IPPB2/415-592/08-2/TS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-592/08-2/TS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2008 r. (data wpływu 19 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz stawki tego podatku - jest nieprawidłowe w części dotyczącej stawek podatkowych, natomiast w pozostałej części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz stawki tego podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą określoną, jako "niewyspecjalizowana sprzedaż hurtowa". Rozlicza się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obecnie zamierza rozszerzyć zakres działalności na działalność wydawniczą:

1.

PKWiU 22.11.21 - 60.90 - książki, broszury, albumy, książki dla dzieci (głównie wydawnictwa o tematyce turystycznej - przewodniki turystyczne, albumy),

2.

PKWiU 22.15.11 - 30.00 - karty pocztowe ilustrowane, drukowane,

3.

PKWiU 22.11.22 - 00.00 - książki, broszury itp. wyroby w formie elektronicznej,

4.

PKWiU 22.11.61 - 00.00 - sprzedaż miejsca reklamowego w książkach drukowanych i elektronicznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy którykolwiek z wymienionych punktów (1,2,3,4), pozbawia możliwości rozliczenia się na zasadach ryczałtowego podatku od przychodów.

2.

Jaka jest stawka podatku ryczałtowego dla działalności wymienionej w punktach 1, 2,3,4.

Zdaniem Wnioskodawcy działalność, o której mowa w pkt 1,2,3,4 nie wyklucza możliwości rozliczania się na zasadach podatku ryczałtowego od przychodów. Stawka podatku ryczałtowego z działalności określonej w pkt 1,2,3, wynosi 8,5%, natomiast dla działalności określonej w pkt 4 stawka ta wynosi 3%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe w części dotyczącej stawek podatkowych, natomiast w pozostałej części za prawidłowe.

Zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych uregulowane są w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Przepis art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. a) stanowi, że opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi wykaz usług, których świadczenie wyłącza z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Z przedstawionego w złożonym wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o działalność wydawniczą tj. o wydawanie:

* książek, broszur, albumów, książek dla dzieci - PKWiU 22.11.21,

* kart pocztowych ilustrowanych, drukowanych - PKWiU 22.15.30,

* książek, broszur itp. wyroby w formie elektronicznej - PKWiU 22.11.22,

oraz sprzedaż miejsca reklamowego w książkach drukowanych i elektronicznych - PKWiU 22.11.61.

Załącznik nr 2 nie zawiera usług o symbolach PKWiU 22.11.21; 22.15.11; 22.11.22; 22.11.61. Zatem przychody z opisanej w złożonym wniosku działalności gospodarczej, którą Wnioskodawczyni zamierza podjąć, mogą być - po spełnieniu pozostałych warunków wynikających z ww. ustawy - opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zaznaczyć przy tym należy, że świadczenie usług reklamowych sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 74.4 wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie usługi wymienione są bowiem w poz. 17 załącznika nr 2 do ustawy. Wnioskodawczyni nie wskazała jednak, że takie usługi ma wykonywać, a jak już stwierdzono żaden z rodzajów usług, których dotyczy wniosek nie wyłącza opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej.

Wyjaśnić jednak należy, że odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonywanych czynności ponosi podatnik świadczący tę usługę, bowiem Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług. W tym zakresie właściwymi są Urzędy Statystyczne. Urząd Statystyczny nadaje nr identyfikacyjny na podstawie wniosku podatnika, w którym to wniosku zawarte są informacje dotyczące zakresu i charakteru planowanej działalności gospodarczej. Informacje te wskazuje sam podatnik.

W związku z tym, niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowanie.

W kwestii zastosowania właściwej stawki podatku wskazać należy, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% od przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Zatem przychody z działalności wytwórczej podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%, o ile dany rodzaj działalności wytwórczej nie jest objęty innymi stawkami przewidzianymi w art. 12 ww. ustawy, albo nie należy do usług, których wykonywanie wyłącza z opodatkowania ryczałtem, wymienionych w załączniku nr 2 do ww. ustawy.

Przez działalność wytwórczą w myśl art. 4 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy należy rozumieć działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Natomiast przychody z działalności usługowej z zastrzeżeniem pkt 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy podlegają opodatkowaniu wg stawki 8,5% (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ww. ustawy).

Za działalność usługową w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zgodnie z jej art. 4 ust. 1 pkt 1 uważa się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z 1999 r. Nr 92, poz. 1045 i z 2001 r. Nr 12, poz. 94) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769, z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668 oraz z 2001 r. Nr 100, poz. 1080), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Jak wskazano we wniosku działalność, którą Wnioskodawczyni zamierza podjąć, będzie polegała na wydawaniu książek, broszur, kart pocztowych itp. przy czym w wydawanych książkach udostępniane będzie miejsce na reklamy. Działalność wydawniczą w wyniku, której powstaną nowe wyroby, które następnie zostaną sprzedane należy zakwalifikować jako działalność wytwórczą w rozumieniu ustawy. Przychody opisane we wniosku w pkt 1 - 3, należy zatem opodatkować wg stawki 5,5%.

Natomiast przychody sklasyfikowane przez Wnioskodawcę jako sprzedaż miejsca reklamowego w książkach należy uznać za przychody z działalności usługowej, opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%. W tym przypadku bowiem nie można mówić ani o działalności wytwórczej, ani też o usługach w zakresie handlu.

Końcowo wskazać należy, iż podatnicy mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków wymienionych w ustawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl