bezpośrednio realizujących cel programu w ramach innej umowy zawartej z osobą prawną (na przykład umowy zlecenia), która "pierwsza" otrzymała bezzwrotną pomoc zwolnioną na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, korzystają ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem, że osoby te realizują cel programu".

A contrario, przedmiotowy dochód podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w przypadku, gdyby podmiot bezpośrednio realizujący cel programu (w tym przypadku Wnioskodawca), zlecił wykonanie określonych czynności w ramach realizowanego programu (w ramach umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej).

Mając na uwadze powyższe, otrzymywane dochody z tytułu realizacji kontraktu wypełniają wszystkie wyżej wymienione przesłanki pozytywne do zastosowania zwolnienia w przedmiotowej sprawie. Ponadto w przedmiotowej sprawie nie występuje ww. przesłanka negatywna. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy uzyskany dochód podlega zwolnieniu z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszystkie dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione z opodatkowania są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a.

pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b.

podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanymi przez niego programami.

Z zapisu powyższego wynika, iż przesłankami warunkującymi zwolnienie od podatku są:

* zagraniczne pochodzenie i bezzwrotny charakter środków finansowych, z których podatnik jest wynagradzany;

* bezpośrednia realizacja przez podatnika celu programu finansowanego określonych powyżej środków zagranicznej bezzwrotnej pomocy.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy wynika, że zwolnione od podatku są środki ze źródeł wymienionych w tym przepisie, przyznane podatnikom, którzy są beneficjentami takiej pomocy, i bezpośrednimi wykonawcami celu, jakiemu ta pomoc ma służyć, przy czym zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów uzyskiwanych przez osoby zatrudnione (bez względu na rodzaj umowy) przez wykonawców zadań finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy, któremu beneficjent zlecił wykonanie określonych czynności.

W sytuacji opisanej przez Wnioskodawcę w ramach akcji zewnętrznych Unii Europejskiej finansowanych z budżetu ogólnego UE realizowany jest w Tadżykistanie projekt "Support to Mapping and......" (Europe....) przez międzynarodowe konsorcjum X. (Finlandia) oraz Y (Austria) - które otrzymało zlecenie na realizację Kontraktu Serwisowego. Wnioskodawca jako ekspert d/s fotogrametrii i przetwarzania danych satelitarnych oraz kierownik projektu uczestniczy w realizacji tego projektu, za co otrzymuje wynagrodzenie wypłacane przez firmę X z Helsinek na konto Wnioskodawcy w banku w Polsce.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika zatem, że bezpośrednim beneficjentem bezzwrotnej pomocy de facto jest Tadżykistan, natomiast konsorcjum X. (Finlandia) oraz Y (Austria), które wypłaca Wnioskodawcy wynagrodzenie jest ogniwem "pośrednim" tej pomocy w ramach zleconych zadań.

Wobec powyższego nie można uznać, iż wynagrodzenie Wnioskodawcy finansowane jest bezpośrednio z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej.

Mając na względzie przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, iż dochody ze źródeł wspólnotowych uzyskane przez Wnioskodawcę zatrudnionego jako eksperta i kierownika przy realizacji projektu "Support to Mapping and......" (Europe...) na rzecz Tadżykistanu nie korzystają ze zwolnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl